Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-08, 01:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Diy CO2 Vs Οξυγονο & pH-Crash

Και αφου περασε ενας χρονος χωρις να χρειαστω την βοηθεια του CO2 για το φυτεμενο μου, εφτασε η ωρα που ενα πανεμορφο φυτο (Alternanthera reineckii lilacina) που μου χαρισε ο Αλεξ (Raven) να με βαλει στα βασανα.
Τροπος του λεγειν βασανα, γιατι οι οδηγιες του φορουμ για ιδιοκατασκευη μπουκαλι σε συνδυασμο με πληροφοριες απο τα ξενα για τα μεγεθη των μπουκαλιων που μπορω να χρησιμοποιησω σε μεγαλυτερο ενυδρειο απο 100-120 λιτρα, εκαναν το project παιχνιδακι.
Μαζι εμαθα και τι γινεται με τις διαφορετικες δοσολογιες ακομα και με τους τροπους παρασκευης του μιγματος (aseptic method) κλπ.

Τεσπα θα δωσω τα δεδομενα και μετα τις ερωτησεις μου.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ
:

Σε ενα ενυδρειο 210 λιτρων (160 λιτρων καθαρου νερου) εβαλα
ενα μπιτονι 4 λιτρων με μειγμα και
μια σκαλα της hagen με εποτελεσμα να εχω
96 φυσαλιδες το λεπτο.
Η σκαλα ειναι κατω απο την εξοδο του φιλτρου και νομιζω η διαχυση ειναι σωστη.

Οι τιμες στο ενυδρειο ηταν πριν το CO2
temp 26C
pH 6,2
kH 0,75
gH 4
NH3 10
NO2 0
NO3 0
TDS 80
Αλλαγη με 55 λιτρα νερο απο ΑΟ 100% προετοιμασμενο μια εβδομαδα με 1 λιτρο τυρφη συν λιγους ηλεκτρολυτες πριν την αλλαγη.


και μετα το CO2
Ιδιες με μονη διαφορα οτι το pH "κιτρινησε" στο υγρο της APi που σημαινει 6 αλλα αυτη ειναι η χαμηλοτερη τιμη που μετραει, δεν δειχνει πιο κατω.
(και το tds πηγε 90 αλλα μου την εκανε αυτη τη μικρη αποκλιση παντα μερικες μερες μετα απο την αλλαγη νερου)


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ


1. Εχω ακουσει οτι με diy CO2 δεν υπαρχει περιπτωση να γινει το pH-crash.
Ισχυει στη δικη μου περιπτωση και αν ναι γιατι?

2. Με αυτα που αναφερω και μεχρι να φερω το ph-meter για να ξερω ακριβως τιμη και να υπολογιζω και με τον τυπο σχεσης pH-kH-CO2 την ακριβη τιμη CO2 υπαρχει περιπτωση να εχει πεσει το pH με την παροχη του diy CO2 (96 φυσ/λεπτο) πολυ κατω απο 6 ?

3. Υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει προβλημα με την οξυγονωση του νερου (ιδιως το βραδυ που συνεχιζει φυσικα η παροχη co2)
σημειωση : δεν εχω δει ψαρια στην επιφανεια, εκτος των gourami που ειναι φυσιολογικο.

4 σχολια, παρατηρησεις, ερωτησεις, προτασεις δεκτες

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-08, 02:42
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το ΚΗ με τι το μετράς και είναι τόσο χαμηλό?
Στο ενυδρείο έχεις αυτή την τιμή ή στο νερό που έχεις προετοιμάσει?
Με ΚΗ κάτω από 3 έχουμε θέμα αστάθειας του ΡΗ και ναι μπορεί να υπάρξουν σοβαρά προβλήματα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-08, 02:43
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

με 1,5 σχεδον φυσαλιδα ανα sec και kh 0.75(ειναι σιγουρα τοσο?) απο οπου και να προερχεται diy η μπουκαλα θα λεγα οτι κρεμεσαι απο μια κλωστη με kh τοσο χαμηλο θες πολυ ελενχομενη ποσοτητα co2 και οχι την ασταθεια του diy το οποιο παροτι diy εχει αρκετη παροχη προς το παρον τουλαχιστον

