Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-12-11, 00:14
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

καλησπερα.ριξε και μια ματια εδω.www.petrorama.gr
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-12-11, 01:08
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Αν θες δεν κανείς καν προετοιμασία..απλά αδειαζεις το νερο,γεμιζεις πάλι με φρέσκο νεράκι και μετα το αντίστοιχο αντιχλωριο!Αφρικανες θα έχεις,όχι δίσκους..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-12-11, 09:21
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Αυτο μας βολευει. σιγουρα απλα ριχνω το αντιχλωριο που αναλογει για το νερο που εβαλα ετσι χυμα? ωραια!.

Κωστα ευχαριστω για το μαγαζι.
Φαινεται να εχει ενδιαφεροντα πραγματα και ειναι ουσιαστικα διπλα μου. Γ.ΝΕρα- παλληνη. απο τιμες αραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-12-11, 10:54
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

να σαι καλα.τιμες δεν ξερω για τι και εγω απο τον Ερμη ειχα παρει πετρες και αμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-12-11, 13:16
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή κυκλοφορητης

μηπως χρειαζομαι και κανα κυκλοφορητη?
αν ναι τι ενταση περιπου? 2000 λιτρα/ω?
-------------------------
επισης θα ηθελα να ξερω τι τροφες περιπου να παρω.

Οταν ολα θα ειναι ετοιμα θα ξεκινησουμε με labidochromis caeruleus και μετα θα βαλουμε και pseudotropheus acei. ενας φιλος που εχει τα ιδια δεν αναφερει τι ταιζει και δεν ξερω.

Παιδια σορρυ αλλα θελω να παω για ψωνια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 30-12-11 στις 13:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-12-11, 13:24
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

εγώ θα σου πρότεινα αυτή για τα labido:http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2418
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-12-11, 17:24
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Τον κυκλοφορητή θα τον αγαπήσουν τα ψαράκια σου(μιας και τους αρέσουν τα ρεύματα) και αν τον τοποθετήσεις να 'κοιτάει' ελαφρώς προς τον βυθό δεν θα σου αφήνει και ίχνος από ακαθαρσίες κάτω!!

Εγώ σου προτείνω αυτόν τον κυκλοφορητή..αυτόν χρησιμοποιώ και εγώ!
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2179

Για τις τροφές που θα πάρεις να ξέρεις οτι θα πρέπει να είναι για φυτοφάγα..τα Labido είναι παμφάγα αλλά τα Acei που θα βάλεις μετά είναι φυτοφάγα,οπότε διαμόρφωσε την διατροφή τους βάση αυτών!
Έγραψα και εδώ στο θέμα του Παναγιώτη ποιες θεωρώ εγώ τις καλύτερες για φυτοφάγα που θα τις βρεις και σε καταστήματα..http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=40

Μπορείς να πάρεις και αυτήν http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1794 για μία φορά την βδομάδα πχ..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-12-11, 18:02
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον Vag γι'αυτό και είπα για τα labido μόνο που είναι παμφάγα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ θα σου πρότεινα αυτή για τα labido:http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2418
Όσο για τα acei όπως σου είπε και ο φίλος πιο πάνω είναι φυτοφάγα, γιάυτό καλό θα ήταν εφόσον θα κρατήσεις αυτά τα 2 είδη μαζί να τα ταίζεις με τροφές που θα μπορούν να τις δεχτούν και τα 2 είδη χωρίς προβλήματα.(κυρίως φυτικές και ελάχιστα ζωικές).
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-12-11, 18:34
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Vag και Παναγιωτης.

30/12/2011 18:32

Γυρισα πριν λιγο απο τη δουλεια και ειδα το "πραμα"

Εχω πεσει κατω και συναρμολογω τη βαση!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-12-11, 18:38
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-12-11, 18:52
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Από εδώ και πέρα περνάς την καλύτερη φάση του χόμπι για μένα..καλή αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-01-12, 12:27
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι γεματο με νερο στο μπαλκονι απο την παραμονη της πρωτοχρονιας και θα παραμεινει εκει μεχρι να παρω ολα τα υπολοιπα που χρειαζομαι για να ξεκινησω.

