Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-16, 14:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Βαρέλι προετοιμασίας νερού και εξοπλισμός για εύκολες αλλαγές

Παίρνοντας ιδέες από αυτό το θέμα και σε συνδυασμό με αυτό το θέμα
μάζεψα σιγά σιγά τον εξοπλισμό που χρησιμοποιώ για τη προετοιμασία του νερού αλλά και για τις αλλαγές. Ταυτόχρονα έκανα κάποιες μετατροπές που χρειάστηκα και φάνηκαν στη πορεία.
Όλοςο εξοπλισμός είναι αυτός



Τώρα τελευταία άλλαξα και βαρέλι, είχα 75αρι που αν ήθελα να κάνω αλλαγή στα χρυσόψαρα δεν έφτανε, επειδή τώρα το Χειμώνα κάνω την αλλαγή του Σαββάτου χειροκίνητα, για να ζεσταίνω λίγο το νερό γιατί οι διαφορές θερμοκρασίας είναι μεγάλες. Αντάλλαξα λοιπόν το 75αρι με ένα 120αρι.
Πρώτο θεματάκι ήταν πως τα βαρέλια πάνω από 100 λίτρα δεν έχουν χερούλι , και επειδή το βαρέλι το φυλάω στη ταράτσα , κάθε Πέμπτη που το κατεβάζω δίπλα στο φυτεμένο, είπα να προσθέσω χερούλια για να το μεταφέρω εύκολα. Είχα κάτι ελατήρια γυμναστικές που έχουν μεταλλικά χερούλια με ξύλινη λαβή, κάτι σαν και αυτό






πήρα και ένα μεγάλο σφικτήρα που είχα , τον έκοψα στη μέση, του άνοιξα τρύπες και τον βίδωσα σε τσέρκι





βίδωσα και τα χερούλια στο τσέρκι και τα χερούλια είναι έτοιμα, το τύλιξα και με μονωτική ταινία για να μη με τραυματίσει καμιά βίδα ή να μη σκίσω κανα παντελόνι, και το πέρασα κάτω από το νεύρο που έχει το βαρέλι, και τώρα μπορώ να μεταφέρω το βαρέλι άδειο άνετα αλλά και γεμάτο μπορώ να μετακινήσω λίγα εκατοστά αν χρειαστεί. Όπως βλέπεται προσπαθώ να έχω τον εξοπλισμό μου πρακτικό αλλά και ασφαλή.




το επόμενο θεματάκι ήταν πως το βαρέλι είναι μεγάλο και χωράει πολύ περισσότερο νερό από όσο θέλω να αλλάξω στα μικρότερα ενυδρεία και δεν ήταν εύκολο να υπολογίσω πόσα λίτρα νερό να βάλω στο βαρέλι. Έτσι λοιπόν άνοιξα 2 τρύπες στο βαρέλι, μία ψηλά και μία χαμηλά , έβαλα 2 ρακόρ γωνιές για 12αρι λάστιχο, έβαλα και ένα αλφαδολάστιχο , ογκομέτρησα και σημάδεψα ανά 10 λίτρα , και πλέον μπορώ να υπολογίσω πολύ εύκολα πόσα λίτρα νερό να βάλω αλλά και ανά πάσα στιγμή πόσα λίτρα μου απομένουν κατά την αλλαγή





Για το άδειασμα των ενυδρείων έχω αλφαδολάστιχο 12αρι με μήκος περίπου 12 μέτρα και έτσι μπορώ να στέλνω το νερό στο μπαλκόνι όπου έχω το δοχείο ανακύκλωσης για το πότισμα. Επίσης το λάστιχο αυτό είναι διαιρούμενο, στα 5 μέτρα έχω ταχυσυνδέσμους και με αυτό κομμάτι γεμίζω το βαρέλι. Έχω επίσης ένα προσαρμογέα που τον βάζω στη βρύση της κουζίνας και επάνω στον προσαρμογέα έχω βιδωμένο έναν αρσενικό ταχυσύνδεσμο.




