Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-07-07, 17:12
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω φιλε μου πως δεν εχει κατι αλλο προς το παρον να συζητησεις ειναι προφανες οτι αρκετες σπηλίες καλα στηριγμενες εχεις αμα ειναι και το νερο σου οκ νομιζω πως εχεις τελειωσει με το aquaskaping τωρα στεκεσαι σε καποιες λεπτομεριες που για μενα ειναι υπερβολικες οπως ποιο πιστη ακομη αναπαρασταση του βιοτοπου...

απο δω και περα νομιζω πρεπει να συνεχισεις τη συζητηση με θεμα τα ψαρακια σου και συντομα με αναπαραγωγες!

Εφτιαξα ενα ενυδρειο και το ποσταρα και αυτο σημαινει οτι θελω την
κριτικη σας αλλα και τις προτασεις σας.
Τωρα αν το εφτιαξα καλο, πολυ καλο, αριστο σημαινει οτι ειχα πολυ καλους δασκαλους, και σαν δασκαλοι να βαλετε την βαθμολογια σας, και γω πολυ καλος μαθητης .
Παντως σ'ευχαριστω και να σαι καλα steady, να'χα και τα saulosi καλα θ'αταν.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-07-07, 18:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η μαυρη αμμος σιγουρα δεν βοηθαει στην πιστοτερη αναπαρασταση.

Το ενυδρειο ειναι πολυ ψηλο, και μια και θα εχεις μονο mbuna (και καλα θα κανεις), θα μπορουσες να ψηλωσεις λιγο ακομα τα συμπλεγματα των βραχων (με το ενα, δεξι ή αριστερο πιο ψηλο απο το αλλο για να "σπαει" η συμμετρια - νομιζω καποιος το ειπε παραπανω αλλα δεν το βρισκω). Αυτα προσωπικα ως προς την καλυτερευση.

Προσομοιωση του περιβαλλοντος σε τοσο μικρο χωρο δεν ειναι δυνατον να κανουμε - καλυτερα να λεμε οτι κανουμε προσομοιωση ενος-δυο τετραγωνικων μετρων της λιμνης. Σε αυτο το πλαισιο, φυτα δεν βαζουμε - οι λιγες περιοχες που εχουν φυτα στη λιμνη ειναι μακρια απο συμπλεγματα βραχων, σε αμμωδεις περιοχες και συνηθως σε εκβολες ποταμων.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-07-07, 21:54
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

[quote=GeFior;187680]Εφτιαξα ενα ενυδρειο και το ποσταρα και αυτο σημαινει οτι θελω την
κριτικη σας αλλα και τις προτασεις σας.
Τωρα αν το εφτιαξα καλο, πολυ καλο, αριστο σημαινει οτι ειχα πολυ καλους δασκαλους, και σαν δασκαλοι να βαλετε την βαθμολογια σας, και γω πολυ καλος μαθητης .