Οπως ισως αναφερα θα κρατησω το εσωτερικο φιλτρο και θα το καλυψω με πετρες. ανησυχω λιγο για τις γρυλιτσες που εχει για να μπαινει και να βγαινει το νερο. προφανως θα πρεπει να μεινουν ανοιχτες αυτες και να μην εμποδιζονται απο τις πετρες. Οι γρυλιες ειναι βασικα πανω πανω στο φιλτρο αλλα εχει και λιγες κατω.

Ερωτησις: να αντικαταστησω καποιο απο τα υλικα του φιλτρου με κατι αλλο?
βασικα εχει πολλα σφουγκαρια και ενα πλαστικο κουτι με ασπρα μπιλακια (νομιζω ειναι το βιολογικο υλικο του)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 02-01-12 στις 12:28 Αιτία: προσθεση " καλη χρονια"
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-01-12, 12:37
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Όσον αφορά το ενυδρείο εφόσον θα το αφήσεις εξω στο μπαλκόνι, πρόσεξε να μην το χτυπάει βροχή και καλό θα ήταν να μην το αφήσεις καιρό έξω καθώς ίσως να πιάσει υγρασία(αν τα καπάκια του είναι ξύλινα).
Όσον αφορά τα υλικά του φίλτρου σου: ¶σε μερικά σφουγκάρια, άσε και τα μακαρονάκια(λογικά είναι σιποράξ) και θα μπορούσες να προσθέσεις κάποια άλλα υλικά όπως ενυδρειακό βάμβακα και βιόμπαλες:http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1155
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-01-12, 12:45
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

δεν ειναι μακαρονακια. σαν μπιλακια λευκα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-01-12, 13:21
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Eγώ σου προτείνω να αφήσεις τα υλικά ως έχουν,με την σειρά που δείχνει ο κατασκευαστής..το μόνο που θα έκανα είναι να αντικαταστήσω το πράσινο σφουγγάρι(απονιτροποίησης) με ένα χοντρότρυπο μπλε και να χρησιμοποιήσω το μαύρο(άνθρακα) μόνο για τις πρώτες 4-5 μέρες λειτουργίας του φίλτρου..

Το φίλτρο αυτό είναι πολύ καλά σχεδιασμένο και δεν χρειάζεται περαιτέρω τροποποιήσεις για μένα!

Όσο για τις κάτω γρίλιες,απλά μην σφηνώσεις κάποια πέτρα εκεί..άσε ένα κενό 2-3 εκατοστά,αρκούν..

Σε ζηλεύω που βρίσκεσαι σε αυτή την φάση τώρα..απόλαυσε την..
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-01-12, 14:06
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ζηλεύω που βρίσκεσαι σε αυτή την φάση τώρα..απόλαυσε την..
μα την απολαμβανω φιλε μου.
Τεταρτη παω για ψωνια απο το pet shop που πηρα το ενυδρειο
Σαββατο παω στον Πετρά
μεσα στην εβδομαδα μου ερχεται το βινυλιο για την πλατη.
Αν ολα πανε καλα Κυριακη ξεκιναμε στρωνουμε.

Μια διευκρινιση: εγω θα στρωσω με αμμωνια (μεθοδος 2 του γνωστου thread)
Δεν χρειαζεται να ριξω βακτηρια μεσα σωστα? θα δημιουργηθουν μονα τους με τον καιρο. Την αμμωνια απο φαρμακειο θα την παρω ετσι? καθαρη αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-01-12, 14:16
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια διευκρινιση: εγω θα στρωσω με αμμωνια (μεθοδος 2 του γνωστου thread)
Δεν χρειαζεται να ριξω βακτηρια μεσα σωστα? θα δημιουργηθουν μονα τους με τον καιρο. Την αμμωνια απο φαρμακειο θα την παρω ετσι? καθαρη αμμωνια.

Γιατί δεν μπολιάζεις να είσαι ήσυχος;Δεν έχω στρώσει ποτέ με αμμωνία και ούτε θα το κάνω πιστεύω..ταλαιπωρία χωρίς νόημα..
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-01-12, 14:35
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

θελω να το δοκιμασω. αν δεν τα καταφερω θα παω με τους πιο συνιθισμενους τροπους.

