Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-09, 08:57
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Question μου το χαρισανε και χανει . ΤΩΡΑ ???

γεια σας μου χαρισανε ενα ενυδρειο 150 -40-50 υψος αλλα χανει απο μια γωνια οχι πολυ παραπολυ λιγο τη να κανω να το χαλασω ολο ????? το τζαμι ειναι η 10 η 12 δεν εχω και πολλες γνωσεις κοβετε με διαμαντι ??? η πρεπει να το στειλω να μου το κωψουνε . απο την αλλη σκεφτομε να το μικρινω λιγο καμια 20 ποντους γιατι δε μου χωραει εκει που θελω να μπει .πως θα ξεκολλισω τα τζαμια ??? και της κοντρες απο τον πατο ??? οταν το ξανα φτιαξω θα μπορω να χρισιμοποιησω τα ιδια τζαμια η πρεπει να τα κοψω εκει που ειχαν τη σιλικονι ?? γιατι ενας τζαμας αυτο μου ειπε οτι δε γινετε να μου το κανει θελει καινουρια τζαμια . ασ μου πει καποιος με εχουν απογοιτευσει κριμα δεν ειναι να το πεταξω αυτα τα τζαμια ειναι πανακριβα........


ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-07-09, 09:40
Το avatar του χρήστη Panagiotis07
Panagiotis07 Ο χρήστης Panagiotis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2009
Περιοχή: N.Ιωνια
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

δεν μας λες αν είναι εμπορίου ή αν είναι DIY!
Το θετικό είναι αποτι κατάλαβα ότι δεν είναι ατόφια γωνία και δεν έχει σπάσει το τζάμι!άρα δεν χρειάζεσαι καινουργιο τζάμι!
Το αρνητικό είναι οτι το ενυδρειο είναι πολυ μεγάλο με μεγάλες πιέσειςγια να το πασαληψεις με σιλικόνη και να πείς ότι έκανες δουλειά!
Αν βέβαια οι κόντρες δεν είναι κολλημένες στην στην γωνία μπορείς να ρισκάρεις και να ενυσχίσεις τις ενώσεις!
Αν όχι πας σε βαθιά νερά!!γιατί είναι πολύ δύσκολο να ξεκολήσεις μόνο την κόντρα σε αυτό το σημείο!
Πάντως τα τζ΄μια ξεκολάνε σχετικά εύκολα με πιστολάκι για τα μαλιά και στα καπάκια με χορδή απο κιθάρα(προσοχή στα χέρια)!
Δεν χρειάζεσαι παντως σε καμία περίπτωση καινουργια τζάμια αν τα καθαρίσεις σωστά και δεν αλοιώσεις τις γωνίες!!

