Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-11, 00:40
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή ψαροσυνθεση ενυδρειου 800-λιτρα.

Γεια σας ..ειμαι στα σχεδια του 4ου κατα σειρα ενυδρειου μου.. το οποιο θα τοποθετηθει μεσα στην ντουλαπα.. αφου διελυσα την ντουλαπα εβγαλα και τις πορτες αποφασισα να το κανω ολο ενυδρειο.. διαστασεις 200χ50χ70υψος..=800λιτρα.
θα το φτιαξω στιβαρο μην σπασει απο την πιεση και τωρα εδω σας θελω.. θελω πολλα ηδη ψαριων μεσα.. κυριως μικρα κοπαδακια πχ:neon....Ισως να το χωρησω στην μεση (τζαμι με τρυπες) και να εχω 2 "τοπια" .. ενα με μικρα κοπαδακια και ενα με μεγαλυτερα πχ:.oscar ή σκαλαρια... ή ενα φυτεμενο και ενα με πετρες και αμμο... ακουω συνδιασμους παιδια..
...(τι θα χρειαστω)
..."υποστρωμα"... ....*ποταμισια αμμος κοσκινισμενη απο μαντρα οικ.υλικων.
..."φυτα"... ............*καποια ευκολα
... για φιλτρο λεω....*eheim compact pump+2000 με χειροποιητη θηκη για σφουγγαρι και βιομπαλες
..."φως".. ..............*δεν εχω ιδεα...
... για το στρωσιμο θα χρειαστω μεγαλη ποσοτητα "μπολιου"
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-11, 08:12
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Να κανεις 2μετρο ενυδρειο και να το κοψεις στην μεση,ουτε ο Θεος δεν θα το ηθελε.
Μια παρατηρηση,αν το τελικο ειναι 70 υψος καλος,αλλα αν ειναι μονο η γυαλα,θα σε δυσκολεψει παρα πολυ.
Και μια προταση Africa και τα μυαλα στα καγκελα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-11, 09:11
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανεις 2μετρο ενυδρειο και να το κοψεις στην μεση,ουτε ο Θεος δεν θα το ηθελε.
Μια παρατηρηση,αν το τελικο ειναι 70 υψος καλος,αλλα αν ειναι μονο η γυαλα,θα σε δυσκολεψει παρα πολυ.
Και μια προταση Africa και τα μυαλα στα καγκελα



: smt118
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-11, 10:17
Το avatar του χρήστη Gladiator
Gladiator Ο χρήστης Gladiator δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Περιοχή: Αθηνα-Λυκοβρυση
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

MALAWI!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-11, 15:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανεις 2μετρο ενυδρειο και να το κοψεις στην μεση,ουτε ο Θεος δεν θα το ηθελε.
+1

@ Αντωνης Πατρα
Προτασεις:
Αν το θεμα σου ειναι πρωτα το aquascaping (και οχι το ψαρια), ξεκινα με αυτο και μετα δες τι ψαρια ταιριαζουν (πχ αν θελεις high φυτεμενο μην πας και βαλεις οσκαρ ή δισκους ή αφρικανες)
Αν θελεις πρωτο θεμα καποιο ειδος ψαριου, ξεκινα με το κυριο ψαρι που θελεις να διατηρησεις και πανω σε αυτο στηνεις ολα το ενυδρειο, επιλεγεις σωστη διακοσμηση, εξοπλισμο και συμβατους συγκατοικους.
Το σιγουρο ειναι οτο πρεπει να κοιταξεις το θεμα φιλτρο-sump και να μελετησεις το αν σηκωνει τοσα κιλα (μιλαμε για πανω απο τονο, ιδιως αν βαλεις και sump παμε πιο ψηλα) το σημειο που θα το τοποθετησεις.
Υποστρωματα φωτισμοι κλπ μελετουνται μετα απο αυτες τις αποφασεις.
Να υπολογισεις και το κοστος συντηρησης του ενυδρειου αναλογα την αποφαση. (πχ φυτεμενο high, ή δισκοενυδρειο, εχουν εξοδα).
Μελετη στην καταναλωση ρευματος του εξοπλισμου για την επιλογη του.

