Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-10, 17:22
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Πρωταρης με Χρυσοψαρα θελει βοηθεια

Καλως σας βρηκα.

Θα ηθελα τα φωτα σας με κατι αλλα πρωτα χωρις να σας ζαλισω πολυ θα ηθελα να σας πω πως την πατησα σαν πρωταρης που ειμαι.

Πριν απο 2 εβδομαδες με πηρε η γυναικα ενος κολλητου μου. Τα παιδια παντρευτηκαν προσφατα και επειδη μετακομιζουν με ρωτησε αμα θα ηθελα να μου δωσει ενα ενυδρειο της μιας και εχει σταματησει να ασχολειται με το αθλημα εδω και 1-2 χρονια. Παρολο που οι γνωσεις μου επι του θεματος ηταν μηδενικες, δεχτηκα. Περαν του οτι παντα το ειχα καημο να φτιαξω ενα ομορφο ενυδρειο, ειμαι βλεπετε και χωρισμενος, οποτε σκεφτηκα οτι θα ειναι κατι ωραιο για να βλεπει και να απασχολειται η κορη μου τις ημερες που την εχω σπιτι μου.

Το ενυδρειο που μου εδωσε η κοπελα πρεπει να ητανε αρκετα παλιο (χωρητικοτητας γυρω στα 20Λ) με σπασμενα τα πανω καπακια και το φως κρατιοταν με πατεντα (δεν ηταν δλδ ενσωματωμενο). Μου εδωσε επισης 2 θερμοστατες, 2 πλαστικα φυτα, κατι διακοσμητικα καστρακια, 1 θερμομετρο, μια αεροτρομπα με καποια σωληνακια και αεροπετρες (δεν ξερω αμα τα γραφω σωστα αυτα) και μου ειπε πως το μονο που χρειαζομαι ειναι μια αντλια καθαρισμου και φαι. Δεν περιμενα τετοιο χαλι αλλα επειδη το ειχα ταξει στην μικρη επρεπε να βρω μια λυση. Τα πηρα λοιπον ολα στο αμαξι και πηγα στο Pet City της Βουλας (επι της Λ.Βουλιαγμενης) να δω για αυτα που μου λειπανε και να ρωτησω παραλληλα για ψαρια. Τα παιδια εκει ητανε πολυ φιλικα και εξυπηρετικοτατα. Κατοπιν συζητησης, αποφασισα τελικα να παρω ενα καινουργιο ενυδρειο το οποιο ειχε μεσα το φιλτρο ηδη και ενσωματωμενη λαμπα ωστε να κανουμε σωστη δουλεια. Πηρα λοιπον ενα HAILEA 30 λιτρων και απο ψαρια μου δωσαν 3 χρυσοψαρα. Δυστυχως εχω πεταξει την αποδειξη και δεν ξερω να σας πω τους τυπους των ψαριων που μου εδωσαν στο ξεκινημα. Ο λογος που μου προτειναν χρυσοψαρα ειναι οτι το παιδι ειχε τα γενεθλια του και δεν ειχα τον χρονο να στρωσω το ενυδρειο.

Δεν μου ειπε κανεις οτι τα χρυσοψαρα ειναι ευαισθητα. Ισα ισα που μου δωθηκε η εντυπωση οτι ειναι αρκετα ανθεκτικα και οτι απλα πρεπει να βαλω 15 ml αντιχλωριο στο ενυδρειο και να τα ταιζω 4-5 φυλλαρακια το καθενα καθε μερα.
Οσο για καθαριοτητα, αλλαγη νερου καθε 10 μερες 20-30% μαζι με τον καθαρισμο του χαλικιου. Αυτα ηξερα, αυτα επραξα. Για τεστ, αλκαλικοτητες, ph, κτλ, ουτε λογος.

