Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-13, 21:42
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή Ups μήπως θα έπρεπε να το είχαμε ?

Μετα την χθεσινή βροχή και τις "μαγκιές" του ρεύματος μπήκα στην διαδικασία να ψάξω ενα ups για τον υπολογιστή μου .
Μετα απο σκέψη για Volt για την τιμή και για την κατάλληλη επιλογή μπήκαν σκέψεις για το αν είναι απαραίτητο ενα ups στο ενυδρείο μου . Θα μπορουσα να εχω την γνώμη σας ? Χρησιμοποιεί κάποιος ?

Ή μήπως έγινα υπερβολικός ???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-13, 21:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειναι σκεψη που πολλοι την εχουμε κανει, αλλα ισως ειναι ασυμφορη και σε μερικες περιπτωσεις, μη αποτελεσματικη.

Ειναι θεμα που εχει συζητηθει αρκετα στο φορουμ. Με λιγη αναζητηση θα βρεις πολλα θεματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-13, 21:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αν μιλας για τα φθηνα line interactive της κακιας ωρας που πουλιουνται σα φρεσκα ψωμακια και ο αλλος το παιρνει και νομιζει πως εχει ups, η απαντηση ειναι ΟΧΙ γιατι πολυ απλα οταν θα κληθει να κανει το καθηκον του θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ποιασεις το λοττο επι ενα χρονο σερι καθε βδομαδα παρα να δουλεψει αυτη η ηλιθιοτητα.
Αν τωρα παμε στα κανονικα ups (online) οκ, οποιου του περισσευουν χρηματα (ξεκιναμε απο 7-8 κατοσταρικα αφου θα υποστηριξουν και θερμαντηρες) ας τα βαλει, γιατι οχι? ομως δεν το θεωρω must, και στην τελικη αν καποιος εχει τετοιες φοβιες γιατι να μην παρει μια μικρη γεννητρια βενζινης? (ειναι εντελως αθορυβες, και μικρουλες και φυσικα πολυ οικονομικοτερες).
Τα ups αφηστε τα καλυτερα για εφαρμογες που απαιτειται σταθερη σωστη ταση και αμεση αποκριση σε ενα blackout
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-13, 21:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Για δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66147
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-13, 22:02
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παρε μια γεννητρια βενζινης inverter και εισαι καλυμμενος.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-13, 22:16
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχες παρει τοτε τελικα αυτον ? εδω

Νομιζω πως τετοια ειναι η λυση και οχι ολα αυτα με τις βενζινες που μου λετε ρε παιδια .. Φιλτρα θα εχω πανω ουτε θερμανση ουτε τιποτα . Και λογικα η διακοπη θα ειναι για λιγο ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-13, 22:23
Το avatar του χρήστη tsaftsouf
tsaftsouf Ο χρήστης tsaftsouf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2010
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Eγω προσωπικα εχω ups κ ειναι πανω του μονο φιλτρο κ co2. Σε περιπτωση διακοπης ρευματος εχω αυτονομια ενα 12ωρο χαλαρα. Δοκιμασμενο...
__________________
παντα μου αρεσε ο υδατινος κοσμος... λετε να φταιει που ειμαι ΙΧΘΕΙΣ??

