Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-09-12, 20:57
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σφουγγαρίστρα να βάλεις μέσα που λέει ο λόγος θα πιάσει βιολογία. δεν λέει κάτι αυτό...

Αν ψάξεις, υπάρχουν πολλά υλικά που κάνουν μηχανική φίλτρανση, π.χ. Eheim Mech, Fluval Prefilter κ.α. Και πιo σωστό είναι να το λέμε προφίλτρανση. Και πολλές φορές χρησιμοποιούμε και χοντρό σφουγγάρι και ένα υλικό σαν αυτά που είπα, εξαρτάται από το ενυδρείο όπως είπε και ο Nick.
Ο κύριος λόγος που βάζουμε οποιοδήποτε υλικό μηχανικής φίλτρανσης είναι κατά κύριο λόγο για να συγκρατεί τα μεγάλα ή μικρά σωματίδια. Αν βάλεις τον βάμβακα πρώτο είναι σαν, σε μια ποσότητα μπάζων να θες να πιάσεις τις κοτρώνες με κόσκινο! Τον χρησιμοποιούμε απλώς για να πιάσουμε ότι σωματίδιο περνάει και από την προφίλτρανση και από τη βιολογική φίλτρανση. Στο τελικό στάδιο πριν το νερό επιστρέψει στο ενυδρείο.
Ακόμα κι έτσι η συσκευασία του είναι ολόκληρο τσουβάλι! Καταλαβαίνεις πόσο ευαίσθητος είναι.

Το ότι θα πιάσουν και βιολογία είναι δευτερεύον. Και το coarse σφουγγάρι και ο ενυδρειακός βάμβακας θα πιάσουν βιολογία ως ένα σημείο. Αν ήταν έτσι ούτε σιποραξ, substrat, biomax ή οποιοδήποτε άλλο υλικό βιλογικής φίλτρανσης θα βάζαμε. Θα βάζαμε σκέτα coarse σφουγγάρια ή βάμβακα.

Ο λόγος που το κάνουμε αυτό είναι γιατί τα υλικά που είναι σχεδιασμένα για βιολογική φίλτρανση έχουν πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης για τα βακτήρια από ότι το σφουγγάρι ή ο βάμβακας.
Τον υαλοβαμβακα ποσα πλυσιματα μπορουμε να τον κανουμε? Καθε φορα που τον πλενουμε δεν χανουμε καποιο ποσοστο της βιολογιας μας?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-09-12, 21:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το ποσοστο της βιολογιας στον υαλοβαμβακα ειναι πολυ μικρο σε σχεση με την βιλογια που ειναι στα βιολογικα υλικα. Φτηνος ειναι καλυτερα να τον αλλαζεις με καινουργιο καθε μηνα πχ. Αν το πλυνεις με νερο βρυσης θα πεθανει ολη η βιολογια πανω του.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-09-12, 21:13
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Η σωστή σειρά είναι:

Μηχανική φίλτρανση > Χημική φίλτρανση (ενέργος άνθρακας) > Βιολογική φίλτρανση.

Δεν μπορείς πρώτα να έχεις το βιολογικό υλικό και μετά να συγκρατείς τα σωματίδια πριν επιστρέψει το νερό στο ενυδρείο.
Είναι εντελώς ανάποδο, αν περνά το νερό με ακαθαρσίες, σκόνη, κλπ. πρώτα από το Siporax, βουλώνει από αυτά και δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε, δηλαδή βιολογικά.
Αν το filter wool μπουκώνει, θέλει αλλαγή. Αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε. Να μην μπουκώνουν μηχανικά τα βιολογικά υλικά του φίλτρου μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-09-12, 21:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καταλαβαινω τη λογικη σου η σωστη σειρα αυτη ειναι. Το θεμα ειναι οτι αν κατι περασει απτα σφουγγαρια απτην αρχη, αν υπαρχει ενα χοντρο και ενα λεπτοτρυπο, τοτε σιγουρα θα περασει και το σιποραξ, λογω σχηματος και μονο, και δεν θα πιασει χωρο απτη βιολογια. Μετα σειρα εχει το βαμβακι για να το σταματησει πριν ξαναμπει στο ενυδρειο. Εγω με αυτη τη λογικη το βλεπω.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-09-12, 22:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blokatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σωστή σειρά είναι:

Μηχανική φίλτρανση > Χημική φίλτρανση (ενέργος άνθρακας) > Βιολογική φίλτρανση.