Εγώ τι θα έκανα:
θα το ξεκόλαγα μόνος μου, όλο θα πήγαινα να μου κόψουν τα τ΄ζμια και μετά θα το ξανα κόλαγα!
Αν έχεις εμπιρία με την σιλικονη είνια σχετικά ευκολο!
Αν όχι τότε ή ζητας βοήθεια ππο καποιον που ξέρει ή το πας σε μαγαζι!δεν ξέρω βέβαια τι μαγαζι χρειάζεται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-07-09, 09:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panagiotis07 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μας λες αν είναι εμπορίου ή αν είναι DIY!
Το θετικό είναι αποτι κατάλαβα ότι δεν είναι ατόφια γωνία και δεν έχει σπάσει το τζάμι!άρα δεν χρειάζεσαι καινουργιο τζάμι!
Το αρνητικό είναι οτι το ενυδρειο είναι πολυ μεγάλο με μεγάλες πιέσειςγια να το πασαληψεις με σιλικόνη και να πείς ότι έκανες δουλειά!
Αν βέβαια οι κόντρες δεν είναι κολλημένες στην στην γωνία μπορείς να ρισκάρεις και να ενυσχίσεις τις ενώσεις!
Αν όχι πας σε βαθιά νερά!!γιατί είναι πολύ δύσκολο να ξεκολήσεις μόνο την κόντρα σε αυτό το σημείο!
Πάντως τα τζ΄μια ξεκολάνε σχετικά εύκολα με πιστολάκι για τα μαλιά και στα καπάκια με χορδή απο κιθάρα(προσοχή στα χέρια)!
Δεν χρειάζεσαι παντως σε καμία περίπτωση καινουργια τζάμια αν τα καθαρίσεις σωστά!!
με θερμομπιστολο θα γινει δουλεια διλαδη μαλλον δεν ειναι του εμπορειου σκεφτομε να το μικρινο λιγο οποτε πρεπει να το χαλασω ολο δε θελω να ρισκαρω να το γεμισω και να κανει μπαμ αν και εκει που θα μπει δε με πιραζει αν χανει ουτε και θα το βλεπει κανεις μονο εγω τησ κοντρεσ απο τον πατο πςσ θα τησ βγαλω με χορδι και θερμομπιστολο κατι αλλο με ποια σιρα τα ξεκολλαω πρωτα τα πανω και μετα το μπροστηνο μεροσ και μετα τα πλαινα ρωτας μι κανω καμια βλακεια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-09, 10:14
Το avatar του χρήστη Panagiotis07
Panagiotis07 Ο χρήστης Panagiotis07 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2009
Περιοχή: N.Ιωνια
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

βασικά αφού πάει για δυάλιση δεν παίζει ρόλο!
πιστευω θα σε βολέψει να ξεκίνίσεις με τις πάνω κόντρες,μετά το 1 πλαινο και συνεχίζεις προς μία κατεύθινση!στο τέλος οι κάτω κόντρες,εκτος και αν βρεις τρόπο να ξεκολίσεις όλες τις κόντρες στην αρχή(λιγο δύσκολο)
προσοχή τα τζ΄μια κόβουν άσχημα γιατι το ποιο πιθανό δεν έινια τροχισμένες οι πλευρές τους
θα χρειαστείς και 2 ατομο γιατι το βάρος δεν είναι αμελιτεο και ειδικά όταν μηλαμε για τζάμια που δύσκολα μπορεις να τα γραπώσεις(υπαρχουν ειδικές βεντούζες που βοηθάνε παρα πολυ και στο κόλημα και στο ξεκόλημα,'αλλα δεν πιστευω να αξίζει να αγοράσεις αν δεν είσαι του αθλήματος )
θερμοπίστολο εννοείς το φλόγιστρο?
δεν ξέρω η αλλήθεια είναι...sorry
αν μπορεί να σου απανήσει κάποιος άλλος αν κανει για αυτν την δουλεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-09, 10:42
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Καταρχην φιλε αν ο λογος που θες να το διαλυσεις ειναι θεμα χωρου καλος , αλλα αν μπορεις να το στριμώξεις καπως ειναι κριμα να μπεις σε τετοια διαδικασια.
Επηδη πριν καιρο πηρα απο μαγαζι 2 γυαλες σχετες και χαναν απο τα πλαινα , απο 2 γωνιες και στην μια ο πατος ηταν ραισμενος, και τα επισκευασα με σιλικονι και δουλευουν μια χαρα τωρα, ειναι πολυ ευκολο να επισκευαστει.
Στειλε καμια φωτο απο που χανει να το δω ακριβως και θα σου πω τι θα κανεις.
Κριμας ειναι να διαλησεις τετοιο ενυδρειο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-07-09, 09:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην φιλε αν ο λογος που θες να το διαλυσεις ειναι θεμα χωρου καλος , αλλα αν μπορεις να το στριμώξεις καπως ειναι κριμα να μπεις σε τετοια διαδικασια.
Επηδη πριν καιρο πηρα απο μαγαζι 2 γυαλες σχετες και χαναν απο τα πλαινα , απο 2 γωνιες και στην μια ο πατος ηταν ραισμενος, και τα επισκευασα με σιλικονι και δουλευουν μια χαρα τωρα, ειναι πολυ ευκολο να επισκευαστει.
Στειλε καμια φωτο απο που χανει να το δω ακριβως και θα σου πω τι θα κανεις.
Κριμας ειναι να διαλησεις τετοιο ενυδρειο!!!!!
ωποσ ειπεσ και εσυ δυο γιαλες οχι 300 λιτρα νερο μεσα στο σαλονι σου χαχαχαχαχα τσουναμι χαχαχαχαχαχα θα το δοκιμασω με σιλικονι ναι δε θα το διαλισω ακομα ετσι κι αλλιως εκει που θα μπει ειναι εξω απο το σπιτι σε ενα παλιο αποθηκακι που ηταν τουαλετα παλιοτερα ετσι δε πηραζει εχει σιφονι θα το ψαξω λιγς ακομα γιατι ειναι κριμα οντως
-------------------------
να ρωτησω κατι οταν ξεκολλισω τησ κατο κοντρες ηπαρχει περιπτοσι να πεταξει φλετζα το τζαμι και να σπασει ασ μου απαντισει καποιος εμπειρος παρακαλω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 20-07-09 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-07-09, 09:43
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

