Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 17-01-12, 22:22
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

ναι αλλα εσυ εχεις θερμοκρασια δωματιου σχεδον 20 και στο ενυδρειο αρχιζει και πεφτει.τι να πω ρε φιλε?
στο ριο 240 εδινε τον 200αρη και με θερμοκρασια δωματιου 20 βαθμους ειχα δει με το θερμοστατη τερμα ανοιχτο και 30 βαθμους στο ενυδρειο.βεβαια δεν εκλεινε ποτε αλλα το νερο το ζεσταινε.
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 17-01-12, 22:28
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Eπειδή οι θερμοστάτες της juwel είναι λίγο μαπεξ γι'άυτό καλό θα ήταν πέρα του θερμοστάτη σου να πάρεις και έναν άλλον να βοηθάει(απο 150 και πάνω)
Είναι πολλά τα λίτρα και σε περίπτωση βλάβης άντε τρέξε τελευταία στιγμή να πάρεις θερμοστάτη!
Όχι πως σε τόσα λίτρα πέφτει εύκολα η θερμοκρασία, αλλά ανεβαίνει δύσκολα!
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 17-01-12, 22:31
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

την χρηση δευτερου θερμαντηρα την προτεινει αν εχεις το ενυδρειο σε χωρο που η θερμοκρασια ειναι κατω απο τους 18 βαθμους(εριξα μια ματια στο manual της juwel στο net γιαυτο στο λεω).
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδή οι θερμοστάτες της juwel είναι λίγο μαπεξ γι'άυτό καλό θα ήταν πέρα του θερμοστάτη σου να πάρεις και έναν άλλον αν βοηθάει(απο 150 και πάνω)
Είναι πολλά τα λίτρα και σε περίπτωση βλάβης άντε τρέξε τελευταία στιγμή να πάρεις θερμοστάτη!
Όχι πως σε τόσα λίτρα πέφτει εύκολα η θερμοκρασία, αλλά ανεβαίνει δύσκολα!
Παναγιωτη το θεμα ειναι να δει ο Νικος πρωτα αν δουλευει σωστα αυτος και αν δεν φτανει βαζει και ενα βοηθητικο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas78 : 17-01-12 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 17-01-12, 22:35
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Γι'αυτό όπως είπα και πιο πάνω να το τσεκάρει το πρωί που θα φτάσει την θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 18-01-12, 00:03
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

αυτη τη στιγμη η θερμοκρασια ειναι 28,1 βαθμοι. πευτει πολυ πολυ αργα.
-------------------------
πω πω τωρα ειδα ολες τις απαντησεις σας. ημουν στην προηγουμενη σελιδα και εκανα refresh.

τι να πω. ας ελπισουμε οτι θα παραμεινει σταθερο στους 28
-------------------------
επισης οταν το πρωι φευγουμε για τη δουλεια τα καλοριφερ δεν τα αφηνουμε αναμμενα. στανταρ το πρωι μπορει να πεφτει πολυ χαμηλοτερα η θερμοκρασια του δωματιου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 18-01-12 στις 00:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 18-01-12, 00:15
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

ασχετο αλλα μην κλεινεις εντελως το καλοριφερ(οχι για το ενυδρειο)απλα χαμηλωσε το γιατι μεχρι να ανεβασει θερμοκρασια οταν γυρνας θα σου καψει περισσοτερο απο το να το ειχες χαμηλωμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 18-01-12, 10:10
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

(μμμ αυτο το ασχετο μου το εχουν ξαναπει )

λοιπον το βραδι στις 12 εκλεισα το καλοριφερ
κοιμηθηκα στις 1 και ειχα 27,8 βαθμους
το πρωι στις 8 που ειδα ειχε 26.2
σηκωσα λιγο το θερμοστατη και ειδα οτι δουλευε.

