Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-07, 21:20
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή Tα φυτά μου δεν πάνε καλα...μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει?

Καλησπέρα παιδια,

Ενυδρείο:
Όγκος: 125 λίτρα (ΠλάτοςxBάθοςxΥψος 80x36x50cm)
Θερμοκρασία 25-26 C
ΝΗ3-ΝΗ4: 0.2 mg/l (έπεσε μέσα σε 2 μέρες απο 3 mg/l)
NO2: εκτός κλίμακας > 33 mg/l
ΝΟ3: Πάνω απο 100 mg/l
Υπόστρωμα: Dennerle Deposit και χαλίκι 1-2 mm
Φωτοπερίοδος: 9,5 h
Ph: σήμερα 5
Φωτισμός : 2 x 28 Watt Τ5 (1x nature & 1xDaylight, Juwel και οι δύο)
KH: 4 (με υγρά τεστ)
GH: δεν έχω τεστ ακόμα
Λίπασμα:-
Co2: Σκέφτομαι σοβαρα να βάλω το λιγότερο DIY...έως να βάλω και μπουκάλα...όμως λόγω στρωσίματος (υψηλα ΝΟ2, ΝΟ3) το Ph έχει πάρει την κατιούσα...μέχρι να στρωθεί παραμένω χωρίς
Διακόσμιση: 2 Ξύλα (Καλοβρασμένα )
Το ενυδρείο είναι στα στρώσιμο με την μέθοδο της αμμωνίας


Τα φυτά μου άρχισαν να χαλάνε...αν και δεν έχουν κλείσει ακόμα μία βδομάδα τα πήρα την προηγούμενη παρασκευή....που απο οτι διάβασα τα επηρεάζει η διαφορά...

είδα τον οδηγό αλλα καθότι αρχάριος δεν μπορούσα να βγάλω συμπεράσματα με σιγουριά....

μήπως θέλουν έξτρα λίπανση με σίδηρο ή κάλιο...μήπως ο φωτισμός είναι λίγος?

Σας επισυνάπτω photos

Εχιναδόρος Barthii





Anubia minima



και οι Vallisneries americana μου







Sorry που είναι στραβές οι τελευταίες....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-07, 22:00
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

απο φωτισμο τι εχεις? τυπος λαμπας, watt, ποια εταιρεια και ποιο μοντελο?
co2 εχεις και αν ναι τι? diy, μπουκαλα?
απο λιπανση ριχνεις κατι?
ασχετο, kh gh τι τιμες εχεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-07, 22:03
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

sorry τα ξέχασα...

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-07, 22:15
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

απο λαμπες οτι και να ναι (εκτος απο χρωματιστες και λαμπες με πανω απο 12000 κελβιν) εισαι ενταξει (Τ5 σωστα?).το προβλημα ειναι οτι εχεις πολυ δυνατο φωτισμο και καθολου co2 το οποιο παει αναλογα με το φως, οσο ανεβαινει το ενα πρεπει να ανεβαινει και το αλλο. ξεκινα με μια diy κατασκευη το συντομοτερο. τωρα....αν βαλεις και διοξειδιο αν οντως το ph ειναι 5 θα πεσει και αλλο (αν και μου φαινεται απιστευτο με kh 4 να εχεις τοσο χαμηλο ph) αν θυμαμαι καλα μετρας με στικ....παρε υγρα τεστ καλυτερα κατι δεν μου κολλαει καλα!λιπασμα απειροελαχιστο flourish μερα παρα μερα τωρα στην αρχη (μετα θα σου πουνε τα φυτα σου) και καλιο απο 0,5 ml. διοξειδιο οπως και δηποτε πριν αρχισεις τα λιπασματα.
υγ
οι 54αρες Τ5 ειναι 120 ποντους λιγο μεγαλες για το ενυδρειο σου,μηπως εκανες λαθος?
υγ2
εχω απαντησει και στην αγγελια σου για τα φυτα. με κερατοφυλλο θα ριξεις και τα νιτρικα σου. ανεβασε και το φωτισμο αλλη μια ωρα, και 1-2 φορες την εβδομαδα σβηνε εντελως τα φωτα σαν προληψη για την αλγη που θα εμφανιστει αναποφευκτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-07, 23:05
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Συγχωρέστε με...έφευγα για μία γιορτή και ήμουν στην τρεχάλα...και αμα βιάζεσαι αυτά παθαίνεις...2 x 28....άρα 0.56 Watt/lt μιάς και τα καθαρά λίτρα είναι 100...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-07, 23:24
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτά μου άρχισαν να χαλάνε...αν και δεν έχουν κλείσει ακόμα μία βδομάδα τα πήρα την προηγούμενη παρασκευή......
θελουν και αυτα το χρονο τους για να προσαρμοστουν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-07, 23:25
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

