Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-16, 19:21
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Λοιπον,
καταρχας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις γιατι με βοηθουν η καθε μια απαντηση ξεχωριστα, και το εννοώ, γιατι μου δημιουργουν καλες αποριες και διαβαζω όλο και περισσότερα. Ψαχνω πολλα πραγματα με πιο σωστο τροπο και σε πιο σωστη κατεύθηνση (εχω παρατησει μεχρι και την δουλεια μου και διαβαζω για ψαρια... το εχετε παθεις και εσεις ε; :-p ).
To ψαράκι ειναι μάλλον comet sarasa, αν καταλαβα σωστα, το εψαχνα να το βρω σε όλο το ιντερνετ και τελικα η google με εστειλε στο post του delta66 για να το βρω (καλό ε και συγκεκριμενα το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Είναι 6-7 εκατοστα πλεον, θυμαμαι οτι το εχω περιπου 1μισ-2 χρονια και θα προσπαθησω να ανεβάσω φωτογραφίες να με βοηθησετε και εσεις να μου το επβεβαιώσετε..
Παντως ενα παλιό βιντεάκι ειναι το παρακατω (που ηταν πιο μικρο τοτε ) και οπως θα δειτε φυσικα ΔΕΝ χωράει αλλο σε 35 λιτρα https://youtu.be/DY5lXvf8xK8.
Μου το εκαναν δωρο σε γυαλα πριν εναμιση -2 χρονια, οταν μου αρρωστησε του πηρα το ενυδρειο και συνηλθε, τωρα ψαχνω για μεγαλυτερο πριν παθει κατι αλλο και να ζει λιγο καλυτερα.
Δυστυχως δεν μπορω να παω ακομα σε 120-150 εκατοστα ενυδρειου αυτην την στιγμη και θα ειναι ο επόμενος στοχος μου μολις περασει λιγο ακομα καιρος.
Παρολα αυτα αν εφτιαχνα το ενυδρείο 80 λιτρων θα μπορουσα να βαλω δευτερο η οχι;;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  229
Μέγεθος:  26,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  23,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  30,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  24,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-16, 19:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοίτα, αν πιστεύεις πως σύντομα θα πας για μεγαλύτερο και είσαι διατεθειμένος να κάνεις τακτικές και μεγάλες αλλαγές βάλε και 2ο, αν όχι μη βάζεις.
Και το 2ο το λέω γιατί θα είναι καλύτερα να είναι 2 τα ψάρια, είναι κοινωνικά, μαραζώνουν μόνα τους.
Αλλά να ξέρεις πως μεγαλώνουν οι υποχρεώσεις σου αν έχεις 2 ψάρια σε μικρο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-16, 19:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυστυχως το ψαρακι εχει σοβαρα προβληματα.
Βλεπω ανωμαλη αναπτυξη, ρουφηγμενη κοιλια, εντονες κοκκινιλες, πληγες, πτερυγια σε ασχημη κατασταση κλπ (δλδ μπορει να υπαρχει προβλημα και με το νερο, αμμωνια κλπ, και με βακτηριακες παθησεις και με τη διατροφη κλπ)
Το οτι το εχεις δυο χρονια και ειναι 6-7 εκ ειναι μια αποδειξη αυτου που αναφερω περι stunting (νανισμος κλπ).
Το ψαρι επρεπε να ειναι τουλαχιστον 25-30 εκατοστα με την ουρα. (35 εκ ιδανικα)
Δεν θα εβαζα ψαρι μαζι του. Θα περιμενα να τελειωσει (δεν πιστευω οτι εχει πολλα ψωμια ακομα), και θα εκανα απολυμανση στο ενυδρειο και σε ολο τον εξοπλισμο πριν προχωρησω με αλλο ειδος ψαριου (πιο μικρο ειδος και καταλληλο για το ενυδρειο και το νερο της βρυσης)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-16, 20:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σπύρο, αν πάρει καινούριο μεγαλύτερο ενυδρείο , με σωστές ρουτίνες και σωστή βιολογία μπορεί να ανακάμψει το ψαράκι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-16, 20:41
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ναι το ψαρι δεν ηταν στα καλα του πριν λιγο καιρο και ΝΑΙ ηταν απο αμωνια και επίσης κάποιο μικροβιο και οι φωτογραφιες ειναι απο τοτε.
πολλοί μου ελεγαν οτι θα πέθαινε (σε προηγουμενο θεμα που ειχα ανοίξει εδω μεσα πιο παλια) αλλα τελικα ακολουθησα τα βηματα που μου είπαν και ειναι μια χαρα τωρα......
Του πήρα καινουριο ενυδρειο οταν το έπαθε, καινούριο φιλτρο, ενα φαρμακο που μου εδωσαν σε ενυδρειάδικο κατάστημα και πηρε τα πανω του. Πλεον δεν εχει κοκκινιλες, εχει πολυ ορεξη και τρωει κανονικα. Εκτος του οτι εχει ξαναβρει το χρωμα (σαν να ειχε χασει το πορτοκαλι του τοτε) του και τρεχει παλι πανω κατω...
Εμαθα ενα καλο μαθημα για τις σωστες αλλαγες νερου βεβαια μετα απο αυτο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή Φίλτρου nitrox Αρχάριοι γλυκού νερού 32 31-03-11 00:12
ταυτόχρονη χρήση εσωτερικου κι εξωτερικού φίλτρου mikrosaquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 24-01-11 13:41
θορυβος εσωτερικου φίλτρου poppy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-10-10 20:26
διάταξη υλικών εξωτερικου φίλτρου. aquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-09 12:58
Καθάρισμα Εξωτερικου Φίλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 19-03-03 01:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03955 seconds with 15 queries