Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-10-05, 11:41
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

πως σας φαινονται τα πουλακια μου..???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 20-12-05 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-10-05, 11:42
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Βρε klaz δε μου λες, γιατί ρωτάς τι να κάνεις αφού πάντα κάνεις του κεφαλιού σου? Πόσες φορές σου είπα εγώ κι άλλα παιδιά ΜΗ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΛΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ ΔΙΣΚΟ? Τι νόημα έχει να ζητάς τη γνώμη μας αφού κάνεις ό,τι θες?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 18-10-05, 12:04
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

γιωργο,ενταξει,αλλα μην ξεχνας οτι αλλαξαν πολλα απο την τελευταια μας κουβεντα....πηρα α.ο,εμαθα περισσοτερα...και το βασικο,ειναι οτι εφυγε το στρες απο το μικρουλη,και τα πραγματα πηγαινουν πολυ καλα.....αλλαγες νερου κανω τακτικα απο 30% 2 φορες τη βδομαδα..και θα στρωσει συντομα η κατασταση...εξαλλου με την α.ο το νερο ερχεται στην επιθυμητη κατασταση...και ολα εξελισονται ομαλα..!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 18-10-05, 12:22
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Γιώργο μου φαίνεται ότι ο Klaz μας έχει klazei
Ο καινούργιος δεν σου φαίνεται πολύ ανοικτόχρωμος? Μήπως έχει καμία αρρώστια???

Με γεια και καλορίζικα, όμως μας υπόσχεσαι ότι δεν θα μας ξαναρωτήσεις αν ξύνονται?

Πόσο χρονών εισαι? (Για να δω αν δικαιολογείται ο αυθορμητισμός σου )

Θεόφιλος

ΥΓ. Αν σε ενοχλεί η πλάκα, πες μου να σταματήσω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Theokyr : 18-10-05 στις 12:25
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 18-10-05, 12:29
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οχι,οχι,θεοφιλε δεχομαι την πλακα σεολες τις μορφες της.....τωρα η φωτο που φαινεται ο νεος,δειχνει πολυ ανοιχτοχρωμη...κανονικα ειναι προς το πορτοκαλι το ψαρι,συμπεριφερεται πολυ καλα,αν και ειναι ακομα δειλο,και τρωει....καπου διαβασα για το ονομα του,αλλα επειδη ειχε μακρυ ονομα δεν το θυμαμαι...εσυ τι λες πηγαινω καλα...?????
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 18-10-05, 12:36
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Και τα δύο ψάρια εκ πρώτης φαίνονται μία χαρά. Προσωπικά πιστεύω ότι παραασχολείσαι και είσαι αγχωμένος (είναι βέβαια είναι λογικό αφού είσαι αρχάριος). Κάποια συμβουλή δεν σου δίνω αφού πάλι θα με klazeis.

Θα σου φέρω άλλο παράδειγμα για το πως συμπεριφέρομαι εγώ στα ψάρια μου: Χθες είδα ένα μεγάλο πολύ ωραία αρσενικό που έχω να του λείπουν στο μέτωπο του κάποια λέπια και να φαίνεται μία πολύ μικρή πληγή. Τί έκανα??? ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Το ψάρι μάλλον κάποια στιγμή φοβήθηκε και έκανε απότομες κινήσεις μέσα στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να τραυματιστεί. Αν το νερό είναι ΟΚ και αν τρέφεται το ψάρι σωστά θα επανέλθει πλήρως σε 2-3 ημέρες.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 18-10-05, 12:40
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

O klaz μας έχει klaz-μένους Θεόφιλε!!!!


Καλή τύχη με τα νέα σου ψαράκια!
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 18-10-05, 12:52
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλη ειμαι η πλακα,και απολυτως αποδεκτη απο εμενα(μην ξεχνατε οτι ειμαι 35αρης.... ,αλλα αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ουδεποτε ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΛΑΖΩ,και ουτε προκειται να το κανω ποτε,το αντιθετο μαλιστα,γιατι οτι εμαθα εδω ενα μηνα τωρα,δεν το εμαθα τοσα χρονια...(ασχολουμαι με ενυδρεια απο το 1986,με καποιες ενδιαμεσες παυσεις,με αποτελεσμα να χασω χιλιαδες ψαρια απο τοτε μερ την αμαθεια μου,λαθος το οποιο δεν προκειται να ξαναγινει για τουσ παρακατω λογους 1)διαβαζω,και ενημερωνομαι καθημερινα,λογω φορουμ,αναβαθμισμενο ενυδρειο-μηχανηματα,φτιαξιμο νερου,2)ξεκινησα με το οραμα τοσων χρονων(δισκοι),και ειναι αυτο που λετε,τους εχω παρει με φοβια,και τρεμω για το παραμικρο......αυτα και περιμενω ΠΑΝΤΑ την ενημερωση και τη βοηθεια σας.....
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 18-10-05, 12:59
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
μην ξεχνατε οτι ειμαι 35αρης....
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 18-10-05, 21:21
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Μου φανηκε οτι στην ραχη του καφε δισκου δεν υπαρχει ογκος?Το ψαρι μου φανηκε οτι δεν εχει τα κιλα του.Ιδέα μου??Μην πανικοβαλλεσαι klaz.Σε ολους εχουν πεθανει δισκοι.Προχθες πεθανε ενας με το τελειωσε το φαγητο του.Τι να κανω?Τον ειχα 6 χρονια για να φανταστεις.Ολοι οι αλλοι μια χαρα.Μαλιστα σημερα αφησαν και αυγα.Αν μπορεις οταν ειναι να ψωνισεις καποιο δισκο να πηγαινεις με καποιον που ξερει.Δεν θα αφηνεις τον καθε Μακη ή Στελιο να δινουν αυτοι οτι θελουν(Δεν υποννοω τιποτα για τους προαναφερθεντες)!!!!!!!!
Καλη συνεχεια!!!!
Στην ιδια πολη ειμαστε οτι θες ρωτας.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 18-10-05, 21:29
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ευχαριστω,για τα καλα σου λογια..οχι,δεν εχει ογκο ο μικρουλης,απλα ειναι χαλια η φωτο... το κιτρινο ειναι ψιλοπορτοκαλι........:smt0 95....ελπιζω στο μελλον να πανε ολα καλα σε ολους μας ΑΛΛΑ ΙΔΙΩς σε σενα ,μηπως και μας δωσεις κανενα μικρουλι....αν μπορεις σε παρακαλω ονοματισε μου τα δισκακια μου γιατι απο ρατσες ειμαι.....καλο βραδυ....
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-10-05, 10:43
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Συμφωνα παντα με το τιμολογιο του αμαζονιου ο καφε ειναι brown varietes τρεχα γυρευε με λιγα λογια, και ο αλλος ειναι malboro red.Ειχε ωραιους snake skin cobra τα οποια οταν μεγαλωσουν ειναι καταπληκτικα.Απλως πρεπει να εχεις πολυ φως για να φαινονται τα χρωματα τους γιατι οταν πανε στις γωνιες ειναι καταμαυρα.Οσο για τα αυγα 3-4 μερα εξαφανιζονται.Σημερα ειναι η 3 μερα.Το καλο ειναι οτι στην αλλη γωνια ζευγαρωνει αλλο ζευγαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-10-05, 10:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ωραια......να ελπιζουμε δηλαδη στο μελλον για κανενα μικρουλη...ε....????
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 03-11-05, 22:45
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή 7 χρονια φαγουρα........