Αν και με χαροποιησε ιδιαιτερα η φραση σου "κυριως μικρα κοπαδακια", με "χαλασε" το "θελω πολλα ηδη ψαριων μεσα".
Απεφυγε ενυδρειο σαλατα και προτιμησε λιγα και μεγαλα κοπαδια που δραστηριοποιουνται σε διαφορετικα υψη στο νερο.
Ενυδρειο με "2 τοπια" (εστω και χωρισμενο με τζαμια) ειναι δυσκολο να γινει γιατι το νερο θα ειναι κοινο και συνηθως τα "διαφορετικα τοπια" εχουν και διαφορετικων παραμετρων νερο.

Εχεις το καρπουζι εχεις και το μαχαιρι. Ευχομαι ενα τετοιο project να εχει επιτυχια, επιτυχια που βασιζεται σε μελετημενες επιλογες.
Η ωραιοτερη περιοδος ενος ενυδρειου για μενα, ειναι αυτη της προετοιμασιας του (μελετη και στησιμο). Μετα απλα καθεσαιιιιιιιιιιιιιιιι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-11, 15:34
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66
;613306
Η ωραιοτερη περιοδος ενος ενυδρειου για μενα, ειναι αυτη της προετοιμασιας του (μελετη και στησιμο). Μετα απλα καθεσαιιιιιιιιιιιιιιιι.
σωστος...
καλη μελετη και υλοποιηση λοιπον
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-11, 16:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Βασικα σε αυτα τα λιτρα δεν εχεις και πολλες επιλογες.....

Εγω θα ελεγα tanganyika με pseudotropheus που μαρεσουν πολυ και εχουν πολυ ωραια χρωματα και κινηση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-11, 18:37
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

ναι δεν θα το χωρησω ειναι αμαρτια.. πολλα ηδη δεν θελω για να αποφυγω καυγαδες και διαφορετικες συνθηκες... και το συμαντικοτερο.. δεν εχω την μεγαλη οικονομικη ανεση για πολλα λιπασματα και σπανια ακριβα φυτα .. θελω κατι απλο ..κατι σαν... να σας συνεπαρω λιγο??
1η σκεψη ..φανταζομαι ενα λιβαδι απο "γκαζον" οπου θα ξεπροβαλουν τα πχ:νεον μεσα απο μια συσταδα ψηλων φυτων..αντε να υπαρχει αλλο ενα κοπαδακι στην αντιθετη πλευρα απο κατι αλλο...
2η σκεψη κιχλιδες με αμμο και πετρες (απλο και οικονομικο πιστευω..)
3η σκεψη malawi .. πετρες υποστρωμα λιγα φυτα..
4η σκεψη tanganyika...

* κατι σημαντικο.. δεν εχω Α/Ο και θελω οι επιλογες μου θελω να ειναι για νερο βρυσης...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανεις 2μετρο ενυδρειο και να το κοψεις στην μεση,ουτε ο Θεος δεν θα το ηθελε.
Μια παρατηρηση,αν το τελικο ειναι 70 υψος καλος,αλλα αν ειναι μονο η γυαλα,θα σε δυσκολεψει παρα πολυ.
Και μια προταση Africa και τα μυαλα στα καγκελα
τι θα με δυσκολεψει εννοεις? το υψος το κανονιζω γιατι ακομα δεν εχω κοψει τζαμια.. αλλα απο θεμα πιεσης θα εχω προβλημα εννοεις?
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντωνης Πατρα : 24-08-11 στις 18:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-11, 18:55
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

φίλε Αντώνη ένα μεγάλο κοπάδι καρδινάλιοι 2 είδη corydoras με το ένα από αυτά να είναι sterbai, galaxy rasbora, κανένα hachetfish, κι ένα κοπάδι ροδόστομοι ππου έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά με τους καρδινάλιους (σφιχτο κοπάδι)
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-11, 19:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
....... και το συμαντικοτερο.. δεν εχω την μεγαλη οικονομικη ανεση για πολλα λιπασματα και σπανια ακριβα φυτα .. θελω κατι απλο ..κατι σαν... να σας συνεπαρω λιγο??
1η σκεψη ..φανταζομαι ενα λιβαδι απο "γκαζον" οπου θα ξεπροβαλουν τα πχ:νεον μεσα απο μια συσταδα ψηλων φυτων..αντε να υπαρχει αλλο ενα κοπαδακι στην αντιθετη πλευρα απο κατι αλλο...
2η σκεψη κιχλιδες με αμμο και πετρες (απλο και οικονομικο πιστευω..)
3η σκεψη malawi .. πετρες υποστρωμα λιγα φυτα..
4η σκεψη tanganyika...