απο την αλλη οσο τα ψαρια ειναι οκ crash δεν εχεις προφανως παθει
βεβαια δεν εισαι σιγουρος ποσο θα συνεχισει να οκ το πραγμα


θα λεγα οτι αμα θες να κινηθεις τοσο στην κοψη του ξυραφιου μπουκαλα με εναν αξιοπιστο controler ειναι απαραιτητα και παλι επικινδυνο ειναι γιατι δεν το ανεβαζεις λιγο το kh να χεις ησυχο το κεφαλι σου?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-11-08, 03:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΚΗ με τι το μετράς και είναι τόσο χαμηλό?
Στο ενυδρείο έχεις αυτή την τιμή ή στο νερό που έχεις προετοιμάσει?
Με ΚΗ κάτω από 3 έχουμε θέμα αστάθειας του ΡΗ και ναι μπορεί να υπάρξουν σοβαρά προβλήματα!
Οι τιμες ειναι στο ενυδρειο.
Στο βαρελι ειναι gH, kH 0 και TDS 4, και προσθετω ηλεκτρολυτες, τοσους ωστε εχω 60 tds 1kh και 2 gH.

Αν εννοεις με τι μετραω το kH στο ενυδρειο και εχω τοσο ακριβη μετρηση?
Βαζω περισσοτερα ml (15) και κιτρινιζει με μια σταγονα. (κανονικα ειναι οπως ξερεις με τα APi, 5 ml και μια σταγονα για καθε βαθμο kH)
Αν ρωτας πως εχω τοσο χαμηλο kH ειναι λογω συνδυασμο τυρφης-ξυλων και νερο απο AO οπως ειπα.

Οι τιμες (πριν την εισαγωγη CO2) ειναι σταθερες πολυ καιρο και δεν υπηρχε περιπτωση να γινει ph-crash χωρις CO2.
Ειχα διαβασει οτι με diy co2 δεν υπαρχει προβλημα με δηλητηριαση ψαριων ή pH-crash και δεν προετοιμασα το ενυδρειο με "ασφαλεις" τιμες στην kH.
Μου μπηκε η ιδεα γιατι το ειδα πολυ γρηγορο το "μηχανημα" σε φυσαλιδες και απ'οτι διαβασα με τετοιους ρυθμους (96 φυσ/λεπτο) επιασε την αποδοση των μπουκαλων.

Ρωτησα λοιπον για να μαθω αν παιζει ρολο για την επικινδυνοτητα της μπουκαλας σε σχεση με το diy μονο ο ρυθμος των φυσαλιδων ή ειναι κατι αλλο που δεν γνωριζω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
με 1,5 σχεδον φυσαλιδα ανα sec και kh 0.75(ειναι σιγουρα τοσο?) απο οπου και να προερχεται diy η μπουκαλα θα λεγα οτι κρεμεσαι απο μια κλωστη με kh τοσο χαμηλο θες πολυ ελενχομενη ποσοτητα co2 και οχι την ασταθεια του diy το οποιο παροτι diy εχει αρκετη παροχη προς το παρον τουλαχιστον

απο την αλλη οσο τα ψαρια ειναι οκ crash δεν εχεις προφανως παθει
βεβαια δεν εισαι σιγουρος ποσο θα συνεχισει να οκ το πραγμα


θα λεγα οτι αμα θες να κινηθεις τοσο στην κοψη του ξυραφιου μπουκαλα με εναν αξιοπιστο controler ειναι απαραιτητα και παλι επικινδυνο ειναι γιατι δεν το ανεβαζεις λιγο το kh να χεις ησυχο το κεφαλι σου?
Οι τιμες ειναι ακριβεις.
Αν εβαζα λιγοτερη μαγια θα ειχα λιγοτερες φυσαλιδες και θα κρατουσε και το μειγμα πιο πολυ (απ'οτι διαβασα). ναι?
Ποσες πρεπει να "ρυθμισω" τις φυσαλιδες (να γινει ενα φυσιολογικο "αδυναμο" diy co2 δλδ) ωστε να μην υπαρχει προβλημα με την χαμηλη kH?
Ας πουμε οτι θα την παω στο 1 (παραπανω δεν το βλεπω θα μου ξεφυγει προς τα πανω το pH )

Ξερω τα θελω ολα, εχω μαυρο νερο, ψαρια που θελουν μαλακο και οξυνο νερο και θελω και την alternathera
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-11-08 στις 03:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-11-08, 03:43
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τιμες ειναι στο ενυδρειο.
Στο βαρελι ειναι gH, kH 0 και TDS 4, και προσθετω ηλεκτρολυτες, τοσους ωστε εχω 60 tds 1kh και 2 gH.