Παντως ψαρι θα μπει μονο αν μετρησω και εχω αμμωνια 0 , νιτρωδη 0, νιτρικα στο θεο. αφου κανω μεγαλη αλλαγη νερου πρωτα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-01-12, 15:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ναι, καθαρή αμμωνία θα πάρεις μόνο ή θα ρίχνεις τροφή (ή θα την έχεις μέσα σε ένα τούλι για να μπορείς να τη βγάλεις εύκολα). Την αμμωνία τη βρίσκεις είτε έτοιμη συσκευασμένη είτε λες στον φαρμακοποιό να σου φτιάξει από τη συμπυκνωμένη που έχει (νομίζω 27-30% έχουν) στη συγκέντρωση που σε βολεύει π.χ. 10%. Ένας γρήγορος τρόπος για να δεις αν είναι καθαρή είναι να μην αφρίσει με το ταρακούνημα. Αν δεν έχεις μέσα φυτά αύξησε τη θερμοκρασία, όπως λέει και το υπόμνημα, για να επιταχύνεις λίγο τη διαδικασία, αλλά κάτω από 40 μέρες δύσκολο να κρατήσει. Τα αγοραστά βακτήρια κατά πάσα πιθανότητα δε θα βοηθήσουν σε κάτι ιδιαίτερα, μάλλον χαμένα λεφτά θα είναι.

Κι εγώ την πρώτη φορά έτσι έστρωσα και είχα μια αγωνία τις πρώτες μέρες μέχρι να αρχίσει να πέφτει η αμμωνία (δηλαδή ότι άρχισαν να αναπρύσσονται τα βακτήρια) που δεν περιγράφεται! Τώρα θα το ξαναέκανα μόνο σε ειδικές περιστάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-01-12, 15:42
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

καλησπερα και καλη χρονια.εγω ειχα στρωσει το ενυδρειο(ριο 240)με αμμωνια και σε 19 μερες ηταν ετοιμο.δεν χρησιμποποιησα καθολου ετοιμα βακτηρια,ουτως η αλλιως τα θεωρω απατη,ουτε και τωρα που στρωνω το θαλασσινο.πολυ θα σε αποτρεψουν να χρησιμοποιησεις αμμωνια αλλα γαι μενα εχει ενα σημαντικο πλεονεκτημα.στα φιλτρα σου θα αποκτησεις αρκετη βιολογια οποτε και περισσοτερα ψαρια να εισαγεις δεν θα εχεις αμμωνια.εγω εβαλα κατευθειαν 4 λαμπιντο και 4 ασει χωρις να σηκωσει καθολου αμμωνια.
εχω παρατηρησει οτι με την μεθοδο του μπολιασματος μεχρι να γινει ο κυκλος του αζωτου υπαρχει αμμωνια που ταλαιπωρει τα ψαρια.εκτος αν παρεις ενα φιλτρο που δουλευε σε ενυδρειο και ειναι ετοιμο στρωμενο.
αυτα ειναι προσωπικες αποψεις απο αυτα που εχω κανει εγω.

ξεχασα κατι.οπως λεει και ο φιλος πιο πανω αφου δεν θα εχεις ψαρια ανεβασε τη θερμοκρασια στους 30 βαθμους.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 02-01-12, 15:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε 19 μερες ηταν ετοιμο

Δε νομίζω να έχω ακούσει πιο γρήγορο αργό στρώσιμο! Σε τι θερμοκρασία το είχες;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 02-01-12, 15:48
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

ειχα ανεβασει στους 30 και πανω.δεν ξερω αν επαιξε ρολο οτι ειχα ριξει στο ενυδρειο 60 λιτρα νερο απο ενυδρειο γνωστου μου που λειτουργουσε πολυ καιρο(στρωμενο).επειδη και εγω ειχα διαβασει για 4-6 εβδομαδες μετρουσα επιτηδες τις μερες για να δω ποσο θα κανει να μηδενισουν αμμωνια,νιτριτης.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 02-01-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

κωστα εχω διαβασει την παρουσιαση του ενυδρειου σου. μου ειχε αρεσει πολυ και κατι παρομοιο θα φτιαξω. οπως ειπες labido και acei θα βαλω αρχικα και μετα βλεπουμε για καποιο 3ο ειδος.
το ψιλοβαρεθηκες απο οτι θυμαμαι
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 02-01-12, 16:00
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

οι αφρικανες ειναι φοβερα ψαρια και ευκολα στην διατηρηση τους.θα τα ευχαριστηθεις πολυ.εγω δεν ειμαι και το καλυτερο παραδειγμα γιατι απο τις πολλες αλλαγες τα ειχα τρελανει τα ψαρια.απλα ηθελα να φτιαξω θαλασσινο και δεν το ειχα καταλαβει.
οταν με το καλο στησεις τις πετρες μην τις κολλησεις για να μπορεις να επεμβεις μετα(αλλαγη aquascape,να πιανεις ψαρια οταν χρειαστει κ.α)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-01-12, 22:41
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

καλησπερα σε ολους.