Την βαθμολογια φιλε μου θα την βαλουν τα ψαρια σου και οχι εμεις. Αφου οπως λες ειχες καλους δασκαλους, σημαινει (λογικα) οτι το εφτιαξες οπως πρεπει. Εσυ τι λες το εφτιαξες???? Τωρα αφου θες κι"αλλες γνωμες (περαν του οτι σου απαντησαν οι κορυφαιοι) ακου και την προσωπικη μου γνωμη. Το θεμα δεν ειναι να αρεσει σε μας αλλα να αρεσει στα ψαρια σου. Τους εχεις προσφερει αυτο που πρεπει? Τα ψαρια αυτα, θελουν 2 πραγματα σε σχεση με το aguascaping. Αμμο και πετρες. Ουτε ιχνος πρασιναδας. Αμμο εβαλες, αλλα μαυρο, και αφου το θες το ενυδρειο σου να ειναι βιοτοπικο πρεπει να τον βγαλεις. Πετρες εβαλες, αλλα οταν τα ψαρια μεγαλωσουν οι πετρες θα φαινονται λιγες Αν δεις και το δικο μου ενυδρειο που εχει μεγαλα ψαρια θα καταλαβεις τι εννοω Ακομα το φτιαχνω!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-07-07, 22:51
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πετρες εβαλες, αλλα οταν τα ψαρια μεγαλωσουν οι πετρες θα φαινονται λιγες Αν δεις και το δικο μου ενυδρειο που εχει μεγαλα ψαρια θα καταλαβεις τι εννοω Ακομα το φτιαχνω!
Δεν περιμενα να μου τα 'χωσεις' εσυ γιατι εξ'αιτιας ενος παλαιοτερου σου post εφτιαξα αρχης εξ αρχης μεγαλες τρυπες, χρησιμοποιοντας μεγαλες πετρες.
Το οτι δεν ειναι ποτε αρκετες οι τρυπες το ξερω, αλλα θα πρεπει να βρουμε την χρυση τομη μεταξυ των πετρων και του ελευθερου χωρου για να κολυμπουν τα ψαρια.
Εχω σκοπο το Σαββατοκυριακο να βαλω καποιες πετρες πισω απο τον δεξιο σωρο, ωστε να δωσω και λιγο περισσοτερο υψος και μ'αυτο πιστευω να φτασω τη χρυση τομη.
Οσο για τη μαυρη αμμο το δεχομαι ειναι το αδυνατο σημειο μου, αλλα οταν βλεπω το labido να χωνει ολο το κεφαλι του μεσα στην αμμο δεν μπορω να πω οτι δεν του αρεσει και δεν θελω να το υποβαλλω σε τετοια ταλαιπωρια αλλαζοντας την τωρα τουλαχιστον.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-07-07, 00:30
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν περιμενα να μου τα 'χωσεις' εσυ γιατι εξ'αιτιας ενος παλαιοτερου σου post εφτιαξα αρχης εξ αρχης μεγαλες τρυπες, χρησιμοποιοντας μεγαλες πετρες.