Με αυτό το τρόπο κουμπώνω το λάστιχο και γεμίζω το βαρέλι χωρίς πρόβλημα αλλά και με ασφάλεια και δεν κινδυνεύω από ιπτάμενες παντόφλες και τσόκαρα


Για την αποχλωρίωση του νερού χρησιμοποιώ αυτό το φιλτράκι με άνθρακα που έχω φτιάξει για αυτή τη δουλειά



και όταν προετοιμάζω νερό για το τροπικό χρησιμοποιώ και αυτό το φιλτράκι για τύρφη που το έχω φτιάξει ειδικά για αυτή τη δουλειά



Περισσότερες λεπτομέρειες για αυτά τα 2 φίλτρα αναφέρω σε αυτό το άρθρο

Για το ζέσταμα του νερού χρησιμοποιώ βραστήρα χειρός. Έφτιαξα μια βάση για τον βραστήρα για να μπορώ να τον κρεμάω στο χείλος του βαρελιού και έτσι χωρίς τον φόβο πως θα βρω τον βραστήρα μέσα στο νερό (που έχει συμβεί αρκετές φόρες) ζεσταίνω το νερό



πριν φτιάξω αυτή τη βάση είχα δέσει μια πλαστική γωνιά στον βραστήρα αλλά αυτός ο τρόπος δεν ήταν ασφαλής




με αυτή τη βάση όμως έλυσα άλλο ένα πρόβλημα



τον βραστήρα χειρός τον συνδέω σε ένα κοντρόλερ STC που τον έχω και για το ζέσταμα του νερού στο βαρέλι, και για την καραντίνα (αχρείαστη να είναι ) αλλά και εφεδρικό για τα 3 ενυδρεία




παίρνοντας όμως το καινούριο βαρέλι παρουσιάστηκε άλλο ένα πρόβλημα, για να λειτούργει ο βραστήρας θα πρέπει να είναι βυθισμένος στο νερό , και στο σημείο που τον βάζω θα πρέπει τον βαρέλι να είναι γεμάτο, έτσι είχα πρόβλημα στη περίπτωση που δεν χρειάζομαι τόσο νερό για την αλλαγή, για αυτό έφτιαξα με dow έναν πλωτήρα που να κρατάει τον βραστήρα μέσα στο νερό σε οποιοδήποτε ύψος νερού αλλά και με ασφάλεια






με πλεξιγκλάς έφτιαξα μια βάση που να μπαίνει ο βραστήρας και να στέκεται όρθιος χωρίς τον φόβο να μου γυρίσει ανάποδα ή στο πλάι μέσα στο νερό




αυτή τη κατασκευή την έφτιαξα το Σ/Κ και προς το παρών έχω κάνει δοκιμές μόνο σε κουβά με νερό, τη Παρασκευή που θα κάνω αλλαγή στο τροπικό θα τον δοκιμάσω και σε πραγματικές συνθήκες λειτουργίας

Στις δοκιμές όμως λειτούργησε άψογα






λίγο άκομψη κατασκευή αλλά έδωσα μεγαλύτερο βάρος στην ασφάλεια και στη πρακτικότητα και όχι στο αισθητικό κομμάτι, και το έφτιαξα πάρα πολύ γρήγορα


Επόμενο είναι η αντλία εξαγωγής από το ενυδρείο.
Έως τώρα σε 3 αντλίες έχω παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα, από τη χρήση κόβεται το καλώδιο στο σημείο που ενώνεται με την αντλία












Τις επισκεύασα βέβαια και λειτουργούν κανονικά , αλλά επειδή δεν παίζω με το ρεύμα τις έχω για εφεδρικές και πήρα μια καινούρια.

Πήρα μία αντλία από ebay με 2500 Λ/Ω με 2,5 μέτρα μανομετρικό με κόστος 19 Ευρώ http://www.ebay.com/itm/131332733202...%3AMEBIDX%3AIT

Στη καινούρια όμως έκανα βελτιώσεις για να μην έχω το ίδιο πρόβλημα.
Είχα σωληνάκι σιλικόνης, λίγο πιο χοντρό από αυτό που χρησιμοποιούμε στις αεραντλίες, το έσκισα και πέρασα μέσα το καλώδιο, άφησα μερικά εκατοστά καλώδιο ελεύθερο και μαζί με το σωλήνα σιλικόνης το έδεσα με δεματικό στις τρύπες που έχει η βάση της αντλίας, στο δεματικό αυτό έβαλα και άλλα δεματικά στη σειρά και όλα αυτά μαζί (καλώδιο, σωληνάκι, δεματικό ) τα έδεσα και επάνω στο κομμάτι αλφαδολάστιχου που προσάρμοσα στην αντλία, έτσι χρησιμοποιώντας την αντλία το καλώδιο καταπονείτε όσο το δυνατόν λιγότερο. Έβγαλα και το προστατευτικό καπάκι της αντλίας γιατί είχε μεγάλα ανοίγματα και έβαλα στη θέση του ένα χοντρό τούλι για να μη ρουφήξει η αντλία καμια γαρίδα τη στιγμή της αλλαγής