Τα αποτελεσματα. Απο τα 3 ψαρια που ειχα αγορασει αρχικα, το πρωτο πεθανε το πρωτο βραδυ. Αντικασταθηκε απο ενα αλλο την επομενη μερα και προστεθηκε και ενα τεταρτο μετα απο 2 μερες. Εδω διαβαζω οτι το καθε χρυσοψαρο θελει 50 λιτρα!! Σημειωτεων, το φορουμ σας το βρηκα μολις χθες το βραδυ που ψαχτηκα μπας και βρω απαντηση στο προβλημα μου. Τα ψαρια τοσο καιρο εδειχναν μια χαρα. Ξαφνικα χθες ο ενας αρχισε να βαραινει πολυ και πεθανε και εχω μεινει με 3 εκ τον οποιων τα 2 φυτοζωουνε και ο αλλος κρυβεται συνεχεια στο καστρακι μεσα. Απο οσο προλαβα να διαβασω τα 2 μαλλον εχουν swimbladder. Εκανα την αλλαγη νερου, προσθεσα και 15ml Biotopol που μου ειχανε δωσει αλλα μεχρι εκει. Αλατι δεν εχω, ουτε καποιο αλλο δοχειο. Λογω αργειας, τα μαγαζια αυριο θα ειναι κλειστα οποτε οτι κανω παραπανω απο Τριτη. Φανταζομαι οτι δεν θα την βγαλουνε τα ψαρια, πραγμα που με λυπει ιδιαιτερα, αλλα ας ημουνα καλυτερα ενημερωμενος..να δω τι θα πω στο παιδι οταν γυρισει απο το 3μερο..

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω στην παρουσα φαση?
Εαν δεν τα καταφερω θα κοιταξω να διαβασω εκ νεου ολα τα guides ωστε να στησω εκ νεου το ενυδρειο σωστα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Επισυναπτω και καποιες φωτο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SANY0036.jpg
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  47,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SANY0039.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  46,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-10, 17:31
Το avatar του χρήστη akis7
akis7 Ο χρήστης akis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

το καλο ειναι οτι εισαι προθυμος για ολα!!δεν εχω εμπειρια για να σου πω τι θα κανεις αλλα μην απελπιζεσαι..ολοι καναμε λαθη!
αφου εχεις τη διαθεση να τα διορθωσεις ολα θα πανε καλα!
δεν το κανεις για σενα..για το φουκαριαρικο το παιδι!!

φιλικα παντα,
Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-10, 17:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στην όμορφη παρέα μας.

Είναι σίγουρο ότι τα ψάρια σου έχουν εκτεθεί στην αμμωνία και τα παράγωγα της με αποτέλεσμα να μετράς ήδη νεκρά ψάρια. Ο λόγος είναι ότι βιάστηκες να βάλεις ψάρια σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο που δύσκολα του κρατάς ισορροπίες, ακόμα και αν είναι στρωμένο (χημεία νερού, θερμοκρασίες) και μάλιστα είχες βάλει και 4 με μιας. Ότι έγινε, έγινε, μην πανικοβάλλεσαι και βλέπουμε απ' εδώ και μπρος πως προχωρούμε ορθά.

1. Αν ακόμα είναι ζωντανα τα ψαράκια σου, μην ταΐσεις καθόλου για σήμερα.
2. ¶μεση αλλαγή νερού το 50% τώρα και σε λίγες ώρες ακολουθείς με μια δεύτερη. Εννοείται ότι προσθέτεις την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου σε κάθε αλλαγή, όπως να προσέξεις ώστε η θερμοκρασία του νερού ενυδρείου-αλλαγής να είναι παρόμοια.
3. Αν δεν έχεις τεστ ΝΗ3 και ΝΟ2 είναι επείγον να προμηθευτείς, ώστε να παρακολουθείς την εξέλιξη του κύκλου του αζώτου.

Καλή συνέχεια και εύχομαι τα καλύτερα για τα εναπομείναντα ψαράκια σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 23-05-10 στις 18:21
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-10, 17:51
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akis7 Εμφάνιση μηνυμάτων
το καλο ειναι οτι εισαι προθυμος για ολα!!δεν εχω εμπειρια για να σου πω τι θα κανεις αλλα μην απελπιζεσαι..ολοι καναμε λαθη!
αφου εχεις τη διαθεση να τα διορθωσεις ολα θα πανε καλα!
δεν το κανεις για σενα..για το φουκαριαρικο το παιδι!!