* κατι σημαντικο.. δεν εχω Α/Ο και θελω οι επιλογες μου θελω να ειναι για νερο βρυσης...
-------------------------

τι θα με δυσκολεψει εννοεις? το υψος το κανονιζω γιατι ακομα δεν εχω κοψει τζαμια.. αλλα απο θεμα πιεσης θα εχω προβλημα εννοεις?
1. Γκαζον σε 70 εκ υψος ενυδρειο?
Ξερεις ποσα βατ λαμπες θελεις για να φτασει εκει κατω το φως?
Μη αναφερω μπουκαλες διοξειδιο πεχα-κοντρολερ, λιπανση κλπ
Το γκαζον απλα ξεχνα το.
2. Κιχλιδες με απο και πετρες ειναι εννοεις αμερικανες σε στυλ οσκαρ?
3. Υπστρωμα λιπανσης δεν χρειαζεται στο μαλαουι. Εκτος κι αν εννοεις την αμμο ως υποστρωμα.
4. Λιγο πιο δυσκολο απο μαλαουι.


Κοιτα η ΑΟ ειναι ενα εργαλειο που χρειαζεται στα περισσοτερα ενυδρειο που δεν θελουμε να ανεβαινει η σκληροτητα και το πεχα (ακομα και για αναπληρωση του εξατμιζομενου νερου μονο ειναι χρησιμη και βγαζει τα λεφτα της που ειναι πλεον πολυ λιγα μπροστα στα εξοδα που εχει ενα ενυδρειο 800 λιτρων).


Δεν καταλαβα τι εννοεις με το θεμα πιεσης κλπ στο τελος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-08-11, 23:06
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Μια παρατηρηση,αν το τελικο ειναι 70 υψος καλος,αλλα αν ειναι μονο η γυαλα,θα σε δυσκολεψει παρα πολυ.
[/QUOTE]
ο φιλος ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ εκανε αυτη την παρατηρηση αλλα δεν εχω καταλαβει.. δεν εχω καταλαβει ακομα.. που θα δυσκολευτω
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-08-11, 23:16
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Οσο πιο ψηλο ειναι τοσο πιο δυσκολα ειναι να κανεις καποιες δουλειες μεσα σε αυτο,γνωμη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-08-11, 23:21
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Γκαζον σε 70 εκ υψος ενυδρειο?
Ξερεις ποσα βατ λαμπες θελεις για να φτασει εκει κατω το φως?
Μη αναφερω μπουκαλες διοξειδιο πεχα-κοντρολερ, λιπανση κλπ
Το γκαζον απλα ξεχνα το.
2. Κιχλιδες με απο και πετρες ειναι εννοεις αμερικανες σε στυλ οσκαρ?
3. Υπστρωμα λιπανσης δεν χρειαζεται στο μαλαουι. Εκτος κι αν εννοεις την αμμο ως υποστρωμα.
4. Λιγο πιο δυσκολο απο μαλαουι.


