Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-05-14, 09:52
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Σακη ειναι λαθος να εχεις ATS κ να μην ταιζεις. Σιγουρα θα σου στεγνωσει το ενυδρειο κ θα την ακουσουν τα κοραλια. Αν παραλληλα εχεις σκιμερ, αντιφωσφορο, ανθρακα κ ισως ριακτορες νιτρικων τοτε χωρις ταισμα η αποτυχια θα ειναι σιγουρη. Ξερεις το ATS σε μη σωστη λειτουργια του μπορει να γυρισει μπουμεραγκ κ να καταστρεψει οτι με κοπο εφτιαξες τοσο καιρο.
Αν δεν εχεις ανθρωπους να ταιζουν τις μερες που θα λειπεις καλυτερα βγαλε το ATS κ να εισαι φειδωλος στα ταισματα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-05-14, 10:03
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη ειναι λαθος να εχεις ATS κ να μην ταιζεις. Σιγουρα θα σου στεγνωσει το ενυδρειο κ θα την ακουσουν τα κοραλια. Αν παραλληλα εχεις σκιμερ, αντιφωσφορο, ανθρακα κ ισως ριακτορες νιτρικων τοτε χωρις ταισμα η αποτυχια θα ειναι σιγουρη. Ξερεις το ATS σε μη σωστη λειτουργια του μπορει να γυρισει μπουμεραγκ κ να καταστρεψει οτι με κοπο εφτιαξες τοσο καιρο.
Αν δεν εχεις ανθρωπους να ταιζουν τις μερες που θα λειπεις καλυτερα βγαλε το ATS κ να εισαι φειδωλος στα ταισματα.
Σε λιγες μερες θα παραγκιλω την συμπληρωματικη της δοσομετρηκης για να μπορω να ταιζω συνεχομενα και σταθερα!
Την chaeto που εχω δεν θα την βγαλω μαλλον θα την εχω με πολυ λιγο φωτισμο για συντηρηση.
Τους ριακτορες τους ειχα βγαλει το θεμα ειναι οτι αντιμετοπισα ενα προβλημα και γιαυτο εγινε ολο αυτο.
Οταν λες να γιρισει μπουμεραν τι θες να πεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-05-14, 10:05
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Μπορεις να μου πεις ποια δοσομετρικη εχεις κ τι ακριβως θα ταιζεις με την δοσομετρικη?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-14, 10:19
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να μου πεις ποια δοσομετρικη εχεις κ τι ακριβως θα ταιζεις με την δοσομετρικη?
Εχω μια απο το fish street 3πλ. και θα ταιζω ζωοπλακτον φυτο πλακτων και θα ριχνω και το REEF PLUS . Το μονο που θα χρειαζετε να ριχνω με το χερι θα ειναι τα κατεψυγμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-14, 10:23
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Αυτο που μολις ανεβασα μπορει να σε βοηθησει κ να σε γλιτωσει απο περιττα εξοδα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80377

Αλλα το φυτοπλακτον κ το ζωοπλακτον χρειαζεται ψυγειο, οπως κ το reef plus οταν ανοιχτει. Επισης τα περισσοτερα απο αυτα τα σκευασματα ειναι φωτοφοβικα δηλ στο φως χανουν τις ιδιοτητες τους.
Η γνωμη μου ειναι τα συγκεκριμενα να τα ριχνεις με το χερι κ τις εξτρα δοσομετρικες να τις χρησιμοποιησεις για εξτρα ιχνοστοιχεια αν χρειαζεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-14, 10:40
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που μολις ανεβασα μπορει να σε βοηθησει κ να σε γλιτωσει απο περιττα εξοδα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80377

Αλλα το φυτοπλακτον κ το ζωοπλακτον χρειαζεται ψυγειο, οπως κ το reef plus οταν ανοιχτει. Επισης τα περισσοτερα απο αυτα τα σκευασματα ειναι φωτοφοβικα δηλ στο φως χανουν τις ιδιοτητες τους.
Η γνωμη μου ειναι τα συγκεκριμενα να τα ριχνεις με το χερι κ τις εξτρα δοσομετρικες να τις χρησιμοποιησεις για εξτρα ιχνοστοιχεια αν χρειαζεσαι.
Δεν ριχνω αλλα στοιχεια στο νερο ακομα.
Τωρα μιας που φενεται οτι το κατεχεις καλα τι μπορει να δεν ταιζεις καθημερινα;
Εγω εχω καποιες μερες υπηρεσια θα τρεχω να ταιζω. Η πχ λοιπο 5 μερες θα χαλασει το ατς ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-14, 10:52
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Αν κ δεν καταλαβα τι ακριβως μου γραφεις παραπανω θα σου απαντησω οτι αν δεν ταιζεις καθημερινα, το ATS θα σου κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.
Θα μπορουσα να το παρουσιασω ισως σαν μια ενεργη βομβα μεσα στο ενυδρειο σου που οσο την προσεχεις κ την διατηρεις σου προσφερει καλο, οσο την παραμελεις θα εκραγει.
Ειμαι στρατιωτικος κ αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με εσενα. Λειπω μερες απο το σπιτι κ προσπαθω οσο περισσοτερο γινεται να αυτοματοποιω το ενυδρειο μου. Εχω ανθρωπους που πηγαινουν μερα παρα μερα και ριχνουν κατεψυγμενη τροφη κ βαζω την αυτοματη ταιστρα να ριχνει αρκετες φορες την ημερα flakes κ pellets ωστε να μην στεγνωσει το ενυδρειο. Παντα ομως με μετρησεις κ εχοντας εναν μπουσουλα, οχι ανεξαρτητα.
Δες τον παρακατω πινακα, σου λεει αναλυτικα ποση τροφη χρειαζεσαι καθημερινα
https://docs.zoho.com/sheet/publishe...b2b670ae00412b
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δοκιμη στεγανωτικου υλικου.... thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 16-08-13 16:55
Βοηθεια-δανεισμα λαμπων για δοκιμη platy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 27-02-13 21:39
δοκιμη αποτελεσματικοτητας σκευασματων βακτηριων maneni Γλυκό νερό - Γενικά 33 11-12-12 11:30
Βοηθεια με μετρησεις, Δοκιμη προιοντος για πτωση ph+black water Churu Γλυκό νερό - Γενικά 12 14-12-10 00:17
δοκιμη DIY CO2 blondi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 20-11-07 01:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04813 seconds with 15 queries