Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-07, 09:00
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Arrow ευθρομυκίνη και κυανοβακτηρίδια

Γεια σας!
ειπα να ρωτησω την γνώμη σας πριν προβώ σε δραστικές λύσεις. Για να αντιμετωπίσω κυανοβακτηρίαδια σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ερυθρομυκίνη. Αντι για το αντιβιοτικο απο το φαρμακέιο αγορασα απο κτηνιατρικο φαρμακειο ερυθρομυκινη υπο μορφή θειοκυανικής σε σκονη. ειναι μια κοκκινη σκονη με αρωμα κανέλας... (τωρα για γευση θα ρωτήσω τα ψάρια! ) το ενυδρειο ειναι 180 λιτρα υπολογιζω περιπου 150 καθαρο νερο. Με βασει το αρθο εδώ http://www.malawicichlidhomepage.com...thromycin.html χρειάζομαι ...2,5 mg per litre. η συσκευασία του προιόντως γραφει οτι καθε g περιέχει 50 mg (της ουσίας) οποτε υπλογισα οτι χρειάζομαι 7,5 g για τα 150λ.

εχει δοκιμάσει κανεις αυτη τη σκονη; ο κτηνιατρος μου ειπε οτι γενικα η ερυθρομυκίνη χρησιμοποιείται ευρέως στα ενυδρεια.

τα ψάρια τα εχω ηδη μια μερα ατάιστα υπο το φόβο μην εμφανίσει αμμωνια και εχω σκοπο να τα ταίζω λιγο αυτες τις μερες και να κανω και αλλες μετρησεις και αλλαγες νερου αν χρειαστεί

τι λέτε?
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-07, 09:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εγω λεω...μπαι-μπαι βιολογια(η εστω ενα μεγαλο μερος αυτης....)
τις αλλες λυσεις με σκοτεινιασματα κλπ..τις δοκιμασες,η βουρ στην ευκολη λυση κατευθειαν....???
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-07, 09:45
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

γνωρίζω τοσο τις επιπτώσεις όσο και τις εναλλακτικες.
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-07, 09:51
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οκ τοτε,εαν γνωριζεις και παρεις τα μετρα σου,νομιζω πως δεν υπαρχει προβλημα...
το θεμα ειναι ομως να εχεις καταλαβει απο που προηλθε αυτη η ανωμαλια και εμφανιστηκε,για να μην σου ξαναρθει στο μελλον...(δεν ειναι λιγοι αυτοι που νομισαν οτι ριχνοντας ερυθρομυκινη σκοτωσανε το κυανοβακτηριδιο for ever),αλλα αυτο τους ψιθυρισε....i'll be back......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-07, 10:00
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

δηλώνω παντελή άγνοια για το πως προήλθε. Δεν μπορώ να το συσχετίσω ουτε με καινούρια φυτα ... που δεν έβαλα ουτε με ψάρια, ουτε καποια άλλη μεγάλη αλλαγη... αφου δεν εγινε. αυτο που παρατήρησα είναι οτι δεν μεγαλώνει τοσο γρήγορα οσο αναφέρεται στην βιβλιογραφία.

Το βασικό μου ερώτημα ειναι αν εχει σημασία οτι είνια απο κτηνοτροφικά αν είναι δηλαδη η ίδια ουσία με αυτην που εχετε δοκιμάσει, με την ιδια επεξεργασία κλπ.
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-07, 10:28
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλώνω παντελή άγνοια για το πως προήλθε. Δεν μπορώ να το συσχετίσω ουτε με καινούρια φυτα ... που δεν έβαλα ουτε με ψάρια, ουτε καποια άλλη μεγάλη αλλαγη... αφου δεν εγινε.
απο την προσωπικη μου πειρα,σε μενα τουλαχιστο ειχε εμφανιστει,οταν δεν ειχα καλη κυκλοφορια του νερου,και ειχαν σχηματιστει ''νεκρες ζωνες''.το προβλημα εντοπιστηκε εκει ακριβως,και καταπολεμηθηκε με δεκαδες σκοταδια και τεραστια υπομονη,αφου τοτε προτιμησα να μην πειραξω βιολογια κλπ.λογω των ευαισθητων δισκων που ειχα-ω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-07, 12:13
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