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-13, 22:32
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsaftsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω προσωπικα εχω ups κ ειναι πανω του μονο φιλτρο κ co2. Σε περιπτωση διακοπης ρευματος εχω αυτονομια ενα 12ωρο χαλαρα. Δοκιμασμενο...
Τι ups παρακαλώ ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-13, 22:42
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Εχω το MGE Nova 1100. Εχω συνδεσει το φιλτρο κ μια αεραντλια. Λειτουρησε κανονικα στις μικροδιακοπες ρευματος που εγιναν.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-13, 00:04
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω το MGE Nova 1100. Εχω συνδεσει το φιλτρο κ μια αεραντλια. Λειτουρησε κανονικα στις μικροδιακοπες ρευματος που εγιναν.
Καλησπέρα σε όλους,πιστεύω με το να μείνει ένα ενυδρείο για 8-10 ώρες περίπου χωρίς ρεύμα τα ψάρια μας δεν θα πάθουν τίποτα.Το πρόβλημα είναι όταν μετά από μια διακοπή ρεύματος επανέρχεται το ρεύμα.Τότε κινδυνεύουν ο εξοπλισμός των ενυδρείων μας,ψυγεία, κουζίνες & ηλεκτρονικές συσκευές ακόμη κι αν είναι σε κατάσταση stand by.Γι' αυτό όταν περιμένετε διακοπά ρεύματος βγάλτε τις πρίζες από τις παραπάνω συσκευές.Για την κάλυψη ασφάλειας της τηλεόρασης μας και των περιφεριακών συσκευών υπάρχουν τα γνωστά πολύμπριζα που προστατεύουν κατά την επαναφορά του ηλεκτρικού ρεύματος τις συσκευές που είναι ενωμένες σε αυτό από την υπέρταση.Και δεν είναι κομπογιαννήτικα αυτά και οι τιμές πώλησης του ξεκινούν από τα 10¤ περίπου ανάλογα μέχρι πόσα Α (Αμπερ ) μπορεί να λειτουργήσει σαν αντίσταση.Εγώ έχω συνδέσει σε τέτοιο πολύμπριζο τα ενυδρεία μου και δεν έχω κανένα πρόβλημα και μην νομίζετε ότι επειδή είναι Αθήνα στερούμαστε το ...... αγαθό των διακοπών!!!!!
Αν τώρα κάποιοι συνχομπίστες στην επαρχία έχουν μεγάλο πρόβλημα και εκτός της προστασίας που κανείς δεν πρέπει να παραβλέψει χρειάζεται παροχή ρεύματος λόγω συχνών και πολύωρων διακοπών ρεύματος η μόνη λύση που περνά απ' το μυαλό μου να προτείνω είναι μια ηλεκτρογεννήτρια πετρελαίου.Στο ''Praktiker'' & στο '' Leroy Merlin''θα βρείτε ηλεκτρογεννήτριες βενζίνης και πετρελαίου σε απίστευτα χαμηλές τιμές.!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-13, 00:36
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Το θεμα εινα να μην χαθει η βιολογια του φιλτρου. Στο δικο μου φιλτρο (Juwel) υστερα απο διακοπη κολλαγε η φτερωτη εαν δεν ηταν καθαρο. Με το UPS "ελυσα" το προβλημα.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-13, 01:44
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Επειδή οι διακοπές χειμωνα-καλοκαίρι ειναι συχνές στη Σαμο και τις έχουμε πληρώσει ακριβά όλοι ,εχω σε όλες τις αξιόλογες συσκευές σταθεροποιητες και ασφάλειες υπέρτασης.ups δεν εχω άλλα ειναι αμεσα στο πρόγραμμα η αγορά μια γεννήτριας ένα δύο kva.βεβαι αντιθετα με το ups πρέπει να έισαι εκει για να την εκινησεις αλλά οι πολύωρες διακοπές συνήθως γινονται ειτε σε ωρες αιχμής το καλοκαιρι,μεσημερι,ειτε το βράδυ το χειμωνα,με άσχημο καιρό που αργή η επισκευή.και στις δύο περιπτωσεις συνήθως ειμαι σπιτι .γινεται και αυτόματα αλλά νομιζω ότι απαγορεύεται σε οικιακούς χρήστες.πάντως το κόστος της γεννήτριας μάλλον ειναι μμικρότερο του καλού ups...
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-13, 02:39
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Με το ίδιο περίπου κόστος όσο μια (κινέζικη) γεννήτρια μπορούμε να φτιάξουμε ένα μικρό φωτοβολταϊκό με τα παρακάτω:

1. Ένα ηλιακό πάνελ γύρω στα 50Wp
2. Μία μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης γύρω στα 55Ah
3. Ένας ρυθμιστής φόρτισης ηλιακού
4. Ένα inverter 230/12
5. Δύο ρελέ για την αυτόματη εναλλαγή