θα ξανακανω το κολπο με τον κουβα το απογευμα και θα βαλω μεσα το θερμομετρο να δω αν διατηρει τη θερμοκρασια που του βαζω

φοβαμαι αν παω στο πετ σοπ και τους πω οτι δεν δουλευει θα τον βαλουν στην πριζα θα αναψει το λαμπακι και θα μου πουν δουλευει
-------------------------
να τον βαλω να δουλευει καπου στο κεντρο του ενυδρειου να δουμε τι θα γινει?
εξακολουθω να πιστευω οτι εκει στη γωνιτσα μεσα στο κουβουκλιο του φιλτρου κατι δεν παει καλα. στον κουβα που τον εβαλα δουλευε συνεχεια ενω στο ενυδρειο δουλευει λιγο και σταματαει. μηπως εχει χαλασει ο θερμοστατης της θερμαστρας?
-------------------------
απο οτι διαβαζω, το ιδιο προβλημα εχω με το παλικαρι


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24059

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 18-01-12 στις 10:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 18-01-12, 13:03
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Δοκίμασε τον σε άλλη θέση όπως είπες και εσύ..πάντως εμένα ο 300αρης της Jagger τοποθετημένος μέσα στο φίλτρο μέσα σε 5 ώρες περίπου από 24 βαθμούς το έφτασε 29,5...από δικό μου λάθος βέβαια στην ρύθμιση της θερμοκρασίας!Σχεδόν έναν βαθμό την ώρα δηλαδή..

Μου φαίνεται οτι δεν αποδίδει τα απαιτούμενα ο δικός σου..έχω ακούσει οτι οι θερμοστάτες της Juwel δεν είναι και πολύ καλοί,αλλά όχι κ έτσι!
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 18-01-12, 13:08
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Vag ετσι νομιζω και εγω.
Απο συζητησεις εδω μεσα απο οτι καταλαβα ειναι για τα πανυγυρια αυτοι της juwel.

σε τι ενυδρειο εχεις μονο 1 300ρη?
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 18-01-12, 13:29
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε τι ενυδρειο εχεις μονο 1 300ρη?

Στο 400αρι μου..

Εγώ βέβαια τον ανάβω πολύ σπάνια!Η θερμοκρασία του ενυδρείο είναι 24-25 χωρίς να ανάβει ποτέ θερμοστάτης...25 φτάνει όταν ανάψει το φως και περάσει αρκετή ώρα!
Αν δω την θερμοκρασία και πέσει κάτω από 24 τότε τον ανάβω για λίγο(μία-δύο φορές την εβδομάδα μέχρι στιγμής)..εκείνη την μέρα έφυγα και τον ξέχασα ανοιχτό και όταν γύρισα το είχε φτάσει 29,4...
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 18-01-12, 13:54
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

μεγαλε στην Αφρικη μενεις? απο εκει θα παρω τα Acei μου?
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 18-01-12, 14:13
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα να μην ξαναβάλεις ζεστό νερό, αλλα να το αφήσεις να δεις μέχρι που θα στο αφήσει και σε τι θερμοκρασία τον έχεις ρυθμίσει.
Αν πχ τον έχεις ρυθμίσει στους 28 και σου πάει στους 25 τότε το πάς στους 29 και πάει στους 26. Εγώ αυτό έκανα και πιάνει.
Το θερμόμετρο βάλτο στην άλλη άκρη και όχι κοντά στον θερμοστάτη!

ΥΓ: Στο δικό μου δεν πάει πάνω απο 20 βαθμούς αλλά ο θερμοστάτης κρατάει σταθερά στους 26,5 και πάει και ρελαντί!
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 18-01-12, 14:14
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγαλε στην Αφρικη μενεις? απο εκει θα παρω τα Acei μου?
To σπίτι έχει maximum 21 βαθμούς σκέψου...