Αν εννοεις με τι μετραω το kH στο ενυδρειο και εχω τοσο ακριβη μετρηση?
Βαζω περισσοτερα ml (15) και κιτρινιζει με μια σταγονα. (κανονικα ειναι οπως ξερεις με τα APi, 5 ml και μια σταγονα για καθε βαθμο kH)
Αν ρωτας πως εχω τοσο χαμηλο kH ειναι λογω συνδυασμο τυρφης-ξυλων και νερο απο AO οπως ειπα.


Οι τιμες (πριν την εισαγωγη CO2) ειναι σταθερες πολυ καιρο και δεν υπηρχε περιπτωση να γινει ph-crash χωρις CO2.
Ειχα διαβασει οτι με diy co2 δεν υπαρχει προβλημα με δηλητηριαση ψαριων ή pH-crash και δεν προετοιμασα το ενυδρειο με "ασφαλεις" τιμες στην kH.
Μου μπηκε η ιδεα γιατι το ειδα πολυ γρηγορο το "μηχανημα" σε φυσαλιδες και απ'οτι διαβασα με τετοιους ρυθμους (96 φυσ/λεπτο) επιασε την αποδοση των μπουκαλων.

Ρωτησα λοιπον για να μαθω αν παιζει ρολο για την επικινδυνοτητα της μπουκαλας σε σχεση με το diy μονο ο ρυθμος των φυσαλιδων ή ειναι κατι αλλο που δεν γνωριζω.

-------------------------

Οι τιμες ειναι ακριβεις.
Αν εβαζα λιγοτερη μαγια θα ειχα λιγοτερες φυσαλιδες και θα κρατουσε και το μειγμα πιο πολυ (απ'οτι διαβασα). ναι?
Ποσες πρεπει να "ρυθμισω" τις φυσαλιδες (να γινει ενα φυσιολογικο "αδυναμο" diy co2 δλδ) ωστε να μην υπαρχει προβλημα με την χαμηλη kH?
Ας πουμε οτι θα την παω στο 1 (παραπανω δεν το βλεπω θα μου ξεφυγει προς τα πανω το pH )

Ξερω τα θελω ολα, εχω μαυρο νερο, ψαρια που θελουν μαλακο και οξυνο νερο και θελω και την alternathera
ειναι μονο ο αριθμος των φυσαλιδων συνηθως το diy βγαζει πολυ λιγοτερο η βγαζει τοσο οσο το δικο σου τις πρωτες ωρες μονο και το δικο σου δεν ξερω ποσο θα κρατησει σε τετοιο ρυθμο!


αρχικα δεν μπορεις απλα να ρυθμισεις τις φυσαλιδες στο diy γιαυτο και περνουμε μπουκαλες μπορει σημερα να βγαζει τοσο οσο το δικο σου και αυριο πολυ λιγοτερο η με μια αυξιση της θερμοκρασιας να δωσει πολυ περισσοτερο

δεν μπορει να σου πει κανεις τοσες φυσαλιδες θες αυτο θα στο πει το ηλεκτρονικο πεχαμετρο και επειδη οι ισορροπιες ειναι παραπανω αποσο ευαισθητες αξιζει το ρισκο με τετοιο kh θες ενα ph controler αρκετα αξιοπιστο(iks κτλ) για να σε διασφαλισει


συμπερασμα εγω πιστευω οτι δεν εχεις τοσο kh σιγουρα ειναι μεγαλυτερο αλλιως λογικα θα την ειχες παθει σε περιπτωση που ειναι τοσο ομως καλυτερα να μην πειραματιστεις σε ενυδρειο με ψαρια και γενικα ειναι ανουσιο να πειραματιστεις
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-11-08, 03:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
....συμπερασμα εγω πιστευω οτι δεν εχεις τοσο kh σιγουρα ειναι μεγαλυτερο αλλιως λογικα θα την ειχες παθει σε περιπτωση που ειναι τοσο ομως καλυτερα να μην πειραματιστεις σε ενυδρειο με ψαρια και γενικα ειναι ανουσιο να πειραματιστεις
Που το στηριζεις το συμπερασμα οτι δεν εχω τοσο kH δεν καταλαβα ??
Μηπως οτι ειναι χαλασμενο το test ?
Δεν θα το εδειχνε και στο βαρελι που δεν γiνεται ποτε μπλε το υγρο και μετραω μηδεν? ή στη βρυση που μετραω 7?
ή το tds δεν θα μου εδειχνε παραλογες μετρησεις σε σχεση με την kH?

