Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-16, 10:13
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή ΑΟ Αqua-Hobby ECO version

Για το συγκεκριμένο σιστημα Αντίστροφης όσμωσης έχει κάνεις κάποια γνώμη; Σκέφτομαι να το αγοράσω μίας και είναι από ότι φαίνεται ο μόνος τρόπος να ρίξω το ph αφού τίποτα άλλο δεν φαίνεται να δουλεύει. Έχω ένα ενυδρείο 60λ οπότε δεν θέλω πολύ νερό. Γενικα έχω μερικές ερωτήσεις: Έχει μια επιλογή με η χωρίς μονάδα απιονισμού εκεί επιλέγω ναι; Ακόμα για προσθήκη ηλεκτρολιτων ποίο προϊόν πρέπει να χρησημοπειοισω; το ph buffer κάνει και αυτή τη δουλειά; Έχετε κάτι καλύτερο να μου προτείνετε;

Είναι από το WoterWaves
Σύστημα Αντίστροφης όσμωσης ενυδρείου Αqua-Hobby
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-16, 22:25
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ποία είδη ψαριών... έχεις στο ενυδρείο;
Η αντίστροφη όσμωση... είναι μεγάλο κεφάλαιο για συζήτηση αλλά όλα ξεκινάνε από το ενυδρείο, τα ψάρια που φιλοξενείς και φτάνεις στο ποσοστό απόρριψης νερού (βρώμικου) που θέλεις (το σύνηθες είναι 1 λίτρο "καθαρό" προς 3 λίτρα "βρώμικο" αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει, με το ανάλογο κόστος βέβαια).
Τα buffer... προσωπικά τα αποφεύγω.-
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-16, 00:59
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Έχω bettas το ph θέλω να πάει κάπου κοντά στο 7 γιατί το νερό της βρύσης μου είναι αρκετά σκληρό περισσότερο από όσο πρέπει..προσπάθεισα να το αλλάξω φυσικά με τύρφη φύλλα ξύλα κλπ ούτε που συγκινήθηκε μετά πήγα σε buffer για ph 7 μια από τα ίδια και μετά πήρα για 6 με την ελπίδα ότι κάτι θα γίνει εκεί κάτι έγινε αλλά και πάλι κατω από 7.8 δεν πήγε. Τώρα κάνω αλλαγές με εμφιαλωμένο αλλά και πάλι σκληρό είναι το νερό και επίσης κουραστικά με την όλη διαδικασία...Λίγο ακόμα και θα πειστω ότι τα τεστ μου είναι ελαττωματικά. Ενοείται πος δεν θα είναι όλο το νερό της αλλαγής ΑΟ το ph θα το ρυθμίζω με αποχλωριομενο
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-16, 12:31
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Στο νερό βρύσης (πριν μπει στο ενυδρείο) τι pH μετράς; Μήπως έχεις κάτι στο ενυδρείο (πέτρες, άμμο) που ανεβάζει σκληρότητες και κρατά ψηλά το pH;
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-16, 14:32
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο νερό βρύσης (πριν μπει στο ενυδρείο) τι pH μετράς; Μήπως έχεις κάτι στο ενυδρείο (πέτρες, άμμο) που ανεβάζει σκληρότητες και κρατά ψηλά το pH;
Το ph της βρύσης μου είναι από 7,8 μέχρι κσι 8- έχω χαλικάκι για υπόστρωμα μη ασβεστολιθικο πέτρες και άλλα δεν έχω μόνο ξύλα και ρίζες και το χαλίκι είναι μέσα περίπου 2 χρόνια τώρα. Νομίζω ότι φταίει το kh
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-16, 00:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω bettas το ph θέλω να πάει κάπου κοντά στο 7 γιατί το νερό της βρύσης μου είναι αρκετά σκληρό περισσότερο από όσο πρέπει..προσπάθεισα να το αλλάξω φυσικά με τύρφη φύλλα ξύλα κλπ ούτε που συγκινήθηκε μετά πήγα σε buffer για ph 7 μια από τα ίδια και μετά πήρα για 6 με την ελπίδα ότι κάτι θα γίνει εκεί κάτι έγινε αλλά και πάλι κατω από 7.8 δεν πήγε. Τώρα κάνω αλλαγές με εμφιαλωμένο αλλά και πάλι σκληρό είναι το νερό και επίσης κουραστικά με την όλη διαδικασία...Λίγο ακόμα και θα πειστω ότι τα τεστ μου είναι ελαττωματικά. Ενοείται πος δεν θα είναι όλο το νερό της αλλαγής ΑΟ το ph θα το ρυθμίζω με αποχλωριομενο

