Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-13, 19:39
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή Xmas και weeping moss απο εξωτερικό

Καλησπέρα.¨Ηρθαν απο ebay σήμερα κάποιες ποσότητες απο xmas moss και weeping moss.Κάποια κομμάτια είναι πράσινα,κάποια άλλα καφέ και μυρίζουν χώμα.Σαν να τα ξεριζώσανε απο κανά κήπο.Υπάρχει περίπτωση τα καφετιά να ανακάμψουν?Αύριο θα τοποθετηθούν στο ενυδρείο.Σήμερα τα έβαλα σε μπολ με νερό άλλου ενυδρείου που τρέχει ήδη σε θερμοκρασία δωματίου.Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-13, 19:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλυτερα τα καφε μερη να τα αφαιρεσεις. Βαλε μονο τα πρασινα και σιγα-σιγα θα αναπτυχθουν αυτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-13, 19:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα τα καφε μερη να τα αφαιρεσεις. Βαλε μονο τα πρασινα και σιγα-σιγα θα αναπτυχθουν αυτα.
+1000
(Απ τη μικρή εμπειρία που έχω, τα καφέ μέρη δεν ανέκαμψαν ποτέ!)

Κανε τους και μια μετρια αξιολόγηση στο ebay...να έχουν να την θυμούνται!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-13, 21:40
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

φιλε μου τον τελευταίο καιρό όλα τα φυτά τα τσιμπάω από το ebay.co.uk γιατί εδώ στο βόλο δεν παίζει τίποτα.
στο θέμα μας τώρα
είχα κάνει μια παραγγελια και έπεσε μέσα στα δυο τριήμερα(καθαρή δευτερα και 25 μαρτίου)με αποτέλεσμα να κολλήσουν τα φυτά στο φάκελο γύρο στις 18-19 μέρες.
ανοίγοντας το φάκελο η flame moss ήταν τραγική.
είχα διαβάσει κάπου ότι στέλνεις φωτό στον πολιτη και σου στέλνει καινούργια αυτό έκανα και μου ζήτησε συγγνώμη λέγοντας μου να του στείλω την διεύθυνση μου και να στείλει καινούρια
γενικά υπάρχουν πολλοί που στέλνουν χωρίς μεταφορικά
παρακάτω η φωτό που του έστειλα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130327_151111.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  70,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-13, 22:29
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nitroqqq Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου τον τελευταίο καιρό όλα τα φυτά τα τσιμπάω από το ebay.co.uk γιατί εδώ στο βόλο δεν παίζει τίποτα.
στο θέμα μας τώρα
είχα κάνει μια παραγγελια και έπεσε μέσα στα δυο τριήμερα(καθαρή δευτερα και 25 μαρτίου)με αποτέλεσμα να κολλήσουν τα φυτά στο φάκελο γύρο στις 18-19 μέρες.
ανοίγοντας το φάκελο η flame moss ήταν τραγική.
είχα διαβάσει κάπου ότι στέλνεις φωτό στον πολιτη και σου στέλνει καινούργια αυτό έκανα και μου ζήτησε συγγνώμη λέγοντας μου να του στείλω την διεύθυνση μου και να στείλει καινούρια
γενικά υπάρχουν πολλοί που στέλνουν χωρίς μεταφορικά
παρακάτω η φωτό που του έστειλα
Κάπως έτσι σε λίγο καλύτερη κατάσταση είναι η weeping moss που πήρα.Επειδή δεν μπορώ να περιμένω κανά μήνα να μου ξανάρθουν,ξεχώρισα τα καλύτερα κομμάτια και τα έδεσα ήδη σε μία ρίζα για το νέο μου 30λιτρο.Έβαλα xmas moss,weeping και java απο κλαδέματα μου.Ο χρόνος θα δείξει αν την παλέψουν
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-13, 22:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εμενα μου τα ξαναεστειλαν χωρις δευτερη κουβεντα οταν παλιοτερα μου ηρθαν σε τετοια κατασταση. Ηταν πολυ εξυπηρετικοι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-04-13, 22:52
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Από προσωπική εμπειρία έχω βάλει moss σε πολύ χάλια κατάσταση, ίσως τελευταίο στάδιο (δεν υπήρχαν σχεδόν καθόλου πράσινα σημεία, ήταν όλη καφέ) αλλά επειδή δεν είχα άλλη είπα να την βάλω. Το αποτέλεσμα ήταν μέσα σε ένα μήνα και κάτι να έχει γίνει όλη καταπράσινη χωρίς να υπάρχει το παραμικρό καφέ σημάδι καθώς επίσης και να έχει αυξηθεί κατά 1/5 περίπου. Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο υπάρχει πλήρες σύστημα CO2, κάνω προγραμματισμένη εβδομαδιαία λίπανση με όλη τη σειρά της Seachem, ο φωτισμός μου είναι 1W+ / l , τα νιτρικά μου 5-10, οι αλλαγές μου 30% κάθε Κυριακή και η θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της ημέρας κυμαίνεται στους 24-26.
Αυτά από την δική μου εμπειρία με χαλασμένη moss.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-13, 22:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, αλλα αυτο τα λεει ολα

" Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο υπάρχει πλήρες σύστημα CO2, κάνω προγραμματισμένη εβδομαδιαία λίπανση με όλη τη σειρά της Seachem, ο φωτισμός μου είναι 1W+ / l "
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-13, 23:00
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλα αυτο τα λεει ολα

" Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο υπάρχει πλήρες σύστημα CO2, κάνω προγραμματισμένη εβδομαδιαία λίπανση με όλη τη σειρά της Seachem, ο φωτισμός μου είναι 1W+ / l "
Ναι, γι' αυτό το διευκρίνισα μην γίνει κάποια παρανόηση ή παρεξηγηθούν τα λόγια μου. Με αυτά που έγραψα δεν θέλω να ακυρώσω κανέναν που υποστηρίζει το αντίθετο. Απλά την προσωπική μου εμπειρία έγραψα για να υπάρχει ως γεγονός. Θέλω να πω πως δεν είναι 100% μη αναστρέψιμη μια κακή ως και χάλια κατάσταση μιας moss. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει με άλλα φυτά αλλά με moss επειδή το έζησα και πραγματικά εκπλάγηκα, το αναφέρω.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-13, 13:59
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

παιδια το ιδιο θεμα σχεδον εχω και εγω.πηρα java moss απο πολυ γνωστο καταστημα της αττικης και μαλιστα μου εκανε εντυπωση η τιμη της σε σχεση με την αρκετη ποσοτητα που ηταν. οταν λοιπον την πηρα σπιτι και ανοιξα το σακουλι και την απλωσα, ηταν ενα κομματι περιπου 30χ18 cm, ομως ενω το πανω μερος ηταν πρασινο, το κατω ειναι καφε και φουλ στο χωμα.λογικα ειναι απο καλλιεργεια εκτος νερου, απο οτι καταλαβα. προς το παρον την εχω στρωσει σε ενα 18λιτρο που πιανει ολοκληρη την επιφανεια του βυθου.τι λετε να κανω? υπαρχει περιπτωση να φυγει το καφε χρωμα καποια στιγμη, ή να κανω οτι και ο φιλος, δλδ να αφαιρεσω τα καφετια κατω μερη και να κρατησω τα πρασινα?(τα καφε οπβς καταλαβαινετε ειναι η μιση σχεδον ποσοτητα της moss)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-13, 14:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινα να κρατησεις την πρασινη και υγιη μονο.

Αν πιασει, θα πρεπει να εισαι με το ψαλιδι απο πανω για να κλαδευεις σε λιγο καιρο. Δεν θα χασεις απο τη λιγοτερη ποσοτητα που εβαλες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-13, 14:18
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

μαλλον αυτο θα κανω.λες αυτη που θα αφαιρεσω να την πεταξω, ή να την βαλω καπου χωρια για να δω την πορεια της?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-13, 14:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν χανεις και τιποτα να το κανεις. Αλλα χωρις καλες συνθηκες, δυσκολο το βλεπω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-13, 14:20
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εγώ πάντως όσες φορές δοκίμασα να "επαναφέρω" moss καφέ χρώματος (έτσι όπως την περιέγραψες)...απέτυχα
Και δοκίμασα αρκετούς τρόπους

Αν θες κάνε μια δοκιμή...μακάρι να επανέλθει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-13, 14:25
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ.παντως απαραδεκτο να πουλαει σε τετοια κατασταση moss ενα τετοιο καταστημα.και το ειχα σε πολυ μεγαλη υποληψη, πολυ μεγαλυτερη απο γνωστες αλυσιδες καταστηματων!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Java moss VS Java moss Chrismass tree DIMITRIS72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 27-02-09 15:23
java moss, Christmas Moss deMetrIs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-12-05 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05396 seconds with 14 queries