Το co2 ειναι τρεις μερες στο ενυδρειο. (και βγαζει σταθερα απο την αρχη 96 το λεπτο)
Εννοεις οτι με τοσο χαμηλο kH θα την ειχα "παθει" στις τρεις αυτες μερες? ή θα την ειχα παθει και πριν βαλω το co2?

Αν αφαιρεσω μισο μειγμα απο το μπιτονι και προσθεσω σκετο ζαχαρονερο (χωρις μαγια) θα εχω πετυχει την αφαιρεση απο το μπιτονι της μισης μαγιας ας πουμε, που μου κανει τις πολλες φυσαλιδες? ή η μαγια εχει κατακατσει πχ και δεν βγαινει?
Ξερω το ευκολο ειναι να το πεταξω και να φτιαξω απο την αρχη μειγμα αλλα αν το ξερει καποιος ας απαντησει.
Το επομενο βημα θα μπορουσε να ειναι να δοκιμασω και να σας πω


ΥΓ το μειγμα το αφαιρεσα (ιδιως τωρα που ειναι νυχτα) και θα φτιαξω αλλο αυριο πιο ελαφρυ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-08, 10:50
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Σπύρο με τόσο χαμηλό ΚΗ πάντως τα πράγματα είναι επικίνδυνα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-08, 11:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Για να καταλαβουμε, χρησιμοποιεις οσμωση με ηλεκτρολυτες, σωστα?
Τι ηλεκτρολυτες ακριβως ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-08, 12:55
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Που το στηριζεις το συμπερασμα οτι δεν εχω τοσο kH δεν καταλαβα ??
Μηπως οτι ειναι χαλασμενο το test ?
Δεν θα το εδειχνε και στο βαρελι που δεν γiνεται ποτε μπλε το υγρο και μετραω μηδεν? ή στη βρυση που μετραω 7?
ή το tds δεν θα μου εδειχνε παραλογες μετρησεις σε σχεση με την kH?

Το co2 ειναι τρεις μερες στο ενυδρειο. (και βγαζει σταθερα απο την αρχη 96 το λεπτο)
Εννοεις οτι με τοσο χαμηλο kH θα την ειχα "παθει" στις τρεις αυτες μερες? ή θα την ειχα παθει και πριν βαλω το co2?

Αν αφαιρεσω μισο μειγμα απο το μπιτονι και προσθεσω σκετο ζαχαρονερο (χωρις μαγια) θα εχω πετυχει την αφαιρεση απο το μπιτονι της μισης μαγιας ας πουμε, που μου κανει τις πολλες φυσαλιδες? ή η μαγια εχει κατακατσει πχ και δεν βγαινει?
Ξερω το ευκολο ειναι να το πεταξω και να φτιαξω απο την αρχη μειγμα αλλα αν το ξερει καποιος ας απαντησει.
Το επομενο βημα θα μπορουσε να ειναι να δοκιμασω και να σας πω


ΥΓ το μειγμα το αφαιρεσα (ιδιως τωρα που ειναι νυχτα) και θα φτιαξω αλλο αυριο πιο ελαφρυ
το στηριζω στο οτι λογικα θα ειχε κρασαρει το ph με τοσο χαμηλο kh και καλλη διαχυση

ενοω οτι θα την ειχες παθει μετα την προσθηκη co2 φυσικα αφου λες οτι το σταθεροποιεις μερες πρωτα!