αλλαζουν λοιπον τα πραγματα...ξεκινα να σκεφτεσαι πως θα προσθεσεις ακομα μια λαμπα....και ανεβασε το φωτισμο στις 11- 12 ωρες με βημα μια ωρα καθε εβδομαδα. και μη ξεχασεις το co2.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-07, 00:19
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ευχαριστώ...μπερδεύτηκα λίγο

Αρχικά σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή νερού....και στην συνέχεια να προσθέτω σταγόνες αμμωνίας...

1) Λάμπα χρειάζεται να βάλω άμεσα...ή να μεγαλώσω τη φωτοπερίοδο απο αύριο 10.5 h και σε μία βδομάδα 11.5 h και στη συνέχεια να δώ αν χρειάζεται?

2) Λίπάσματα, κάλιο πρέπει να ρίχνω ?

3) DIY CO2 με ένα δίλιτρο μπουκάλι και μια σκάλα διάχυσης θα είμαι οκ ?
ή μήπως να πάρω κατευθείαν μία μπουκάλα Co2 παρότι το κόστος είναι υψηλό, ώστε να έχω λιγότερα προβλήματα.....?

σκέφτομαι κάποια απο αυτές:
http://www.aquaristic.net/co2-comple...ur.html?lang=1

http://www.aquaristic.net/co2-comple...ve.html?lang=1
η δεύτερη μπορεί να συνδεθεί και με το χρονοδιακόπτη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-07, 10:11
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

λαμπα δεν θα χρειαστεις αμεσα αλλα επειδη αργοτερα σιγουρα θα προσπαθησεις να ασχοληθεις και με πιο δυσκολα φυτα θα σου χρειαστει.με το φωτισμο προχωρα στην αυξηση φωτοπεριοδου.
ελαχιστο καλιο και flourish καθε δευτερη μερα. μη ξεχνας συσκοτιση 1-2 μερες την εβδομαδα.
μπουκαλα ψαχτο και εδω λιγο στην ελλαδα...σε ενα μαγαζι με πυροσβεστικα ειδη πηγαινε και ρωτα για 3κιλη ή 5κιλη μπουκαλα co2 με βαλβιδα οπως φαινεται στη φωτο και ρυθμιστη πιεσης (μανομετρα) για co2 να το τονισεις αυτο.στη συνεχεια με 20 ευρω παιρνεις μικρορυθμιστη ροης (2η φωτο) απο τον μητση, και με αλλα 20 ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα (3η φωτο).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-07, 11:26
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Αλλαγή νερού να κάνω?

Θα το ψάξω αν είναι έτσι....αλλα δεν θέλω τόσο μεγάλη μπουκάλα γιατί δεν υπάρχει και πολύς χώρος....

Πάντως δεν είχα σκεφτεί τέτοιες λύσεις...Έχω μία παλία μπουκάλα καταδύσεων...μήπως κάνει?

Θα πάω να αγοράσω flourish και Κάλιο...

Εxω απο παλιά ενα λίπασμα Florena της Sera και κάποιες ταμπλέτες Echinadorus Tabs της Denerle...αυτά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω...


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-07, 12:44
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

δεν ειμαι σιγουρος αλλα καπου ειχε παρει το αυτι μου οτι αναλογα με το αεριο που προοριζεται να φιλοξενησει καθε μπουκαλα εχει και διαφορετικο σπειρωμα για να μην μπορει να τοποθετηθει το λαθος μανομετρο σε λαθος μπουκαλα.μπορει και να ειναι μυθος βεβαια.αν εχεις αυτοκινητο φορτωσε τη και πηγαινε σε ενα μαγαζι με πυροσβεστικα μπας και μπορει να αλαξει τη βαλβιδα της επανω και στη γεμισει.σιγουρεψου ομως πρωτα οτι μπορει να αντεξει την πιεση του αεριου καπου θα το γραφει επανω ποσα bar κραταει.καλυτερα να το ρωτησεις και στο μαγαζι αυτο γιατι ειναι θεμα ασφαλειας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-07, 14:30
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Το ενυδρείο γέμισε απο κλαδέματα...μακάρι να ποιασουν...hehe...


