Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-05, 20:52
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή Νέα Μονομαχίνα: Ζητώ πληροφορίες...

Σήμερα λοιπόν, μέσα στο πετ της περιοχής, ψωνίζοντας διάφορα για το καινούριο 180άρι που έφτιαξα, για μια ακόμη φορά είδα το απαίσιο θέαμα των μονομάχων στα ποτήρια και για μια ακόμα φορά τρελλάθηκα!
Μεταξύ των άλλων ήταν και μια θυληκιά, που με κοιτούσε συνέχεια...!
Τι να κάνω, τσίμπισα..!!! (και με την ευκαιρία της απελευθέρωσης του ενός μικρού 12λιτρου).
Την συνέχεια την καταλαβαίνετε... Η κυρία μας αυτή τη στιγμή αναπαύεται, αφού πρώτα ξεμούδιασε αρκετά στο νέο της χώρο και αφού αμέσως μετά, έλαβε χώραν το μυστήριο της... βάφτισης (!!!). Και το όνομα αυτής: Κλαίρη!
Επόμενη κίνηση, να βρω κάποιον αντίστοιχο κύριο, ώστε να προχωρήσουμε στο... επόμενο μυστήριο. Αυτό του γάμου! (την κατάλαβα εγώ τη δουλειά... σύντομα θα φτειάχνω και άλλο ενυδρείο...)
Θα με βοηθούσατε λοιπόν πάρα πολύ, αν με καθοδηγούσατε με πληροφορίες -πολλές πληροφορίες - σχετικά με αυτά τα υπέροχα ψάρια, που μέχρι τώρα τα θαύμαζα μόνο σε φωτό άλλων... (σύντομα θα βάλω και φωτό).
(-Αγαπητή Mariel, μάλλον από εσένα περιμένω τα περισσότερα...)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 14-12-05 στις 20:58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-05, 23:53
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αντε,καλως τα δεχτηκες !!!περιμενουμε λεπτομερειες για την κλαιρη(χρωμα κτλ)και φωτο αν υπαρχει

τωρα στις αποριες.....πληροφοριες εννοεις για τη διατηρηση του ειδους,διατορφη κτλ η αποκλειστικα για την αναπαραγωγη?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-05, 11:10
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Μάλλον για τα... πάντα!
Εχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Είναι αρκετά (προς το παρόν) τα 12 λίτρα?
2. Μπορεί να μπει στο ίδιο και ο αρσενικός? Αν χρειάζεται, μπορώ να έχω χώρισμα, που μπαίνει και βγαίνει...
3. Διατροφή?
4. Συνθήκες νερού?
5. Οδηγίες για το ζευγάρωμα?
6. Μεγάλωμα των μικρών?
7. Κυρίως όμως, οτιδήποτε μπορεί να είναι ιδιαίτερα σημαντικό και πρέπει να προσέχει κάποιος, που θέλει να διατηρεί και να αναπαράγει τέτοια ψάρια...

(Ζητώ πληροφορίες που δεν αναφέρονται σε ελληνικά sites όπως πχ: http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/betta.htm. Υπόψιν ότι τα αγγλικά μου είναι χάλια και έτσι ψάχνω μόνο στα ελληνικά...)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-05, 11:59
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Μάλλον για τα... πάντα!
Εχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Είναι αρκετά (προς το παρόν) τα 12 λίτρα?
2. Μπορεί να μπει στο ίδιο και ο αρσενικός? Αν χρειάζεται, μπορώ να έχω χώρισμα, που μπαίνει και βγαίνει...
3. Διατροφή?
4. Συνθήκες νερού?
5. Οδηγίες για το ζευγάρωμα?
6. Μεγάλωμα των μικρών?
7. Κυρίως όμως, οτιδήποτε μπορεί να είναι ιδιαίτερα σημαντικό και πρέπει να προσέχει κάποιος, που θέλει να διατηρεί και να αναπαράγει τέτοια ψάρια...
Καλώς ήρθες και από εμένα!
Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ...