και ενω υποτιθεται οτι πηγαιναν καλα...ο μικρουλης ξανακυλισε....εκτος απο το μαυρισμα και το ξυσιμο,εβγαλε και στιγματα σε πτερυγια και σωμα.....ανεβαζω θερμοκρασια απο 29 σε 30,5-31.το προβλημα μαλλον δημιουργηθηκε απο το κυνηγι ενος απο τους αλλους2.......αλλαγες κανονικα απο α.ο με μειξη βρυσης,ph7 kh5 gh4......τι να κανω αλλο ρε παιδια...σκεφτομουν για uv......το φαγητο τους(κατεψυγμενο τρωνε μονο)δεν το τρωνε κατευθειαν,αλλα πρωτα πεφτει στο βυθο,και μετα απο 4-5 λεπτα ψευτοτσιμπανε...................................:s mt062
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 24-12-05, 19:43
ακαραβας
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Exclamation mia erotisi!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
το νερο σου θελει δουλεια.....Αλλα πριν απο ολο πρεπει να παρεις αποφαση αν θα κανεις δισκοενυδρειο ή θα εχεις ανα κοινωνικο ενυδρειο με ενα βασανισμενο δισκο για οσο καιρο αντεξει.....Αποψη μου ειναι να σκεφτεις σοβαρα αν θες να ασχοληθεις αρκετα ωστε να προσφερεις τις καταλληλες συνθηκες για ενα δισκοενυδρειο και επισης αν εισαι διατεθειμενος να ματωσεις οικονομικα για αυτο...... Αναγκαιο για δισκους ειναι:
1, Αντιστροφη οσμωση για μαλακο και καθαρο νερο (120-150¤)
2, Τουλαχιστον αλλος ενας δισκος ( 40 λιτρα καθαρου νερου ανα δισκο)
3, Για Θεσσαλονικη το συστημα φιαλης CO2 για να κατεβασεις το ph ειναι μονοδρομος (300¤ μαζι με το κοντρολερ)
4. Να απομακρυνεις τα αγγελοψαρα αμεσα γιατι εκτος απο τσιμπηματα τα αγγελοψαρα ενδεχεται να ειναι φορεις μιας ασθενειας που ειναι ακινδυνη για αυτα αλλα επικινδυνη για τους δισκους......
5, Θα κανονισουμε ποτο απο Δευτερα βραδυ να οργανωσουμε το ενυδρειο σου γιατι ειναι πολυ σημαντικο να βρεθει μια ισσοροπια στο ενυδρειο και να μην ρισκαρεις προσθετοντας συνεχεια καινουρια ψαρια να εισαγεις καποια ασθενεια.....
6,Εγω επισης προσθετω και μια κουταλια της σουπας χοντρο φυσικο αλατι στα 40 λιτρα νερο ( το οποιο εχει αμφιλεγομενη αποτελεσματικοτητα αλλα κανενα κινδυνο)
Απο που ολα αυτα? καποια διευθινση αν γινετε σε παρακαλω!
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 25-12-05, 09:22
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Θα σου ελεγα να κανεις μια βολτα στο GAB και ταυτοχρονα να παρεις ενα βιβλιο σχετικά με δισκους κτλ. Και εμεις εδώ είμαστε!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 30-12-05, 18:29
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Τι διευθυνση ακριβως θελεις;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
Δισκος με finrot targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 08-04-05 23:56
ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΠΝΟΗ ΔΙΣΚΟΥ. targas21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 16-02-05 23:52
Ο δισκος μου δεν τρωει..... MaGiC Δίσκοι 19 07-08-04 14:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06003 seconds with 15 queries