Σε αυτή την αντλία έκανα και κάτι διαφορετικό από ότι έκανα έως τώρα στις υπόλοιπες. Σε όλες τις αντλίες έκανα προέκταση, έκοβα στο σημείο που είναι το φις και πρόσθετα καλώδιο. Στη σημείο της ένωσης έβαζα θερμοσυρικνωτικά με σιλικόνη ανάμεσα τους για να διασφαλίσω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν τυχόν βραχεί το καλώδιο. Μου συνέχει όμως 2-3 φορές, στο σημείο αυτό να κόβεται πάλι το καλώδιο επειδή το διπλώνω όταν το φυλάω. Για αυτό , αυτή τη φορά πήρα έτοιμη προέκταση από το Praktiker




Κούμπωσα το φις της αντλίας στη προέκταση, γέμισα με ενυδρειακή σιλικόνη το κενό, το τύλιξα με μονωτική ταινία και το ασφάλισα με δεματικά για να μην αποσυνδεθούν




Έτσι είμαι σίγουρος πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα σε περίπτωση που πέσουν νερά στο καλώδιο της αντλίας σε εκείνο το σημείο

Επίσης στο αλφαδολάστιχο εξαγωγής έχω βανάκι που μπορώ να ρυθμίζω τη ροή εξόδου από το ενυδρείο

Επόμενη είναι η αντλία εξαγωγής από το βαρέλι και εισαγωγής στο ενυδρείο. Είχα ήδη μια ίδια αντλία με αυτή της εξαγωγής αλλά έκανα τις ίδιες παρεμβάσεις για να μη συμβεί και σε αυτή το ίδιο πρόβλημα.






Σε αυτή την αντλία πρόσθεσα μια γωνία αμέσως μετά την εξαγωγή και έτσι η αντλία μένει στο πάτο του βαρελιού με τη τρύπα της φτερωτής να βλέπει πάντα προς τα κάτω , και έτσι να ρουφάει μέχρι και τη τελευταία σταγόνα από το βαρέλι. Την ιδέα τη πήρα από την αντλία του Σπύρου που έχει τις γρίλιες στο κάτω μέρος , και έτσι με αυτό το τρόπο έλυσα και αυτό το θεματάκι




Και σε αυτή την αντλία υπάρχει βανάκι για ρυθμίζω τη ροή νερού προς το ενυδρείο.

Αυτός είναι ο εξοπλισμός μου για την προετοιμασία του νερού αλλά και για τις αλλαγές.
Περιμένω τις παρατηρήσεις σας για βελτιώσεις όπου είναι απαραίτητο, αλλά πιστεύω να σας δώσω και ιδέες να τις εφαρμόσετε στο δικό σας εξοπλισμό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 12-03-16 στις 16:04
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-16, 15:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χαχαχα
Τα χερουλια και ο μετρητης λιτρων ... ολα τα λεφτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-16, 15:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Respect για την παρουσίαση!!!


Που μπορούμε να παραγγείλουμε????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-16, 15:44
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Τακη τι να πω σε ευχαριστουμε για τις ιδεες που μας δινεις, πραγματικα δεν εχω λογια!!Αυτο που μου κανε πιο πολυ εντυπωση ειναι αυτο που εκανες στο βαρελι εξωτερικα για να καταλαβαινεις ποσα λιτρα εχεις μεσα,ενα θεμα που πιστευω εχουμε ολοι με τις αλλαγες νερου ειδικα στα μεγαλα ενυδρεια ή στα περισσοτερα του ενος ενυδρεια
Παρ αυτα αμα δεις οτι το βαρελι ειναι ασηκωτο ακομα και με τα χερουλια,φτιαχνεις και μια βαση με γερα ροδακια να το πηγαινοφερνεις
-------
Α ναι και ο πλωτηρας το ξεχασα πολυ εξυπνο και πρακτικο!!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-16, 15:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχα
Τα χερουλια και ο μετρητης λιτρων ... ολα τα λεφτα