1. 12 λίτρα είναι μιά χαρά για ένα μονομάχο (ή μονομαχίνα). Έχεις μέσα φίλτρο, θερμοστάτη...? Πες μάς δυο λόγια για το 12λιτρό σου...
2. Εγώ δε θα έβαζα στο ίδιο ενυδρείο αρσενικό και θηλυκό, ακόμα και με χώρισμα διότι στο νερό θα υπάρχουν οι φερομόνες και των 2 ψαριών και θα βρίσκονται συνεχώς σε ένταση. Θα αντιλαμβάνονται δηλαδή την παρουσία του άλλου απλά δε θα βλέπονται...(άσε που μπορεί με τον καιρό να συνηθίσουν και μετά να έχουν πρόβλημα στο ζευγάρωμα). Μάριελ τι λες?
3. Οι μονομάχοι είναι σαρκοφάγα ψάρια (ηρέμισε, έντομα σκουλήκια και μικρά καρκινοειδή εννοώ ). Οπότε όποιες τροφές περιέχουν κάτι από αυτά είναι καλές για τους μονομάχους μάς (Daphnia, Artemia, μυγάκια - fruit flies, προνύμφες κουνουπιών, bloodworms κλπ). Και όπως όλα τα ψάρια προτιμούν τις ζωντανές τροφές...Μια ολοκληρωμένη διατροφή που ακολουθούν πολλοί breeders είναι ξηρή τροφή σε νιφάδες και ως βάση, συμπληρωμένη με κατεψυγμένες, freeze-dried και ζωντανές τροφές.
4. Τα Bettas είναι γενικά ανθεκτικά ψάρια αναφορικά με τις συνθήκες του νερού. Προτιμούν γενικά ελαφρώς όξινο νερό (pH γύρω στο 6,5), αλλά δεν έχουν πρόβλημα σε ουδέτυερο ή ελαφρώς αλκαλικό νερό (αν και σε αλκαλικό νερό - ph>8 - έχει αναφερθεί ότι τα ψάρια είναι πιο ευάλωτα σε φιν ροτ). Η θερμοκρασία του νερού θα πρέπει να είναι 24-26 βαθμούς (για αναπαραγωγή: 27-29).
5, 6, 7. Επειδή το κομμάτι της αναπαραγωγής είναι τεράστιο, κάνε ένα search στο forum των Bettas και θα βρεις τα πάντα για το ζευγάρωμα και το μεγάλωμα των μικρών, και διάφορα άλλα γύρω από την αναπαραγωγή (προετοιμασία του ζευγαριού, καλλιέργεια αρτέμια κλπ). Αν έχεις κι άλλες απορίες, εδώ είμαστε...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-05, 18:48
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick
Καλώς ήρθες και από εμένα! Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω όσο μπορώ...
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...

1. Θερμοστάτης, θερμόμετρο, φιλτράκι μικρό με σφουγγάρι, σκέτη γυάλα με καπάκι, χωρίς βυθό - 26C, pH=7,6.
3. Εάν προς το παρόν και για διάστημα 2 εβδομάδων, μείνει μόνο με διατροφή φυλαράκια TETRA, θα έχει πρόβλημα?
4. Αυτό θα πει ότι δεν μπορώ να την βάλω (κάποια στιγμή), σε κάποιο από τα άλλα ενυδρεία με γκάππυς, ε? (μόνο θηλυκιές).
5,6,7. "...στο forum των Bettas...", δηλαδή ποιό? Αυτό το αγγλικό? Είπαμε ότι δεν ξέρω αγγλικά, σύντεκνε! (κι εγώ κρητικός είμαι..., Χανιά). Για ελληνικές (!) πληροφορίες ψάχνω...

