Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-01-09, 14:58   #1
50 Λίτρα ενυδρείο ζωντανά φυτά-ποιά ψάρια
manolis1976
Member
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος 02-01-09, 14:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλη χρονια σε ολους , ειμαι καινουργιο μελος εδω αλλά παλιο στις προσπάθειες διατηρησης ενυδρείων και λεω προσπάθειες γιατι συνηθως αποτυγχανα .

Αυτη την φορά θελω να ειμαι πιο προσεκτικος λοιπον

Πριν απο 1 μηνα έστησα ενα 50λιτ ενυδρείο με ενα εσωτερικό φίλτρο , έβαλα μετα απο 5 μερες δυο ψαράκια ενα pleco και ενα oscar(που απο οτι κατάλαβα μετα δεν επρεπε και μου τον εσπρωξαν στο pet shop γιαυτο αποφάσισα να παρω γνωμες καποιον που δεν θα εχουν κέρδος).

Τέλος πάντων παιδεύτηκα πολυ με τα νιτρώδη που ηταν πολυ ψηλα αλλα τελικά με συχνες αλλαγές νερού και λίγο φαγητο το εστρωσα

Ερωτήσεις

1.Θέλω να βάλω ζωντανα φυτά και δεν εχω βάλει υπόστρωμα αν κανω μια μεταφορά τον ψαριων σε ενα αλλο ενυδρειακι που εχω για λιγες ωρες καθαρισω αυτο και βάλω υποστρωμα τα ψάρια μετά θα παθουν αμοκ;

2.Αν αυτό γίνεται τι φυτά προτείνετε;

3.Να χρησιμοοιησω ενα Co2 που ελεγε να πάρω ο τυπος απο το pet shop και αν ναι πιο

4.Ειναι δεδομενο πια οτι εχω τον pleco και το oscar μεχρι to oscar να μεγαλώσει τουλάχιστον(και να πάει σε ενα πιο μεγαλο που λεώ να στησω τοτε(200λ) τι άλλα ψαρια να βάλω.(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΟΛΛΑ) σκεφτομουν για 1 Γκαλαχερ αν το ονοματιζω και καλα δηλαδη

5.Στο φίλτρο που εχω ενω δεν ήταν ετσι προσθεσα ενα στρωμα μακαρονια , μετα φιλτρο σαν μαλί που ειναι και μετα ανθρακα ειναι οκ και απο οτι διαβασα το φιλτρο ειναι σημαντικο για τον βιλογικό σε καθε καθαρισμό του να αλλάζω το <<μαλί>>

Εχω κάνει ηδη την ερευνα μου στο διαδικτυο αλλα η πληροφοριες ειναι λιγο διασπαρτες και μερικες φορες μπερδεμενες , εχω και άλλες ερωτησεις αλλα είπαμε αποφάσισα να το πάω σίγα σιγά αυτη την φορα... Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 6088
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-09, 15:08
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλε καλωσόρισες...
Βλέπω οτι εχεις κάνει αρκετά μεγάλο λάθος με την σύνθεση σου...
Το οσκαρ γίνεται θηριο θέλει 600λιτρα τουλάχιστον(πρέπει να είναι ζευγάρι)...Είναι αρκετά βρομιάρικο κι'όλλας οπότε σου προτείνω να το γυρίσεις πίσω αλλιώς θα υποφέρει και αυτό και τα άλλα ψάρια και το ενυδρεάκι σου...
Ο πλέκο απ'οτι νομίζω γίνεται και αυτός μεγάλος για το ενυδρείο σου αφού τα καθαρά λίτρα σου δεν είναι πάνω απο 40...Γι'αυτό δώσε τον και αυτόν πίσω...
Ανέφερες το όνομα γκάλαχερ...Εχεις διαβάσει τίποτα γι'αυτό;Εχεις δει καμμια φωτογραφία του στο νετ;Αν όχι γράψε gallaher στον γούγλη(google) και θα δείς...
Αν διώξεις τα ψάρια που έχεις μέσα θα σου πρότεινα μερικά γκάπι που γενούν εύκολα έχουν ωραία χρώματα και σύγουρα θα σε ανταμήψουν...
Αλλα αυτά μονο αν βγάλεις τα άλλα γιατί το Οσκαρ σου σύγουρα θα τους επιτεθεί...
Τέλος να σε ενημερώσω να μην κάνεις τον κόπο και βάλεις φυτά στο Οσκαρ γιατί εκτός απο οτι του κοβεις και τον ελάχιστο χόρο που έχει να κινηθεί σύγουρα θα τα ξεθάψει...