Οσο για τη μαυρη αμμο το δεχομαι ειναι το αδυνατο σημειο μου, αλλα οταν βλεπω το labido να χωνει ολο το κεφαλι του μεσα στην αμμο δεν μπορω να πω οτι δεν του αρεσει και δεν θελω να το υποβαλλω σε τετοια ταλαιπωρια αλλαζοντας την τωρα τουλαχιστον.
Αγαπητε μου φιλε GeFior με εχεις παρεξηγησει Και αφου θες να το πω διαφορετικα θα το πω.Το ενυδρειο σου μου αρεσε, αλλα αν το θες βιοτοπικο, βγαλε την μαυρη αμμο, αν οχι αφησε την. Με τις πετρες κανε οπως ειπες (αλλωστε αυτο θα κανω κι εγω με το δικο μου). Τωρα αν θυμαμαι καλα, ψαχνεις για σοκολοφι; Αν ναι, πρωσοπικη μου αποψη, μην βαλεις!!!!!!!! Εκτος του οτι ειναι παλιοχαρακτηρες, υπαρχει κινδυνος να υβριδισουν με τα labito. Θα σου προτεινα να βαλεις με τα labito σου, 2 απο τα πιο ομορφα ειδη (για μενα) τα iodotropheus sprengerae και τα pseudotropheus acei. Αυτα και τα λεμε. Φιλικα Ανδρος.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-07-07, 15:37
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Μετα απο ωριμη σκεψη αποφασισα να ΜΗΝ αφαιρεσω την μαυρη αμμο για τους εξης λογους.
Α. Δεν θελω να στρεσσαρω τα ψαρια μου.
Β. Καθαριζεται ευκολα και γρηγορα διοτι εντοπιζεις τις ακαθαρσιες των ψαριων αμεσως.
Γ. Παει τελεια με το backround (η συνεχεια της μαυρης αμμου ειναι το μαυρο backround)
Δ. Δικαιολογει το τιτλο του ενυδρειου μου.
Ε. Μου αρεσει.
Ζ. Αλλος λογος.
ΑΠΛΑ το ενυδρειο μου δεν χαρακτηριζεται πλεον βιοτοπικο.
Τι ρατσισμος ειναι αυτος, χα χα χα πλακα κανω.
Τι ειρωνεια κ'αυτη στη μαυρη ηπειρο να μην υπαρχει μαυρη αμμος, η μηπως υπαρχει σε καποια περιοχη της λιμνης;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Την βαθμολογια φιλε μου θα την βαλουν τα ψαρια σου και οχι εμεις. Αφου οπως λες ειχες καλους δασκαλους, σημαινει (λογικα) οτι το εφτιαξες οπως πρεπει. Εσυ τι λες το εφτιαξες???? Τωρα αφου θες κι"αλλες γνωμες (περαν του οτι σου απαντησαν οι κορυφαιοι) ακου και την προσωπικη μου γνωμη. Το θεμα δεν ειναι να αρεσει σε μας αλλα να αρεσει στα ψαρια σου. Τους εχεις προσφερει αυτο που πρεπει? Τα ψαρια αυτα, θελουν 2 πραγματα σε σχεση με το aguascaping. Αμμο και πετρες. Ουτε ιχνος πρασιναδας. Αμμο εβαλες, αλλα μαυρο, και αφου το θες το ενυδρειο σου να ειναι βιοτοπικο πρεπει να τον βγαλεις. Πετρες εβαλες, αλλα οταν τα ψαρια μεγαλωσουν οι πετρες θα φαινονται λιγες Αν δεις και το δικο μου ενυδρειο που εχει μεγαλα ψαρια θα καταλαβεις τι εννοω Ακομα το φτιαχνω!
Μετα την δικη σου κριτικη ειδα το ενυδρειο σου και εχω να σου πω τα εξης με κριτικη-κρητικη διαθεση και παντα καλοπροαιρετα.
Οπως σου ειπαν ηδη βαλε μεγαλες πετρες, γιατι οσο και να αλλαζεις το setup οπως λες μ'αυτες τις πετρες δεν φτιαχνεις μεγαλες φωλιες.
Βρηκα καμια 30αρια πετρες και μ'αυτες προσπαθω να κανω το aquascaping δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος, και το εξηγω στην παρουσιαση μου.
Να φανταστεις οτι μου εχουν περισσεψει πετρες, πετρες 'διαμαντια', για να φτιαξω αλλα δυο ενυδρεια χωρις υπερβολη.
Το ειδος της πετρας αλλα και ο τροπος που τις εχεις τοποθετησει δεν μ'αρεσει.
Στη βαση του σωρου θα βαλεις πολυ πιο μεγαλες πετρες απο αυτες που εχεις και πανω απο αυτες αλλες μικροτερες και προπαντως οχι στρογγυλες.
Βρες οσο πιο πολλες πετρες με ακανονιστο σχημα, βρες πετρες με κοιλοτητες και σχισμες, αυτες οι πετρες ειναι απο μονες τους φωλιες.
Κανε καλυτερη εκμεταλλευση του πισω χωρου βαλε πλακε πετρες (πετρες με μεγαλη επιφανεια) στη πλατη του ενυδρειου και γεμισε αυτο το χωρο με πετρες.
Οσον αφορα το χρωμα προτιμω πετρες με σκουρο χρωμα, ομορφοτερη ειναι μια σκουροχρωμη πετρα με αλγη παρα μια ανοικτοχρωμη.
Η αμμος αν μπορω να δω δεν ειναι και τοσο ψιλη, και αφου κανεις οτι αρεσει στα ψαρια σου μαλλον πρεπει να την αλλαξεις.