Με buffer 6 και να ΜΗΝ "πέσει"... κάτι ΔΕΝ πάει καλά... ποίας εταιρίας είναι τα test (και σε ποία μορφή);
Το εμφιαλωμένο... εκτός του ότι είναι το χειρότερο νερό (κατά την άποψη μου) έχει υψηλό ΡΗ... (ΔΕΝ διάβασες το ταμπελάκι του; )... ΜΗΝ περιμένεις λοιπόν να "κατέβει".
Μονάδα απιονισμού... ΔΕΝ χρειάζεσαι. Ούτε φίλτρο εμπλουτισμού (ασβέστιο και μαγνήσιο θα αφαιρείς... για να το ξαναβάλεις; )
Η ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ)... είναι ο παράγοντας που ανεβάζει ή κατεβάζει το ΡΗ (για να το πω χονδρικά).
Αφού μένεις στο νομό Αττικής... λογικά έχεις ΡΗ 7,6-7,8, GH 5-8, KH 4-6.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-16, 09:13
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Με buffer 6 και να ΜΗΝ "πέσει"... κάτι ΔΕΝ πάει καλά... ποίας εταιρίας είναι τα test (και σε ποία μορφή);
Το εμφιαλωμένο... εκτός του ότι είναι το χειρότερο νερό (κατά την άποψη μου) έχει υψηλό ΡΗ... (ΔΕΝ διάβασες το ταμπελάκι του; )... ΜΗΝ περιμένεις λοιπόν να "κατέβει".
Μονάδα απιονισμού... ΔΕΝ χρειάζεσαι. Ούτε φίλτρο εμπλουτισμού (ασβέστιο και μαγνήσιο θα αφαιρείς... για να το ξαναβάλεις; )
Η ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ)... είναι ο παράγοντας που ανεβάζει ή κατεβάζει το ΡΗ (για να το πω χονδρικά).
Αφού μένεις στο νομό Αττικής... λογικά έχεις ΡΗ 7,6-7,8, GH 5-8, KH 4-6.-
Τα τεστ είναι υγρά της api γιαi το kh θα το ξανά μετρήσω όταν είμαι σπίτι γιατί δεν θυμάμαι δεν νομίζω να είναι πάνω από 6 το ph σίγουρα είναι στο 7,8 και το buffer που χρησιμοποιώ είναι το discus buffer της seachem. Θα δοκιμάσω να αυξήσω την δόση γιατί λέει προσαρμόζετε ανάλογα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Να πω την αλήθεια φοβήθηκα να το αυξήσω μου φάνηκε καλύτερη λύση να πάρω την συσκευή. Το ήδα το ph στο εμφιαλωμένο γιατί με αυτό το κριτήριο το διάλεξα αλλά αφού ήταν χαμηλότερο από το δικό μου υποθέτω ότι έκανε..
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-16, 09:21
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Δήμητρα έχω ακριβώς την ίδια όσμωση απ το ίδιο κατάστημα μόνο που προτίμησα την 75άρα τη μεμβράνη. Απ ό,τι βλέπω είμαστε και κοντά, οπότε λογικά θα έχεις τις ίδιες τιμές στο νερό, όντως το pH του νερού όταν βγαίνει απ τη βρύση είναι 7,6 αλλά μετά από λίγες ώρες πάει στο 7,8, η gh είναι 9 και η kh στο 6 μετρημένα τον Οκτώβρη. Μ αυτό το νερό έχω σχεδόν ίδια απόρριψη βρώμικου νερού, δηλαδή στα 30 καθαρού να πετάω 40 με 50 λίτρα, τα 30 λίτρα κάνουν περίπου 2,5 ώρες να βγουν βαριά 3. Αλλαγή προφίλτρων θα κάνεις μία φορά το χρόνο με κόστος 20 ευρώ με τα μεταφορικά και μεμβράνης κάθε δύο χρόνια μαζί με τα προφίλτρα κόστος 50 ευρώ με τα μεταφορικά. Ο,τι βοήθεια χρειαστείς ακόμα κι επίδειξη λειτουργίας και σύνδεση ευχαρίστως μιας και δεν είμαστε μακριά Περιστέρι με άνω Λιόσια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-16, 03:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τεστ είναι υγρά της api γιαi το kh θα το ξανά μετρήσω όταν είμαι σπίτι γιατί δεν θυμάμαι δεν νομίζω να είναι πάνω από 6 το ph σίγουρα είναι στο 7,8 και το buffer που χρησιμοποιώ είναι το discus buffer της seachem. Θα δοκιμάσω να αυξήσω την δόση γιατί λέει προσαρμόζετε ανάλογα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Να πω την αλήθεια φοβήθηκα να το αυξήσω μου φάνηκε καλύτερη λύση να πάρω την συσκευή. Το ήδα το ph στο εμφιαλωμένο γιατί με αυτό το κριτήριο το διάλεξα αλλά αφού ήταν χαμηλότερο από το δικό μου υποθέτω ότι έκανε..
ΔΕΝ τα λες σωστά... προφανώς όμως ΔΕΝ έχεις καταλάβει και πως χρησιμοποιείται αυτό το υλικό (buffer). Διάβασε προσεκτικά αυτά που γράφει η εταιρία... και το ξανασυζητάμε.
http://www.seachem.com/discus-buffer.php