Από εκεί θα πάρεις μωρά αν θες..αλλά θα πρέπει να περιμένεις πολύ!Και τα δικά μου μωρά είναι όπως σου είπα..
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 18-01-12, 14:17
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου πρότεινα να μην ξαναβάλεις ζεστό νερό, αλλα να το αφήσεις να δεις μέχρι που θα στο αφήσει και σε τι θερμοκρασία τον έχεις ρυθμίσει.
Αν πχ τον έχεις ρυθμίσει στους 28 και σου πάει στους 25 τότε το πάς στους 29 και πάει στους 26. Εγώ αυτό έκανα και πιάνει.
Το θερμόμετρο βάλτο στην άλλη άκρη και όχι κοντά στον θερμοστάτη!
ειναι στην τελειως απεναντι μερια στο πλαι. και ηθελα να ρωτησω μηπως πρεπει να το βαλω απο τη μερια του θερμομετρου. αρα το αφην ω οπου ειναι τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 18-01-12, 14:22
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: Στο δικό μου δεν πάει πάνω απο 20 βαθμούς αλλά ο θερμοστάτης κρατάει σταθερά στους 26,5 και πάει και ρελαντί!
Το σπίτι εννοώ ότι δεν πάει παραπάνω απο 20!
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 18-01-12, 20:53
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ανακουφιστηκα καπως. μολις γυρισα στο παγωμενο σπιτι μου (πρεπει να εχει καπου 15βαθμους ) και ειδα το ενυδρειο στους 24,8 . Το πρωι ηταν στους 26.
Το να εχασε μονο 1,2 βαθμους μεσα στο στο κρυο σπιτι το θεωρω αδυνατο. σιγουρα ο θερμοστατης εκανε δουλεια.

ειναι στους 31 βαθμους ο θερμοστατης απο το πρωι.
σε 20 λεπτα αναβουν τα φωτα του ενυδρειου και το σπιτι θα ζεσταθει. για να δουμε αν θα εχουμε καποια αυξηση.
-------------------------
απο την ωρα που αναψαν τα φωτα και το σπιτι ζεσταθηκε καπως καταφεραμε να παμε απο τους 24,8 στα 25,1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 18-01-12 στις 20:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 18-01-12, 20:59
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Sorry, αλλά δεν καταλαβαίνω όσο κι αν διαβάζω ποιο είναι το πρόβλημα...
Προσπαθείς να κρατήσεις 26 βαθμούς και δεν μπορείς; Ή να φτάσεις 28-29 για να έχεις καλύτερη ανάπτυξη της βιολογίας;

Πες μου λίγο σε παρακαλώ...
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 18-01-12, 21:34
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ναι. ιδανικα θα ηθελα θερμοκρασια 29 για να επιταχυνθει ο κυκλος του αζωτου. απο οτι διαβαζω τα ψαρακια θελουν 26,5

εγω αυτη τη στιγμη εχω 25,2 ανεβαινει σιγα σιγα αλλα μαλλον δεν μπορει να φτασει πιο ψηλα. παντως δεν μπορουμε να πουμε οτι δεν δουλευει το εργαλειο. απλα δεν δουλευει σωστα απο τη στιγμη που εγω το εχω στο 30 και αυτο αγκομαχαει.

για την ωρα προβλημα δεν υπαρχει. αλλα αν το ενυδρειο ηταν ετοιμο απο μεριας βιολογιας να φιλοξενησει ψαρια, θα μπορουσα να τα βαλω?

θα χτυπησω εναν jager τον αλλο μηνα απο οτι βλεπω
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 18-01-12, 21:39
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδα το ενυδρειο στους 24,8 . Το πρωι ηταν στους 26.
Το να εχασε μονο 1,2 βαθμους μεσα στο στο κρυο σπιτι το θεωρω αδυνατο. σιγουρα ο θερμοστατης εκανε δουλεια.

ειναι στους 31 βαθμους ο θερμοστατης απο το πρωι.
σε 20 λεπτα αναβουν τα φωτα του ενυδρειου και το σπιτι θα ζεσταθει. για να δουμε αν θα εχουμε καποια αυξηση.
Τότε ή είναι ελαττωματικός ο θερμαντήρας ή δεν είναι αρκετός για τόσα λίτρα...δεν εξηγείται αλλιώς...
-------------------------
Για την θερμοκρασία για τα ψάρια μην το σκέφτεσαι καν..ζουν άνετα από 23-28C!!