Πως και δεν είπες κάτι για τον πλωτήρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Που μπορούμε να παραγγείλουμε????
Σάκη θες χερούλια ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-16, 15:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων

Πως και δεν είπες κάτι για τον πλωτήρα
Ο πλωτηρας ηταν αναμενομενος πλεον
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-16, 15:50
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εξαιρετικη παρουσιαση!!! Λιγο ο τιτλος δεν παει(ευκολες αλλαγες).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-16, 15:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη τι να πω σε ευχαριστουμε για τις ιδεες που μας δινεις, πραγματικα δεν εχω λογια!!Αυτο που μου κανε πιο πολυ εντυπωση ειναι αυτο που εκανες στο βαρελι εξωτερικα για να καταλαβαινεις ποσα λιτρα εχεις μεσα,ενα θεμα που πιστευω εχουμε ολοι με τις αλλαγες νερου ειδικα στα μεγαλα ενυδρεια ή στα περισσοτερα του ενος ενυδρεια
Παρ αυτα αμα δεις οτι το βαρελι ειναι ασηκωτο ακομα και με τα χερουλια,φτιαχνεις και μια βαση με γερα ροδακια να το πηγαινοφερνεις
Ευχαριστώ Θέμη
Για τα ροδάκια το έχω σκεφτεί, για σκέψου όμως να μαγκώσουν σε κανά χαλί και να τουμπάρι το βαρέλι γεμάτο νερό στο σαλόνι, άσε, θα ψάχνω για δικηγόρο μετά
Το βάζω στο σημείο που θέλω και το αφήνω στην ησυχία του, να έχω και εγω τη δικιά μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-16, 15:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικη παρουσιαση!!! Λιγο ο τιτλος δεν παει(ευκολες αλλαγες).
Ευχαριστώ Κοσμά
Μα με αυτόν τον εξοπλισμό δεν γίνονται πιο εύκολες οι αλλαγές ;
Τι θα ήταν καλύτερο ή πιο κατανοητό ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-16, 15:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα ήταν καλύτερο ή πιο κατανοητό ;
"οργανωμενες αλλαγες"? "σωστες αλλαγες"? "τρελλες αλλαγες"? "αλλαγες του Τακη"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-16, 15:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων

Σάκη θες χερούλια ;
Μόνο τα χερούλια ειναι diy κατασκευή???? ()

Περιμένω απάντηση στο ερώτημα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-16, 16:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο τα χερούλια ειναι diy κατασκευή???? ()

Περιμένω απάντηση στο ερώτημα!
Δεν έφτιαξα και τίποτα άλλο βρε, αντε και τον πλωτήρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-16, 16:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
"οργανωμενες αλλαγες"? "σωστες αλλαγες"? "τρελλες αλλαγες"? "αλλαγες του Τακη"?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-16, 16:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
"οργανωμενες αλλαγες"? "σωστες αλλαγες"? "τρελλες αλλαγες"? "αλλαγες του Τακη"?
ή μαλλον "Τρελά οργανωμενες και σωστες αλλαγες νερου"
ή αλλιως "Οι αλλαγες του Τακη"
(πως λεμε "Οι διπλοπενιες του Τακη", "Τα ωραια του Τακη", "Αξεχαστες επιτυχιες του Τακη" κλπ )

"Αρρωστια" η πατεντα στο ενυδρειακο χομπι ομως. Χωρις αυτες δεν ειναι χομπι.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-16, 16:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο τα χερούλια ειναι diy κατασκευή???? ()

Περιμένω απάντηση στο ερώτημα!
Δεν έφτιαξα και τίποτα άλλο βρε, αντε και τον πλωτήρα
Μάλλον τώρα κατάλαβα τι θες, τρύπες στο βαρέλι γιατι εσύ δεν τα πας καλά με τα ποτηρότρυπανα ε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-02-16, 16:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έφτιαξα και τίποτα άλλο βρε, αντε και τον πλωτήρα
Η γνωση στο δουλεμα του πλεξι ειναι ολο το θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-02-16, 16:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ή μαλλον "Τρελά οργανωμενες και σωστες αλλαγες νερου"
ή αλλιως "Οι αλλαγες του Τακη"

(πως λεμε "Οι διπλοπενιες του Τακη", "Τα ωραια του Τακη", "Αξεχαστες επιτυχιες του Τακη" κλπ )

"Αρρωστια" η πατεντα στο ενυδρειακο χομπι ομως. Χωρις αυτες δεν ειναι χομπι.