Να φανταστεις η δικη μου οταν την πρωτοβαλλα που ηταν στεγνη λογω τριχωειδους φαινομενου καποια ποσοτητα επεπλεε, αν θες πιστεψε το.
Βεβαια εχω προβλημα στο καθαρισμο, με αποτελεσμα να μην πετω το νερο στο σιφωνι αλλα πρωτα σ'ενα κουβα.
Τωρα, το τι εχεις βαλει στο πατο του ενυδρειου σου, να υποθεσω οτι ακολουθεις την πεπατημενη δηλ πφφφφφελιζολ και τα τοιαυτα, και καλα κανεις γιατι οπως λες και ο ιδιος δεν ειναι τοσο σοι η κατασκευη σου.
--------------------------------------------------------------
Αυτα αφορουν το δευτερο post.
Η πρωτη μου επιλογη ειναι P. saulosi και μετα P. socolofi και μετα flavus.
Και γιατι να εχουμε μονο καλους χαρακτηρες, δεν το καταλαβα, η λιμνη Malawi εχει ολους τους χαρακτηρες, αρκει να εχεις κρυψωνες... εσυ που το θες βιοτοπικο.
Ολοι χωρανε στο ενυδρειο μου και οι καλοι και οι κακοι. This is the real life.
Αυτα... και παντα φιλικα και χωρις παρεξηγηση απο μενα... πιστευω κιάπο σενα.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-07-07, 19:58
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αγαπητε μου φιλε, χωρις παρεξηγηση εχω να πω τα εξης:
α) Καταρχην ολιγον με ενδιαφερει αν αρεσει ή αν δεν αρεσει στον οποιονδηποτε το ενυδρειο μου. Σημασια εχει να αρεσει στους κατοικους που ζουν μεσα.
β) Σχετικα με τις πετρες, πιστευω οτι πλησιαζουν πολυ εμφανισιακα τον βιοτοπο malawi. Και παρολο που ειναι σχετικα μικρες, 8 απο τα 12 ψαρια που εχω αυτη τη στιγμη κρυβονται ανετα, ειδικα τωρα που αρχισαν και σκαβουν τη βαση του ενυδρειου. Συντομα η μια πλαγια απο πετρες θα αλλαξει ριζικα. Σχετικα με την αμμο, εχω βαλει χαλαζιακη αμμο για ευνοητους λογους. Τελος, οπως ειπα και πιο πανω, η εμφανιση ενος ενυδρειου, (δηλ αν ειναι ωραιο οπτικα) σε τετοιου ειδους ενυδρεια, ειναι το τελευταιο πραγμα (για μενα) που πρεπει να απασχολει τον οποινδηποτε. Σημασια εχει να ειναι λειτουργικο για τους κατοικους του ενυδρειου. Και επιδη το setup ειναι μια ατελειωτη ιστορια, μενω ως εδω.
Φιλικα Andros.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-07-07, 20:50
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου φιλε, χωρις παρεξηγηση εχω να πω τα εξης:
α) Καταρχην ολιγον με ενδιαφερει αν αρεσει ή αν δεν αρεσει στον οποιονδηποτε το ενυδρειο μου. Σημασια εχει να αρεσει στους κατοικους που ζουν μεσα.
Φιλικα Andros.
Η μονη διαφορα της δικης μου κριτικης απο τη κριτικη των αλλων ειναι
σ'ενα μονο σημειο. Αυτοι λενε "μου αρεσει καλη η προσπαθεια αλλα κανε αυτο
και αυτο και αυτο και το αλλο."
Εγω λεω δεν μου αρεσει γιατι πρεπει να γινει αυτο, κι'αυτο και το αλλο.
Και δεν ειπα τιποτα περισσοτερο απ'αυτους μαλλον λιγοτερα ειπα.
Αρα το συμπερασμα ειναι η οτι δεν σ'αρεσει να σου λενε "δεν μ'αρεσει"
η εισαι προκατηλημμενος μαζι μου.
Και παντα φιλικα.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-07-07, 21:10
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeFior Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονη διαφορα της δικης μου κριτικης απο τη κριτικη των αλλων ειναι
σ'ενα μονο σημειο. Αυτοι λενε "μου αρεσει καλη η προσπαθεια αλλα κανε αυτο
και αυτο και αυτο και το αλλο."
Εγω λεω δεν μου αρεσει γιατι πρεπει να γινει αυτο, κι'αυτο και το αλλο.
Και δεν ειπα τιποτα περισσοτερο απ'αυτους μαλλον λιγοτερα ειπα.
Αρα το συμπερασμα ειναι η οτι δεν σ'αρεσει να σου λενε "δεν μ'αρεσει"
η εισαι προκατηλημμενος μαζι μου.
Και παντα φιλικα.
Απο οσα εχω γραψει εσυ αυτο καταλαβες???????????????
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-07-07, 21:12
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Την βαθμολογια φιλε μου θα την βαλουν τα ψαρια σου και οχι εμεις.



Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-07-07, 21:16
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου φιλε, χωρις παρεξηγηση εχω να πω τα εξης:
α) Καταρχην ολιγον με ενδιαφερει αν αρεσει ή αν δεν αρεσει στον οποιονδηποτε το ενυδρειο μου. Σημασια εχει να αρεσει στους κατοικους που ζουν μεσα.

Φιλικα Andros.
Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω Φιλικα ανδρος.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-07-07, 21:12
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Μετα τις βελτιωσεις που προτειναν οι mikenuke, a-sakis, Tolis, Andros και τους ευχαριστω, το ενυδρειο μου εχει την κατωθι μορφη πλεον.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_a0.jpg
Μπηκε μια πετρα στη μεση (ακανονιστου σχηματος και γκριζομπλε με μια μεγαλη εσωχη-φωλια διχωρη)
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_a1.jpg
και δυο πετρες στη δεξια μερια δινοντας επιπλεον υψος.
http://users.otenet.gr/~gefior/evasion/evas_a2.jpg
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-07-07, 06:50
Το avatar του χρήστη a-sakis
a-sakis Ο χρήστης a-sakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 219
Προεπιλογή

Noμίζω πως τώρα είναι πιο όμορφο,τουλάχιστον για τα δικά μου τα γούστα.
Το μόνο που θα σου πρότινα είναι να βάλεις καμμιά βαλισνέρια στις γωνίες σου για να κρύψεις τον εξοπλισμό.Ο Τόλης σου είπε,και σωστά,πως αφού θέλεις βιοτοπικό malawi να μην βάλεις φυτά.Φυτά υπάρχουν στις εκβολές των ποταμών μόνο.Η δική μου άποψη πάντως είναι πως καλύτερα να φαίνονται μερικές βαλισνέριες παρά οι σωλήνες των φίλτρων.Τώρα το θέμα είναι τι αρέσει και σε εσένα.Το θέμα είναι να το βλέπεις εσύ το ενυδρείο και να σε 'γεμίζει',αλίμονο αν όλα τα ενυδρεία είχαν 'τυφλοσούρτη' ένα μοτίβο.Είναι η προσωπική πινελιά του καθενός μας που το κάνει μοναδικό.
__________________
Τα tropheus μου
Ότι έχω γράψει σ'αυτό το forum,συμπεριλαμβανομένης και αυτής της πρότασης,είναι ψέμα...
ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ.
ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΕΚΠΕΡΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ.
ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΖΗΤΟΥΜΕ ΔΙΟΡΙΑ 24 ΩΡΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-07-07, 12:57
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από a-sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Noμίζω πως τώρα είναι πιο όμορφο,τουλάχιστον για τα δικά μου τα γούστα.
Το μόνο που θα σου πρότινα είναι να βάλεις καμμιά βαλισνέρια στις γωνίες σου για να κρύψεις τον εξοπλισμό.Ο Τόλης σου είπε,και σωστά,πως αφού θέλεις βιοτοπικό malawi να μην βάλεις φυτά.Φυτά υπάρχουν στις εκβολές των ποταμών μόνο.Η δική μου άποψη πάντως είναι πως καλύτερα να φαίνονται μερικές βαλισνέριες παρά οι σωλήνες των φίλτρων.Τώρα το θέμα είναι τι αρέσει και σε εσένα.Το θέμα είναι να το βλέπεις εσύ το ενυδρείο και να σε 'γεμίζει',αλίμονο αν όλα τα ενυδρεία είχαν 'τυφλοσούρτη' ένα μοτίβο.Είναι η προσωπική πινελιά του καθενός μας που το κάνει μοναδικό.
Potamogeton θελω να βαλω στην αριστερη μερια (Otter Point) που υπαρχει
οπως εχω δει απο καποιες φωτο του mikenuke σ'αυτη την περιοχητης λιμνης.
Που μπορω να βρω αυτο το φυτο; Το εχει κανεις; Ειναι σπανιο;
Δεν ειναι εμπορευσιμο;
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-07-07, 13:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Potamogeton schweinfurtthi που υπαρχει στη λιμνη δυσκολο να βρεις.
Σιγουρα δεν υπαρχει κοντα σε σχηματισμους απο πετρες.
Αν θες να βαλεις φυτα πιο ευκολο Vallisneria spiralis που υπαρχει επισης στη λιμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-07-07, 21:19
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μπραβο τωρα μαλιστα!!! Πολυ πιο φυσικο απο το προηγουμενο..........και θα στο ανταποδοσουν και τα ψαρακια σου.Οσο για τα φυτα......θεμα δικο σου, εγω παντως, οπως το εχεις φτιαξει δεν θα εβαζα φυτα γιατι θα χαλουσα την φυσικοτητα του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κυριες και Κυριοι...Ιδου!!! The Black Malawi GeFior Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 28 04-07-07 23:03
Black Orchid deMetrIs Bettas 5 26-10-06 18:16
Black Water Cristos Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-02-05 20:41
Black Neon nkarvounis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 05-10-04 09:30
Black background afrodite Γλυκό νερό - Γενικά 11 26-03-04 10:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07246 seconds with 15 queries