Κοιτα η ΑΟ ειναι ενα εργαλειο που χρειαζεται στα περισσοτερα ενυδρειο που δεν θελουμε να ανεβαινει η σκληροτητα και το πεχα (ακομα και για αναπληρωση του εξατμιζομενου νερου μονο ειναι χρησιμη και βγαζει τα λεφτα της που ειναι πλεον πολυ λιγα μπροστα στα εξοδα που εχει ενα ενυδρειο 800 λιτρων).
οποτε τα φυτα τα ξεχναω απο τωρα.. κοπαδακια χωρις φυτα θα ειναι καπως... οποτε παμε σε αμμο και πετρες.. malawi ή αφρικανικο με κιχλιδες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο πιο ψηλο ειναι τοσο πιο δυσκολα ειναι να κανεις καποιες δουλειες μεσα σε αυτο,γνωμη μου.
το μερος που θα τοποθετηθει θα ειναι κατω... δηλαδη κατω κατω.. στο πατωμα. και αυτο γιατι με εναν σεισμο θα εχω σοβαρο προβλημα (καθε μερα εχουμε σεισμους ασε να κοιμαμαι υσηχος).. οποτε δεν με ενοχλει το υψος..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντωνης Πατρα : 24-08-11 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-08-11, 23:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε τα φυτα τα ξεχναω απο τωρα.. κοπαδακια χωρις φυτα θα ειναι καπως... οποτε παμε σε αμμο και πετρες.. malawi ή αφρικανικο με κιχλιδες.
Δεν ξεχνας τα φυτα. Ξεχνας τα δυσκολα φυτα οπως το γκαζον που ανεφερες.
Πολλα ευκολα φυτα ευδοκιμουν μονο σε νερο, με τροφη τους ρυπους των ψαριων και με νορμαλ φως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-08-11, 00:20
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε Αντώνη ένα μεγάλο κοπάδι καρδινάλιοι 2 είδη corydoras με το ένα από αυτά να είναι sterbai, galaxy rasbora, κανένα hachetfish, κι ένα κοπάδι ροδόστομοι ππου έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά με τους καρδινάλιους (σφιχτο κοπάδι)
...
καρδιναλιοι και ροδοστομοι τελεια μεχρι εδω .. μου αρεσει πολυ ο συνδιασμος..
τα galaxy rasbora ειναι πανεμορφα αλλα δεν νομιζω να βρω τετοια στην πατρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξεχνας τα φυτα. Ξεχνας τα δυσκολα φυτα οπως το γκαζον που ανεφερες.
Πολλα ευκολα φυτα ευδοκιμουν μονο σε νερο, με τροφη τους ρυπους των ψαριων και με νορμαλ φως.
ωραια οποτε συνεχιζεται το σχεδιο κοπαδοψαρα .. απλα δεν θα εχω γκαζον.. .. για υποστρωμα λεω αμμο ποταμισια κοσκινισμενη. μερικες πετρες.. καλα παμε .. νιωθω υποχρεος για την σημαντικη βοηθεια που μου προσφερετε
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντωνης Πατρα : 25-08-11 στις 00:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-08-11, 09:15
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου.

Τα προβληματα του υψους στα ανεφεραν τα παιδια πιο πανω,Αν ενα ενυδρειο ειναι πανω απο 70 ποντους υψος,για φυσιολογικους ανθρωπους ,δημιουργει πολλα προβληματα συντηρισεις(εκτος αν εισαι ο Φασουλας)Το χερισου δεν θα φτανει στον πατο.Για την ψαροσυνθση εσυ θα κανεις αυτο που αρεσει σεσενα τελικα.Αλλα εγω να πω τα + της Αφρικης,μπας και σε βαλω στον ορθο δρομο

+Πολυ ευκολα και ομορφα ψαρια
+Πολυ ευκολη και οικονομικη συντηρισει
+Ταχυτητες και χοροι του ζαλογλου
+Αλλο πραγμα
- Τρωνε πολυ

Εχω ομως μια απορια ,που δεν την ανεφερες καθολου.
Εχεις εμπειρια κατασκευης για τοσο μεγαλο ενυδρειο?
Και εαν σε περνει κανε το βαθος 60 ποντους,εχει πολλα +
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-08-11, 09:50
johnm62 Ο χρήστης johnm62 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Αντωνη καλημερα
Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι οτι εκει που ειναι οι ντουλαπες εχει στα πλαινα ή στα πλαινα και στην πλατη τοιχεια (λεπτες κολονες στο φαρδος του τουβλου) που εχουν διαφορετικη συμπεριφορα στον σεισμο . Ρωτα καποιον μηχανικο πριν ξεκινησεις κατι .
Οσο για τις διαστασεις 60 βαθος χ 65 μικτα υψος (60 καθαρα) θα σου δωσει τα ιδια λιτρα και υψος που βολευει .

Malawi for ever ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-08-11, 14:58
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