για ποιο λόγο να ξεκολλήσεις τις κάτω κόντρες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-09, 14:16
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Έχεις βρει το σημείο που χάνει ?
Πού ακριβώς ?
Και μην μπαίνεις σε μπελάδες, όλα φτιάχνονται
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-07-09, 19:07
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις βρει το σημείο που χάνει ?
Πού ακριβώς ?
Και μην μπαίνεις σε μπελάδες, όλα φτιάχνονται
βασικα ειχε τοσο χωμα μεσα που ακομα το καθαριζω μολισ τελειωσω θα σασ πω απο που χανει ...το γεμισα μεχρι πανω χανει πολυ λιγο μαλλον φτιαχνετε με σιλικονη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
για ποιο λόγο να ξεκολλήσεις τις κάτω κόντρες?
ξερω γω αν το διαλισω δε χρειαζεται ???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα ειχε τοσο χωμα μεσα που ακομα το καθαριζω μολισ τελειωσω θα σασ πω απο που χανει ...το γεμισα μεχρι πανω χανει πολυ λιγο μαλλον φτιαχνετε με σιλικονη
-------------------------

ξερω γω αν το διαλισω δε χρειαζεται ???

κατι αλλο αν χανει απο χαμιλα πχ απλα το περνας σιλικονι και τελοσ ??????
γιατι σκευτικα να περασω ολουσ τουσ αρμουσ με σιλικονι ξανα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 20-07-09 στις 19:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-07-09, 20:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

μας παιδευεις... αποφασισε τι θελεις να κανεις....θα το χαλασεις για να το κανεις 1.10μ μηκος ή οχι?
Αν οχι υπαρχει λυση αρκει να βρεις απο που χανει.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-07-09, 01:21
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
μας παιδευεις... αποφασισε τι θελεις να κανεις....θα το χαλασεις για να το κανεις 1.10μ μηκος ή οχι?
Αν οχι υπαρχει λυση αρκει να βρεις απο που χανει.
το ξερω συγνωμη .. δε θα το χαλασω αλλα ειναι ασφαλες η θα κανει μπαμ ειναι ρισκο φοβαμε το μπαμ γιαυτο σκεφτομε να τπ χαλασω τελικα χωραει αν γκρεμισο λιγο τον τοιχο μολισ βρω που χανει τηα σας πω .