και εγω ειμαι της αποψης οχι κατευθειαν στην ερυθρομικινη.δοκιμασε πρωτα να κλεισεις το φωτισμο
-------------------------
αλλα Ειρηνη πες μας πληροφοριες για το ενυδρειο σου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 17-08-07 στις 12:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-07, 16:27
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

κυκλοφορία στα σημεία που εχει αναπτυχθεί η "άλγη" είναι όντως προβληματική πλην ομως οχι ανύπαρκτη αφου βλέπω τα φύλα απο τα φυτα που ειναι διπλα να κουνιούνται. παντως γενικα με την άλγη δεν τα παει καλα το ενυδρείο.. ο φωτισμός είναι 1 fresh water, 1 tropical= 60w στα 180λ! 12 ωρες. ειχα και μια t5 αλλα τωρα την εχω καταργήσει. Λίπανση flourish εβδομαδιαία. Νιτρικά 0 ...μόνιμα. ψάρια tetra .. καμια 25 ισως λιγοτερα

τωρα για την συσκότηση που λετε δεν πολυ-συμφωνώ
1. την έχω δοκιμάσει και το προβλημα σταδιακά επανέρχεται
2. και κυριότερο τα κυανοβακτηρίδια ΔΕΝ εινια αλγη επι της ουσιας και ετσι θα επρεπε να αντιμετπίζεται.

ως καλυτερη εναλλακτική παντως βρηκα το οξυζενέ αν και προτίμησα να μην το δοκιμάσω ... μεσα στο ενυδρειο.
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-07, 16:44
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μμμμμ...νιτρικα =0..εεε...????
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
ασε με να μαντεψω.....το τεστ νιτρικων σου ειναι της sera...σωστα..??
η λεξη σχεδον μονιμη αστοχια υλικου σε υγρα τεστ νιτρικων και φωσφορικων της συγκεκριμενης εταιρειας εχει σπασει τα νευρα των απανταχου μποσταναδων......
για του λογου το αληθες,μπορεις να μετρησεις και το νερο της βρυσης σου..
θα εκπλαγεις,πιστεψε με...
οσο για την συγκεκριμενη ''αλγη'' σε σενα ισως να ξεκινησε απο την αλλαγη φωτισμου που εκανες...ολα ειναι πιθανα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-07, 16:49
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

να σημειώσω οτι αρχικα ειχα φυσιολογικα νιτρικα στη συνεχια χρησιμοποίησα κερατόφυλλο για να μην ανησυχω ... και μετα που μηδενίστηκε μόνιμα εβγαλα το κερατόφυλλο αλλα συνεχίζει να δινει την τιμή 0. ενδιάμεσα πηρα καινουρια αντιδραστήρια .....guess what.. ZERO AGAIN. το οτι δεν εινα φυσιολογικό το ξερω αλλα δεν μπορω να παρω ολα τα τεστ απο το πετ σοπ να τα δοκιμάσω και οχι δεν εινια ληγμένα. οσο για το φωτισμο ... δεν σχετιζονται.
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-08-07, 16:49
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Για το 0 νιτρικά αν όντως ειναι ετσι μάλλον φταίνε οι πολλές εγγέριες που έχεις και είναι και μια πιθανή αιτία για την εμφάνιση της bga.Λίπανση μόνο με flourish δεν είναι αρκετή θες και κάλιο και ανάλογα με τις μετρησεις και φοσφωρικά, σίδηρο, νιτρικά.
Το οξυζενέ με σύριγγα είναι λίγο επικίνδυνο μην κάψεις κάποιο φυτό όμως είναι ιδιαίτερα δραστικό (1φορα φτάνει) και λιγότερο επίφοβο σε σχέση με την ερυθρομικίνη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonm : 17-08-07 στις 18:01
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-07, 16:53
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