Ααα, και κάτι άλλο...
Εκ παραδρομής και λόγω κεκτημένης ταχύτητας, έγραψα ότι το όνομά της είναι Κλαίρη... ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ! Το όνομα που πήρε είναι ΚΛΑΡΑ (εκ του... ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!!).
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 15-12-05 στις 18:53
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-05, 19:04
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δεν θα έχει πρόβλημα με την τροφή, μιλάμε για το ιδανικό... Και πάντα με φυλλαράκι να ταΐζεις δ εθα πάθει κάτι, απλά δε θα είναι σε τόσο καλή κατάσταση με το αν τάιζες και τα υπόλοιπα...
Μπορείς να τη βάλεις σε κοινωνικό (πάλι το όξινο pΗ είναι το ιδανικό), οι θηλυκιές δεν αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα "πειράγματος" από τα άλλα ψάρια όπως τα αρσενικά με τα μεγάλα πτερύγια. Αν δεις όμως αυξημένη επιθετικότητα μην την αφήσεις μέσα...
Εννοούσα στο sub-forum των Bettas, δηλαδή στο κομμάτι των Bettas του GAB
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-05, 23:24
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

πολυ χαιρομαι που ολο και περισσοτεροι αποφασιζουν ν'ασχοληθουν σοβαρα με εκτροφες μονομαχων,ετσι,να πληθαινουμε

τωρα...στις αποριες....μπορω να πω οτι συμφωνω με το γιαννη.ουτε εγω θα συνιστουσα να βαλεις τη θηλυκια μαζι με τον αρσενικο.ενα ενυδρειακι 4 περιπου λιτρων θα του ειναι μια χαρα.

τροφη θα ελεγα καλυτερη ειναι η κατεψυγμενη,αλλα οπως ειπε κι ο γιαννης δε θα παθει τιποτα και με αλλη τροφη..απλα οταν ειναι πλουσια σε πρωτεινες(βλεπε κατεψυγμενη,ζωντανη)ειναι σε καλυτερη κατασταση τα ψαρια,ετοιμα ανα πασα στιγμη για ζευγαρωμα,πιο δραστηρια,με μεγαλυτερη διαρκεια ζωης)

οταν λες γυαλα,εννοεις στρογγυλη??

με θηλυκες γκαπυς δε θα'χει λογικα προβλημα...

επισης το καινουργιο τευχος του περιοδικου εχει ενα εκτενες αρθρο πανω στην αναπαραγωγη
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-05, 23:41
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και εύχομαι να είστε πάντα καλά.
Οταν λέω γυάλα, εννοώ το μικρό έτοιμο ενυδρειάκι που πουλάνε, 14 λίτρων με 12 καθαρό νερό.
Πάντως, στεναχωριέμαι πολύ που βρίσκεται εκεί, αλλά θα είναι προσωρινό. Δεν σας κρύβω πως θα ήθελα να την μεταφέρω τώρα κι όλας στο μεγάλο με τις γκαππίνες, αλλά δεν θα ήθελα να κυνηγηθούν ή να γίνει κάτι άλλο (υπάρχουν και περίπου 40 μικρά που μεγαλώνουν μέσα). Δεν μου αρέσει να βάζω και να βγάζω ψάρια - η μεταφορά είναι πάρα πολύ στρεσσογόνος, πιστεύω. Ομως το κυριότερο πρόβλημα, θεωρώ ότι είναι το pH (7,8 - 8,0) και ίσως η σκληρότητα (αρκετά ασβεστολιθικά βραχάκια...), καθώς και η μόνιμη αλατότητα (0,2%) που κρατάω τα γκάππυς.
Θα ήθελα να μου πείτε κάτι πάνω σ' αυτό...
Επίσης, ξέρετε να υπάρχει κάποιο άλλο site (στα ελληνικά) με σχετικές πληροφορίες?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-05, 02:37
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
....Πάντως, στεναχωριέμαι πολύ που βρίσκεται εκεί, αλλά θα είναι προσωρινό...
δεν υπαρχει λογος να στεναχωριεσαι....12 λιτρα ειναι υπεραρκετα για τη θηλυκια σου.εγω θα την αφηνα εκει και δε θα τη μετεφερα στο μεγαλο

απο οσο ξερω στα ελληνικα δεν υπαρχει κατι για μονομαχους δυστυχως....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-05, 00:19
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up Φωτογραφίες

Να λοπόν και το 12άρι ενυδρειάκι (μονωμένο με φελιζόλ για αποφυγή απότομης διατάραξης θερμοκρασίας), Να και το ψαράκι..! (ΚΛΑΡΑ η Κουκλάρα!).
Ξέρει κάποιος να μου πει περισσότερα γι' αυτήν???
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 13-03-06 στις 10:48
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-12-05, 01:09
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