Οπότε έχουμε και λέμε:
1.Διώχνεις τα ψάρια που έχεις τώρα
2.Κανεις μετρήσεις νερού με υγρά τεστ
3.Αγοράζεις ζωντανά φυτά
4.Βάζεις 1αρσενικο με 2-3 θυληκα γκάπι...

Και ξανά καλωσήρθες και καλή χρονιά!!!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-09, 15:15
raklif Ο χρήστης raklif δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά. Σου γράφει ένας παθών με πολλά λάθη κατά το παρελθόν. Ακολούθησε τα βήματα που σου λέει ο Westie και μην ακους τι λένε τα pet shop (τα περισσότερα τουλάχιστον). Για εύκολα φυτά δεν χρειάζεται υπόστρωμα (π.χ. κερατόφυλλο). Δες στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537 θα σε βοηθήσει πολύ. Επίσης δες το http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm. Τέλος να ξέρεις ότι τα guppy γενάνε συνέχεια και σε λίγο δεν θα έχεις τι να κάνεις τα μικρά. Μία καλή επιλογή ίσως να ήταν και κάποια neon tetra για τα λίτρα σου. Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-09, 15:31
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε έχουμε και λέμε:
1.Διώχνεις τα ψάρια που έχεις τώρα
2.Κανεις μετρήσεις νερού με υγρά τεστ
3.Αγοράζεις ζωντανά φυτά
4.Βάζεις 1αρσενικο με 2-3 θυληκα γκάπι...

Και ξανά καλωσήρθες και καλή χρονιά!!!
Ευχαριστώ για τις γρηγορες απαντησεις σας

Λοιπόν το λάθος με τα ψαρια το είδα και εγω και το λέω πανω απλά σκεφτηκα οτι επειδή θα στίσω το 200αρι σε κανα 3μηνο να τα βάλω εκει εξάλου το διώχνεις δεν ειναι απλο πως τα διωχνεις ο τυπος απο το pet ειπε δεν πέρνει πισω και δεν μιλάω με χρηματα ουτε ...δωρεαν εκτος αν γίνεται σε αλλα pet δεν εχω παει και σε πολλά , γιατι να τα πεταξω ,δεν το κάνω.
Αν δηλαδη βρω να τα δωσω μπορώ να βάλω ενα συνδιασμο απο 5-10 μικρα ψαρια;
πχ 6 neon και τι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-09, 15:52
raklif Ο χρήστης raklif δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Περίμενε να σου απαντήσουν και οι εμπειρότεροι. Κρίμα που δεν τα παίρνει το pet shop πίσω. Πιστεύω ότι τα ψαράκια μπορεις να τα δωσεις σε καποιον απο το forum που ενδιαφερετε. Βάλε αγγελία. Τα neon είναι σμηνόψαρα και πρέπει να είναι σε κοπάδια 8-10 ατόμων. Εγώ θα έβαζα μόνο αυτά. Περισσότερα από τους πιο έμπειρους. Υπομονή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-09, 16:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα, και καλωσόρισες, και χρόνια πολλά και από εμένα!

Όπως σου έγραψαν και παραπάνω, το γκάλαχερ κατ'αρχήν θα πρέπει να το ξεχάσεις.. Οι φωτογραφίες με το ψάρι στο τελικό του μέγεθος θα στο επιβεβαιώσουν.. Κάνε αυτό που σου είπε ο Σπύρος (westie), google it, και θα πειστείς!

Το oscar, επίσης είναι ακατάλληλο, και για το ενυδρείο σου, και για το 200άρι που σκέφτεσαι.. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm
Είναι κρίμα, όπως λες κι εσύ, να ξεκινήσεις μια νέα προσπάθεια, και να αποτύχει κι αυτή, τη στιγμή που υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές με τις οποίες θα ανακαλύψεις πόσο όμορφο είναι το χόμπι του ενυδρείου..

