Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-03, 19:03
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή Προσοχή, τα ψάρια πηδάνε

Έκανα που λέτε σήμερα την καθιερωμένη εβδομαδιαία αλλαγή του 15% του νερού, καθάρισα το φίλτρο, κλάδεψα τα ceratophylum και σιφωνάρισα στον βυθό ... προς μεγάλη μου έκπληξη ενώ τελείωσα και είμουν έτοιμος να βάλω το καπάκι του ενυδρείου, βλέπω μια μαύρη φιγούρα στο πάτωμα ... δεν ήταν άλλο από ένα cardinal το οποίο ούτε καν ξέρω πως κατέληξε εκεί!!!!!! Έχω τα μαύρα χάλια μου!!! Να ψόφαγε από στρες, από αρρώστεια καημός δεν ήταν ... αλλά να βρεθεί στο πάτωμα και χωρίς να καταλάβω πως ... !!! Βέβαια μεγάλη πιθανότητα να τον ρούφηξε το σιφώνι όταν το έβγαζα έξω ... αλλά και αυτό το αθεόφοβο ... δεν μπορούσε να κρυφτεί πουθενά ... 112 λίτρα είναι αυτά ... ολόκληρο σιφώνι ήταν μέσα ... τον έφαγε τελικά η περιέργεια και η δική μου απροσεξία! Θα απαλύνω τον πόνο μου με shopping therapy αύριο στο pet store!
Εσάς έτσι στραβές σας έχουν τύχει με τα ψαράκια σας; Τουλάχιστον να μην νοιώθω μόνος μου ρε γαμότι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-03, 19:08
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

τι τοθελες μωρε κουζουλε συντεκνε το σιφωναρισμα σε ενα μηνα στημενο ενυδρειο???σετρωγε τιποτα???αχ..κατι σε ετρωγε αλλα δε μπορω να το πω. ..διαολε τ'ς απολυμαρες σου !!
κι αφου εχεις τοσο μικρα ψαρακια βαλε ενα ρημαδι κομματι καλσον η ενα υφασμα η κατι τις με αραιη υφανση να μπορει να ρουφαει απο το βυθο ,αλλα να μη ρουφαει ψαρια!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-03, 19:17
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-03, 14:13
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Eιχα παθει και εγω κατι παρομοιο με ενα πολυ αγαπημενο μου ψαρι...
Ηταν ενα apistogramma agazizi, το οποιο το ειχα βαλι στο ενυδειο νοσοκομειο διοτι ηταν αρρωστουλη. Και ενω ειχε σχεδον συνελθει υστερα απο 1 βδομαδα και θεραπεια, ξεχασα μισανοιχτο το καπακι, και οταν γυρισα σπιτι τον βρηκα στο πατωμα....
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-03, 14:24
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

To ίδιο σε ένα 15λτ με ένα αρλεκινο - βρέθηκε με το συφωνάρισμα 2 μέτρα μακριά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-02-03, 14:52
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

ο fighter μου (Betta Splendens) o Τριτων, εκανε αλμα εξω απο το ενυδρειο και τον βρηκα 5 λεπτα μετα στο πατωμα περιπου 4 μετρα μακρυα! κοντα στη πορτα !!! μηπως προσπαθουσε να μου πει κατι?? εκανα αλλαγη νερου αλλα η φυση με φωναξε οταν επεστρεψα στο ενυδρειο κοιταξα για να τον δω και δεν τον εβρισκα, αναρωτηθηκα που μπορει κα κρυφτηκε. μετα πολλα λεω καπου θα εχει χωθει και θα ηρεμει. γυρνωντας να φυγω το ματι μου επιασε μια μικρη κινηση στα 4 μετρα. προς στιγμη μου φανηκε για νυχτοπεταλουδα αλλα δεν ηταν! πλησιαζω και τι να δω ο Τριτωνας ηταν εκει! εχει στεγνωσει και ισα αναπνεε. πιανω ενα μεγαλο ποτηρι με νερο απο το ενυδρειο και τον τον βαζω μεσα. το γεμισα τοσο ωστε να μπορει να αναπνευσει και να ειναι και μεσα στο νερο για να συνελθει. πιστευω ολοι εχουμε γκανκστερικες ταινιες οπου βγαζουν τον τυπο απο το νερο και αναπνεει γρηγορα, καπως ετσι ηταν και ο Τριτων! μετα απο 10 λεπτα ηταν ολα παλι κανονικα! νοιμζα οτι δεν θα τα καταφερει αλλα τελικα ουτε γατα ουτε ζημια. πρεπει να τον εσωσε το οτι μπορει λογω του λαβυρινθου και αναπνεει καθαρο αερα απο την επιφανεια. εκτοτε δεν ξανασκεφτηκε να κανει αλμα και εγω εχω παντα κλειστο το καπακι
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-02-03, 16:30
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Είσαι τυχερός (και φυσικά το ψάρι σου) ... εμένα θα ήταν πάνω από 10 λεπτά έξω ... τον έβαλα ξανά στο ενυδρείο αλλά ήταν αναίσθητος
Αιωνία του η μνήμη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-02-03, 16:32
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εμενα μου εφυγε ενας ολοκληρος αστακος , μεγαλωμενος πολυ , γιατι ειχα αφησει μισανοιχτο το καπακι και εκοβε βολτες στην κουζινα .
Προσοχη λοιπον ολοι μας
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-02-03, 19:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Λέω να μην σας πω πόσες φορές έχουν πηδήξει έξω από το ενυδρείο τους (δυστυχώς όμως μέχρι το πάτωμα) μερικά ψάρια (Astronotus ocellatus, P. octafasciatum - εννοείται ότι τα έσωζα) από την μεγάλη τους επιθυμία να πάρουν το φαϊ από το χέρι μου πριν φτάσει στην επιφάνεια!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-02-03, 00:42
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Eνα απο αυτα τα ριμαδια (Astronotus ocellatus) που αναφερει ο Giorgos το κυνηγουσα μεσα σε ενα σπιτι περιπου 2 λεπτα και μου ειχε ξεσκ.. τα χερια στην προσπαθεια μου να το πιασω.Τελικα ξανα μπηκε μια χαρα μεσα στο ενυδρειο δεν ξερω αν το κανει ακομα να σας πει ο Giorgos , αυτος το πηρε απο τον φιλο μου ( το ξεφορτωθηκαμε χεχεχε )
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-09-03, 02:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή


Xa ειχα και γω την ιδια ιστορια προσφατα!

Μια φιλη μου αγορασε 2 ψαρια και μια γυαλα! Το ενα χρυσοψαρο το αλλο μονομαχος! Ημαρτον...ο μαγαζοτορας τις ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα...ειναι δυνατον? Σε μια γυαλια των 5 λιτρων το πολυ?
Τα ψαρια φαγωνονταν...το χρυσοψαρο ετρωγε πολυ ξυλο.
Οποτε την δευτερη μερα με παιρνει τηλεφωνο και μου λεει "το και το" ελα να σου δωσω το ενα, γιατι δεν γινεται.
Εγω δεν ειχα και πολυ ορεξη να φορτωθω ενα χρυσοψαρο αλλα, μιας και ειχα εξεταστικη λεω για παρεα ας το ιοθετησω! Του βγαλα και ονομα, ο "Μελέτης" λογω της μελετης που θα εριχνα!
Για να μην τα πολυλογω εκανα βλακεια επειδη γεμιζα πολυ την γυαλα του και δεν αντεξε τον πειρασμο...οποτε μετα απο 4-5 μερες ο Μελέτης την εκανε για μια βραδυνη βολτιτσα. και το πρωι τον βρηκαμε στεγνο στο πατωμα.

Κριμα...και ειχα μεγαλα σχεδια για τον τυπο, ηθελα να του κανω ενα μεγαλουτσικο ενυδρειο. Με γλυτωσε απο τα εξοδα μαλλον!

Αυτα!Συμπερασμα παντα καπακι. αληθεια τωρα που εχω ενα μολυ σε καραντινα γιατι δεν του εχω καπακι?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-03, 13:48
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μπα δεν είναι τίποτα εγώ έβαλα τα limia να κρατάνε παρέα στον μονομάχο για να μην πηδήξει και τελικά από 9 έμεινα με 4 (όλα έκαναν άλμα αλλά έτυχε να είμαι εκεί ,ευτυχώς έμεινε ένα αρσενικό) σε αντίθεση o μονομάχος ζει και βασιλεύει και με μηδενικές τάσεις αυτοκτονίας .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-03, 22:14
sv2fpi Ο χρήστης sv2fpi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: Γαλλικο - Κιλκις
Μηνύματα: 67
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην sv2fpi
Προεπιλογή

Εγω να δειτε τι επαθα με ενα Pacu που εχω.
Μια ωραια νυχτα περιπου κατα τις 2 ακουμε βηματα μεσα στο σπιτι,
με ξυπνησε η γυναικα μου νομιζωντας οτι καποιος ειχε μπει για αρπαχτη ,μετα απο 10 - 15 λεπτα και αφου συνεχιζοταν τα βηματα αρπαζω κατι στα χερια και πεταγομαι , βρε απο εδω ο κλεφτης απο εκει ο κλεφτης τιποτα ,πως παω να κλεισω το φως και αφου περασαν περιπου 5 λεπτα ακομα ακουω βηματα παλι και καθομαι και ψαχνω , τελικα ο κλεφτης ηταν το pacu που ειχε μαλωσει με ενα blue acara και βγηκε απο το νερο περιπου 2m μακρια. Περιτο να πω οτι ηταν μες τα αιματα , τον πηρα τον καθαρισα γρηγορα και τον εβαλα παλι μεσα. Ολη τη νυχτα την εβγαλε ανασκελα "παει ο φιλος μου" λεω. Το μεσημερι μετα την δουλεια τον ειδα να κανει και παλι βολτα μεσα στο ενυδρειο λες και δεν ειχε συμβει τιποτα. 20 λεπτα εκτος νερου με αιματα και εζησε εχει πολυ κουραγιο αυτο το ψαρι και ειναι και η αδυναμια μου .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-09-03, 00:52
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΥΡΛΙΣΕΤΕ

Τι μου λετε σιναδελφει ευτιχος δεν ειχα μεχρι τορα τετιου ιδους τραγικη εμπιρια . Ολο το καλοκερι τα ενυδρειαμου τα ειχα ξεσκεπαστα και τα βραδια πριν με παρει ο υπνος καπιες φορες ακουγα κατι βαρβατες αναταραξεις και σταγονες νερου να πευτουν στο πατομα και ελεγα, λες μπα αποκλιευε και κιμομουν σαν πουλακι . Ευτιχος που μου επισιμανατε τον κινδινο και θα λαβω τα μετραμου
__________________
African Master
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05424 seconds with 14 queries