συμφωνω με το λεωνιδα απολυτως,αλλα επιμενω με τοτεστ που ηδη εχεις να μετρησεις και το νερο της βρυσης σου.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-08-07, 22:00
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Λοιπον για να πω και εγω την προσωπικη μουη εμπειρια με ερυθρομικυνη.Ειχα Bga σχεδον παντου...απο υποστρωμα μεχρι φυτα και ξυλα.Χρησιμοποιησα ερυθρομικυνη απο φαρμακειο καθως ειναι παμφθηνη σε σκονη.Συμβουλευτηκα αυτην εδω την σελιδα για την δοσολογια
www.thekrib.com
Δουλεψε αψογα σε μενα και απο τοτε ουτε ιχνος Bga.
To πιο σημαντικο ειναι οτι τα 2 λιτρα substrat που ειχα στο ενυδρειο τα μετεφερα στο αλλο μου ενυδρειο κατα την διαρκεια της θεραπειας.Ετσι η βιολογια μου εμεινε αθικτη,αν και πολλοι υποστηριζουν οτι τα νοτροβακτηριδια δεν σκοτωνονται απο την ερυθρομικυνη.Παντως την συσκοτιση δεν την δοκιμασα για να πω την αληθεια καθως δεν ηθελα να ταλαιπωρηθω χωρις να ναι σιγουρο οτι θα χω αποτελεσμα.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-07, 09:48
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paxh2o Εμφάνιση μηνυμάτων

τωρα για την συσκότηση που λετε δεν πολυ-συμφωνώ
1. την έχω δοκιμάσει και το προβλημα σταδιακά επανέρχεται
2. και κυριότερο τα κυανοβακτηρίδια ΔΕΝ εινια αλγη επι της ουσιας και ετσι θα επρεπε να αντιμετπίζεται.
.
κοιτα η λυση της συσκοτισης εχει δοκιμαστει και εχει αποτελεσμα.δεν χωραει αμφιβολια.οταν λεμε συσκοτιση εννοουμε καλυμενο το ενυδρειο και δεν μπαινει καθολου φως.δεν λιπαινουμε και δεν ταιζουμε κλεινουμε το co2(εκτος αν υπαρχει κοντρολερ).τωρα το θεμα ειναι γιατι ηρθε.λες και πιο πανω οτι ο φωτισμος δεν παιζει ρολο.ολα παιζουν.και τα νιτρικα που ειπε ο Λεωνιδας και τα φωσφορικα και ολα.
επισης στην σελιδα που μας εδωσες στην αρχη,ο ανθρωπος μιλαει για προχωρημενη bga,ειχε καλυψει τα παντα,εσυ δεν εχεις φτασει σε αυτο το σημειο.χωρις να θελω να πω οτι η ερυθρομικυνη δεν κανει δουλεια,ισα ισα κανει αλλα ειναι η εσχατη λυση για μενα.
λες επισης οτι "και κυριότερο τα κυανοβακτηρίδια ΔΕΝ ειναι αλγη επι της ουσιας και ετσι θα επρεπε να αντιμετπίζεται."οτι και αν ειναι,απο κατι προηλθε στο ενυδρειο σου.αυτο πρεπει να δουμε.
η αποφαση ειναι δικη σου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-08-07, 09:55
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381 Εμφάνιση μηνυμάτων
λες και πιο πανω οτι ο φωτισμος δεν παιζει ρολο.ολα παιζουν.και τα νιτρικα που ειπε ο Λεωνιδας και τα φωσφορικα και ολα.
δεν ειπα οτι δεν παιζει ρόλο ειπα οτι στην δικη μου περιπτωση δεν σχετιζονται γιατι δεν εγινε καμια αλλαγη ... αρκετο καιρο πριν εμφανιστεί.

η συσκότητη δεν θεραπεύει το προβλημα απλα μετριάζει τα συμπτώματα στο βαθμό που να μην είναι ορατα. Για να φτάσουμε στο σημείο να λέμε οτι σκοτώνονται τα κυανοβακτηρίδια επειδή δεν μπορουν να τραφουν λογω ελλειψης πηγής φωτισμου ... νομιζω χρειαζομαστε αρκετό background που εγω τουλαχιστον δεν το έχω.