Εγώ στο δικό μου τα έχω με θερμοκρασία ~24,5

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη \/ag : 18-01-12 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 18-01-12, 21:40
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Οκ σωστή σκέψη. ¶ρα από ότι καταλαβαίνω θα στρώνεις το ενυδρείο 1 μήνα με τροφούλα κλπ;

*** Φίλε ο θερμαντήρας είναι μια χαρά. Επίσης ξέρουν καλά τι κάνουν και τον τοποθετούν μέσα στο φίλτρο, εκεί έχει τη μέγιστη απόδοση.
Βλέπω κι εγώ τα ίδια φαινόμενα στο ενυδρείο μου. Φταιει η χαμηλή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι. 15αρια χτυπάω κι εγώ εδώ μέσα. Στο ενυδρείο από 26 πάω 24-25. Είναι ο χειμώνας. Μια λύση θα ήταν να είχες μόνιμα ανοιχτό το καλοριφέρ και να μην αερίζεις καν, αλλά δεν λέει. Γενικά, από τη στιγμή που η θερμοκρασία πέφτει σταδιακά, μέχρι και 2 βαθμους την ημέρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Μην ανησυχείς..
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 18-01-12, 21:59
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Εμένα παιδιά πάντως το σπίτι είναι κάτω απο 20 βαθμούς σε γενικό επίπεδο και η θερμοκρασία του ενυδρείου δεν αυξομειώνεται ποτέ των ποτών! Παραμένει πάντα ότι και να γίνει στους 26,5 στάνταρ!
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 18-01-12, 22:20
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων

*** Φίλε ο θερμαντήρας είναι μια χαρά.
Είναι φυσιολογικό να μην μπορεί να σηκώσει την θερμοκρασία του νερού πάνω από 26 βαθμούς;
Πόσο χαμηλή θερμοκρασία να έχει το σπίτι;κάτω από 15 δεν νομίζω!Ε δεν γίνεται να μην σηκώνει θερμοκρασία στο νερό...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα παιδιά πάντως το σπίτι είναι κάτω απο 20 βαθμούς σε γενικό επίπεδο και η θερμοκρασία του ενυδρείου δεν αυξομειώνεται ποτέ των ποτών! Παραμένει πάντα ότι και να γίνει στους 26,5 στάνταρ!
Δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό..μιά μικρή διακύμανση στην θερμοκρασία είναι επιθυμητή..
Χωρίς ελεγκτή θερμοκρασίας το καταφέρνεις αυτό;;
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 18-01-12, 22:21
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Είναι πολλοί παράγοντες, όπως αναλογία λίτρων-watt, απόσταση καλοριφέρ, μπαλκονόπορτα, θερμοκρασία σπιτιού, καπάκι, λάμπες... Δεν είναι κάτι στάνταρ, απλά μου φαίνεται απόλυτα λογικό αυτο που γίνεται στην περίπτωση του φίλου μας.
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 18-01-12, 22:28
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

το οτι μπορουμε να βαλουμε ψαρια σε 25 βαθμους ειναι θετικο.
τωρα που στο σπιτι εχω θερμοκρασια 19-20 βαθμους κερδιζω 0,1 βαθμο καθε 40 λεπτα . ειμαι στα 25,3 αυτη τη στιγμη.

εχω ενα αλλο θεματακι λιγο με την αμμωνια στο ενυδρειο. δεν μπορω να την σηκωσω στα 3 ppm . εβαλα χθες βασει αρχειου exel 10.8 gr αμμωνια και το τεστ εδειξε 1 ppm. ειπα να το αφησω