Ξαναλέω... προσωπικά... ΔΕΝ θεωρώ καλό να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο.... τα χρήματα σου "πετάς" και ΧΩΡΙΣ λόγο. Σκέψου απλά ότι εγώ... έχω δίσκους και ΔΕΝ χρησιμοποιώ τέτοια "μαντζούνια".

Έγραψες...
"Έχω bettas το ph θέλω να πάει κάπου κοντά στο 7 γιατί το νερό της βρύσης μου είναι αρκετά σκληρό περισσότερο από όσο πρέπει"
Πως θα πάει στο 7... αφού βάζεις πχ. 7,6 από το εμφιαλωμένο (άσε που μάλλον, πολύ πιο ψηλά θα είναι);
Πόσο καιρό, λειτουργεί το ενυδρείο σου;

Διάβασε και το προφίλ του ψαριού... για να ΜΗΝ "παιδεύεις" τον εαυτό σου, την τσέπη σου και το ψάρι.-
http://diszhal.info/english/labyrint..._splendens.php
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δήμητρα έχω ακριβώς την ίδια όσμωση απ το ίδιο κατάστημα μόνο που προτίμησα την 75άρα τη μεμβράνη. Απ ό,τι βλέπω είμαστε και κοντά, οπότε λογικά θα έχεις τις ίδιες τιμές στο νερό, όντως το pH του νερού όταν βγαίνει απ τη βρύση είναι 7,6 αλλά μετά από λίγες ώρες πάει στο 7,8, η gh είναι 9 και η kh στο 6 μετρημένα τον Οκτώβρη. Μ αυτό το νερό έχω σχεδόν ίδια απόρριψη βρώμικου νερού, δηλαδή στα 30 καθαρού να πετάω 40 με 50 λίτρα, τα 30 λίτρα κάνουν περίπου 2,5 ώρες να βγουν βαριά 3. Αλλαγή προφίλτρων θα κάνεις μία φορά το χρόνο με κόστος 20 ευρώ με τα μεταφορικά και μεμβράνης κάθε δύο χρόνια μαζί με τα προφίλτρα κόστος 50 ευρώ με τα μεταφορικά. Ο,τι βοήθεια χρειαστείς ακόμα κι επίδειξη λειτουργίας και σύνδεση ευχαρίστως μιας και δεν είμαστε μακριά Περιστέρι με άνω Λιόσια.
Αυτό είναι ανακριβές... και ο λόγος είναι απλός.
Τα πρόφίλτρα έχουν ζωή για 5.000 λίτρα. ΑΝ λοιπόν κάποιος χρειάζεται 30 λίτρα (μιλάμε εν προκειμένω για 60λιτρο... που σημαίνει 50%) αλλαγής κάθε εβδομάδα Χ 4 (εβδομάδες) σημαίνει 120 λίτρα τον μήνα... άρα 1440 λίτρα τον χρόνο.
Το ΑΝ και πότε η μεμβράνη χρειάζεται αλλαγή... εξαρτάται από τις μετρήσεις του νερού του δικτύου (όσο σκληρότερο... τόσο μικρότερη η διάρκεια της)... και αυτό μας το δείχνει η μέτρηση του TDS.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 12-11-16 στις 03:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-16, 08:05
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εγώ ξέρω ότι αν πάρεις τη water waves και ρωτήσεις κάθε πότε αλλάζεις προφίλτρα και μεμβράνη θα σου πει κάθε χρόνο τα προφίλτρα και κάθε δύο χρόνια τη μεμβράνη αφού βέβαια σε ρωτήσει που μένεις και απαντήσεις Αθήνα, πιστεύω ο πωλητής κάτι παραπάνω ξέρει εκτός αν πάμε αλλού και σκεφτούμε ότι θέλει να βγάζει χρήμα κι αναγκάζει τον κόσμο να αγοράζει νωρίτερα τα ανταλλακτικά. Η κοπελιά TDSμετρο δεν έχει κι αν ρωτήσει πότε να αλλάξει τη μεμβράνη η απάντηση θα είναι αυτή, δεν ξέρει αν εσύ έχεις TDSmeter. Εγώ που έχω ναι μπορεί και να την αλλάξω στα 3 ή και 4 χρόνια μπορεί όμως και στον 1 ανάλογα τη χρήση και τη μέτρηση. Για τα προφίλτρα πάλι αυτός είναι ένας μέσος όρος ασφαλείας, μπορεί να αλλάξει στη διάρκεια του χρόνου αναλογία όσμωσης ή και να χρησιμοποιήσει κι αλλού νερό. Θέλω να πω είναι ανούσιο να καταπιανόμαστε με τέτοιες λεπτομέρειες στην παρούσα φάση που αλλού είναι το πρόβλημα, αργότερα η κοπελιά όπως κι εγώ μετά την αγορά της όσμωσης μπορεί να ψαχτεί και να βρει μόνη της κάθε πότε θα αλλάζει τα ανταλλακτικά της.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-16, 12:31
Το avatar του χρήστη Demetra
Demetra Ο χρήστης Demetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2015
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ τα λες σωστά... προφανώς όμως ΔΕΝ έχεις καταλάβει και πως χρησιμοποιείται αυτό το υλικό (buffer). Διάβασε προσεκτικά αυτά που γράφει η εταιρία... και το ξανασυζητάμε.
http://www.seachem.com/discus-buffer.php