Δεν μπορείς πρώτα να έχεις το βιολογικό υλικό και μετά να συγκρατείς τα σωματίδια πριν επιστρέψει το νερό στο ενυδρείο.
Είναι εντελώς ανάποδο, αν περνά το νερό με ακαθαρσίες, σκόνη, κλπ. πρώτα από το Siporax, βουλώνει από αυτά και δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε, δηλαδή βιολογικά.
Αν το filter wool μπουκώνει, θέλει αλλαγή. Αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε. Να μην μπουκώνουν μηχανικά τα βιολογικά υλικά του φίλτρου μας.

Σα σκεπτικο τα λες σωστα, αλλα οπως ειπα και πανω εξαρταται απο το ενυδρειο, την ποσοτητα ρυπων, την ποσοτητα αιωρουμενων σωματιδιων κτλ κτλ κτλ.
Εχω μικρο ενυδριακι μονο με βιολογικο υλικο και δεν ποιανει καθολου βρωμα γιατι ειναι τιγκα στα σαλιγκαρια και τις γαριδες οποτε δεν παιζουν σχεδον καθολου αιωρουμενα σωματιδια (ορατα τεσπα γιατι πολυ λεπτοτερα εννωειται πως θα υπαρχουν)
Σε αλλα ενυδρεια ακολουθω αλλη τακτικη με λιγο πιο πολυπλοκες διαταξεις με πολυ καλη μηχανικη φιλτρανση (ενα υλικο σα μαλι πετονιας πρωτα, μετα μπλε σφουγκαρι μετα filterwool μετα βιολογικα υλικα,επειτα τυρφη και τελος filterwool ).
Βλεπεις πως ακομα και τα υλικα μας δεν ειναι ιδια και ο καθε ενας προσαρμοζει το φιλτρο του στις αναγκες του ενυδρειου του (πχ εσυ προφανως εχεις καποιο νταμαρακι οποτε βαζεις ενεργο ανθρακα, αλλος που εχει φυτεμενο δε θελει τετοιο πραγμα οπως και οσοι θελουν να υπαρχουν ουσιες απο τυρφη, φυλλα κτλ), με λιγα λογια με αντιληψη και μετα απο πειραματισμους οι περισσοτεροι εχουμε φτιαξει τα φιλτρα μας οπως τα θεωρουμε καλυτερα για τα ενυδρεια μας, ομως για καποιον που ξεκιναει, προκειμενου να μην πελαγωσει απο το πληθος υλικων που υπαρχουν και φυσικα για να μη χρησιμοποιησει λαθος υλικα (κατι συνηθισμενο) η πιο απλη προταση ειναι ενα χοντρο μηχανικο φιλτρο (το μπλε σφουγκαρι εχει αποδειχτει πολυ καλο γιατι δε μπουκωνει) μετα το βιολογικο και τελος ενα ψιλο φιλτρακι να κραταει τη "σκονη".
Το αν θα βαλει χημικο φιλτραρισμα, αν μπορει να βαλει καλυτερη μηχανικη φιλτρανση στο αρχικο σταδιο, η αν θα κανει οποιαδηποτε διαφοροποιηση ειναι κατι που θα το δει στην πορεια, αλλα αυτη η σειρα που συνηθως προτεινουμε ειναι απλα μια ΒΑΣΙΚΗ σειρα υλικων που χοντρα -ψιλα δε θα εχουν προβλημα σε κανενα ενυδρειο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-09-12, 22:59
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό. Μπορεί να έχεις γαριδοενυδρείο με μηχανικό αερόφιλτρο π.χ. και να είσαι μια χαρά. Αυτό που προτείναμε και ο Nick και εγώ, είναι μια βασική, δοκιμασμένη πάνω από όλα, διάταξη σε εξωτερικό φίλτρο. Τίποτα άλλο.

