Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-07, 06:56
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω στη συζήτησή σας την άποψή μου.
Τα 100 λίτρα, έχουν πολλούς περιορισμούς αλλά δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο, για να λειτουργήσει.
Όσον αφορά τους οργανισμούς, που θα μπορούσε να φιλοξενήσει, θέλω να αναφέρω, πως υπάρχουν πολλά είδη ψαριών, που ζουν ενδημικά στις αποχές, των οποίων το μέγεθος δεν υπερβαίνει τα λίγα εκατοστά. Τα συγκεκριμένα ψαράκια, σε περιορισμένο αριθμό, μπορούν να αναδείξουν ένα τέτοιο μικρό σχετικά σύστημα, το οποίο θα έχει πραγματικό ενδιαφέρον.
Επίσης υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός ασπόνδυλων οργανισμών, που μπορούν να συμβιώσουν και ταυτόχρονα να βοηθούν στην ολοκλήρωση του βιολογικού κύκλου του φυσικού συστήματος.
Αλανιάρικα ψάρια, μπορούν να τοποθετηθούν, μόνο στο στάδιο του γόνου, με σκοπό να απελευθερωθούν μόλις μεγαλώσουν αρκετά. Και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, παρόλα τα θεωρητικά λίγα λίτρα, που τους παρέχονται.

Πάντως το όλο εγχείρημα, θα πρέπει να διακατέχεται, από σοβαρότητα και υπευθυνότητα και όχι από επιπόλαιες κινήσεις. Όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές, ένα Μεσογειακό σύστημα, δεν θα πρέπει να θεωρείται σαν το ενυδρείο του φτωχού, αλλά σαν ένα ολοκληρωμένο φυσικό σύστημα, που απαιτεί γνώσεις και εμπειρία. Προϋπόθεση είναι η μελέτη του αντικειμένου.
Η μελέτη της λειτουργίας των τροπικών φυσικών συστημάτων, θα βοηθήσει πολύ.

Όσον αφορά τους ιππόκαμπους, δεν το συζητώ. Όπου τους βλέπουμε στις θαλασσινές μας εξορμήσεις θα πρέπει να τους θαυμάζουμε, να τους φωτογραφίζουμε και να τους αφήνουμε όπως τους βρίσκουμε.

Κάτι άλλο που δεν κατάλαβα, είναι η χρήση της αερόπετρας, που αναφέρεις. Εννοείς να αποθηκεύεις φυσικό θαλασσινό νερό, για μεγάλα χρονικά διαστήματα, με κάποια οξυγόνωση?
Θα ήθελα να σε πληροφορήσω, πως το θαλασσινό νερό, που συλλέγεται για ενυδρειακές ανάγκες, θα πρέπει να χρησιμοποιείται άμεσα, διαφορετικά θα πρέπει να υποστεί ειδικής επεξεργασίας, για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά σαν νεκρό νερό. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο, ενώ ταυτόχρονα εγκυμονεί και πολλούς κινδύνους.
Καλή συνέχεια

Υ.Γ. Η σύλληψη οργανισμών από το φυσικό τους περιβάλλον, και η διατήρησή τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας, αποτελεί χαρακτηριστικό, ενός μεγάλου μέρους του χόμπι μας και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να αναφέρεται σαν κάτι το επιλήψιμο, ειδικά από άτομα, που γνωρίζουν και εφαρμόζουν τις ισορροπίες.
Η συναισθηματική πλευρά του, είναι πράγματι ένα θέμα, αλλά ίσως αφορά αυτούς που δεν ασχολούνται με το χόμπι. Σίγουρα όμως αποτελεί αντικείμενο, άλλης συζήτησης.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-07, 07:53
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Η σύλληψη οργανισμών από το φυσικό τους περιβάλλον, και η διατήρησή τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας, αποτελεί χαρακτηριστικό, ενός μεγάλου μέρους του χόμπι μας και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να αναφέρεται σαν κάτι το επιλήψιμο, ειδικά από άτομα, που γνωρίζουν και εφαρμόζουν τις ισορροπίες.
Η συναισθηματική πλευρά του, είναι πράγματι ένα θέμα, αλλά ίσως αφορά αυτούς που δεν ασχολούνται με το χόμπι. Σίγουρα όμως αποτελεί αντικείμενο, άλλης συζήτησης.
Συμφωνω απολυτα Νικο ...σε ολα !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-07, 14:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
αγαπητε φιλε να εισαι σιγουρος οτι τα ψαρια δεν σου εζησαν απο πεισμα και αγαπη, αλλα απο καθαρη τυχη.
Πεισμα και αγαπη ηταν οτι κουβαλουσα σχεδον καθημερινα επι 3 χρονια μπετονια απο την θαλασσα για αλλαγες.
Πεισμα και αγαπη ηταν οτι ειχα το ενυδρειο στο δωματιακι μου 3Χ3 και ημανα μου απειλουσε να μου το σπασει αν δεν το πεταγα.
Τυχη ηταν οτι χρησιμοποιησα ζωντανη τραγανα για διακοσμηση επειδη μου αρεσε οπτικα και χωρις να γνωριζω τιποτα για την σημασια του ζωντανου βραχου στο θαλασσινο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-07, 17:56
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων

Όσον αφορά τους ιππόκαμπους, δεν το συζητώ. Όπου τους βλέπουμε στις θαλασσινές μας εξορμήσεις θα πρέπει να τους θαυμάζουμε, να τους φωτογραφίζουμε και να τους αφήνουμε όπως τους βρίσκουμε.


Και ΔΕΝ τους ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ !!!!
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-07, 04:23
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Η σύλληψη οργανισμών από το φυσικό τους περιβάλλον, και η διατήρησή τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας, αποτελεί χαρακτηριστικό, ενός μεγάλου μέρους του χόμπι μας και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να αναφέρεται σαν κάτι το επιλήψιμο
το επιληψιμο δεν ειναι η συλληψη των μεσογειακων οργανισμων, αλλα η πληρης αγνοια τροπου διατηρησης αυτων στην αιχμαλωσια...
αυτο ισχυει και στο τροπικο θαλασσινο, μονο που εκει το οποιοδηποτε λαθος της αγνοιας, το πληρωνεις αδρα, ενω στο μεσογειακο οχι, και αυτο ισως να ειναι ενας απο τους λογους που αρκετοι αποφασιζουν την κατασκευη ενος θαλασσινου μεσογειακου, και οχι τροπικου...
κατι που ποτε μου δεν καταλαβα, γιατι ουτως η αλλως η τεχνολογικη υποστηριξη και των δυο, ειναι σχεδον η ιδια, ενω την ομορφια των εμβυων οντων μεταξυ των δυο δεν την συγκρινω, αν και αυτο ειναι και υποκειμενικο...
και εντελη αν θελετε μεσογειακο βαλτε τις μασκες σας, τραβατε Σαρωνιδα και απολαυστε βυθο, ταυτοχρονα με γυμναστικουλα...
απλα σκεψεις για συζητηση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-07, 05:32
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Όπως έχω αναφέρει σε πολλές δημοσιεύσεις μου, ένα Μεσογειακό φυσικό σύστημα, έχει ανάλογες ομορφιές, με ένα αντίστοιχο τροπικό και προσφέρει τις ίδιες συγκινήσεις στο χομπίστα.
Απορώ γιατί δεν έχει αναδειχθεί και στη χώρα μας, όπως συμβαίνει και σε άλλες Μεσογειακές χώρες και όχι μόνο.

Αγαπητέ enzo, θα συμφωνήσω σε αρκετά, από αυτά που επισημαίνεις, τα οποία εμπερικλείονται στη φράση μου, ότι το Μεσογειακό σύστημα σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να αποτελέσει "το ενυδρείο του φτωχού".
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-07, 06:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγω είχα ξεκινήσει ένα τέτοιο ενυδρείο πριν 3 χρόνια στο 70 λιτρο που έχω. Ειχα βαλει μια μικρη περκούλα 5cm, 3 σπαράκια 3cm και εναν μπλε γυλο (δεν ξέρω αν έχετε δει παντως εγω είδα μόνο στην Τωρονη στην Χαλκιδκή) 6cm. Το κράτησα χωρίς φίλτρα (γιατι δεν ήξερα τότε) μονο με ένα φιλτρο βυθου και ενα μικρο κυκλοφορητη με σφουγκαρι και ανθρακα 1 φορα το μηνα. Μεχρι να το στησω και να καταλαβω τι γινετε έχασα 10-15 ψαρια. Το θέμα είναι όμως πως το θαλασσινο ενυδρείο ειδικα με τα φίλτρα μου δεν σήκωνε περισσότερα ψάρια και μου φαινόταν πολύ μονότονο και άδειο. Ετσι έριξα και τα υπολυπα στη θαλασσα και το ξαναεκανα γλυκο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως έχω αναφέρει σε πολλές δημοσιεύσεις μου, ένα Μεσογειακό φυσικό σύστημα, έχει ανάλογες ομορφιές, με ένα αντίστοιχο τροπικό και προσφέρει τις ίδιες συγκινήσεις στο χομπίστα.
Οι συγκινησεις μπορει να ειναι ιδιες αλλα οχι η ομορφια ...ΙΜΟ ο τροπικος υφαλος υπερισχυει σε ''οπτικη ομορφια''...και σε ψαρια και σε ασπονδυλα.