τελικα το τολμησα βεβαια.
μετα απο 24 ωρες αμμωνια παραμένει 0, αν και ειναι νωρις ακόμα τωρα για το αν εχει αποτελέσματα.. επιφυλάσομαι.
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-08-07, 09:57
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

καλυψες το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-08-07, 10:00
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυψες το ενυδρειο?
στην ερυθρομυκίνη αναφέρομαι.
με τον φωτισμό προσπάθησα παλαιότερα με αποτελέσματα ... για λιγο διάστημα!
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-08-07, 10:05
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

οκ.αφου το εκανες
παντως και η ερυθρομικυνη δεν ειναι μονιμο αποτελεσμα να το ξερεις.το θεμα ειναι να παρατηρεις το ενυδρειο σου να τσεκαρεις το νερο και να βρεις την ισορροπια.αυτος ειναι ο στοχος.
και θα χρησημοποιησω μια φραση του gaia <<ικανή μάζα ευτυχισμένων φυτών νικάει την άλγη>> και όχι <<νιτρικά ή φωσφορικά ή floyrish excel κλπ νικάνε την άλγη>>.
δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=siesta
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-08-07, 10:33
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Exclamation

Έχω δοκιμάσει σε 2 διαφορετικά ενυδρεία την λύση της ερυθρομικήνης, Στο πρώτο με χάπια και με καταπληκτικά αποτελέσματα. Στο 2ο με σκόνη, ροζ, αρωματισμένη. Και οι 2 από φαρμακείο. Η σκόνη σε αντίθεση με τα χάπια θόλωσε το νερό του ενυδρείου σε βαθμό που να μην βλέπω το πίσω μέρος του. Και τα 2 ενυδρεία δεν είχαν βαρύ ψαροφορτίο. Στο 1ο ενυδρείο δεν είχα καμία απώλεια ενώ στο 2ο 2-3. Κανένα ενυδρείο δεν ανέβασε ΝΗ3 εξάλλου με τόσο μεγάλες αλλαγές νερού υπάρχει σχετική ασφάλεια. Και στα 2 ενυδρεία η BGA εξαφανίστηκε και δεν έχει ξαναεμφανιστεί. Συμπέρασμα.. Απλή ερυθρομικήνη σε χάπια και όχι αρωματισμένη σκόνη.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-08-07, 10:54
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DJK Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δοκιμάσει σε 2 διαφορετικά ενυδρεία την λύση της ερυθρομικήνης, Στο πρώτο με χάπια και με καταπληκτικά αποτελέσματα. Στο 2ο με σκόνη, ροζ, αρωματισμένη. Και οι 2 από φαρμακείο. Η σκόνη σε αντίθεση με τα χάπια θόλωσε το νερό του ενυδρείου σε βαθμό που να μην βλέπω το πίσω μέρος του. Και τα 2 ενυδρεία δεν είχαν βαρύ ψαροφορτίο. Στο 1ο ενυδρείο δεν είχα καμία απώλεια ενώ στο 2ο 2-3. Κανένα ενυδρείο δεν ανέβασε ΝΗ3 εξάλλου με τόσο μεγάλες αλλαγές νερού υπάρχει σχετική ασφάλεια. Και στα 2 ενυδρεία η BGA εξαφανίστηκε και δεν έχει ξαναεμφανιστεί. Συμπέρασμα.. Απλή ερυθρομικήνη σε χάπια και όχι αρωματισμένη σκόνη.
υποψι'αζομαι οτι η σκόνη αυτη δεν εινα αρωματισμένη και αυτο το άρωμα που μοιαζει με κανελα στη δική μου σκονη είναι ειτε απο την ίδια την ουσια έιτε αποτα εκδοχα =θειο, κυανιο. στην περιπτωση μου. κατα τα άλλα η συσκευάσία δεν περιέχει κατι αλλο.
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-08-07, 14:04
Το avatar του χρήστη paxh2o
paxh2o Ο χρήστης paxh2o δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

να και μια φώτο
το ενυδρειο εχει γινει οπως καταλάβατε κατακόκκινο! δεν εινια τρικ απο το φωτισμο. προσπάθησα να το αναπαραστήσω οπως είναι. Η ερυθρομυκίνη ειναι τελικά πολυ ... ερυθρά!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8190935.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  81,1 KB  
__________________
"Do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Site με info για ψάρια και φυτά και δυνατότητα προσωπικού προφίλ... nathanas Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-06-07 19:17
Ειδη μακροαλγης και και που θα τα βρω??? stergios Φύκη -€“ ¶λγες 4 26-06-06 02:43
Ζηλεψα και να μαι και εγω...... Pritanis Δίσκοι 13 29-10-05 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08024 seconds with 16 queries