επεστρεψα απο το γνωστο μαγαζι με τα ψαρια στην κηφισια με διαφορα πραγματακια. ισως μου πασαραν ορισμενα πραγματα που δεν χρειαζομουν αλλα αυτο ου φοβαμαι ειναι μην πηρα πραγματα που δεν πρεπει να βαλω.

-Τεστακια δεν ειχε API. Sera eixe αλλα δεν πηρα. θα παρω api την πεμπτη.

-Τροφη ειχε την New Era ου προτεινε ο Vag αλλα ειχε την κοκκινη η οποια ηταν πρωτεινουχα. η πρασινη ειχε τελειωσει και απεφυγα την κοκκινη (ποιος θα την φαει? )
Τελικα πηρα της Ocean nutrition "cichlid vegi flakes" . αν βρω την αλλη σε πρασινη θα τν παρω για να τρωνε τα μωρα μου και πελλετς

- Πηρα αυτοματη ταιστρα της Juwel ελπιζω να μην το μετανιωσω
- Πηρα θερμομετρο της Juwel , επισης ελπιζω ναμην το μετανιωσω
ειχα στο ταμειο ενα κλασσικου τυπου της sera αλλα τελικα το αλλαξα με ενα ηλεκτρονικο. ο θεος βοηθος.

- πηρα το Prime seachem 500 ml

- Πηρα μια σκουπα βυθου

τωρα λιγο τη βοηθεια σας
- μου προτειναν (και το πηρα) το "Cichlid trace" της seachem (ιχνοστοιχεια). να βαζω?
- επισης μου προτειναν και πηρα το cichlid lake salt. και καλα προλαμβανει ασθενειες κτλ.
Σχετικα με τα 2 τελευταια πειτε μου αν ξερετε. να τα βαζω? και αν ναι ποτε και ποσο.
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-01-12, 23:00
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

καλησπερα Εκτορα.μην στηριζεσαι σε αυτα που σου λενε στα πετ-σοπ γιατι το πρωτο τους μελημα ειναι να σου πουλησουν πολλα προιοντα που πρακτικα δεν χρειαζονται.καταλαβαινω πως θελεις να κανεις το καλυτερο για το ενυδρειο σου αλλα δεν χρειαζεται να πετας λεφτα τετοιες εποχες.
εγω θα σου προτεινα να μην ριξεις τιποτα απο αυτα.θα ετοιμαζεις το νερο σε ενα βαρελι με ενα μικρο κυκλοφορητη και ενα θερμοστατη,ριχνεις το αντιχλωριο το αφηνεις καποιες ωρες να φυγει το χλωριο και κανεις την αλλαγη.για πρωτο γεμισμα ολα αυτα τα κανεις στο ενυδρειο.
το ποιο σημαντικο ειναι οι τακτικες αλλαγες με φρεσκο νερο και δεν θα εχεις προβλημα ποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-01-12, 01:10
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα..επίσης μπορώ να στα κάνω ακόμα πιο απλά λέγοντας σου οτι αν θες δεν κάνεις καν προετοιμασία στην αλλαγή νερού όπως σου είχα γράψει και πιο πάνω..

Τώρα για τα πράγματα που πήρες,τίποτα δεν θα πάει χαμένο τώρα που το αγόρασες..απλά μην ξαναπάρεις(τα 2 τελευταία που σου πάσαραν) γιατί είναι πεταμένα λεφτά!Χρησιμοποίησε τα τώρα που τα έχεις και αν θες σε λίγο μικρότερες δόσεις από αυτές που προτείνει η seachem για να σου κρατήσουν και παραπάνω..
Κακό σίγουρα δεν κάνουν αλλά είναι πεταμένα λεφτά..