πολυ ωραια και η Κλαρα και το ενυδρειακι
το φελιζολ παντως αφου εχεις θερμοστατη δεν ειναι απαραιτητο...
δυστυχως σε φωτο που το ψαρι δεν ειναι σε full flare ειναι δυσκολο να καταλαβουμε τον τυπο της ουρας του,ειδικα οταν δεν προκειται για αρσενικο....
παντως φαινεται που ωραια
εχεις αρχισει το ψαξιμο για τον μελλοντα γαμπρο??
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-12-05, 01:55
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
πολυ ωραια και η Κλαρα και το ενυδρειακι
το φελιζολ παντως αφου εχεις θερμοστατη δεν ειναι απαραιτητο...
δυστυχως σε φωτο που το ψαρι δεν ειναι σε full flare ειναι δυσκολο να καταλαβουμε τον τυπο της ουρας του,ειδικα οταν δεν προκειται για αρσενικο....
παντως φαινεται που ωραια
εχεις αρχισει το ψαξιμο για τον μελλοντα γαμπρο??
- Αυτοί οι θερμοστάτες δεν έχουν ρύθμιση, είναι 10 βατ και ανάβουν συνέχεια. Κάνουν μόνο σε μικρά ενυδρεία μέχρι 15 λίτρα και όχι πολύ καλή δουλειά, γιατί αν πέσει πολύ η εξωτερική θερμοκρασία, δυστυχώς ακολουθούν και αυτοί... Αυτός είναι ο λόγος που το μόνωσα (και έτσι μου κρατάει σταθερά 27 βαθμούς και με ανοιχτή την εξώπορτα για κανα δίωρο...) .
- Σύντομα θα βάλω και άλλες φωτό (καλύτερες), οπότε θα μου πείς...
- Γαμπρός θα "παίξει" σε μερικές ημέρες και δεν σου κρύβω, ότι προτιμώ να πάρω από ιδιώτη-χομπίστα, παρά από μαγαζί. Αν σε ενδιαφέρει, μου λες...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-12-05, 06:31
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δεν ηξερα οτι υπαρχουν και 10 βατ θερμοστατες..νομιζα οτι οι μικροτεροι ειναι των 25....με το φελιζολ εχεις παρατηρησει οτι μενει σταθερη η θερμοκρασια?γιατι οι διακυμανσεις στρεσαρουν παρα πολυ τα ψαρια...

περιμενουμε τις νεες φωτο

γαμπρο πολυ ευχαριστως να σου δωσω,δυστυχως ομως οχι αμεσα,γιατι τα μωρα ειναι ακομα μικρα,οποτε εξαρταται απο το αν βιαζεσαι αρσενικους απο γεννα -χομπιστας-εχει ο γιαννης,αλλα δεν ξερω αν θα δωσει καποιους(Γιαννη ??)
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-12-05, 11:24
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Πολύ όμορφη η μονομαχίνα σου...

Καλό θα ήταν να βάλεις κανένα ξυλαράκι και κανένα έυκολο φυτό γιατί με τόσο άσπρο background από το φελιζόλ θα στρεσσάρεται συνέχεια...
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-12-05, 12:27
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Είναι αγορασμένος από το κατάστημα Ζωοφιλία - Παγκρατίου, Ιταλική πατέντα, μόνο για ενυδρεία από 10-15 λίτρα. Είναι συνέχεια εν λειτουργία, δεν έχει ρύθμιση - ουσιαστικά είναι ένα μικρό θερμαντικό σώμα χωρίς θερμοστάτη - και έχει σαν αποτέλεσμα να διατηρεί ΜΟΝΟ αυτή τη ποσότητα του νερού, σε μία σχετικά σταθερή θερμοκρασία, με την προυπόθεση ότι ο περιβάλον χώρος δεν έχει πολύ μεγάλες αυξομειώσεις.
Η παρατήρησή μου από την 6μηνη χρήση του, είναι ότι κάνει δουλειά εάν μονώσεις σχετικά το ενυδρείο και μέχρι στιγμής είδα ότι, με θερμοκρασία δωματίου από 17 μέχρι 24 βαθμούς, κρατάει σταθερό το 12λιτρο στους 26-27.
Αργότερα με τα μεγάλα κρύα, δεν ξέρω πως θα λειτουργεί πρακτικά, αλλά εδώ είμαστε για να το δούμε... Πάντως, πρέπει να είσαι συνέχεια στη τσίλια με δαύτο...