αν το βαλω πανω σε μικρεσ σανιδεσ για να το σικωσο λιγο θα εχει προβλιμα γιανα καταλαβω απο που χανει ????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-07-09, 08:01
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Όχι πάνω σε σανιδουλες δε θα πατάει ομοιόμορφα κάτι που μπορεί να δώσει διαφορετικές πιέσεις και να ραγίσει αν το ενυδρείο είναι γεμάτο.
Το ενυδρείο πάντα πατάει σε ένα ξύλο (η οτιδήποτε αρκεί να είναι λεία επιφάνια και ανθεκτική) τουλάχιστον όσο είναι ο πάτος του .
Και καλό είναι να βάζουμε και κανένα κομμάτι αφρολέξ (μπλε) κάτω από των πάτο

Αν θεωρείς ότι χάνει από κάποια ενώσει στον πάτο (λίγο) μπορείς να βάλεις κόντρα από μέσα. (να κανείς μπάλωμα). Αν το πρόβλημα το εντοπίσεις σε γωνιά δηλαδή ανάμεσα σε 3 τζαμιά (2πλαινα και πάτος) εγώ θα πρωτινά να τα βγάλεις τα 2 πλαϊνά και να τα ξανά κολλήσεις.
Λόγω του ότι είναι μεγάλο ενυδρείο και οι πιέσεις θα είναι μεγάλες .

Δε βοηθά που δεν έχεις βάλει φωτογραφία στο καταλάβουμε αν πατάνε πάνω στο τσάμι της βάσεις τα περιμετρικά τζαμιά η αν τα περιμετρικά τζαμιά δε πατάνε πάνω στην βάση.

Δεν έχω προσωπική πείρα ,αλλά από αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα και ένα φίλο που είδα που έφτιαχνε το δικό του, στα λέω αυτά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-07-09, 09:03
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

1) καθαρίζεις όλη τη σιλικόνη εσωτερικά του ενυδρείου από όλες τις ενώσεις.

2) πολλές φορές μια ένωση μπορεί στην ουσία να είναι ξεκολλημένη και να κρατιέται μόνο από το περίσσευμα της σιλικόνης που είναι εσωτερικά του ενυδρείου.
αφού έχεις καθαρίσει πολύ σχολαστικά την εσωτερική σιλικόνη, με μικρή σχετικά πίεση θα μπορέσεις να δεις αν κάποια ένωση έχει ξεκολλήσει.

3) αν δεν έχει ξεκολλήσει κάποια ένωση, τότε περνάς όλες τις εσωτερικές ενώσεις με νέα σιλικόνη και είσαι οκ.
αν έχει ξεκολλήσει κάποια ένωση τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ξεκολλήσεις όλο το ενυδρειο και να το κολλήσεις από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-07-09, 09:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) καθαρίζεις όλη τη σιλικόνη εσωτερικά του ενυδρείου από όλες τις ενώσεις.

2) πολλές φορές μια ένωση μπορεί στην ουσία να είναι ξεκολλημένη και να κρατιέται μόνο από το περίσσευμα της σιλικόνης που είναι εσωτερικά του ενυδρείου.
αφού έχεις καθαρίσει πολύ σχολαστικά την εσωτερική σιλικόνη, με μικρή σχετικά πίεση θα μπορέσεις να δεις αν κάποια ένωση έχει ξεκολλήσει.

3) αν δεν έχει ξεκολλήσει κάποια ένωση, τότε περνάς όλες τις εσωτερικές ενώσεις με νέα σιλικόνη και είσαι οκ.
αν έχει ξεκολλήσει κάποια ένωση τότε αναγκαστικά θα πρέπει να ξεκολλήσεις όλο το ενυδρειο και να το κολλήσεις από την αρχή.
οταν λες να καθαρισω την εσωτερικη σιλικονι διλαδη πως να την κσισω να φυγει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι πάνω σε σανιδουλες δε θα πατάει ομοιόμορφα κάτι που μπορεί να δώσει διαφορετικές πιέσεις και να ραγίσει αν το ενυδρείο είναι γεμάτο.
Το ενυδρείο πάντα πατάει σε ένα ξύλο (η οτιδήποτε αρκεί να είναι λεία επιφάνια και ανθεκτική) τουλάχιστον όσο είναι ο πάτος του .
Και καλό είναι να βάζουμε και κανένα κομμάτι αφρολέξ (μπλε) κάτω από των πάτο