Φίλε Blokatos για να καταλάβω καλά τι προτείνεις: Σαν προφίλτρανση προτείνεις τον ενυδρειακό βάμβακα?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-12, 23:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Blokatos για να καταλάβω καλά τι προτείνεις: Σαν προφίλτρανση προτείνεις τον ενυδρειακό βάμβακα?


αν ειναι γυαλι το ενυδρειο του και δεν εχει σχεδον καθολου αιωρουμενα σωματιδια γιατι οχι? ολα γινονται.
Για να λεει για ανθρακα η νταμαρι εχει η bare bottom οποτε λογικα το νερο του θα ειναι κρυσταλο...
Επισεις καποιος που βαζει πολυ συχνα σκουπα βυθου και εχει αμμο και οχι και πολλα φυτα η αλγες παλι δε θα εχει μεγαλο προβλημα να το κανει...
Ολα εξαρτωνται απο το ενυδρειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-12, 23:46
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειναι γυαλι το ενυδρειο του και δεν εχει σχεδον καθολου αιωρουμενα σωματιδια γιατι οχι? ολα γινονται.
Για να λεει για ανθρακα η νταμαρι εχει η bare bottom οποτε λογικα το νερο του θα ειναι κρυσταλο...
Επισεις καποιος που βαζει πολυ συχνα σκουπα βυθου και εχει αμμο και οχι και πολλα φυτα η αλγες παλι δε θα εχει μεγαλο προβλημα να το κανει...
Ολα εξαρτωνται απο το ενυδρειο
Έπεσες μέσα. Ποταμίσια άμμο, κάποιες πέτρες στρογγυλεμένς, λίγα φυτά (ένα ματσάκι κερατόφυλλο και διάσπαρτα φυτέματα διαφόρων μεγεθών από Hygrophila Polysperma) προς το παρόν και 4 bronze cory.
Προσεχώς θα βάλω και 5 neon tetra, κάποια ρίζα mangrove, λίγη moss και ίσως ένα ακόμη φυτό.

Το φίλτρο μου είναι filter wool και μετά 1 λίτρο ελαφρόπετρα σε 3 κάλτσες για να τις καθαρίζω μία τη φορά. Χημική φίλτρανση δεν μέσα, έχω καβάτζα ενεργό άνθρακα αν τυχόν χρειαστεί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-09-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ νταμαρι ακριβως δεν το λες αλλα δεν πρεπει να ειναι και ενυδρειο που να εχει πολλα αιωρουμενα, τουλαχιστο σε σχεση με ενα φυτεμενο με χαλικι, αρα αν βλεπεις πως δε σου μπουκωνει πολυ το filterwool γιατι οχι?


Περιπου ποσο καιρο κανει να τιγκαρει?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-09-12, 23:52
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Blokatos για να καταλάβω καλά τι προτείνεις: Σαν προφίλτρανση προτείνεις τον ενυδρειακό βάμβακα?
Το προτιμώ γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα ότι στο βιολογικό υλικό "παρκάρουν" κάθε λογής σκουπίδια ή σωματίδια. Θέλω στις αποικίες των βακτηριδίων να πηγαίνει νερό χωρίς άλλα στερέα κατάλοιπα.

Βέβαια, όπως σωστά λέει και ο συνονόματος, είναι και θέμα γούστου το τι δουλεύει ο καθένας και πως προτιμάει τις ρουτίνες του ενυδρείου του.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ νταμαρι ακριβως δεν το λες αλλα δεν πρεπει να ειναι και ενυδρειο που να εχει πολλα αιωρουμενα, τουλαχιστο σε σχεση με ενα φυτεμενο με χαλικι, αρα αν βλεπεις πως δε σου μπουκωνει πολυ το filterwool γιατι οχι?