σημερα εβαλα αλλα τοσα (10,8 γρ) αμμωνια . κανω τεστ 1,5 ppm . λιγο παραπανω. (τα τεστ ειναι ΑΠΙ)
εριξα αλλα 10 γρ στα καπακια και θα ξαναμετρησω στις 22,50 που θα κλεισω 1 ωρα απο τοτε που την εριξα.
Τωρα που το σκεφτηκα, δεν ανακινουσα το μπουκαλακι της αμμωνιας πριν το βαλω στη συριγγα. ισως να επαιρνα μονο νερο ? τι να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 18-01-12, 22:29
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι και ότι καλύτερο αυτό..μιά μικρή διακύμανση στην θερμοκρασία είναι επιθυμητή..
Χωρίς ελεγκτή θερμοκρασίας το καταφέρνεις αυτό;;
Το καλοριφέρ είναι σε απόσταση 1,5 μέτρου απο το ενυδρείο.
Δεν μπορώ να πω πως κάνει δουλειά όμως το καλοριφέρ γιατί είναι μικρό το σώμα και για να ζεσταθεί το σπίτι φαντάσου θέλει πάρα πολλή ώρα!
Είναι καθαρά θέμα θερμοστάτη! Ο δικός μου δουλεύει στου ξαπλόπουλου!
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 18-01-12, 22:29
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι μπορουμε να βαλουμε ψαρια σε 25 βαθμους ειναι θετικο.
τωρα που στο σπιτι εχω θερμοκρασια 19-20 βαθμους κερδιζω 0,1 βαθμο καθε 40 λεπτα . ειμαι στα 25,3 αυτη τη στιγμη.

εχω ενα αλλο θεματακι λιγο με την αμμωνια στο ενυδρειο. δεν μπορω να την σηκωσω στα 3 ppm . εβαλα χθες βασει αρχειου exel 10.8 gr αμμωνια και το τεστ εδειξε 1 ppm. ειπα να το αφησω

σημερα εβαλα αλλα τοσα (10,8 γρ) αμμωνια . κανω τεστ 1,5 ppm . λιγο παραπανω. (τα τεστ ειναι ΑΠΙ)
εριξα αλλα 10 γρ στα καπακια και θα ξαναμετρησω στις 22,50 που θα κλεισω 1 ωρα απο τοτε που την εριξα.
Τωρα που το σκεφτηκα, δεν ανακινουσα το μπουκαλακι της αμμωνιας πριν το βαλω στη συριγγα. ισως να επαιρνα μονο νερο ? τι να πω.
Έχεις αποφασίσει τι ψάρια θες να βάλεις; Ίσως να βρεθεί και πιο άμεση λύση, για το στρώσιμο...

Παράθεση:
Είναι φυσιολογικό να μην μπορεί να σηκώσει την θερμοκρασία του νερού πάνω από 26 βαθμούς;
Φυσικά και είναι φυσιολογικό. Από ότι είδα του ανεβαίνει πάνω από 26, απλά ο θερμοστάστης του δεν μπορεί να τους διατηρήσει. Λογικό είναι, το ίδιο ακριβώς βλέπω κι εγώ. Ξαναλέω αυτό συμβαίνει λόγο θερμοκρασίας σπιτιού. Αν υπήρχε τρόπος να διατηρήσει μια σταθερή θερμοκρασία 18-20C μέσα στο σπίτι το ενυδρείο θα είχε σταθερά όσο επέλεγε. Θα έκανε αρκετή ώρα να πιάσει το 26άρι, όπως και κάνει άλλωστε, αλλά θα κατάφερνε να το διατηρήσει.

Παράθεση:
Το καλοριφέρ είναι σε απόσταση 1,5 μέτρου απο το ενυδρείο.
Δεν μπορώ να πω πως κάνει δουλειά όμως το καλοριφέρ γιατί είναι μικρό το σώμα και για να ζεσταθεί το σπίτι φαντάσου θέλει πάρα πολλή ώρα!
Είναι καθαρά θέμα θερμοστάτη! Ο δικός μου δουλεύει στου ξαπλόπουλου!
Παναγιώτη παίζει τεράστιο ρόλο το καλοριφέρ. Μακάρι να μπορούσα να τα βάλω και τα δικά μου δίπλα σε σώματα!
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 18-01-12, 22:41
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

25,4 η θερμοκρασια ειδα μολις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις αποφασίσει τι ψάρια θες να βάλεις; Ίσως να βρεθεί και πιο άμεση λύση, για το στρώσιμο...
1m+3f Labidochromis Caeruleus
1m+3f Pseudotropheus Acei (yellow tail)
1m+3f Pseudotropheus Maingano Cyanoerhabdos

εκτος και αν αλλαξει κατι μεχρι τοτε που θα τα βαλω.