με παιρνει να το κανω 60 βαθος που εχει καποια (+) οπως ειπατε.. .. και 60 υψος αντι 70.. δεν με πειραζει..οσο για γνωσεις..μονος μου.. .. παει μονο του.. στον πατο θα βαλω μαρμαρο με οδηγους και μεσα θα μπουν τα τζαμια 10αρια και κοντρες και γωνιες και ολα.. εχω φτιαξει και αλλο ετσι 100λιτρα βεβαια.
στα φιλτρα θα δυσκολευτω λιγο αλλα θα τα καταφερω..
επισεις στην ντουλαπα μπετο εχει κατω οποτε δεν διαφερει απο τα υπολοιπα μερη του σπιτιου. στα πλαινα δεν με νοιαζει γιατι δεν θα ακουμπαει καν.
για ψαρια τωρα προσπαθω να φανταστω τι μου αρεσει ποιο πολυ... κλινω προς αφρικη μερια.. αμμο και πετρες εχω αφθονες.. μακαρι να βρω και ψαρια.
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-08-11, 15:07
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
με παιρνει να το κανω 60 βαθος που εχει καποια (+) οπως ειπατε.. .. και 60 υψος αντι 70.. δεν με πειραζει..οσο για γνωσεις..μονος μου.. .. παει μονο του.. στον πατο θα βαλω μαρμαρο με οδηγους και μεσα θα μπουν τα τζαμια 10αρια και κοντρες και γωνιες και ολα.. εχω φτιαξει και αλλο ετσι 100λιτρα βεβαια.
στα φιλτρα θα δυσκολευτω λιγο αλλα θα τα καταφερω..
επισεις στην ντουλαπα μπετο εχει κατω οποτε δεν διαφερει απο τα υπολοιπα μερη του σπιτιου. στα πλαινα δεν με νοιαζει γιατι δεν θα ακουμπαει καν.
για ψαρια τωρα προσπαθω να φανταστω τι μου αρεσει ποιο πολυ... κλινω προς αφρικη μερια.. αμμο και πετρες εχω αφθονες.. μακαρι να βρω και ψαρια.
Αντωνη αν καταλαβα καλα θα βαλεις μαρμαρο για πατο?

Αν ναι, μην το κανεις,γιατι το μαρμαρο εχει πολες νευρωσεις που εσυ δεν τις βλεπεις,και σε τετοιο μηκος ,με ενα σεισμο σιγουρα θα ραγισει.
Οσο για τα τζαμια να βαλεις οποσδηποτε 12αρι γυαλι,και τουλλαχιστον διπλες κοντρες ,πανω κατω,Φαντασου την μπανιερα σου ε αυτο ειναι τριπλασιο σε ογκο και βαρος.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-08-11, 16:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαφωνω με τον περιορισμο σε βαθος για λογους συντηρησης.
Υπαρχουν και τσιμπιδες και δεν θα κανει κανενα high φυτεμενο να ειναι με τα χερια μεσα στο νερο συνεχεια.
Μεχρι 70-80 εκ υψος δεν υπαρχει προβλημα ΙΜΟ.

Τωρα αν παει για αφρικανες ειναι αλλο θεμα. Εκει νομιζω δεν χρειαζεται τοσο πολυ υψος, οσο χρειαζεται πλατος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-08-11, 16:09
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω με τον περιορισμο σε βαθος για λογους συντηρησης.
Υπαρχουν και τσιμπιδες και δεν θα κανει κανενα high φυτεμενο να ειναι με τα χερια μεσα στο νερο συνεχεια.
Μεχρι 70-80 εκ υψος δεν υπαρχει προβλημα ΙΜΟ.

Τωρα αν παει για αφρικανες ειναι αλλο θεμα. Εκει νομιζω δεν χρειαζεται τοσο πολυ υψος, οσο χρειαζεται πλατος.
Μα εκει το παω Δελτα 66 δεν το βλεπεις
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-08-11, 16:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα εκει το παω Δελτα 66 δεν το βλεπεις
Εσυ μπορεις να το πας για αφρικανικο αλλα ο Αντωνης ειπε κατι για 800 λιτρα με Tetras.
Θα με φαει λαχανο με τα 400 λιτρακια μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-08-11, 16:25
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

παιδια μου δωσατε αρκετο φως θα ελεγα.. προχωραω στην κατασκευη και σας ενημερωνω .. αν αργησω πνιγηκα
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-08-11, 16:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις δει ροδοστομους σε πραγματικα μεγαλο ενυδρειο???
Καμια σχεση με οτιδηποτε αλλο.

To ψηλο "γρασιδι" που εχει δεξια στο βυθο ειναι echinodorus tenellus και δεν ειναι δυσκολο φυτο. Το φουντωτο αριστερα ειναι christmas moss που κι αυτο ειναι ευκολο φυτο.