Εναλλαγή από ΔΕΗ σε μπαταρία και τούμπαλιν = αυτόματη
Αυτονομία χωρίς να βγει ποτέ ο ήλιος (έξω από 'δω) = (περ. 50 ώρες)
Αυτονομία σε κανονικές μέρες = απεριόριστη
Επίπεδα θορύβου = 0dB
Επίπεδα καυσαερίων = 0,0
Κατανάλωση = 0,0
Κόστος < 500 ευρώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-13, 02:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με τιποτα δεν εχει αυτονομια 50 ωρες, αυτο παραηταν θεωρητικο.
Η γεννητρια φυσικα και μπορει να εκκινει αυτοματα, εξαρταται ποσο μακρυα θελει καποιος να φτασει.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-13, 06:05
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εγώ πάντως κάνω το σταυρό μου που δεν πήρα όλες τις ηλεκτρικές συσκευές στο χέρι με το ρεύμα.4 βυθίσεις είχα μέσα σε 40 λεπτά!Το φίλτρο έκανε σαν καβουρδιστήρι κοπάναγε η κεφαλή σαν να γυρνούσε έκκεντρα,αλλά μετά από λίγο έφτιαξε,δόξα τον θεό!!Ενα ups θα ήταν μία καλή λύση για το ενυδρείο,αλλά με τα υπόλοιπα στο σπίτι τι κάνουμε???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-13, 09:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Racikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχες παρει τοτε τελικα αυτον ? εδω
Μπα....σε λίγο μπορεί να μη μου χρειάζεται http://gr.news.yahoo.com/350-000-%CE...065021678.html
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-13, 10:58
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
με τιποτα δεν εχει αυτονομια 50 ωρες, αυτο παραηταν θεωρητικο.
Η γεννητρια φυσικα και μπορει να εκκινει αυτοματα, εξαρταται ποσο μακρυα θελει καποιος να φτασει.
Όντως οι 50 ώρες είναι θεωρητικές γιατί ακριβώς και οι 50 ώρες σκοτάδι είναι επίσης θεωρητικές (τα Φ/Β φορτίζουν και με συννεφιά).

Ένας απλός πίνακας αυτόματης μεταγωγής για γεννήτρια κοστίζει το λιγότερο 600 ευρώ, έχει μέγεθος μικρής ντουλάπας και προϋποθέτει η γεννήτρια να έχει:

α) μίζα (άρα αποκλείονται οι μικρές των 1-2 KVA),
β) μπαταρία (προφανώς) και
γ) φορτιστή μπαταρίας για να την έχει διαρκώς φορτισμένη.

Κοιτάμε σε ένα συνολικό κόστος περίπου στα 1500 ευρώ μαζί με τα υπόλοιπα μειονεκτήματα (θόρυβος, καυσαέρια κλπ)

Παρόμοια τέτοια Φ/Β έχουν στηθεί (όχι για ενυδρείο) και δουλεύουν τέλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-13, 12:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπα....σε λίγο μπορεί να μη μου χρειάζεται http://gr.news.yahoo.com/350-000-%CE...065021678.html


αυτο που σιγουρα χρειαζεται παντα ειναι ηλιακος φορτιστης για tablet, ωστε να μπορεις να απολαμβανεις ακομα και ως homeless το δωρεαν wifi
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-13, 13:39
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που σιγουρα χρειαζεται παντα ειναι ηλιακος φορτιστης για tablet, ωστε να μπορεις να απολαμβανεις ακομα και ως homeless το δωρεαν wifi
Κατσε να δεις που θα μας παρουν και το tablet μεχρι τοτε .. Αν δεν το παρουν θα μας το φορολογήσουν !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-11-13, 14:31
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως οι 50 ώρες είναι θεωρητικές γιατί ακριβώς και οι 50 ώρες σκοτάδι είναι επίσης θεωρητικές (τα Φ/Β φορτίζουν και με συννεφιά).

Ένας απλός πίνακας αυτόματης μεταγωγής για γεννήτρια κοστίζει το λιγότερο 600 ευρώ, έχει μέγεθος μικρής ντουλάπας και προϋποθέτει η γεννήτρια να έχει:

α) μίζα (άρα αποκλείονται οι μικρές των 1-2 KVA),
β) μπαταρία (προφανώς) και
γ) φορτιστή μπαταρίας για να την έχει διαρκώς φορτισμένη.