Τώρα, αύριο ή μεθαύριο, θα σουλουπώσω λίγο το ενυδρειάκι (φυτά, χαλίκι) εφού τελικά η μικρή θα μείνει σε αυτό προς το παρόν...

Οσο για γαμπρό, σίγουρα δεν βιάζομαι, γιατί έχω ψιλοπήξει λίγο με τις συνεχείς γέννες των γκάππυς (μόλις έβγαλε 54 η μία από τις 3 ψαρουκλάρες μου... ), συν του ότι αποφάσισα να φτειάξω άλλα 2 ενυδρεία 70άρια, γιατί δεν γίνεται διαφορετικά... (πολύ στριμωξίδι πέφτει στα ψαράκια...)

Ανεβάζω άλλες 3 φωτό της Κλάρας για να φανούν λίγο καλύτερα τα "φτερά" της... (δυστυχώς, αποδεικνύεται ότι δεν κάνει για... φωτομοντέλο!)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 21-02-06 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-12-05, 18:24
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αν δεις παντως οτι δεν κραταει σταθερα τη θερμοκρασια,απλα αγορασε εναν 25αρη θερμοστατη(δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβος,γυρω στα 15 ευρω).

δυστυχως κι απο αυτες τις φωτο ειναι δυσκολο να δουμε ακριβως την ουρα της(ανοιγμα,διαιρεση ακτινων)για να καταλαβουμε τον τυπο της.οταν παρεις αρσενικο θα μπορεσεις να βγαλεις καλες φωτο οταν θα τον βλεπει σε διπλανο ενυδρειακι.ειναι λογικο χωρις να βλεπει τον αρσενικο να μην ανοιγει σε full flare την ουρα της

οκ,οποτε τοτε περιμενε λιγο να μεγαλωσουν τα μωρα για να της διαλεξουμε γαμπρο
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-12-05, 19:14
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
αν δεις παντως οτι δεν κραταει σταθερα τη θερμοκρασια,απλα αγορασε εναν 25αρη θερμοστατη
Εχω ήδη 25άρη στο άλλο μικρό ενυδρείο και σίγουρα αν χρειαστεί θα το κάνω.
Οσο για φωτό, που θα μου πάει, θα την πετύχω... Πες μου μόνο τι πρέπει ακριβώς να φαίνεται στη φωτογραφία και θα γίνει.
Είναι θέμα χρόνου, επιμονής και υπομονής...

...........................................

- Αυτή, κάνει???
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 21-02-06 στις 00:10
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-12-05, 18:24
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
δεν ηξερα οτι υπαρχουν και 10 βατ θερμοστατες..νομιζα οτι οι μικροτεροι ειναι των 25....με το φελιζολ εχεις παρατηρησει οτι μενει σταθερη η θερμοκρασια?γιατι οι διακυμανσεις στρεσαρουν παρα πολυ τα ψαρια...