Ξαναλέω... προσωπικά... ΔΕΝ θεωρώ καλό να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο.... τα χρήματα σου "πετάς" και ΧΩΡΙΣ λόγο. Σκέψου απλά ότι εγώ... έχω δίσκους και ΔΕΝ χρησιμοποιώ τέτοια "μαντζούνια".

Έγραψες...
"Έχω bettas το ph θέλω να πάει κάπου κοντά στο 7 γιατί το νερό της βρύσης μου είναι αρκετά σκληρό περισσότερο από όσο πρέπει"
Πως θα πάει στο 7... αφού βάζεις πχ. 7,6 από το εμφιαλωμένο (άσε που μάλλον, πολύ πιο ψηλά θα είναι);
Πόσο καιρό, λειτουργεί το ενυδρείο σου;

Διάβασε και το προφίλ του ψαριού... για να ΜΗΝ "παιδεύεις" τον εαυτό σου, την τσέπη σου και το ψάρι.-
http://diszhal.info/english/labyrint..._splendens.php
-------------------------
Όντως χρησιμοποιούσα λάθος το προϊόν και για αυτό δεν είχε και αποτέλεσμα....Το ενυδρείο λειτουργεί περίπου 2 χρόνια. Αν κατάλαβα καλά αυτό που λέτε είναι να κάνω αλλαγές με το νερό της βρύσης μου οπός έχει με μόνη επεξεργασία την αποχλωρίωση;
__________________
Demetra
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-16, 17:10
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Προσωπικά το νερό της βρύσης ΔΕΝ το εμπιστεύομαι. Θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερο να υπάρχει τουλάχιστον μια εγκατάσταση προφίλτρων, κυρίως για να πίνουμε εμείς... και από αυτό να επωφελούνται και τα ψάρια μας. Για όλα αυτά στην water waves... θα σου δώσουν λύση, ανάλογα με τις ανάγκες σου.
Η βρύση σου είναι κάπου στο 7,6 - 7.8... άρα πάνω από τα όρια, που θέλει το είδος. Για να το πας κάπου στο 7,2 - 7,3 που θα ήταν ιδανική τιμή... αναζήτησε την μέθοδο που σε εξυπηρετεί καλύτερα (ΔΕΝ σε κουράζει)... και χωρίς την χρήση buffer.
Προσωπικά θεωρώ πως μια Α.Ο. θα ήταν η καλύτερη περίπτωση. Το μέγεθος της εξαρτάται και από το πως και τι, σκέφτεσαι μελλοντικά για το ενυδρείο.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το τραγουδι του G.A.B. - NEW rock/hip/funk version delta66 Greek Aquarist's Boards 17 24-02-16 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06952 seconds with 13 queries