Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-11, 17:55
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Και καλό θα ήταν είτε να μην δώσεις σε άλλο χομπίστα, είτε να ενημερώσεις πριν δώσεις
Πάντως γενικότερα είναι πλέον σύνηθες να βρίσκεται τέτοιος συνδυασμός (γκάπι - έντλερ), έχω δει και άλλα στο παρελθόν.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-11, 23:40
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις αποψεις σας.Τελικα τωρα το βραδυ αποφασισαμε με την συζηγο να τα αφησουμε ως εχουν και θα δουμε στο μελλον.Γιατι το να χωρισω και να τα βαλω ειναι αρκετα δυσκολο γιατι δεν ξεχωριζουν οι θυληκιες.Οποτε θα συνεχιζω να τα απολαμβανω ως εχουν και οταν μεγαλωσουν αρκετα θα βγαλω μια καλη φοτο να σας δειξω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-11, 23:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο που πρεπει να σκεφτειτε ειναι οτι τα ψαρια αναπαραγωνται γρηγορα και συντομα το ενυδρειο θα κορεσθει ζητωντας αποσυμφόρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-11, 11:51
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αυτο με που λες ειναι σιγουρο θα ειναι μικρο για τοσα ψαρια.Αλλα ειναι η ευκαιρια μου να αγορασω ενα φιλτρο και να αρχισω να στρωνω και να φυτεψω το μεγαλο που εχω 585 λιτρα καθαρα.Εκει πιστευω να ειναι ολα μια χαρα και θα σταματισω πλεον να χωριζω τις θυληκιες που ειναι να γενισουν και να ειναι ενας πραγματικος βιοτοπος!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-11, 13:47
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

κανε στειρωση σε οσα ειναι υβριδια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-11, 15:31
kostas/poseidonas Ο χρήστης kostas/poseidonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Περιοχή: καρδιτσα-θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

βασικα απο οσα γνωριζω ο συγκεκριμενος υβριδισμος ειναι απαγορευτικος γτ τα καθαροαιμα endler σπανιζουν κ ειναι κριμα για το ειδος..αν εσυ δν εχεις προβλημα κρατα τα ολα, να χαιρεσαι κ τα πολυ ομορφα χρωματα π σιγουρα εχουν.ωστοσο ΠΟΤΕ μην δωσεις σε κανεναν συνχομπιστα καποιο απο αυτα για endler οσο κ αν μοιαζει γτ αν μπουνε σε αποικια endler θα την χαλασουν..

απο βιολογια οσο σκαμπαζω χωρις να ειμαι βεβαιος επειδη τα gappy προερχονται απο απειρες διασταυρωσεις σε ενυδρειο για να εχουν αυτα τα χρωματα κ για αυτο ειναι λιγο αδυναμα,πιστευω τα υβριδια σου θα ειναι πιο ανθεκτικα αφου φερουν κ γονιδια endler ΑΛΛΑ σε καμια περιπτωση δν ειμαι υπερ του υβριδισμου απλα αφου το λαθος εγινε λεω τα θετικα του,μην δεις με κακο ματι τα ψαρακια σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-11, 07:53
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Τελικα βρεθηκε η λυση στο προβλημα μου.Ενας φιλος παλιος χομπιστας(τα παρατισε λογο υποχρεωσεων)θα ξαναξεκινησει.Αρχισε λοιπον το στρωσιμο του ενυδρειου με μπολι απο το δικο μου.Πηρε και τα πρωτα του φυτα και σε λιγες μερες θα μετακομισουμε ολα τα υβριδια εκει ωστε να συνεχισουν να ζουν αρμονικα και ετσι να περιορισουμε μονο σε εκεινο το ενυδρειο και να μπορεσουμε να παρατηρισουμε καλυτερα την συμπεριφορα του νεου ειδους που δημιουργειθικε(καταλαθος).Συντομα θα σας κανω και μια παρουσιαση του νεου ενυδρειου και αργοτερα μια ακομη του νεου μεγαλυτερου δικου μου πλεον στα 585 λιτρα οπου θα αρχισω απο βδομαδα να το φυτευω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υβριδισμος μαλαουι... Πάνος Malawi 30 27-10-10 09:39
υβριδισμος? Πάνος Ζωοτόκα 7 11-08-09 09:59
Υβριδισμος Andros Malawi 7 04-05-08 23:08
υποψια για lck Θεοδωρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 09-02-06 20:52
υβριδισμος Θεοδωρος Αρχάριοι γλυκού νερού 4 02-02-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03944 seconds with 14 queries