Περιπου ποσο καιρο κανει να τιγκαρει?
Δεν το αφήνω ποτέ να τιγκάρει (το filter wool, αν κατάλαβα καλά ότι αυτό εννοείς), το αλλάζω συνήθως στις δύο με 3 εβδομάδες αλλά και πάλι η ροή της εξόδου δεν έχει πέσει καθόλου.
Το έχω αφήσει και μήνα χωρίς να χάσει η ροή της εξόδου. Μπορώ να υποθέσω ότι για να τιγκάρει πρέπει να πάει πάνω από 1,5 μήνα.
Βέβαια έχω πολλά σαλιγκάρια και τα cory δεν αφήνουν τίποτα να πάει χαμένο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Blokatos : 28-09-12 στις 23:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-09-12, 00:18
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Όλα γίνονται. Ας ξεκινήσει κάποιος με το χοντρό σφουγγάρι, κι όταν νιώθει σίγουρος για την ποιότητα του νερού και την προσοχή του στη λεπτομέρεια ας βάλει ότι θέλει. Δεν με νοιάζει για αυτό το επίπεδο. Και πάλι μπορεί να έχεις τέλειες συνθήκες και να έχεις κάργα σαλιγκάρια π.χ. Δεν μιλάμε μόνο για "σκουπίδια".
Όχι όμως να λέμε ότι θα βάλουμε filterwool για τα χοντρά. Είναι και νέοι φίλοι στο forum που ψάχνονται διαβάζοντας. Ας μάθουν τον ορθόδοξο τρόπο πρώτα.
-------------------------
Παράθεση:
Το προτιμώ γιατί δεν μου αρέσει η ιδέα ότι στο βιολογικό υλικό "παρκάρουν" κάθε λογής σκουπίδια ή σωματίδια. Θέλω στις αποικίες των βακτηριδίων να πηγαίνει νερό χωρίς άλλα στερέα κατάλοιπα.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο κάνουμε προφίλτρανση. Επίσης αν πηγαίνει μόνο νερό δεν θα ζήσουν τα βακτήρια. Πρέπει να πηγαίνει και κάτι ακόμη για να ζήσουν....

Παράθεση:
Το φίλτρο μου είναι filter wool και μετά 1 λίτρο ελαφρόπετρα σε 3 κάλτσες για να τις καθαρίζω μία τη φορά. Χημική φίλτρανση δεν μέσα, έχω καβάτζα ενεργό άνθρακα αν τυχόν χρειαστεί.
Δηλαδή το βιολογικό σου υλικό αν κατάλαβα είναι η ελαφρόπετρα. Και από κάτω βάμβακα για μηχανική φίλτρανση?

