Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-05, 22:44
Το avatar του χρήστη batza
batza Ο χρήστης batza δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2002
Περιοχή: corfu
Μηνύματα: 172
Exclamation Αντοχη Ενυδρειων????????

Αγαπητοι συναδελφοι, κατα κερους στον υπνο μου βλεπω εναν εφιαλτι τον οποιο μπορει κι εσεις να βλεπετε. Το ενυδρειο μου ραγιζει και η ρογμη μεγαλονει κι εγω προσπαθω να κανω κατι και το μονο που καταφερνω ειναι να μαζεβω πανικοβλιτος τα ψαρακιαμου απ το πατομα . Κι επιδι αυτο το ονιρο δεν θα ειθελα ποτε να το δω ΞΙΠΝΙΩΣ θα ειθελα να σιζιτισω μαζισας καποια εροτιματα που εχω. Η σιλικονη που ειναι κολιμενα τα κρισταλα τη αντοχη εχει? στο χρωνο!!!!! τα mdf που στιριζοντε πανο αυτες η τεχνιτες λυμνες τη αντοχη εχουν????? Τα δαπεδα οταν ειμαστε σε οροφο τη βαρος αντεχουν αν tm ????? Επισεις τα μηχανιματα που χρισιμοποιυντε πχ. θερμαντιρες ειπαρχει κινδινος να ραγισουν η να σπασουν η να μπει νερο και κτεπεκτση να προκλιθει βραχικυκλομα??????? . Τα φιλτρα τι αντοχη εχουν στο χρονο τη συντιριση θελουν περα απο τον καθαρισμο, ειπαρχει κινδινος βραχικυκλοματος ?????? Τη μετρα προστασιας πρεπει να λαβενουμε οταν κανουμε καθαρισμο στο ενυδρειο????? ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΟΤΙΜΑΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΤΩΝ ΦΡΟΝΙΜΩΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΗΝ ΠΗΝΑΣΟΥΝ ΜΑΓΙΡΕΒΟΥΝ
__________________
African Master

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη batza : 07-11-05 στις 22:48
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-05, 22:54
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Λοιπόν, στη σιλικόνη οι ειδικοί δίνουν ένα βάθος χρόνου περί τα 10± έτη, από κει πέρα αρχίζουν τα ρίσκα. Παρόλαυτα έχω ένα ενυδρείο DIY 20ετίας και πλέον το οποίο είχε σταματήσει για κάμποσα χρόνια και το ξαναέβαλα εδώ και 5 χρόνια σε λειτουργία. Αυτό το λέω γιατί υπάρχει η (μάλλον σωστή) άποψη ότι η σιλικόνη όταν μένει εκτός νερού ξεραίνεται και χάνει την ελαστικότητά της με αποτέλεσμα να είναι πιο εύκολο να χάνει ένα ενυδρείο ή ακόμα χειρότερα να ανοίξει. Το mdf έχω την αίσθηση ότι δε μασάει όσα χρόνια κι αν περάσουν με την προϋπόθεση ότι δε βρέχεται για να χαλάσει, όπως και κάθε ξύλο πλην του κόντρα πλακέ θαλάσσης και του μπετοφόρμ. Η πλάκα πόσο βάρος αντέχει είναι μεγάλο θέμα, εξαρτάται από το πάχος της πλάκας του τσιμέντου, αν υπάρχει κολόνα στήριξης κοντά κλπ. Βέβαια το τσιμέντο δεν επηρεάζεται από το χρόνο με μείωση αντοχής. Για τα ηλεκτρικά μέρη έχουν πάντα την πιθανότητα να χαλάσουν από αιτία που δεν οφείλεται σε κακή χρήση. Πχ ο πανδαμάτωρ στους θερμαντήρες επιδρά περνώντας στο εσωτερικό τους και δημιουργεί διάφορα προβλήματα. Τα φίλτρα πάντα έχουν την πιθανότητα να χαλάσουν, τα εξωτερικά θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλή με την έννοια ότι το πηνίο αυτών δεν έρχεται σε επαφή με το νερό σε αντίθεση με τα εσωτερικά που είναι βυθισμένα μέσα. Τα μέτρα προστασίας για να έχουμε μια ευχάριστη και μεγάλη ζωή είναι να βγάζουμε την πρίζα του ενυδρείου όταν βάζουμε το χεράκι μας. Πόσοι το κάνουμε, άλλο καπέλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 07-11-05 στις 22:56
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Forum με θεμα την φωτογραφιση ενυδρειων! mikenuke Ιστοσελίδες στο Internet 0 18-09-05 17:42
αντοχη ενυδρειου steady DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 25-02-05 13:01
Αντοχη των ψαριων σε υψηλες θεροκρασιες. symbil Θαλασσινό νερό - Γενικά 9 14-05-04 12:35
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ notios_n Γλυκό νερό - Γενικά 6 23-01-04 22:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04601 seconds with 15 queries