Για την τροφή καλύτερα που πήρες αυτήν που είναι σε flakes γιατί αν τα ψάρια που θα πάρεις είναι μικρά την New Era δεν θα μπορούν να την φάνε γιατί είναι κάπως σαν τρούφα σοκολάτας σκέψου σε σχήμα και μέγεθος(δεν θα χωράει στο στόμα τους)!Ενώ τα flakes τα τρίβεις και τα τρώνε και μικρά..η New Era είναι για πάνω από 6-7 εκατοστά ψάρια πιστεύω,και ας μην το γράφει..(παράληψη μου που δεν στο είχα πει,μας έσωσε που δεν την είχε)

Για το Prime ωραίος..το πιο οικονομικό πιστεύω(5ml για 200λ,ούτε του παπά μην το πεις)!Αν και υπάρχουν και καλύτερα αντιχλώρια πιστεύω που έχουν και αλόη μέσα όπως της JBL..Τεσπα και εγώ το prime χρησιμοποιώ πλέον..

Για την σκούπα...εντάξει,εγώ προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου,δεν έχει χρειαστεί..

Την αυτόματη ταΐστρα σίγουρα θα την χρειαστείς κάποτε..πολλοί την έχουν και μόνιμα,αλλά εγώ είμαι της άποψης οτι αν δεν ασχοληθείς και με το να ταίσεις τα ψάρια σου με το χέρι τότε τι τα έχεις;για διακόσμηση μόνο;
Το θερμόμετρο χρήσιμο σίγουρα,και ηλεκτρονικό για περισσότερη ακρίβεια..εγώ παίρνω απτο ebay βέβαια ηλεκτρονικό με 1Ε(συμπεριλαμβάνονται και οι μπαταρίες )

Τεστάκια πάρε της ΑΡΙ να είσαι και ψυχολογικά σίγουρος..

Δεν άφησα κάτι πιστεύω..ουφ..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-01-12, 02:59
johnm62 Ο χρήστης johnm62 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Τεστ Api εχει εδω http://www.hydrocosmos.gr/ P.H. θα παρεις αυτο που μετραει πανω απο 7,5 το χα'ι' .
Το cichlid lake salt το χρησιμοποιω και εγω ειναι για ανεβαζει το P.H. το Cichlid trace δεν το εχω χρησιμοποιησει .
Για το ποσο και ποτε ;
Αναλογα το P.H. που εχεις αν το χρειαζεσε πρεπει να βρεις ποσο πρεπει να βαζεις .Βαζεις σε καθε αλαγη νερου , το διαλυεις σε ζεστο νερο καλα-καλα και το βαζεις στο βαρελι προετοιμασιας οχι στο ενυδρειο κατευθειαν .
Μην ανεβασεις το P.H. αποτομα σιγα-σιγα . Πρεπει να αφησεις πετρες (αν ειναι ασβεστολιθηκες) , αραγωνιτη (αν βαλεις αραγωνιτη για βυθο) να δουλεψουν .
Γενικα : Το αλατι ανεβαζει το P.H. και η σοδα το K.H.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 04-01-12, 09:48
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

απλα ειχα δωροεπιταγη και με υποχρεωναν να την χαλασω ολη με την μια. με τα παρακαλια τους επεισα να κρατησω το 1/3 για επομενη φορα. αναγκαστικα να παρω και κανα σκευασμα . αν ειχε τα api tests δεν θα επαιρνα τιποτα απο τα 2.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 04-01-12, 11:04
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Prime ωραίος..το πιο οικονομικό πιστεύω(5ml για 200λ,ούτε του παπά μην το πεις)!Αν και υπάρχουν και καλύτερα αντιχλώρια πιστεύω που έχουν και αλόη μέσα όπως της JBL..Τεσπα και εγώ το prime χρησιμοποιώ πλέον..
Φίλε vag επειδή έχω και της JBL, παρατήρησα ότι όταν το χρησιμοποιούσα ότι έριχνε το πεχά(δεν ήμουν σίγουρος, αλλά οι μετρήσεις έτσι έδειχναν) ενώ δεν είχα υλικά που το ρίχνουν και ούτε είχα ρίξει κάποιο χημικό. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι το νερό βρύσης είναι 7,5 και το δικό μου βγήκε 6,5!!!!
Μόλις έκανα αλλαγή 50%(χωρίς ψάρια, ήταν αφρικανικό υπο δημιουργία) και έβαλα μόνο prime τότε έδειξε 7,5. Τυχαίο, δεν νομίζω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΕΚΙΝΑΜΕ Gladiator Γλυκό νερό - Γενικά 55 15-11-11 23:55
Ενυδρειο 400λτ τανγκανικα... imichal Tanganyika 31 15-08-11 12:34
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08790 seconds with 13 queries