Επισης , ειναι πολυ πιο ευκολο να θερμανεις παρα να ψυξεις ενα ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-07, 10:46
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν μπορούσαμε να βρούμε και να διατηρήσουμε τα "δικά μας" κοράλλια, το αποτέλεσμα θα ήταν πανέμορφο...
Αλλά δυστυχώς ότι έγινε στην Μεσόγειο, φαίνεται να επαναλαμβάνεται και στου κοραλλιογενείς υφάλους...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-07, 21:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειναι θεμα γουστου σιγουρα..αλλα καποια μεσογειακα ψαρια χτυπανε στα ισια τα πανεμορφα τροπικα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Thalassoma-pavo.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  77,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-07, 02:27
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

οντως το thallasoma pavo ειναι ενα ψαρι που στεκεται ανετα ακομα και σε τροπικο θαλασσινο..
απλα δυστηχως ειναι απο τις λιγες εξαιρεσεις που βρισκουμε στην βιοποικιλοτητα της Μεσογειου....
πανεμορφη φωτογραφια...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-10-07, 22:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Για δες μερικες ακομα "εξαιρεσεις" που εμενα με κανουν και τρεχουν τα σαλια μου για μεσογειακο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tripterygion-delaisi.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  87,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Symphodus-ocellatus.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  78,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Lipophrys-nigriceps.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  112,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-10-07, 07:53
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Επειδή μια φωτογραφία ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις, σας παραπέμπω σε παλιότερες δημοσιεύσεις:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=18736 Δημοσίευση #3 και #13
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-07, 09:46
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Για να είμαι ειλικρινής δεν διάβασα ολόκληρο το θέμα ενώ δεν έχω καμία εμπειρία από θαλασσινό ενυδρείο (αν και θα ήθελα). Έχω όμως αρκετή από θάλασσα.

Πρώτα από όλα υπάρχουν οργανισμοί που τελούν υπό κάποιο καθεστώς προστασίας. Αυτοί δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να απομακρύνονται από την φύση. Νομίζω ότι όπως τα σκέφτεσαι (επίτρεψέ μου την έκφραση "ελαφρά τη καρδία") δεν θα καταφέρεις να κάνεις ένα βιώσιμο σύστημα.

Αντίθετα θα σου πρότεινα να πάρεις μία μάσκα, μία στολή και ένα ζευγάρι πέδιλα και να θαυμάσεις τα μεσογειακά είδη στο φυσικό τους περιβάλλον.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-07, 11:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ασε Θεόφιλε .... εκτός θέματος....
Εμ και εσύ διαβάζεις τα τελευταία post.....

Όμως δεν θα διαφωνήσω σε αυτήν σου την επισύμανση σχετικά με τα απειλούμενα είδη.
Το έχουμε ξαναπεί βέβαια, ότι δεν πέρνουμε ψάρια από την θάλασσα χωρίς όριο και χωρίς σκέψη, μόνο και μόνο επειδή δεν τα πληρώνουμε στο pet shop.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-07, 14:47
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

«..Ενα emoticon ισως αλλαζε τα πραγματα πολυ…»
Έχεις απόλυτο δίκιο Βασίλη, και είναι ένα λάθος που το έχω κάνει πολλές φορές, με αποτέλεσμα να με παρεξηγήσουν, άτομα που δεν με γνωρίζουν καλά.

Συνεχίζω τη συζήτηση, με σκοπό να καταθέσω τις απόψεις μου δημόσια και θα παρακαλούσα να μην εκληφθούν σαν απαντήσεις, επί προσωπικής διαφοράς.

Δεν θα ήμουν ειλικρινής αν θεωρούσα ότι ένα μεσογειακό ενυδρείο, είναι ομορφότερο αισθητικά από ένα αντίστοιχο τροπικό. Η μεγάλη ποικιλία οργανισμών και χρωμάτων, που έχουν να αναδείξουν οι τροπικές θάλασσες, δυστυχώς δεν μπορούν να συγκριθούν με τη μεσόγειο. Οπότε κάθε απόπειρα σύγκρισης ή δημοσκόπησης, είναι κατά τη γνώμη μου άσκοπη.
Αν υπάρχει όμως έστω και ένας χομπίστας, ο οποίος θέλει να ασχοληθεί, στα πλαίσια του χόμπι μας, με μεσογειακά φυσικά συστήματα, θεωρώ ότι πρέπει να τον ενθαρρύνουμε, καταθέτοντας τις λίγες ή τις περισσότερες, γνώσεις που διαθέτουμε.
Αυτό προσπαθώ να κάνω και εγώ προσωπικά, μέσα από τους δημόσιους διάλογους, τα τελευταία χρόνια, παρατηρώντας ότι το μεσογειακό ενυδρείο απουσιάζει σχεδόν παντελώς, από τις ερασιτεχνικές ενασχολήσεις ή όταν αυτό γίνεται, διαπιστώνω μετά λύπης μου, πως χρησιμοποιούνται λανθασμένες επιλογές ή παρεξηγημένες έννοιες.
Είμαι της άποψης, ότι το μεσογειακό ενυδρείο θα έπρεπε να είχε αναδειχθεί περισσότερο στη χώρα μας, όπως άλλωστε συμβαίνει και με άλλες μεσογειακές χώρες.
Θέλω να τονίσω, επίσης, ότι όσοι ερασιτέχνες ασχολούνται με αυτήν την κατηγορία, είναι αρκετά ευαισθητοποιημένα άτομα σε θέματα περιβάλλοντος, που δεν μπορώ να θεωρήσω ότι θα κινδυνεύσουν οι οικολογικές ισορροπίες, από αυτήν τη δραστηριότητα. Δεν πιστεύω κανένας αρχάριος να ξεκινούσε την ενυδρειακή του δραστηριότητα, με μεσογειακό σύστημα. Και αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, γνωρίζουμε όλοι μας πως άλλοι λόγοι τους προτρέπουν προς τα εκεί και όχι η πραγματική τους αγάπη, προς την ειδική αυτή κατηγορία (ας μην επαναλαμβάνομαι).