Κοιτάμε σε ένα συνολικό κόστος περίπου στα 1500 ευρώ μαζί με τα υπόλοιπα μειονεκτήματα (θόρυβος, καυσαέρια κλπ)

Παρόμοια τέτοια Φ/Β έχουν στηθεί (όχι για ενυδρείο) και δουλεύουν τέλεια.
Για δώσε κάνα λινκ ή πληροφορίες για ένα τέτοιο σύστημα, που μπορούμε να το βρούμε και πόσο κοστίζει
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-11-13, 15:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Για δώσε κάνα λινκ ή πληροφορίες για ένα τέτοιο σύστημα, που μπορούμε να το βρούμε και πόσο κοστίζει


πριν τρεξτε σαν τρελοι να υπολογισετε ποσο κοστιζει υπολογιστε πρωτα αν σας κανει :

Ας τα γραψω μπακαλικα να τα καταλαβουν ολοι:

Οι ωρες που θα αποδωσει μια μπαταρια ειναι Η ταση της επι το φορτιο της σε αμπερωρια επι 0.8 αφου μιλαμε για υψηλης αποδωσης μπαταρια βαθιας εκφορτισης (θεωρητικα και 0,88 αλλα με το χρονο αλλαζει οποτε βαζουμε 0.8 ) και ολο αυτο επι 0.7-0.8 λογο εσωτερκης καταναλωσης του inverter και της αναλογης ανοχης που πρεπει να κρατησουμε, και ολο αυτο το διαιρουμε με την καταναλωση που εχουμε

Με τα δεδομενα λοιπον που θετει ο φιλος εχουμε [(12*50)*0.8]*0.8 / την καταναλωση μας
Αν η καταναλωση ειναι απλα ενα κινεζικο εσωτερικο φιλτρακι, φυσικα και θα κρατησει 50 ωρες και παραπανω.
Αν τωρα ρεαλιστικα θελουμε να κρατησουμε ενα φιλτρο, και θερμαντηρα, ας πουμε 200w θα μας κρατησει το πολυ 2 ωρες.
Αν βαλουμε και φωτισμο στη μεση θα κρατησει γυρω στη μια ωρα...

(δε θα επεκταθω στο οτι η "μελλετη" 50 AH ματαρια και 50Α φβ ηταν ηδη αστα να πανε αλλα τεσπα... καμια μπαταρια δεν υπολογιζεται να φορτιζει σε μια ωρα γιατι απλα καμια μπαταρια δε φορτιζει σε μια ωρα)


Με μια συστοιχια μπαταριων 200-220Ah φυσικα και μπορει να κρατησει αρκετα καλα ενα τετοιο συστημα, αλλα και παλι δεν ειναι value 4 money ουτε οικονομικο οσο μια γεννητρια βενζινης (δε λεω ντιζελ γιατι παμε υποτειθεται για αθορυβα πραγματα που εχει καποιος στο μπαλκονι του χωρις να φωναζουν οι γειτονες το 100 για διαταραξη κοινης ησυχιας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-11-13, 22:02
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Η πρόχειρη ομολογουμένως διαστασιολόγηση που έκανα για το Φ/Β αφορούσε την υποστήριξη του φίλτρου και του θερμοστάτη ΜΟΝΟ (πρωταρχικός σκοπός είναι να διαφυλάξουμε την βιολογία και τα ψαράκια μας) σε περίπτωση μιας διακοπής από την ΔΕΗ, η οποία συνήθως είναι μερικές ώρες.

Αυτό είναι τελείως διαφορετικό από το να θέλουμε να υποστηρίζουμε όλες τις ηλεκτρικές ανάγκες ενός ενυδρείου αποκλειστικά και μόνο από ένα Φ/Β χωρίς την ανάγκη της ΔΕΗ, 24 ώρες το 24ωρο.

Τότε ναι, οι μπαταρίες πρέπει να είναι μεγαλύτερες, τα πάνελ πρέπει να είναι περισσότερα, να υπολογίσουμε max 50% εκφόρτιση για να αντέξουν 4-5 χρόνια, να υπολογίσουμε εφεδρεία για τις συννεφιασμένες μέρες που η φόρτιση είναι χαμηλή, εσωτερικές απώλειες λόγω καλωδίων, γήρανσης στοιχείων κλπ κλπ όπως πολύ σωστά αναφέρει ο Nick. Συμφωνώ επίσης ότι σε 1 ώρα δεν προλαβαίνουν να φορτίσουν, αλλά 1 ώρα μόνο ηλιοφάνεια δεν έχει ούτε ο αρκτικός κύκλος τον χειμώνα. Στην Ελλάδα τα επίσημα στοιχεία δίνουν 6 ώρες το χειμώνα και 9 ώρες το καλοκαίρι ωφέλιμης (για τα Φ/Β) ηλιοφάνειας. Και επιμένω να το ξαναλέω για ένα σύστημα που προορίζεται μόνο για εφεδρεία σε περίπτωση διακοπής, όχι για διαρκή λειτουργία.