Παράλληλα, ο πλέκο που αναφέρεις είναι επίσης ακατάλληλος για το ενυδρείο σου.. Γράφεις 50λίτρα, δε γράφεις διαστάσεις.. Κοίτα όμως εδώ το τελικό του μέγεθος (αν μιλάμε για τον common pleco)..
http://www.planetcatfish.com/catelog...?species_id=88
Θα καταλάβεις ότι ένα ψάρι που σύντομα θα φτάσει τα 35 εκατοστά δε θα χωράει καν να κινηθεί μέσα στο ενυδρείο (αν βέβαια φτάσει τα 35 εκατοστά, γιατί είναι πολύ πιθανό να τον χάσεις πριν συμβεί αυτό)..

Κι εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή είναι τα ζωοτόκα, και συγκεκριμένα ένα αρσενικό με 2-3 θηλυκά guppy.. Θα σου δώσουν την ευκαιρία να δεις τη χαρά της αναπαραγωγής (που στα guppy είναι πολύ εύκολη), και θα δεις το χόμπι με διαφορετικό μάτι.. Σίγουρα αξίζει τον κόπο.. Ακόμη και αν γεμίσεις με μικρά και έχεις πρόβλημα χώρου, μπορείς να επιστρέψεις στα περισσότερα πετ-σοπ, ή να χαρίσεις σε άλλους φίλους από εδώ..

Τώρα, ποιο ακριβώς πετ-σοπ δεν τα δέχεται πίσω? Προσπάθησε να επιμείνεις! Και δοκίμασε και άλλα καταστήματα, ακόμη κι αν χρειαστεί να χάσεις τα χρήματά σου (συνήθως χάνεις ένα μέρος αυτών, καθώς πολλοί μπορούν να σου κάνουν έκπτωση σε κάτι που θα αγοράσεις)..

Σε ό,τι αφορά στα φυτά, ξεκίνα με εύκολα φυτά, στο λίνκ που σου έδωσαν παραπάνω.. Το υπόστρωμα δεν είναι αναγκαίο, ειδικά αν δε θέλεις να κάνεις full φυτεμένο ενυδρείο.. Μπορείς να ενισχύσεις τα φυτά με ταμπλέτες στις ρίζες τους αν δεις ότι χρειάζεται.. Αρκεί βέβαια να έχεις ικανού πάχους (5cm) χαλίκι.. Την προσθήκη του υποστρώματος μπορείς αν θέλεις να την κάνεις και μελλοντικά.. Η διαδικασία που περιγράφεις, όντως γίνεται, αν προσέξεις κάποια πράγματα:
- να μήν ταίσεις 2-3 μέρες πριν και άλλες τόσες μετά την αλλαγή..
- να κρατήσεις όσο περισσότερο νερό μπορείς από το ενυδρείο σου..
- να είσαι καλά προετοιμασμένος ώστε να κάνεις την όλη διαδικασία όσο το δυνατόν συντομότερα..

Τέλος, μή βιαστείς με το co2.. Βάλε τα φυτά, διάβασε και κάποια πράγματα σχετικά εδώ και στο www.tsamisaquarium.gr, ώστε να είσαι σίγουρος για το τί ακριβώς πας να πάρεις, και αν σου χρειάζεται ή όχι.. Ό,τι απορίες έχεις, εδώ είμαστε..

Καλή συνέχεια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-09, 16:41
raklif Ο χρήστης raklif δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Xontros καλησπέρα μία ερώτηση σχετική. Τα guppy από γέννες μπορούμε να τα φέρουμε στον σύλλογο για να παίρνουν άλλοι χομπίστες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-09, 17:07
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση σου , θα υποθέσω οτι αφου θα δωσω το oscar και τον pleco μπορω να βάλω το υπόστρωμα χωρίς άγχος και κρατώντας το περισσότερο νερό του ενυδρείου , εχετε καποιο Pet shop να προτείνετε (αν επιτρεπεται απο τους κανονες του forum) Δυτική Αττική με φυτά και να περνει και ta ψαρακια μου εστω με εκπτωση σε κατι άλλο η και χωρις χρηματα γιατι αυτος που πηγα ειναι μαλον τυχοδιωκτης αφου τον ρωτησα τι κανει για το ενυδρείο μου 50χ27χ35 ωστε να μην βάλω πολλά ψαρια και να κρατήσω τα ιδια πολλύ καιρό και μου εδωσε ενα pleco και ενα Oscar και πάλι καλά που ψάχτηκα δηλαδη γιατι το επόμενο που μου ετοίμαζε ηταν Γκαλαχερ ΕΛΕΟΣ δηλαδη...