Παράθεση:
Έπεσες μέσα. Ποταμίσια άμμο, κάποιες πέτρες στρογγυλεμένς, λίγα φυτά (ένα ματσάκι κερατόφυλλο και διάσπαρτα φυτέματα διαφόρων μεγεθών από Hygrophila Polysperma) προς το παρόν και 4 bronze cory.
Προσεχώς θα βάλω και 5 neon tetra, κάποια ρίζα mangrove, λίγη moss και ίσως ένα ακόμη φυτό.
Γιατί μου κάνει για ενυδρείο αρχαρίου? Δεν είναι κακό και ντροπή, όλοι από κάπου ξεκινήσαμε. Εγώ είχα να σου πω αυτά τα 5 πράγματα από τη μεριά μου. Αν ξέρεις περισσότερα, ζητώ συγγνώμη και αποσύρομαι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rtolis : 29-09-12 στις 00:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-09-12, 00:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Η ελαφροπετρα ειναι αρκετα καλο βιολογικο υλικο αν εχεις να γεμισεις καποιο μεγαλο sump αλλα ενα λιτρο το βλεπω πολυ οριακο...
Με τετοιες συνθηκες οντως το βιολογικο πρεπει να παραμενει τζαμι, αλλα αν ειχες καποιο βιολογικο υλικο με τεραστια επιφανεια αποικησης τοτε το να μαζεψει μια ελαχιστη σκονιτσα δε θα το εβλεπες προβλημα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-09-12, 01:02
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μου κάνει για ενυδρείο αρχαρίου? Δεν είναι κακό και ντροπή, όλοι από κάπου ξεκινήσαμε.
Γιατί είμαι αρχάριος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είχα να σου πω αυτά τα 5 πράγματα από τη μεριά μου. Αν ξέρεις περισσότερα, ζητώ συγγνώμη και αποσύρομαι.
Φιλαράκο, με παρεξήγησες. Ο γραπτός λόγος δεν βοηθά καμιά φορά. Δεν θέλω να αποσυρθείς. Αν αποσυρθείς πως θα κάνουμε κουβέντα...;;
Απλά είπα τη γνώμη μου με βάση όσα έχω διαβάσει και όσα έχω διαπιστώσει εμπειρικά στα 3 χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπυ.
Δεν ήθελα να σε προσβάλω, ήθελα μόνο να συμμετέχω στη συζήτηση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-09-12, 01:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blokatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ήθελα να σε προσβάλω, ήθελα μόνο να συμμετέχω στη συζήτηση.
και παρα πολυ καλα εκανες... Προσωπικα μου εδωσες ενα καλο τριγκαρισμα γιατι πολλοι αρχαριοι δε χρησιμοποιουν και το οτι καλυτερο ως βιολογικο (ειδικα σε θεμα ποσοτητας) οποτε οντως πρεπει να ειναι γυαλι, οποτε οι συμβουλες αναβαθμιζονται: μετα το μπλε σφουγκαρι μπορουμε να προσθεσουμε ενα filterwool και επειτα το βιολογικο, και μετα παλι filterwool προαρετικα κι αυτο δεν κοστιζει τιποτε απολυτως σε κανεναν ουτε ειναι καμια πολυπλοκη συνθεση που να μη γινεται κατανοητη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-09-12, 01:34
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ελαφροπετρα ειναι αρκετα καλο βιολογικο υλικο αν εχεις να γεμισεις καποιο μεγαλο sump αλλα ενα λιτρο το βλεπω πολυ οριακο...
Την επέλεξα για να αντικαταστήσω τα εργοστασιακά σφουγγάρια βιολογίας που είχε το φίλτρο. Πιστεύω ότι με την ελαφρόπετρα αναβαθμίστηκε το φίλτρο μου. Τώρα με 4 cory και 5 neon tetra μελλοντικά, δεν νομίζω να είμαι στα όρια του filtering capacity.
Αν είναι, του βάζω και ένα καλτσάκι με Siporax για συμπλήρωμα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-09-12, 01:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε ναι, αυτο μονο στην πραξη μπορεις να το δεις...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-09-12, 14:47
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Blokatos καλά κάνεις και την ψάχνεις. Αυτό που σου προτείνω είναι ότι χρησιμοποιείτε στο 90% των ενυδρείων. Το υπόλοιπο 10% είναι κατά κύριο λόγο ενυδρεία ειδικών απαιτήσεων και ενυδρεία φίλων που ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.
Ένα απλό παράδειγμα: Από την είσοδο του φίλτρου θα περάσουν και μικρά σαλιγκαράκια ή αυγά αυτών. Αν έχεις ενυδρειακό βάμβακα για τα χοντρά είναι σίγουρο ότι θα περάσουν στο βιολογικό σου υλικό, και πολύ περισσότερο θα μπλοκάρουν τη ροή του φίλτρο σου. Δεν περνάνε μόνο "σκουπίδια" από το φίλτρο...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-09-12, 15:30
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Blokatos καλά κάνεις και την ψάχνεις. Αυτό που σου προτείνω είναι ότι χρησιμοποιείτε στο 90% των ενυδρείων. Το υπόλοιπο 10% είναι κατά κύριο λόγο ενυδρεία ειδικών απαιτήσεων και ενυδρεία φίλων που ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.
Ένα απλό παράδειγμα: Από την είσοδο του φίλτρου θα περάσουν και μικρά σαλιγκαράκια ή αυγά αυτών. Αν έχεις ενυδρειακό βάμβακα για τα χοντρά είναι σίγουρο ότι θα περάσουν στο βιολογικό σου υλικό, και πολύ περισσότερο θα μπλοκάρουν τη ροή του φίλτρο σου. Δεν περνάνε μόνο "σκουπίδια" από το φίλτρο...
Σε αυτό έχεις πολύ δίκιο. Κάποιες φορές που καθαρίζω το φίλτρο, βρίσκω στα βιολογικά υλικά μικροσκοπικά σαλιγκάρια, εκατοντάδες, μην πω χιλιάδες...