για ποιο λογο το συνεχιζεις? με τοσο χαμηλη παροχη co2 οσο να εισαι 100% σιγουρος παιζει να μην καταλαβουν και τιποτα τα φυτα και πραγματικα οπου και να το πεις kh τοσο με diy σε τετοιες παροχες θα σου πουνε πρεπει να σε τρελος τοσο ρισκο ειναι πως να στο πω κινδυνος θανατος κτλ
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-08, 14:47
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά από πάνω είναι too risky αν είναι τόσο χαμηλό το kH.
Kαι κάτι άλλο.
Η μαγιά που βάζουμε στο μίγμα είναι για να γίνει το ξεκίνημα (κάτι σαν το μπόλι στα ενυδρεία), όσο βρίσκουν ζάχαρη να τρώνε θα πολλαπλασιάζονται τα βακτηρίδια που παράγουν το CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-11-08, 14:57
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά από πάνω είναι too risky αν είναι τόσο χαμηλό το kH.
Kαι κάτι άλλο.
Η μαγιά που βάζουμε στο μίγμα είναι για να γίνει το ξεκίνημα (κάτι σαν το μπόλι στα ενυδρεία), όσο βρίσκουν ζάχαρη να τρώνε θα πολλαπλασιάζονται τα βακτηρίδια που παράγουν το CO2.
Δηλαδή από τι εξαρτάται πόσο δυνατό θα είναι το μείγμα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-11-08, 14:59
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

"Δυνατό" εννοείς μεγαλύτερη παραγωγή CO2 ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-11-08, 15:00
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
"Δυνατό" εννοείς μεγαλύτερη παραγωγή CO2 ?
Ναι...δηλαδή περισσότερες φυσαλίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-11-08, 15:06
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Περισσότερα υλικά για το μίγμα και μεγάλη επιφάνεια.
Κοινώς ξεφεύγεις από το μπουκάλι που έχει μικρή επιφάνεια και πας σε νταμιτζάνες ή ότι άλλο φαρδύτερο βρεις.
Όμως επειδή είναι δύσκολο να βρεθεί κάτι τέτοιο και μάλλον καθόλου βολικό, βλέπεις να χρησιμοποιούν 2 και 3 μπουκάλες συνδεδεμένες μαζί (με ταφ κλπ).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-11-08, 02:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εννοεις με τι μετραω το kH στο ενυδρειο και εχω τοσο ακριβη μετρηση?
Βαζω περισσοτερα ml (15) και κιτρινιζει με μια σταγονα. (κανονικα ειναι οπως ξερεις με τα APi, 5 ml και μια σταγονα για καθε βαθμο kH)
Να διορθωσω πρωτα ενα λαθος.
Αλλαζει με μια σταγονα στα 7 ml και για σιγουρια βαζω 15 ml και ριχνω δυο σταγονες για να αλλαξει

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλαβουμε, χρησιμοποιεις οσμωση με ηλεκτρολυτες, σωστα?
Τι ηλεκτρολυτες ακριβως ?
dennerle προς το παρων.
Μια μεζουρα ισον με 2 βαθμους gh και 1.3βαθμους kH στα 100 λιτρα. (ανεβαζει και τα δυο)
Ριχνω σε 55 λιτρα νερο του βαρελιου 0,75 της μεζουρας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περισσότερα υλικά για το μίγμα και μεγάλη επιφάνεια.
Κοινώς ξεφεύγεις από το μπουκάλι που έχει μικρή επιφάνεια....
Χρησιμοποιησα μπουκαλι 4λιτρο απο απιονισμενο που εχει μεγαλυτερη επιφανεια απο της κοκας και 6 φλυτζανια ζαχαρη με ενα κουταλακι μαγια.
Η αναλογια ζαχαρης/μαγιας αυτη ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που προτεινεται στο φορουμ και ειναι απο πληροφοριες που μαζεψα και απο ξενα φορουμ με ζητουμενο τη καλυψη μεγαλυτερων ενυδρειων απο 100 λιτρα.
@ alexinio Περισσοτερη μαγια ισον περισσοτερες φυσαλιδες και λιγοτερη διαρκεια του μειγματος. Ανεβαινει και η επικινδυνοτητα ομως να γεμισει το σπιτι ζαχαρονερο. Η δραστικοτητα της κατασκευης μπορει να οφειλεται και στην ασεπτικη μεθοδο εισαγωγης του ζαχαρονερου στο μπιτονι.