edit: ααα και κατι άλλο το ενυδρειο το εχω σε δωματιο και θελω να ρωτησω αν τα φυτα προκαλουν καμια δυσαρεστη οσμή η κατι ενοχλητικο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 03-01-09 στις 00:51
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-09, 00:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα φυτα δε προκαλουν καμια οσμη και τιποτα ενοχλητικο.... το πολυ πολυ να εμπλουτισουν το δωματιο σου με καθαρο οξυγονο...
αν ειναι να σου κανουν καποια εκπτωση στο πετσοπ οκ....αλλα αν οχι...μπορεις να βαλεις και μια αγγελια εδω για να χαρισεις τα ψαρακια σου σε συγχομπιστα η να τα ανταλλαξεις με κατι αλλο...π.χ. με διαφορα κλαδεματα η αλλα ψαρακια...
για ευκολα φυτα δεν χρειαζεσαι υποστρωμα....
αν ομως θελεις να βαλεις και πιο απαιτητικα φυτα...το βασικο μεχρι να κανεις την αλλαγη ειναι να κρατησεις το φιλτρο σου σε ενα καθαρο κουβα με νερο απο το ενυδρειο σου να δουλευει....
αν το αποφασισεις μπορουμε να πουμε περισσοτερες λεπτομερειες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-09, 17:56
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από raklif Εμφάνιση μηνυμάτων
Xontros καλησπέρα μία ερώτηση σχετική. Τα guppy από γέννες μπορούμε να τα φέρουμε στον σύλλογο για να παίρνουν άλλοι χομπίστες?
Στο χώρο του ΠΣΦΕ υπάρχει ένα ενυδρείο με γκαπάκια, με σκοπό να φέρνουν και να παίρνουν ψάρια τα μέλη, έτσι ώστε να ανανεώνεται το "αίμα" (στα ενυδρεία με τα ζωοτόκα, όπου έχουμε πολλές αναπαραγωγές και αιμομιξίες, κ.τ.λ., είναι σκόπιμο να ανανεώνουμε κάποια ψαράκια, ώστε να αποφύγουμε γενετικά προβλήματα, δυσμορφίες κ.τ.λ.)..

Δε θα υπάρχει λοιπόν πρόβλημα να φέρεις 2-3 ψαράκια.. Όμως, πριν "ξεφορτώσεις" μεγάλο αριθμό ψαριών, σίγουρα θα πρέπει να έχεις ρωτήσει και συνεννοηθεί:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12402
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-09, 16:18
raklif Ο χρήστης raklif δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο χώρο του ΠΣΦΕ υπάρχει ένα ενυδρείο με γκαπάκια, με σκοπό να φέρνουν και να παίρνουν ψάρια τα μέλη, έτσι ώστε να ανανεώνεται το "αίμα" (στα ενυδρεία με τα ζωοτόκα, όπου έχουμε πολλές αναπαραγωγές και αιμομιξίες, κ.τ.λ., είναι σκόπιμο να ανανεώνουμε κάποια ψαράκια, ώστε να αποφύγουμε γενετικά προβλήματα, δυσμορφίες κ.τ.λ.)..

Δε θα υπάρχει λοιπόν πρόβλημα να φέρεις 2-3 ψαράκια.. Όμως, πριν "ξεφορτώσεις" μεγάλο αριθμό ψαριών, σίγουρα θα πρέπει να έχεις ρωτήσει και συνεννοηθεί:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12402
Ok ευχαριστώ για την απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσης για 54 λίτρα ενυδρείο Teo Γλυκό νερό - Γενικά 32 05-01-09 22:09
Ποιό φίλτρο για ενυδρείο 120 λιτ? charpan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-02-05 23:34
Ενυδρείο 60 λίτρα!!! Cristos Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 28-10-04 04:50
Μπορώ με τα ψάρια που έχω να βάλω φυτά στο ενυδρείο μου; SaKreK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 29-09-04 08:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06212 seconds with 13 queries