Τι να βάζω μπροστά για να μην περνάνε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-09-12, 16:01
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Να εκφρασω και εγω μια απορια,που ανατρεπει οσα ηξερα μεχρι τωρα.
Εγω εχω το fluval 205.Για αρχη εχει 2 σφουγγαρια για να μαζευει ολες τις βρωμες και τα μικροσωματιδια.επειτα το νερο περναει απο τρια σταδια φιλτραρισματος.Ο πρωτος ειναι απο ενεργο ανθρακα.Το 2 και 3 σταδιο ειναι απο το λεγομενο μακαρονι.Το ενυδρειο ειναι φυτεμενο με προοπτικη να γεμιση με φυτα.Δεν χρειαζετε ο ανθρακας στο φιλτρο.Ειναι προτιμοτερο στην θεση του να βαλω και αλλο μακαρονι?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-09-12, 16:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν εχεις φυτεμενο εννωειται δε βαζεις ανθρακα γιατι κατακρατει ολες τις χρησιμες ουσιες για τα φυτα. Σε ενα τετοιο ενυδρειο το χημικο φιλτραρισμα γινεται απο τα φυτα με το φυσικο τροπο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-09-12, 17:34
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ.Θα τον βγαλω σημερα και θα συμπληρωσω μακαρονι.
-------------------------
Τον ανθρακα μολις τον εβγαλα.Συμπληρωσα το κενο με μακαρονι.Τον ανθρακα τον αφηνω στον ηλιο να στεγνωση και μετα αποθηκευση?
Η χαλαει και οποτε χρειαστει θελει καινουργιο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φιλιππας : 30-09-12 στις 17:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-09-12, 19:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το πιο πιθανο ειναι να εχει μαζεψει πραγμα οποτε τον πετας και παιρνεις νεο για καβατζα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-09-12, 20:24
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Αυτο θα κανω γιατι τον εχω και 3 χρονια μεσα.Οποτε πεταμα και αντικατασταση.
Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-09-12, 20:27
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε σε 3 χρονια δεν ειναι πια ενεργος ανθρακας, βιολογικο υλικο εχει γινει
υπεθετα πως τον ειχες κανα μηνα - διμηνο...

Πλακα πλακα για κανα δυο μερες παιρνε και μετρησεις γιατι οντως εχει μετατραπει πια σε βιολογικο ο ανθρακας και μολις πεταξες μαζι του καποιο ποσοστο βιολογιας (οχι πως ειναι πολυ σημαντικο αφου εχεις βιολοκικο υλικο, αλλα καλου κακου παρε καμια μετρηση αυριο και μεθαυριο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-09-12, 21:41
Φιλιππας Ο χρήστης Φιλιππας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2012
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε σε 3 χρονια δεν ειναι πια ενεργος ανθρακας, βιολογικο υλικο εχει γινει
υπεθετα πως τον ειχες κανα μηνα - διμηνο...