BORKED

BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-08-11, 16:57
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ μπορεις να το πας για αφρικανικο αλλα ο Αντωνης ειπε κατι για 800 λιτρα με Tetras.
Θα με φαει λαχανο με τα 400 λιτρακια μου.



-------------------------
Ο δελτα66 σου εδειξε τον παραδεισο,στην γυαλα,εγω σου δειχνω την κολαση στη φυση.
http://www.youtube.com/watch?v=j7Rc8...layer_embedded

Δελτα 66 δεν σε περνει αστο ,γιατι απο βιντεο η αφρικη δεν πεζετε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ : 25-08-11 στις 16:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-08-11, 17:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων



-------------------------
Ο δελτα66 σου εδειξε τον παραδεισο,στην γυαλα,εγω σου δειχνω την κολαση στη φυση.
http://www.youtube.com/watch?v=j7Rc8...layer_embedded

Δελτα 66 δεν σε περνει αστο ,γιατι απο βιντεο η αφρικη δεν πεζετε.
Δεν διαφωνω.
Ο καθενας με τα γουστα του.
Εγω πχ θελω το ενυδρειο να με ηρεμει και οχι να μου αναβει τα αιματα.
Αρκετα τρεξιματα εχουμε στη ζωη μας.
Με χαλαει λιγο και το πολυ νταμαροθεαμα οπως και τα αλατα που πιανουν παντου.
-------------------------
Θα παραδεχθω ομως την ευκολια συντηρησης του (μαλαουι ιδιαιτερα) αφου τα περισσοτερα τετρας θελουν μαλακο επεξεργασμενο νερο (τυρφη ή ξερα φυλλα ή μιξη με ΑΟ κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 25-08-11 στις 17:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-08-11, 17:24
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαφωνω.
Ο καθενας με τα γουστα του.
Εγω πχ θελω το ενυδρειο να με ηρεμει και οχι να μου αναβει τα αιματα.
Αρκετα τρεξιματα εχουμε στη ζωη μας.
Με χαλαει λιγο και το πολυ νταμαροθεαμα οπως και τα αλατα που πιανουν παντου.
-------------------------
Θα παραδεχθω ομως την ευκολια συντηρησης του (μαλαουι ιδιαιτερα) αφου τα περισσοτερα τετρας θελουν μαλακο επεξεργασμενο νερο (τυρφη ή ξερα φυλλα ή ΑΟ κλπ)
Εχεις απολυτα δικιο.

Ενταξει λιγη πλακιτσα κανω,τελικα ο Αντωνης θα επιλεξει αυτο που του αρεσει ποιο πολυ.Απλα τα λιτρα πολλα και τα μικρα ψαρακια θα χαθουν εκει μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-08-11, 18:30
johnm62 Ο χρήστης johnm62 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Στα 200 Χ 60 Χ 60ή70 με 12mm πατο μπας και θελει 15mm πατο για πιο ασφαλεια ;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-08-11, 19:06
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

φαντάσου τώρα τους ροδόστομους τι αντίθεση θα κάνουν με τους καρδινάλιους!!! άλλο πράγμα, θα είναι πραγματικά φοβερό!!! Αντώνη με κλειστά μάτια!!!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-08-11, 23:25
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnm62 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 200 Χ 60 Χ 60ή70 με 12mm πατο μπας και θελει 15mm πατο για πιο ασφαλεια ;
20 λεω.. να ειμαι ηρεμος..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
φαντάσου τώρα τους ροδόστομους τι αντίθεση θα κάνουν με τους καρδινάλιους!!! άλλο πράγμα, θα είναι πραγματικά φοβερό!!! Αντώνη με κλειστά μάτια!!!
το μονο που με τρομαζει ειναι η Α/Ο ..
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντωνης Πατρα : 25-08-11 στις 23:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θελω τα φωτα σας για τη βαση του ενυδρειου 455 λιτρα. ntak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 28-03-11 00:15
Κατασκευη βασης 440 λιτρα ενυδρειου. ραφαηλ10 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 29-05-10 19:15
κατασκευη ενυδρειου DΙY 350 λιτρα terios DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 25-10-09 13:39
κατασκευη ενυδρειου 300 λιτρα..... terios DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 20-07-09 12:18
Νεος με ενυδρειου 126 λιτρα f1rm4 Αρχάριοι γλυκού νερού 44 05-02-09 13:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09357 seconds with 13 queries