ηθελα να ρωτήσω πόσο flourish και πόσο κάλιο να ρίξω για 120 λίτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-07, 15:07
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ξεκινα με 1 ml μερα παρα μερα και μολις τα δεις να παιρνουν τα πανω τους καθε μερα.θα στο δειξουν και μονα τους.αν δεν βαλεις co2 ομως δεν θα μπορουν να αποροφησουν τα θρεπτικα συστατικα που θα ριχνεις και θα γνωρισεις συντομα την κυρια αλγη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-07, 11:17
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Πήρα αρχικά ένα CO2 της Nutrafin αντί να φτιάξω DIY....


Δεν ξέρω τη αποτελέσματα θα έχω με αυτό στο 120 άρι....

και πήρα μόνο κάλιο (Flourish Potassium)...γιατι φοβάμαι οτι με το flourish το γενικό θα γεμίσω άλγη...και εφόσον δεν θα έχω ακόμα καλό CO2...λέω να μην κάνω το πείραμα...

Έριξα 0.10 ml κάλιο...απο τα 5 που συστήνει για 125 lt

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gfdimopo : 08-12-07 στις 11:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-12-07, 14:45
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

το καλιο μην το φοβασαι ακομα και αν ξεπερασεις την δοσολογια δεν προκειτε να εμφανιστει αλγη απο υπερβολικο καλιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-07, 15:23
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Έχει και το υπόστρωμα κάλιο απο οτι διάβασα...και φοβάμαι μην το παρακάνω....


Αυτο το Nutrafin Natural CO2 πόσες φυσαλλίδες το λεπτό πρέπει να βγάζει... το έχω απο χθες...βγάζει 1 τα 5 λεπτα...όπως το βλέπω....Μήπως δεν έχει αρχίσει η αντίδραση?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-07, 16:34
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

σε 2-3 μερες θα δουλευει καλυτερα...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-07, 17:02
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

μάλλον θα πρέπει να σκέφτομαι τη μπουκάλα....εχω και 14 φυτά μεσα στο 120 αρι μου...δεν την βλέπω καλα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-07, 20:06
Το avatar του χρήστη tsagod
tsagod Ο χρήστης tsagod δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

με την μπουκαλα σιγουρα θα εχεις πιο σταθερη ροη διοξυδιου...
εχε υποψη σου οτι με το DIY σημαντικο ρολο παιζει και η θερμοκρασια του μειγματος... Οσο μεγαλυτερητοσο περισσοτερες φυσαλιδες...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-12-07, 05:43
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Το DIY CO2 δεν έχει καλή απόδοση και δεν ξέρω σε ένα ενυδρείο με πολλά φυτά αν μπόρεί να τα υποστηρίξει, δεν έχει σταθερότητα και πρέπει να αντιμετοπήσεις και το πρόβλημα της σωστής διάχησης. Εγώ χρησημοποιώ το Seachem EXCEL είναι ένα υγρό λίπασμα που αντικαθηστά το CO2 αλλά για τα λίτρα σου δεν συμφέρει, η ποιο συμφέρουσα λύση, μακροπρόθεσμα, είναι η μπουκάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-12-07, 10:43
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Πάντως το nutrafin έχουν περάσει 30 ωρες και βγάζει 1 φυσσαλίδα το 5 λεπτο...

έχω επίσης έναν κυκλοφορητή απο ένα 50lt παλιό ενυδρείο...τον έβαλα στο ξύδι αρχικά να καθαρίσει απο τα άλατα...και σκέφτομαι να φτιάξω DIY διαχυτήρα με τον ανακυκλωτή και ένα μπιμπερό? Λέτε να κάνει δουλειά..?

Απο την εμπειρία σας...πόσες φυσσαλίδες το λεπτό πρέπει να έχω...?