Για την πρώτη λοιπόν περίπτωση ένα φορτίο περίπου 230W (200W θερμοστάτης + 10W φίλτρο + 10W αεραντλία +10W απώλειες του inverter) έχει απαίτηση σε ρεύμα 230/230 = 1Α.

Μία μπαταρία 55Ah (θεωρητικά πάντα, αλλά και ο θερμοστάτης που είναι ο μεγάλος "καταναλωτής" δεν θα δουλεύει συνέχεια) μπορεί να μας δίνει 1Α για 50 ώρες περίπου πριν πεθάνει τελείως ή 20 ώρες πριν κόψει ο ρυθμιστής για την προστασία της, και αυτό στο χειρότερο σενάριο που η διακοπή γίνει μόλις νυχτώσει. Αν η διακοπή γίνει την ημέρα τότε οι ώρες αυξάνονται λόγω της ταυτόχρονης φόρτισης.

Οι μπαταρίες των Φ/Β δεν έχουν καμία σχέση με αυτές των αυτοκινήτων. Οι τελευταίες μπορούν να δώσουν πολλά Αμπέρ στιγμιαία αλλά αν τους ζητήσεις λίγα Αμπέρ σε διάρκεια "τα παίζουν". Γι αυτό μας μένουν τα αυτοκίνητα όταν ξεχνάμε φώτα αναμμένα κλπ. Οι Φ/Βκές είναι ακριβώς το αντίθετο.

Θεωρώ λοιπόν (κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα) ότι οι 20 ώρες είναι μια καλή και φτηνή επιμένω αυτονομία που δεν απαιτεί την παρουσία μας, για τις διακοπές της ΔΕΗ που τουλάχιστον σε περίοδο ειρήνης δεν έχουν ξεπεράσει ποτέ τις 10-12 ώρες. Αν και αυτό το σενάριο ακούγεται υπερ-αισιόδοξο, με βήματα των 50 ευρώ περίπου αυξάνουμε τα Ah για περισσότερες ώρες ή περισσότερες καταναλώσεις.

Τα συστήματα αυτά υπάρχουν στην αγορά, αν ψάξει κανείς μπορεί να τα βρει και να μάθει και περισσότερα από πρώτο χέρι (χωρίς να δίνουμε από εδώ ονόματα και εταιρείες) τονίζοντας πάντα την έννοια της εφεδρείας και όχι της αποκλειστικής και διαρκούς παροχής.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-11-13, 23:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων

Για την πρώτη λοιπόν περίπτωση ένα φορτίο περίπου 230W (200W θερμοστάτης + 10W φίλτρο + 10W αεραντλία +10W απώλειες του inverter) έχει απαίτηση σε ρεύμα 230/230 = 1Α.

Μία μπαταρία 55Ah (θεωρητικά πάντα, αλλά και ο θερμοστάτης που είναι ο μεγάλος "καταναλωτής" δεν θα δουλεύει συνέχεια) μπορεί να μας δίνει 1Α για 50 ώρες περίπου πριν πεθάνει τελείως
Βασικα καλα κανεις και το ψαχνεις αλλα θες πολυ περισσοτερες γνωσεις για να υπολογισεις ενα ετοιο συστημα.
Ο υπολογισμος σου φυσικα ειναι λαθος γιατι αλλα τα KVA της μπαταριας 12V 50 Ah και αλλο τα 230v / 50 Ah που ζητας για 50 ωρες.
Για αυτονιμια 50 ωρων με 230 Wh ειναι 230*50/12 = 958Ah σε ιδανικες συνθηκες. Αν αφησεις 50% ανοχη που λες τοτε η συστοιχια σου πρεπει να βγαζει 958*1.5= 1437 Ah. με βαση οτι στο εμποριο οι καλυτερες value 4 money ειναι οι 200ρες (300 ευρω η μια) θες μια συστοιχια 8 μπαταριων * 300 = 2400 ευρω δηλαδη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-11-13, 19:04
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Ενώ η αριθμητική σου είναι σωστή, ο συλλογισμός σου είναι πάλι λάθος. Στο σχεδιασμό των Φ/Β γίνονται κάποιες παραδοχές τις οποίες είτε αγνοείς είτε θέλεις να παρακάμπτεις. Επιμένεις να υπολογίζεις σύστημα απολύτου εξάρτησης από Φ/Β και όχι εφεδρείας όπως τόνισα στα προηγούμενα μηνύματα.