Αν θεωρείς ότι χάνει από κάποια ενώσει στον πάτο (λίγο) μπορείς να βάλεις κόντρα από μέσα. (να κανείς μπάλωμα). Αν το πρόβλημα το εντοπίσεις σε γωνιά δηλαδή ανάμεσα σε 3 τζαμιά (2πλαινα και πάτος) εγώ θα πρωτινά να τα βγάλεις τα 2 πλαϊνά και να τα ξανά κολλήσεις.
Λόγω του ότι είναι μεγάλο ενυδρείο και οι πιέσεις θα είναι μεγάλες .

Δε βοηθά που δεν έχεις βάλει φωτογραφία στο καταλάβουμε αν πατάνε πάνω στο τσάμι της βάσεις τα περιμετρικά τζαμιά η αν τα περιμετρικά τζαμιά δε πατάνε πάνω στην βάση.

Δεν έχω προσωπική πείρα ,αλλά από αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα και ένα φίλο που είδα που έφτιαχνε το δικό του, στα λέω αυτά.
τα πλαινα τζαμια πατανε πανω στον πατο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 21-07-09 στις 09:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-07-09, 10:29
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

υπάρχουν ειδικές ξύστρες
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-07-09, 10:42
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

με αυτά τα δυο μπορείς να κάνεις θαύματα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1289_prev.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  9,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9374_prev.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  6,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-07-09, 16:48
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Την ξυστρα στην δευτερη εικονα την χρησιμοποιησα στην κατασκευή του ενυδρειου μου. Πολυ καλη!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-07-09, 20:06
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
με αυτά τα δυο μπορείς να κάνεις θαύματα
α τωρα καταλαβα να αφερεσω ολη την εσωτερικι σιλικονι με την ξυστρα να βαλω λιγο νερακι και αν χανει πχ αν ειναι πατος μια κοντρα και σιλικονι ?? και στο υψοσ μονο σιλικονι ???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν λες να καθαρισω την εσωτερικη σιλικονι διλαδη πως να την κσισω να φυγει
-------------------------


τα πλαινα τζαμια πατανε πανω στον πατο
παιδια εκανα λαθος τα τζαμια δε πατανε στον πατο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 21-07-09 στις 20:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-07-09, 07:59
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
α τωρα καταλαβα να αφερεσω ολη την εσωτερικι σιλικονι με την ξυστρα να βαλω λιγο νερακι και αν χανει πχ αν ειναι πατος μια κοντρα και σιλικονι ?? και στο υψοσ μονο σιλικονι ???
βάζοντας νερό, ακόμα και αν χάνει δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έχει ξεκολλήσει το τζάμι. μπορεί να είναι μια απλή σημειακή αστοχία της σιλικόνης.

θα βγάλεις τη σιλικόνη εσωτερικά όπως ακριβός τα κατάλαβες και με τα χέρια σου θα ασκήσεις πίεση στα τζάμια για να καταλάβεις αν έχουν ξεκολλήσει. αν είναι ξεκολλημένα μην ανησυχείς, θα το καταλάβεις.

προσοχή μόνο στην πίεση με τα χέρια, μην μάθουμε ότι σφάχτηκες. δεν χρειάζεται μεγάλη πίεση.

τα υπόλοιπα όπως στα είπα πιο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-07-09, 00:15
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
βάζοντας νερό, ακόμα και αν χάνει δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι έχει ξεκολλήσει το τζάμι. μπορεί να είναι μια απλή σημειακή αστοχία της σιλικόνης.

θα βγάλεις τη σιλικόνη εσωτερικά όπως ακριβός τα κατάλαβες και με τα χέρια σου θα ασκήσεις πίεση στα τζάμια για να καταλάβεις αν έχουν ξεκολλήσει. αν είναι ξεκολλημένα μην ανησυχείς, θα το καταλάβεις.