Μαλλον για τα φυτά πρέπει να φταίει τo νερό μου που είναι πολύ μαλακό...KH 3-4 με υγρά τεστ...μήπως πρέπει να ανεβάσω την σκληρότητα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-12-07, 12:52
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαζουν λοιπον τα πραγματα...ξεκινα να σκεφτεσαι πως θα προσθεσεις ακομα μια λαμπα....και ανεβασε το φωτισμο στις 11- 12 ωρες με βημα μια ωρα καθε εβδομαδα.
δεν γινεται να ανεβασει τον φωτισμο σε 11-12 ωρες τωρα αφου ακομα δεν εχει co2 και δεν χρησημοποιει λιπασνση.πρεπει πρωτα να βρει μια ισοροπια
φιλε gfdimopo διαβασε πρωτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8327.η λιπανση δεν ειναι μονο καλιο και το flourish.θα χρειαστεις υγρα τεστ και co2.(οπως ειπαν και πριν μπορεις να χρησημοποιησεις στην αρχη το seachem excel για co2).ψαξε λιγο στο φορουμ υπαρχουν παρα πολλα πραγματα να διαβασεις που θα σε βοηθησουν πολυ.δες και αυτοhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
ΥΓ.μπορεις να αντικαταστησεις την μια λαμπα σου με μια αλλη καταλληλη για φυτα(sylvania grolux ειναι αρκετα φθηνη και θα βοηθησει)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-07, 13:12
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Οι λάμπες μου δεν κάνουν?

απο τι μου είχαν πει κάνουν για φυτά και γράφει και η juwel τα εξής στο site:

Daylight: High-Lite® Day tube creates a cool and bright light with a colour temperature of 9000 Kelvin. It enhances natural colours and plant growth.
For Freshwater we recommend following combinations: Day + Nature or Day + Colour.
Nature: High-Lite® Nature tube creates a warm and natural light with a colour temperature of 4100 Kelvin . It enhances natural colours and plant growth.
For Freshwater we recommend following combinations: Nature + Day.

Απο βδομάδα θα πάρω μια μπουκάλα όπως το κόβω...

και θέλω να προσθέσω μία ακόμη λάμπα (οταν πάρω το CO2...)

έτσι θα έχω 1xNature , 1xDaylight και θα αγοράσω μία Trocal T5 Special Plant της Dennerle για φυτά αποκλειστικά που είναι ίδια με αυτές που έχει το Rio σε μέγεθος και watt... και θα έχω 3x28=84 Watt στα 100 λίτρα που είναι τα καθαρά



Επίσης αυτό το υπόστρωμα που έβαλα δεν έχει τπτ απο θρεπτικά στοιχεία...? πρέπει να προσθέτω όλα αυτά τα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα για να είμαι ντάξει?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-07, 14:10
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

ο φωτισμος ειναι αρκετα λιγος για να αντιμετωπισει προβλημα.με τον συγκεκριμενο φωτισμο και με diy co2 μπορει να κανει θαυματα στα λιτρα του, αλλα θα τον κουρασει να φτιαχνει καθε τρεις και λιγο μειγμα.
οντως το μειγμα σου gfdimopo επρεπε να βγαζει περισσοτερες φυσαλιδες, σε τι θερμοκρασια ειναι ο χωρος που το φιλοξενει?
οι λαμπες κανουν για φυτα απλα το φωτιστικο σου δεχεται μονο λαμπες της juwel. το excel για μενα ειναι πεταμενα λεφτα μιας και τα φυτα δυσκολευονται παρα πολυ στην αφομειωση του ανθρακα με τη μορφη που υπαρχει στο excel μεχρι και στο σαιτ της seachem λεει πως δεν αντικαθιστα το co2.η λιπανση σιγουρα δεν ειναι μονο floyrish και καλιο αλλα αυτα ειναι τα βασικοτερα για να ξεκινησει αρχικα με μικρες ποσοτητες και στη συνεχεια θα βρει την ισσοροπια. διαβασε πληροφοριες για τα φυτα σου να δεις κυριως απο τρεφωνται ριζες φυλλα ή και απο τα δυο, και αφου δεν εχεις υποστρωμα για φυτα ενισχυσε τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες με ταμπλετες. εν συνεχεια για την καλη αναπτυξη των φυτων πρεπει να ελεγχεις με τεστ τις συγκεντρωσεις φωσφορικων και νιτρικων στο νερο για τα φωσφορικα μια τιμη στο 1mg/l ειναι καλη ενω για τα νιτρικα 10-15.να ξερεις πως στις περισσοτερες των περιπτωσεων το ενα στοιχειο βοηθα στην καταναλωση του αλλου.πχ αν δεν υπαρχουν φωσφορικα τα φυτα δεν μπορουν να καταναλωσουν τα νιτρικα, ετσι καταλαβαινεις πως η λιπανση ειναι αρκετα περιπλοκο θεμα το οποιο εφοσον αρχισε να ασχολησε καποια στιγμη θα το μαθεις θες δεν θες ξεκινα μια αναζητηση στο νετ για το τι κανει το καθε προιον, συμβουλες λιπανσης, συπτωματα ελλειψης θρεπτικων στοιχειων και μην πανικοβαλεσαι. η σκληροτητα σου η ανθρακικη ειναι μια χαρα εγω τα εχω σε kh 1 και τα πανε μια χαρα.σημντικο ρολο παιζει η ολικη σκληροτητα οι οποια αν μηδενιστει τα φυτα θα πασχουν απο ελλειψη ασβεστιου και μαγνησιου. ολα αυτα ειναι ενα τιποτα μπροστα στο κεφαλαιο λιπανση, οχι περιληψη δεν θα το ελεγα αλλα ουτε μια ιδεα.παντως μη σου φαινεται δυσκολο, κανεις δεν ξεκινησε γνωριζοντας ολα στην πορεια θα δεις οτι ειναι πιο ευκολα απο οτι φαινεται, καλη συνεχει και καθε επιτυχια με τον υποβρυχιο κηπο σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-07, 14:28
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Διοξείδιο μπορεί να μην έχω καλό προς το παρόν.... Υπόστρωμα όμως έχω (της Dennerle....!)