Δεν βιαζομαι να βαλω ψαρια. Ολη η διαδικασια με το στρωσιμο μα αμμωνια μου αρεσει και θα ηθελα να την ζησω. Θα ελεγα οτι τα προβληματα ειναι μερος του χομπι .

Τον εναμιση μηνα αυτο θα εξοικιωθω με το ενυδρειο , τον εξοπλισμο του τα τεσταρισματα, θα κανω μικροαλλαγες στις πετρες τωρα ακομα που μπορω κτλ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 18-01-12 στις 22:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 18-01-12, 22:49
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
25,4 η θερμοκρασια ειδα μολις
-------------------------


1m+3f Labidochromis Caeruleus
1m+3f Pseudotropheus Acei (yellow tail)
1m+3f Pseudotropheus Maingano Cyanoerhabdos

εκτος και αν αλλαξει κατι μεχρι τοτε που θα τα βαλω.

Δεν βιαζομαι να βαλω ψαρια. Ολη η διαδικασια με το στρωσιμο μα αμμωνια μου αρεσει και θα ηθελα να την ζησω. Θα ελεγα οτι τα προβληματα ειναι μερος του χομπι .

Τον εναμιση μηνα αυτο θα εξοικιωθω με το ενυδρειο , τον εξοπλισμο του τα τεσταρισματα, θα κανω μικροαλλαγες στις πετρες τωρα ακομα που μπορω κτλ.
Μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 18-01-12, 23:07
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Ph = 2.5? θα ελεγα ειναι σιγουρα 2 αλλα ισως και λιγο παραπανω.
Γαμωτο το ph 2 και το ph4 εχουν πολυ μικρη διαφορα.

Τεσπα. το αφηνω ως εχει. αυριο θα ριξω αλλα 10 γραμ και απο μεθαυριο θα τεσταρω καθε δυο μερες και πριν να ριξω την αμμωνια ετσι ωστε να ριχνω οσο περιπου χρειαζεται για να το κραταω σταθερο στα 3 ppm

σας ευχαριστω ολους
θερμοκρασια 25,5
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 18-01-12, 23:09
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vag0s Εμφάνιση μηνυμάτων

Φυσικά και είναι φυσιολογικό. Από ότι είδα του ανεβαίνει πάνω από 26, απλά ο θερμοστάστης του δεν μπορεί να τους διατηρήσει. Λογικό είναι, το ίδιο ακριβώς βλέπω κι εγώ. Ξαναλέω αυτό συμβαίνει λόγο θερμοκρασίας σπιτιού. Αν υπήρχε τρόπος να διατηρήσει μια σταθερή θερμοκρασία 18-20C μέσα στο σπίτι το ενυδρείο θα είχε σταθερά όσο επέλεγε. Θα έκανε αρκετή ώρα να πιάσει το 26άρι, όπως και κάνει άλλωστε, αλλά θα κατάφερνε να το διατηρήσει.
Βάγγο δεν του έχει ανεβάσει πάνω από 26...οι θερμοκρασίες που βλέπεις σε προηγούμενες απαντήσεις είναι έπειτα από αλλαγή νερού με ζεστό νερό...
21:34 => 25,2C
22:41 => 25,4C
Λογικό είναι αυτό;1 ώρα + για 0,2C;Με αναμμένο καλοριφέρ στο σπίτι ε...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΕΚΙΝΑΜΕ Gladiator Γλυκό νερό - Γενικά 55 15-11-11 23:55
Ενυδρειο 400λτ τανγκανικα... imichal Tanganyika 31 15-08-11 12:34
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08917 seconds with 13 queries