Δεν έχεις το Θεό σου βρε Σπύρο

Για τη τρέλα μου το ξέρεις
Το εχω ξαναπεί, είμαι τεμπέλης και θέλω να κάνω εύκολα τις δουλειές μου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-02-16, 16:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολες οι εφευρεσεις απο τεμπεληδες γινανε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-02-16, 16:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωση στο δουλεμα του πλεξι ειναι ολο το θεμα.
Λες ο Σάκης να λέει για τα κουτιά με τον άνθρακα και τη τυρφη ;
Αυτα τα έχω δείξει από τον Ιούνιο του 2014
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....%E9&page=2/#44
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-02-16, 16:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μωρε ολα τα εχεις δειξει, αλλα ποιος μπορει να τα φτιαξει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-02-16, 16:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σπύρο, τώρα που βρήκαμε κοφτάκια για πλεξι και 2 παιδιά πήρανε (και ο Σάκης μέσα) , να τους δείξω πως θα κόβουν, από εκει και μετά είναι θέμα φαντασίας και όρεξης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-16, 16:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εμπρος λοιπον γενναιοι μου, στο δρομο που χαραξε (σε πλεξι) ο Τακης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-02-16, 16:36
Το avatar του χρήστη Cohiba
Cohiba Ο χρήστης Cohiba δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2016
Περιοχή: Athens-Lesvos
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

.........βαλε κιεμενα στη λιστα αναμονης για το πακετακι ....Εγω θελω δυο

μπραβοοοοο .....εμπνευσμενες κατασκευες
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-02-16, 17:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cohiba Εμφάνιση μηνυμάτων
.........βαλε κιεμενα στη λιστα αναμονης για το πακετακι ....Εγω θελω δυο
Ποιό πακετάκι ;
Ολα τα παραπάνω ;
Εχεις φορτηγό να τα μεταφέρεις ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-16, 17:09
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Τάκη καλησπέρα. Καλά σου λέει ο "Σπύρος". Εσύ τα ....δείχνεις, εμείς οι άλλοι όμως πως τα φτιάχνουμε ??? οέο ???

Πάντως αν ήταν έτσι όλοι οι τεμπέληδες???? Τι να πω..........

Το καλύτερο είναι που τα παρουσιάζεις στο στυλ ".... έλα μωρέ σιγά το πράγμα"
χαχαχαχαχαχαχαχα....

Ατελείωτo "Respect".
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-16, 17:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπραβο ρε Τακη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-16, 17:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο είναι που τα παρουσιάζεις στο στυλ ".... έλα μωρέ σιγά το πράγμα"
χαχαχαχαχαχαχαχα....
Ε ναι βρε Λάμπρο, σιγά τα δύσκολα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ατελείωτo "Respect".



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο ρε Τακη!
Θοδωρή απο το δικά σου τα θέματα ξεκίνησε όλο αυτό, απλά τα ένωσα και το έφερα λίγο πιο πολύ στα μέτρα μου , πιο τεμπέλικο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-02-16, 18:34
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Τακη στο εχω πει και παλιοτερα. Εισαι μερακλης και αυτο φαινεται!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-02-16, 18:47
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Ρε μπαγασα πως καταλαβες οτι ετσι ακριβως το θελω το βαρελι δεν μπορω να καταλαβω χαχαχαχα
Βγαλε μαζικη παραγωγη χωρις τον πλωτηρα μην θρηνησουμε θυματα χιχι.
Απλα τελειο και ευχρηστο. Χιλια μπραβο για τον κοπο σου και την επεξηγηση και για το κλεψιμο που θα πεσει απο μας στην αντιγραφη.
Το επομενο βημα ειναι να εφευρεσεις αλλαγες νερου χωρις να ειναι αντιληπτο απο το γυναικειο ματι τοτε θα σε παραδεχτω.χαχαχαχαχαχα.
Πολλα μπραβο και παλι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οδηγός για εύκολες αλλαγές νερού με εικόνες nazgul Αρχάριοι γλυκού νερού 121 14-03-19 19:49
Θέρμανση νερού στο βαρέλι προετοιμασίας Alex_Salonica Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-10-13 12:04
Αποσκλήρυνση νερού σε βαρέλι προετοιμασίας Skydiver Γλυκό νερό - Γενικά 25 28-12-12 01:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10510 seconds with 14 queries