To μίγμα το έχω στο δωμάτιο μου που έχει θέρμανση...


Με το πιστολάκι λίγο που το έβαλα έβγαζε σαν τρελό...αρα θέλει πιο πολύ θερμοκρασία...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-12-07, 14:32
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης αυτό το υπόστρωμα που έβαλα δεν έχει τπτ απο θρεπτικά στοιχεία...? πρέπει να προσθέτω όλα αυτά τα πρωτεύοντα και δευτερεύοντα για να είμαι ντάξει?
τι εννοεις εδω γιατι δεν καταλαβα σωστα μαλλον
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-12-07, 14:55
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Οτι έχω υπόστρωμα...και λόγικα όλα αυτά τα συστατικα που πρέπει να ρίχνω δεν θα πρεπε να τα περναν τα φυτά απο αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-12-07, 17:26
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

δεν ειναι απαραιτητο, καποια φυτα τρεφονται απο τις ριζες και αλλα απο τα φυλλα. χαρακτηριστικο παραδειγμα οι ανουμπιες οι οποιες εχουν ριζες κατα κυριο λογο για να συγκρατουνται σε ενα σημειο.αλλοπαραδειγμα η java moss η οποια δεν εχει καθολου ριζες, καταλαβαινεις λδοιπον πως η λιπανση στη στηλη του νερου ειναι εξισου σημαντικη με τη λιπανση του υποστρωματος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-12-07, 19:21
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....


Το Nutrafin CO2 με το αερόθερμο που το έβαλα...εβγαζε σαν τρελό μία φυσσαλίδα αν 2 δευτερόλεπτα...αλλα πώς θα γίνει να βγάζει χώρις το αερόθερμο? Μόλις σταματάω τοn ζεστό αέρα σταματάει να βγάζει CO2...

Μήπως να το βγάλω και να το ανακατέψω? μπας και πάρει μπρος? μήπως δεν ήταν καλά τα υλικά της Nutrafin? τα φακελάκια έγγραφαν 10/2006?
Τώρα ημερομηνία λήξης ήταν ? η παραγωγής?

Απάντηση κανείς? να το αλλάξω και να βάλω ζάχαρη με μαγιά?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-12-07, 11:21
Το avatar του χρήστη giorgosp
giorgosp Ο χρήστης giorgosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Υπάρχει θερμομονωτικό (armaflex) που βάζουν στις σωλήνες του καλοριφέρ και τον κλιματιστικών.Αν το έβαζες στο μπουκάλι ίσως έκανε δουλειά
__________________
Φιλικά Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι ψάρια... πείτε μου την γνώμη σας!!! Elanir Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-08-07 16:05
gourami και φυτά... τα νεύρα μου!! Ritsa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 28-05-07 21:48
παιδια για δοστε μου τα φωτα σας στο τι επαθε και των εχασα muthos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 02-05-07 17:24
Κάποιος μου κόβει τα φυτά μου !!! CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-09-06 13:20
Βοήθεια πείτε μια μάρκα τροφής για τα 2 Τροφεους μου Vegeta Tanganyika 5 18-07-04 18:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08745 seconds with 13 queries