--------------------------
Δευτερα μεσημερι 10/11/08
αφησα το μπιτονι εκτος ενυδρειου το προηγουμενο βραδυ (στο μπαλκονι) και σκεπασα την τρυπα του καπακιου με ενα φυλλο χαρτοπετσετα για να "αναπνεει" αλλα να μη μπει μεσα κατι και το εβαλα δοκιμαστικα να δω τι γινεται.
Εχει πεσει στις 50 φυσαλιδες το λεπτο.
Λεω να προσθεσω λιγη σοδα (στη μυτη) στο ενυδρειο και τις επομενες αλλαγες να βαζω περισσοτερους ηλεκτρολυτες (2 μεζουρες) και βαση της αναλογιας 1.3/2 kH/gH, να εχω στο βαρελι 2,6kH 4gH και κατ'επεκταση στο ενυδρειο να φτασω μετα απο μερικες αλλαγες μεχρι 2kH 3gH.
-------------------------
Δευτερα βραδυ 10/11/08
Το diy CO2 λειτουργει πλεον με 50 φυσαλιδες το λεπτο σε σκαλα hagen.
Εβαλα αεραντλια για το βραδυ, και λιγους ηλετρολυτες (dennerle) να αρχισουν να ανεβαινουν οι σκληροτητες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-11-08 στις 02:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-11-08, 02:04
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Απ' ότι κατάλαβα έβγαλες το μείγμα που είχες σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Έτσι σκότωσες κάποιους από τους μύκητες που ζούσανε για αυτό έπεσε η παραγωγή CO2.
Όταν όμως το ξαναβάλεις μέσα στο σπίτι, δεν θα πολλαπλασιαστεί ο πληθυσμός τους;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-08, 09:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ριξε λιγη σοδα να φτασεις στο KH 2 τουλαχιστον, οσο για το Ph-crash...Το χω ακουσει πολλες φορες δεν το χο δει ποτε...
Αντιθετα ασφυξια απο co2 εχω δει πολλες φορες.
Τελικα εξαρταται απο τους κατοικους.
Τα περισσοτερα ηδη αμαζονιου ακομα και με Ph κατω απο 5 δεν φαινεται να ενοχλουνται..
Αντιθετα ,πχ οι αρλεκινοι σε Ph κατω απο 5.5 αρχιζουν και πηγαινουν με τις "παντες".
Απο την αλλη, με νερο Αθηνας, για να παει το Ph πανω απο 5.5 θελει πανω απο 60ppm Co2 οπότε το προβλημα δεν ειναι πλεον το Ph αλλα το πολυ co2...
Με diy co2 ειναι αρκετα δυσκολο να προκαλεσεις ασφυξια....
Και μιας και παιζεις με σκληροτητες και διοξειδια, παρε εστω ενα φτηνο ηλεκτρονικο Ph μετρο, να μην εισαι στα τυφλα... Δεν λεει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-11-08, 12:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριξε λιγη σοδα να φτασεις στο KH 2 τουλαχιστον, ....
.....Και μιας και παιζεις με σκληροτητες και διοξειδια, παρε εστω ενα φτηνο ηλεκτρονικο Ph μετρο, να μην εισαι στα τυφλα... Δεν λεει.
Ρωτησα παλιοτερα για τη σοδα και εμαθα οτι ανεβαζει και gH εκτoς απο kH και εμμεσα και το pH (κατι που ετσι κι αλλιως πρεπει να γινεται για να εχουμε σωστη αναλογια co2 στο νερο) και απο μετρηση μου ειδα οτι το tds απογειωνεται, κατι που θελω κατω απο 100.
Και γι'αυτο ειμαι φιδωλος μαζι της οπως και με τους dennerle ηλεκτρολυτες που εχουν τη σοδιτσα τους και ανεβαζουν εκτος απο gH-kH και το tds πολυ.