προσοχή μόνο στην πίεση με τα χέρια, μην μάθουμε ότι σφάχτηκες. δεν χρειάζεται μεγάλη πίεση.

τα υπόλοιπα όπως στα είπα πιο πάνω.
αμα ειμαι ξεκολλιμενο δηλαδι θα πεσει και θα σπασει καλα καταλαβα
η θα χανει νερο ??
σιγα μι σπαση το κτινος με τα χερια μου τι ειμαι ο ζουπερμαν χαχαχα. σοβαρα τωρα επιδη ειναι δισκολο να σπροξω το τζαμι γιατι εχει πολυ στενο ανοιγμα αυτοσ που το εφτιαξε δε τσιγκουνευτικε γιαλι εχει δυο κοντρεσ αριστερα δεξια 10 ποντους η καθε μια εχω 20 ποντουσ για να δουλεψω μι σφαχτο στα αληθεια μι φυγει το τζαμι και κοπο απο τον ομο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-07-09, 08:03
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

κοίτα να δεις. επίδειξη είναι λίγο δύσκολο να σου κάνω. προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λέω.
δεν λέω να πιέσεις μέχρι να διαλύσεις το ενυδρειο. πιέζεις ελαφρά και σταδιακά αυξάνεις την πίεση. αν κάποια ένωση έχει ξεκολλήσει, θα το καταλάβεις πριν ανοίξει το ενυδρειο.
πιο απλά δεν μπορώ να στο εξηγήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-07-09, 08:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοίτα να δεις. επίδειξη είναι λίγο δύσκολο να σου κάνω. προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λέω.
δεν λέω να πιέσεις μέχρι να διαλύσεις το ενυδρειο. πιέζεις ελαφρά και σταδιακά αυξάνεις την πίεση. αν κάποια ένωση έχει ξεκολλήσει, θα το καταλάβεις πριν ανοίξει το ενυδρειο.
πιο απλά δεν μπορώ να στο εξηγήσω.
το καταλαβα λιγο νερο και μικρη πιεση με τα χερια σασ ευχαριστο πολυ ολους δε ξερετε ποσο με βοιθατεοσουσ ρωτησα εδω οι μισοι μου ειπαν οτι δε φτιαχνετε και οι αλλοι μισοι μου ζητανε τρελα λεφτα για να το φτιαξουν και παλυ ευχαριστο και συγνωμη αν σας κουρασα αν χρειαστο κατι αλλο ξερω που θα σασ βρω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-07-09, 08:47
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

δεν διαβάζεις προσεκτικά.

ΔΕΝ θα βάλεις νερό. και δεν θα βάλεις γιατί για να εξετάσεις όλο το ενυδρειο θα πρέπει να το γεμίσεις. και αν το γεμίσεις μπορεί να σου ανοίξει και να το χάσεις το κορμί πατριώτη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-07-09, 19:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν διαβάζεις προσεκτικά.

ΔΕΝ θα βάλεις νερό. και δεν θα βάλεις γιατί για να εξετάσεις όλο το ενυδρειο θα πρέπει να το γεμίσεις. και αν το γεμίσεις μπορεί να σου ανοίξει και να το χάσεις το κορμί πατριώτη.
ευχαριστω δεν το ειχα καταλαβει καλα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι κανω τωρα? jimmy19111977 Δίσκοι 5 19-03-08 19:51
Και τωρα τι κανω? boom Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 04-02-08 22:52
Εχω γεννα.....τωρα!!!!!! Κων/νος Μ. ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 23-05-07 22:13
Λάμπα UV οκ και τωρα τι???? Tzo Γλυκό νερό - Γενικά 6 03-10-06 12:47
τι κανω τωρα? _jimmakos_ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 28-12-04 02:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08887 seconds with 14 queries