Πλακα πλακα για κανα δυο μερες παιρνε και μετρησεις γιατι οντως εχει μετατραπει πια σε βιολογικο ο ανθρακας και μολις πεταξες μαζι του καποιο ποσοστο βιολογιας (οχι πως ειναι πολυ σημαντικο αφου εχεις βιολοκικο υλικο, αλλα καλου κακου παρε καμια μετρηση αυριο και μεθαυριο)
Γιαυτο το λογο εκανα σημερα και αλλαγη του νερου.Ακριβως την ιδι ασκεψη ειχαμε.Βεβαια το ζουμι μεσα απο το καδο δεν το πειραξα,οποτε πιστευω οτι το καινουργιο μακαρονι θα αποικιθει πολυ ποιο γρηγορα.Το εβαλα και κατω κατω.
αυριο δεν θα ταισω τα ψαρια να μην επιβαρρυνω το νερο,και απο μεθαυριο θα ξεκινησω να ταιζω σιγαααααα σιγααααααααα
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-10-12, 02:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μακαρονι εννωεις siporax η καποιο αναλογο λογικα κι οχι το γυαλιστερο μη πορωδες μακαρνι, γιατι εκεινο ειναι μηχανικο κι οχι βιολογικο φιλτρο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-10-12, 03:10
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blokatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό έχεις πολύ δίκιο. Κάποιες φορές που καθαρίζω το φίλτρο, βρίσκω στα βιολογικά υλικά μικροσκοπικά σαλιγκάρια, εκατοντάδες, μην πω χιλιάδες...

Τι να βάζω μπροστά για να μην περνάνε;
Ξέρει κανείς κάτι πάνω στο θέμα αυτό;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-10-12, 03:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπλε σφουγκαρι, ωστε να αποικουν εκει...
γι αυτο λεμε ειναι το καλυτερο προσταδιο συνηθως...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-10-12, 12:46
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
μπλε σφουγκαρι, ωστε να αποικουν εκει...
γι αυτο λεμε ειναι το καλυτερο προσταδιο συνηθως...


Αυτό προτείνουμε ο Nick κι εγώ. Σκέψου το πρακτικά: από που είναι δυσκολότερο να περάσει το σαλιγκάρι? Από το "μαλλί" ή από το σφουγγάρι?

Παράθεση:
ε σε 3 χρονια δεν ειναι πια ενεργος ανθρακας, βιολογικο υλικο εχει γινει
υπεθετα πως τον ειχες κανα μηνα - διμηνο...
Μετά τον ένα μήνα, άντε να βάλουμε και κάτι ακόμη, είναι απλό βιολογικό υλικό κι όχι τέλειο κιόλας ή απλό σφουγγαράκι του θεού αν είναι σε τέτοια μορφή. (το οποίο κάνει για απλό προφίλτρο)
Τον άνθρακα συνήθως τον χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να απορροφήσουμε κάτι από το νερό του ενυδρείου. Π.χ. να έχουμε κάνει μια θεραπεία με φάρμακο την προηγούμενη περίοδο.

Παράθεση:
μακαρονι εννωεις siporax η καποιο αναλογο λογικα κι οχι το γυαλιστερο μη πορωδες μακαρνι, γιατι εκεινο ειναι μηχανικο κι οχι βιολογικο φιλτρο
Μπορεί στο 2 στάδιο να έχει μηχανικό πάνω από το σφουγγάρι και στο τρίτο κεραμικό.. Ας μα εξηγήσει ο φίλος μας, αν θέλει. Αν έχει τις συσκευασίες των προϊόντων ακόμη καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 02-10-12, 07:06
rakita Ο χρήστης rakita δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Περιοχή: ΒΟΥΛΑ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Φιλοι μου να κανω και εγω μια ερωτηση

Τα σφουγγαρια (χοντρο, ψιλο) τα καθαριζουμε ας πουμε καθε μηνα αναλογα με τα σκουπιδια.
Το Βιολογικο μερος του φιλτρου (το δικο μου EHEIM SUBSTRAT pro) καθε ποτε το καθαριζουμε ή δεν το καθαριζουμε γιατι θα σκοτωθουν τα μικροβια και καθε ποτε το αντικαταστουμε ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικό υλικό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-02-12 19:28
Βιολογικά Υλικά. kesanis Γλυκό νερό - Γενικά 21 02-03-11 21:15
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Ιδέες για βιολογικό υλικό! gregoryn Γλυκό νερό - Γενικά 12 30-12-08 23:32
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09671 seconds with 13 queries