Ακόμα και έτσι όμως, το (230*50/12) δεν μπορεί να σταθεί γιατί προϋποθέτει 24ωρη λειτουργία του θερμοστάτη (!!?) και 50 ώρες απόλυτο σκοτάδι. Σε ΚΑΝΕΝΑ σημείο της γης δεν λαμβάνεται ως δεδομένο οι 50 ώρες σκοτάδι. Τα Φ/Β "αδειάζουν" το βράδυ και "φορτίζουν" το πρωί. Για την Ελλάδα και στην χειρότερη μέρα του χρόνου (22/Δεκ) έχεις 18 ώρες νύχτα και 6 ώρες ημέρα. Τα διαστασιολογείς έτσι (με τα πάνελ) ώστε την ημέρα να παίρνουν 2 φορές ότι έχουν χάσει τη νύχτα ώστε να προετοιμάζονται για την επόμενη νύχτα κοκ. Αυτά είναι τελείως απλοϊκά ή αλλιώς μπακάλικα γιατί δεν νομίζω να κερδίσει τίποτα το forum αν μπούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες του πώς σχεδιάζεται ένα OFF-GRID φωτοβολταϊκό.

Για την ιστορία όμως και εφαρμόζοντας τους σωστούς τύπους, για μία αποκλειστική και αδιάλειπτη παροχή ενέργειας από φωτοβολταϊκό σύστημα για την πλήρη λειτουργία (και φώτα) ενός ενυδρείου που ζητάει περίπου 2.500W την ημέρα, συνυπολογίζοντας 90% απόδοση των συσσωρευτών, 3% γήρανση των συσσωρευτών, 3% απώλειες καλωδιώσεων, 60% max βάθος εκφόρτισης και 3 ημέρες εφεδρεία συννεφιάς, χρειαζόμαστε:

2 πανελ των 140Wp x 230,00 ¤ = 460,00 ¤
5 συστοιχίες μπαταριών των 150Ah x 280,00 = 1.400,00 ¤
1 ρυθμιστή φόρτισης 40Α x 100,00 = 100,00 ¤
1 Inverter 12/230 2500W x 500,00 = 500,00 ¤
Διάφορα καλώδια και μικροϋλικά = 40,00 ¤
ΣΥΝΟΛΟ = 2.500,00 ¤

Εδώ είσαι σωστός αν και υπερεκτίμησες τις μπαταρίες και άφησες έξω τα συμπαρομαρτούντα.

Για ένα σύστημα όμως, που θέλουμε να μας υποστηρίζει τις 3 με 5 ώρες που διαρκεί μία διακοπή της ΔΕΗ, τις 3 με 5 φορές το χρόνο (και πολλές λέω), με 450 ευρώ και 2-3 ...τρύπες στον τοίχο, είμαστε απόλυτα καλυμμένοι.

Και το ζήτημα είναι ότι δεν το "ψάχνω", το έχω "βρει", το έχω εφαρμόσει (σε περισσότερες από μία περιπτώσεις) και όσες φορές χρειάστηκε να ενεργοποιηθεί, δούλεψε άψογα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θα έπρεπε να ντρέπομαι.. KenJiNx Αρχάριοι γλυκού νερού 19 14-12-11 20:32
Μήπως θα έπρεπε να γίνουν ακόμα ποιο συγκεκριμένοι οι κανόνες στις αγγελίες ??? Lsourtzo Greek Aquarist's Boards 25 11-07-06 23:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08448 seconds with 15 queries