Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-04, 18:57
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή Στήσιμο Νεου Ενδρείου

Γεια χαρά,

Μετά από 9 μήνες δοκιμαστικής περιόδου με χρυσόψαρα (60lt, undergravel filter, 1 spot light( !!!)), απόφασισα να στήσω ένα 100 lt τροπικό φυτεμένο. Το ενυδρείο θα είναι diy plywood. Eρώτηση: Τι φωτισμό, φίλτρα, υπόστρωμα, φυτά να χρησιμοποιήσω?

Εχω διαβάσει ότι μερικοί χρησιμοποιούν άμμο θαλάσσης... η απορία μου είναι εάν "ρουφιέται" από τα φίλτρα????

Περιμένω τα σχόλια σας....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-04, 20:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Η αμμος θαλασσης δεν ρουφιεται απο το φιλτρο αν το ανοιγμα της εξοδου προς το φιλτρο δεν ειναι πολυ κοντα στο υποστρωμα.

Αλλά για φυτεμενο ενυδρειο δεν συνισταται. Καλυτερο ειναι ενα ψιλο χαλικι διαμετρου απο 1,5 εως 3 mm.

Για τα υπολοιπα που ρωτας, καλυτερα να γινεις λιγο πιο σαφης - το θελεις καραφυτεμενο ολλανδικο στυλ, με πολλα κοκκινα και δυσκολα φυτα, ή κατι αλλο?

Τι διαστασεις θα ειναι το ενυδρειο? Βλεπω και στο αλλο σου ποστ , τα ενυδρεια σου ειναι απο ξυλο, και το IP σου γαλλικο - υποθετω ακολουθεις την μεθοδο του Jean Claude Nourissat για τα ξυλινα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-04, 22:35
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που είναι diy σκέφτομαι να είναι 1 μέτρο μήκος, 40 εκ. βάθος και ύψος ανάλογο ώστε να μου "βγουν" τα 100 λίτρα.

Δεν το θέλω "τίγκα" φυτεμένο, αλλά δε θέλω να είναι και άδειο... Εάν χρησιμοποιήσω ως υπόστρωμα μόνο χαλίκι, τα φυτά "πιάνουν" κανονικά (μη βαράτε, δεν ξέρω γι'αυτό ρωτάω)??? Αφού είμαι και αρχάριος, θέλω συνδιασμό (όσο γίνεται) όμορφου, ανθεκτικού και ευκολοδιατήρητου φυτού.. Ας εισάγω και τον περιορισμό της τιμής, γιατί δε θέλω να πληρώσω μια περιουσία για κάτι το οποίο δεν έχω καμία εμπειρία (γι'αυτό και ξεκινώ με diy tanks and goldfish...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-04, 01:19
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filippos
Από τη στιγμή που είναι diy σκέφτομαι να είναι 1 μέτρο μήκος, 40 εκ. βάθος και ύψος ανάλογο ώστε να μου "βγουν" τα 100 λίτρα....
Fillipos με 40cm πλατος για να σου βγουν 100lt θελεις 25cm (!!!) υψος που ειναι πολυ λιγο ........τουλαχιστον για φυτεμενο...
Αναθεωρησε λιγο τις διαστασεις που το θελεις...
Αν θελεις 100lt οπωσδηποτε καντο 80χ40(υψος)χ35(βαθος)....εχεις και σχετικο βαθος για διαμορφωση (αναλογικα παντα) και ικανο υψος για φωτισμο.....ΙΜΗΟ
Όσον αφορα το υποστρωμα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα ετοιμα (serra, κλπ) με τις οδηγιες τους. Εναλλακτικα μια στρωση λατεριτη και απο πανω 5-7cm ψιλο χαλικι που σου ειπε ο Τολης.
Ενα εξωτερικο φιλτρο με ονομαστικη ικανοτητα ανακυκλοφορις ~5 φορες/ωρα τα λιτρα σου ειναι οκ (πχ 500 lt/hr)..
Για λαμπες αποφασισε πρωτα τις διαστασεις του και το βλεπουμε...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-04, 09:16
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

OK.

Μετά από λεπτομερείς μετρήσεις, αποφάσισα ότι με παίρνει για ένα 1,20*40*40 (εάν δεν με προδίδουν τα μαθηματικά μου αυτό είναι 192 lt(?))....

Πόσες λάμπες θα χρειαστώ λοιπόν σε αυτή την περίπτωση? Διάχυση CO2?
Λατερίτη και χαλίκι από Pet Shop? Σκέφτομαι να κάνω ένα wet-dry φίλτρο για τα χρυσόψαρά μου.. Σε τροπικό φυτεμένο (γι'αυτό που μιλάμε στην προκειμένη περίπτωση, ενδείκνειται?)

Ευχαριστώ,
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-03-04, 14:55
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το στανταρ μηκος των λαμπων φθοριου ειναι 90 εκ. και 120 εκ. Αν μπορεις να το κανεις 125 εκ. , βγαζοντας 2 και 2 εκ. που ειναι το παχος του betofiilm (ή betoform, υποθετω οτι αυτο το ξυλο θα χρησιμοποιησεις), σου χωρανε ακριβως. Αλλιως πρεπει να πας στις λαμπες 90 εκ.
3 λαμπες θα σου κανουν μια χαρα την δουλεια σου.
Προσωπικα, ενας συνδυασμος cool white και warm white, απο τις φθηνες που πουλανε οι ηλεκτρολογοι, με καλυπτουν πληρως εδω και πολλα χρονια.
Αλλοι ισως σου πουν να παρεις πιο εξειδικευμενες λαμπες (και πιο ακριβες) απο τα petshops.

Λατεριτη και χαλικι απο petshops, ναι.

Το wet-dry δεν ενδεικνυται για φυτεμενα ενυδρεια, επειδη "διωχνει" γρηγορα το CO2 απο το νερο. ΕΑΝ στηθει σωστα, οι απωλειες μπορει να περιοριστουν αρκετα, αλλά θελεις κι εναν δευτερο κυκλοφορητη για την διαχυση του CO2. Ενω με ενα εξωτερικο canister θα μπορουσες να συνδυασεις και τα δυο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-04, 01:31
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
Όσον αφορα το υποστρωμα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα ετοιμα (serra, κλπ) με τις οδηγιες τους. Εναλλακτικα μια στρωση λατεριτη και απο πανω 5-7cm ψιλο χαλικι που σου ειπε ο Τολης.
έτσι είναι το δικό μου μόνο που το χαλίκι δεν είναι ψιλό.Πρόσεχε μη κάνεις το ίδιο λάθος με εμένα γιατί τα φυτά που γίνονται "χαλι" ,ξέχασέ τα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03810 seconds with 12 queries