Συμπερασματικά, καταλήγω, πως το μεσογειακό ενυδρείο δεν είναι διαδεδομένη κατηγορία, ούτε πρόκειται να γίνει, κατά τη γνώμη μου. Θεωρώ όμως πως πρέπει να σεβαστούμε τις μεμονωμένες και ελάχιστες περιπτώσεις, ερασιτεχνικής ενασχόλησης, που κατά καιρούς εμφανίζονται ή τουλάχιστον να μην τις πολεμάμε.

Υ.Γ.1-από την εμπειρία μου όλοι ή σχεδόν όλοι, όσοι ασχολούνται με τα μεσογειακά κλειστά συστήματα, έχουν κάνει τον κύκλο τους σαν θαυμαστές του υποβρύχιου πλούτου των ανοιχτών συστημάτων ή συνεχίζουν τις δραστηριότητες αυτές παράλληλα. Κατά τη γνώμη μου αυτά συμπορεύονται.
Υ.Γ.2- στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, ανέφερα, ότι το μεσογειακό μου ενυδρείο έδωσε τη θέση του στη δημιουργία του ref, του τροπικού μου ενυδρείου. Να διασαφηνίσω, ότι λέγοντας refεννοούσα refugium και όχι reef.
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-10-07, 15:26
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπάρχει όμως έστω και ένας χομπίστας, ο οποίος θέλει να ασχοληθεί, στα πλαίσια του χόμπι μας, με μεσογειακά φυσικά συστήματα, θεωρώ ότι πρέπει να τον ενθαρρύνουμε, καταθέτοντας τις λίγες ή τις περισσότερες, γνώσεις που διαθέτουμε.
Αυτό προσπαθώ να κάνω και εγώ προσωπικά, μέσα από τους δημόσιους διάλογους, τα τελευταία χρόνια, παρατηρώντας ότι το μεσογειακό ενυδρείο απουσιάζει σχεδόν παντελώς, από τις ερασιτεχνικές ενασχολήσεις ή όταν αυτό γίνεται, διαπιστώνω μετά λύπης μου, πως χρησιμοποιούνται λανθασμένες επιλογές ή παρεξηγημένες έννοιες.
Προσωπικα , δεν θα αποτρεψω ποτε κανεναν απο το να φτιαξει ενα Μεσογειακο ενυδρειο , ανεξαρτητα απο τη αποψη μου για αυτα ή τα τροπικα. Απλως , θα του καταστησω σαφες οτι μεσογειακο δεν ειναι low budget τροπικο , ουτε θα βρισκει εντελως ευκολα ή ''δωρεαν'' ολα τα ομορφα μεσογειακα ψαρια που τυχον καπου ειδε.Θελει και κοπο και εξοδα και αφοσιωση. Να μου πει δηλαδη οτι ξερει τα τροπικα ενυδρεια ,του αρεσουν αλλα προτιμα να δωσει τα ιδια λεφτα για Μεσογειακο...αυτο ναι.

Αλλιως ,για ευκολο Μεσογειακο παμε στο νησι ...σπιτι ανοικτης αρχιτεκτονικης , καπου στη Νοτια Κρητη , 10 μετρα απο τη θαλασσα και να δουλευει η αντλια συνεχως ...καταραμενη συνταξη αργεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
ΧΡΗΣΗ DI ΣΕ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ? ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-05-07 11:00
εμβολιασμοσ σε αλμυρο νερο!!γινετε? joe21r Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 09-03-06 23:44
Μεσογειακό ενυδρείο -help bakogiannisd Μεσογειακό 2 19-12-05 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08252 seconds with 15 queries