περιμενουμε τις νεες φωτο

γαμπρο πολυ ευχαριστως να σου δωσω,δυστυχως ομως οχι αμεσα,γιατι τα μωρα ειναι ακομα μικρα,οποτε εξαρταται απο το αν βιαζεσαι αρσενικους απο γεννα -χομπιστας-εχει ο γιαννης,αλλα δεν ξερω αν θα δωσει καποιους(Γιαννη ??)
Και οι δικοί μου είναι πολύ μικροί για να τους έδινα τώρα.. Αν ξανανέβω Αθήνα σε κανένα μήνα πολύ ευχαρίστως να σου δώσω .
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-12-05, 01:07
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick
Και οι δικοί μου είναι πολύ μικροί για να τους έδινα τώρα.. Αν ξανανέβω Αθήνα σε κανένα μήνα πολύ ευχαρίστως να σου δώσω .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων σύντεκνε και σε περιμένω να... "Μονομαχήσουμε"...!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-12-05, 02:19
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Εχω ήδη 25άρη στο άλλο μικρό ενυδρείο και σίγουρα αν χρειαστεί θα το κάνω.
Οσο για φωτό, που θα μου πάει, θα την πετύχω... Πες μου μόνο τι πρέπει ακριβώς να φαίνεται στη φωτογραφία και θα γίνει.
Είναι θέμα χρόνου, επιμονής και υπομονής...

...........................................

- Αυτή, κάνει???

ααχ....αρχιζουμε και γερναμε και ξεχναμε σε ποια ποστς δεν εχουμε απαντησει.....

γενικα στις θηλυκες χωρις full spread ειναι δυσκολο να καταλαβουμε αν προκειται για veiltails η delta.η δικια σου ειναι 2-ray(δηλαδη οι ακτινες στα πτερυγια σχηματιζουν το Υ,χωριζονται δηλαδη 2 φορες,αλλα για το αν ειναι veiltail η delta δεν μπορουμε να πουμε με σιγουρια....full spread εννοουμε οταν η ουρα ανοιγει οσο περισσοτερο γινεται,οποτε μπορουμε να δουμε το μεγιστο ανοιγμα της σε μοιρες,π.χ. οπως σε αυτη τη φωτο

__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-12-05, 02:28
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
ααχ....αρχιζουμε και γερναμε και ξεχναμε σε ποια ποστς δεν εχουμε απαντησει...
Ασε καλύτερα, μη μου τα θυμίζεις...!
Τι να πω κι εγώ, γέρος άνθρωπος...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-12-05, 02:32
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Ασε καλύτερα, μη μου τα θυμίζεις...!
Τι να πω κι εγώ, γέρος άνθρωπος...


__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-12-05, 17:00
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Προεπιλογή Μεταφορά...

Να ενημερώσω λοιπόν, ότι η κυρία μας μετεφέρθη στο μεγάλο με τα γκάππυς. Στην αρχή - μέχρι να συνηθίσουν - μαζεύτηκαν σχεδόν όλα και την περιεργαζόντουσαν. Οι μεγάλοι αρσενικοί νόμισαν ότι "εδώ έχει ψωμί'... Και αυτή, αφού περιεργάστηκε όλο το χώρο, ξεμούδιασε κολυμπώντας στην άπλα, κυνήγησε λίγο τα αρσενικά δείχνοντάς τους τα "δόντια" της, και αφού είδε ότι τα πιο μικρά δεν τρώγονται, άρχισε τις βουτιές μέσα στις μπουρμπουλίθρες της αερόπετρας... Τρεις μέρες τώρα, τον περισσότερο χρόνο τον περνάει ανάνεσα στις μπουρμπουλίθρες! Σκάει βέβαια που δεν μπορεί να περάσει το τζάμι και να φτάσει στο "restaurant" δίπλα, με τα τα νεογέννητα μωρά αλλά θα συνηθίσει!
Πάντως όλα δείχνουν καλά...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 29-12-05 στις 17:05
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-12-05, 05:24
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

εχεις διπλα στο μεγαλο ενυδρειο αλλο με μωρα?βλεπουν τα μεγαλα ψαρια τα μωρα?αν ναι,καλο θα ηταν να βαλεις κατι ενδιαμεσα γιατι αυτο μπορει να τα στρεσαρει....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πληροφοριες maiktr Ζωοτόκα 5 03-11-05 12:57
ΖΗΤΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ GEORGE ARGOS Χρυσόψαρα 3 11-05-05 19:13
Πληροφοριες για colisa lalia? nasos Γλυκό νερό - Γενικά 2 23-04-04 19:45
Colisa Lalia πληροφοριες για αναπαραγωγή. newfish ¶λλα λαβυρινθόψαρα 0 16-12-02 18:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10020 seconds with 13 queries