Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-15, 19:50
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή Καμπύλη σε τζάμι

Καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο το οποίο το είχα πάρει πριν από 6 χρόνια στο carrefour, όπως ξέρετε (φαντάζομαι ) είναι απλά τζάμια κολλημένα με σιλικόνη, χωρίς να είναι ενισχυμένα στις γωνίες με μέταλλο απ έξω κτλ....

Πριν λίγο όπως άνοιξα το καπάκι να κάνω κάποιες εργασίες παρατήρησα ότι το μπροστινό τζάμι κάνει καμπύλη προς τα έξω. Στις κολλήσεις δεν έχει θέμα, ούτε διαρροές ούτε τίποτα απλά αν το δει κανείς από το πλάι στην μπροστινή πλευρά στο κέντρο το τζάμι κάνει καμπύλη (ελάχιστα) προς τα έξω......σαν να το σπρώχνει η πίεση του νερού.....

Το ενυδρείο είναι 80 εκ. μήκος και 96 λίτρα και όσο να ναι με ανησυχεί.....

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει........έχω κατεβάσει λίγο τη στάθμη μήπως έχει πιεστεί από το πολύ νερό ας πούμε αλλά δεν βλέπω διαφορά....αλλά και τόσα χρόνια η στάθμη ίδια ήταν αλλά δεν είχα δει να συμβαίνει αυτό........εσείς τι μου προτείνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-15, 03:32
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Μετρα εσωτερικα την αποσταση των τζαμιων στην ακρη και μετρα και στο κεντρο.Αν η καμπυλη ειναι εως 4 χιλιοστα το πολυ (δηλαδη 2 χιλιοστα προς τα εξω το καθε τζαμι) εισαι οκ.Αν ειναι παραπανω θελει κοντρες,κατεβασε την σταθμη του νερου αρκετα,κατω απο την μεση,και κολα δυο λωριδες τζαμι στο εμπρος και στο πισω τζαμι του ενυδρειου απο την μεσα πλευρα.Αστο δυο ημερες να στεγνωσει η σιλικονη και μετα γεμισε το με νερο ξανα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-08-15, 12:06
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Ακριβώς όσο μου λες είναι....Και τα 2 τζάμια μπρος πίσω συνολικά είναι 4 χιλιοστά οπότε το καθένα κάνει καμπύλη στα 2.
Μπορεί να ήταν πάντα έτσι και να μην το είχα παρατηρήσει γιατί η καμπύλη μόνο από το πλάι φαίνεται, αλλιώς δεν την βλέπεις....
Κοίτα ούτως η άλλως κόντρες δεν είχα σκοπό να βάλω αλλά αν το πρόβλημα ήταν ή είναι σοβαρό σκεφτόμουν να το κάνω paludarium......στη χειρότερη. Αλλά αν είναι ok έτσι μάλλον θα το αφήσω και γενικά θα έχω το νου μου, δεν ξέρω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-08-15, 12:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο το οποίο το είχα πάρει πριν από 6 χρόνια στο carrefour, όπως ξέρετε (φαντάζομαι ) είναι απλά τζάμια κολλημένα με σιλικόνη, χωρίς να είναι ενισχυμένα στις γωνίες με μέταλλο απ έξω κτλ....

Πριν λίγο όπως άνοιξα το καπάκι να κάνω κάποιες εργασίες παρατήρησα ότι το μπροστινό τζάμι κάνει καμπύλη προς τα έξω. Στις κολλήσεις δεν έχει θέμα, ούτε διαρροές ούτε τίποτα απλά αν το δει κανείς από το πλάι στην μπροστινή πλευρά στο κέντρο το τζάμι κάνει καμπύλη (ελάχιστα) προς τα έξω......σαν να το σπρώχνει η πίεση του νερού.....

Το ενυδρείο είναι 80 εκ. μήκος και 96 λίτρα και όσο να ναι με ανησυχεί.....

Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει........έχω κατεβάσει λίγο τη στάθμη μήπως έχει πιεστεί από το πολύ νερό ας πούμε αλλά δεν βλέπω διαφορά....αλλά και τόσα χρόνια η στάθμη ίδια ήταν αλλά δεν είχα δει να συμβαίνει αυτό........εσείς τι μου προτείνετε?

ρε φιλε δεν ειχε κοντρες αυτο το ενυδρειο πανω??εγω ετσι θυμαμαι..για δες μηπως εχει ξεκολησει καμια.αλλιως κανε αυτο που σου ειπε ο argy1
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-08-15, 12:23
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Αυτό που έχω εγώ δεν έχει κόντρες, ίσως να είχαν τα μεγαλύτερα που ήταν 120 λίτρα κτλ.
Τώρα με βάζεις σε σκέψεις......(όχι ότι δεν είχα )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-08-15, 12:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

4χιλ κουρμπα δεν ειναι θεμα ανησυχιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-08-15, 13:48
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Και εγώ αυτό πιστεύω γιατί δεν νομίζω να καμπυλώνει το τζάμι ξαφνικά μετά από τόσα χρόνια, μάλλον εγώ δεν θα το είχα παρατηρήσει. Και τώρα τυχαία το είδα, ήμουν κανα δυο μέτρα μακριά από το πλάι του και έσκυψα να δω κάτι και το κατάλαβα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-08-15, 14:26
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν εχεις θεμα...
μπορεις ομως ευκολα να βαλεις μια πανω κοντρα στην μεση να εισαι σιγουρος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-08-15, 14:32
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Ok παιδιά ευχαριστώ πολύ, θα το αφήσω έτσι προς το παρόν και θα κοιτάξω κάποια στιγμή μετά το καλοκαίρι να το ενισχύσω με καμιά κόντρα....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-08-15, 13:43
peritzan Ο χρήστης peritzan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2006
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Το δικο μου 96αρι (80χ30χ40) εχει κοντρες πανω,βεβαια το εχω πανω απο 6 χρονια,ισως εβαζαν στα πρωτα που εφερναν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-08-15, 23:29
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peritzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικο μου 96αρι (80χ30χ40) εχει κοντρες πανω,βεβαια το εχω πανω απο 6 χρονια,ισως εβαζαν στα πρωτα που εφερναν.
Γενικά πουλάγανε κατά καιρούς διαφορετικές μάρκες οπότε εγώ έπεσα σε αυτά που δεν είχαν.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροντέ ή όχι σε 100χ40χ40 με 8mm τζάμι giotiss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 22-02-16 17:25
φθορα σε τζάμι vasilismai DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 05-03-15 14:52
Background απο τζάμι στο τζάμι ? jimmis1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 30-09-12 11:27
το τζάμι καμπυλώνει tsintz DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 14-04-11 13:33
Κοιλότητα στο τζάμι Μάγδα DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 18-09-05 04:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04579 seconds with 15 queries