Εριξα λιγο (μιση μεζουρα) διαλυμενο dennerle στο ενυδρειο και μαζι με τη μιση χτεσινη μεζουρα, μετρησα 110tds 1,5kH.
Για να παει 2+ το kH δλδ πρεπει να το κανω φανουροπιτα απο τη σοδα και το tds να παει στα επιπεδα της βρυσης μου (175)
Να την πουλησω δλδ την ΑΟ


ΥΓ το ph τεστ ακομα κιτρινο (= ή < 6) αλλα φυσικα πρεπει να περιμενω λιγο για να δω να ανεβαινει.
Ερχεται το ηλεκτρονικο Ph-metro.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-11-08, 12:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ποιος σου ειπε οτι η σοδα ανεβαζει το GH??
Η σχεση Ph/Kh ειναι αμεση....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-11-08, 12:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιος σου ειπε οτι η σοδα ανεβαζει το GH??
Η σχεση Ph/Kh ειναι αμεση....
Θα καταλαβα λαθος.
Το tds ομως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-11-08, 12:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το tds ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Βασει ορισμου, tds = total dissolved solids....
Αρα οτιδηποτε διαλυεται μεσα στο ενυδρειο, το επηρρεαζει.
Μετρωντας με ηλεκτρονικο οργανο που μετραει την αγωγιμοτητα, οτιδηποτε την επηρρεαζει (αυξανει) εμφανιζεται ως tds....

Και τα λιπασματα ανεβαζουν το tds...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-11-08, 14:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Για να ανέβει η GH θες κάτι τέτοιο και καθάρισες!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-11-08, 14:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το gh ανεβαινει ευκολα γενικως... Αλλα πιος μιλησε για gh?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-11-08, 15:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Το gh ανεβαινει ευκολα γενικως... Αλλα πιος μιλησε για gh?
Ναι δεν θελουμε να ανεβει η gH ουτε το tds.

Η kH θελουμε να ανεβει λιγο (2-3) 0,75ppm ηταν και εχει παει 1,5 με το dennerle
και να μεινει το tds κατω απο 100 (80 ηταν και εχει παει 110) αλλα δυσκολο το βλεπω.

Nα ξαναπροσθεσω σοδα μονο (οχι dennerle) το απογευμα?
ποση για να παει στο 2 το kH? (160 λιτρα νερο) και ξαναβλεπουμε για περισοτερο ανεβασμα της στην πορεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-11-08, 15:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ξεκινας με το 1/3 κουταλιας του γλυκου ανα 6-8 ωρες, μετρας Kh και βλεπεις.
Το tds θα ανεβει ,αλλα δεν γινεται και αλλιως..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-11-08, 15:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΥΓ οσο ηταν κλειστα τα φωτα ειχα αεραντλια, καλα εκανα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ' ότι κατάλαβα έβγαλες το μείγμα που είχες σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Έτσι σκότωσες κάποιους από τους μύκητες που ζούσανε για αυτό έπεσε η παραγωγή CO2.
Όταν όμως το ξαναβάλεις μέσα στο σπίτι, δεν θα πολλαπλασιαστεί ο πληθυσμός τους;
Εχεις δικιο ανεβηκε, λιγο ομως απο 50 φυσ/λεπτο πηγε 66.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-11-08, 15:17
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Το gh ανεβαινει ευκολα γενικως... Αλλα πιος μιλησε για gh?
Παραπάνω βρε που λέμε για άνοδο της GH με σόδα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-11-08, 15:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραπάνω βρε που λέμε για άνοδο της GH με σόδα.
Δεν θελαμε να ανεβει η gH, το αντιθετο.
Λεγαμε αν η σοδα επηρεαζει την gH και απαντηθηκε, οχι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-11-08, 15:21
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

οκ! Το σκάναρα γρήγορα σόρυ.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-11-08, 15:30
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ οσο ηταν κλειστα τα φωτα ειχα αεραντλια, καλα εκανα?


Εχεις δικιο ανεβηκε, λιγο ομως απο 50 φυσ/λεπτο πηγε 66.
γενικα το σκεπτικο κλειστα φωτα σταματαμε co2 βαζουμε αεραντλια γιατι τα φυτα βγαζουν co2 κτλ δεν ειναι και τοσο σωστο μιας και ειναι αυτονοητο οτι δεν θελουμε να παιζουμε πανω κατω το ph μας μεταηυ μερας-νυχτας οποτε πρεπει να βρεις τη χρυση τομη


γιατι το κουραζεις βρε αφου πιστευω οτι ειδη εχεις αρχισει και βλεπεις μπουκαλες και μανομετρα στον υπνο σου
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεμισε οξυγονο το ενυδρειο μου. kifinas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 04-06-08 08:28
οξυγονο προβλημα naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 8 21-10-07 00:03
Crash test lasal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 14-01-05 22:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11101 seconds with 13 queries