φιλικα παντα,
Ακης
Να σε καλα φιλε μου, και δεν ειναι οτι το κανω μονο για το παιδι, οπως και να το κανεις ειναι παρεακι, καθομαι και τα χαζευω..
Η μονη σχεση βεβαια που ειχα με ψαρακια ειναι 1 χρυσοψαρο που μου ειχανε παρει οι γονεις μου οταν ημουν παιδι και πανε πολλα χρονια απο τοτε. Αμα προσθεσεις την ασχετοσυνη μου συν την βιασυνη του ολου εγχειρηματος ητανε λογικο οτι θα εχουμε ασχημα αποτελεσματα. Απλα οταν η μονη αναμνηση σου απο ψαρια ειναι ενα χρυσοψαρο στην γυαλα που τα κατεφερνε αρκετα καλα φανταζεσαι οτι σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο με φιλτρο, αντιχλωρια κτλ τα ψαρακια θα ειναι αρχοντες.
Απλα τωρα εχω φαει πακετο γιατι πρωτον, πηρα χρυσοψαρα για να μην εχω πολλες μανουρες και δευτερον στεναχωριεμαι αρκετα βλεποντας να ψυχοραγουνε ετσι..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-10, 18:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φίλε μου καλώς όρισες!

Δυστυχώς την πάτησες κι εσύ! Στα λίτρα σου και ένα χρυσόψαρο είναι πολύ. Σε τέτοια λίτρα οι επιλογές που θα σου δώσουν όλοι είναι είτε πολλές εύκολες γαρίδες (Μη γελάσεις! Αν δεις παρουσιάσεις γαριδοενυδρείων θα πάθεις πλάκα!) ή ένα μονομάχο, που πιστεύω θα αρέσει και στους δυο σας! Εγώ στη θέση σου αυτή τη στιγμή θα έκανα ό,τι σου είπε ο in the pond για τις αλλαγές και θα έβαζα κατευθείαν στο θέμα των αγγελιών μία αγγελία για μπόλι (έτοιμη βιολογία για το φίλτρο σου για να ξεκινήσεις, λεπτομέρειες σιγά σιγά!) και ταυτόχρονα αγγελία για να δώσω τα ψαράκια σε όποιον ενδιαφέρεται ή θα τα επέστρεφα στο μαγαζί αν δεν τα έπαιρνε κάποιος.

Από εκεί και πέρα διάβασε στην κατηγορία των αρχάριων τα πάντα (στα υπομνήματα εννοώ) και κυρίως κύκλο αζώτου και στρώσιμο φίλτρου.

Εγώ θα έβαζα έναν πανέμορφο μονομάχο!

Για κάθε απορία ρωτάς, αλλά μην τρομάζεις, απλά η αρχή είναι δύσκολη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-10, 18:03
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες στην όμορφη παρέα μας.
Ευχαριστω, καλως σας βρηκα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αν ακόμα είναι ζωντανα τα ψαράκια σου, μην ταΐσεις καθόλου για σήμερα.
Ειχα ριξει λιγα φυλλαρακια το πρωι να δω μπας και ξυπνησουνε λιγακι αλλα δεν φαγανε και πολυ..Δεν ειχα διαβασει το κομματι που ελεγε οτι δεν πρεπει να τα ταισεις..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
2. ¶μεση αλλαγή νερού το 50% τώρα και σε λίγες ώρες ακολουθείς με μια δεύτερη. Εννοείται ότι προσθέτεις την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου σε κάθε αλλαγή, όπως να προσέξεις ώστε η θερμοκρασία του νερού ενυδρείου-αλλαγής να είναι παρόμοια.
Εκανα αλλαγη χθες το βραδυ. Το κανω με ενα κατσαρολακι.
1. Ποια ειναι η αναλογια νερου - αντιχλωριου στην αλλαγη του 50% του νερου? Οταν ειχα πρωτοπαρει το ενυδρειο μια μερα πριν παρω τα ψαρια ειχα βαλει 15ml μεσα. Θυμιζω ειναι 30 λιτρων.

2. Πως πετυχαινω ιδια θερμοκρασια στο νερο που θα βαλω μεσα. Απο οσο ειχα δει στο θερμομετρο ειχα ολες αυτες τις μερες 24-25 C θερμοκρασια στο ενυδρειο. Χθες το βραδυ μετα την αλλαγη του νερου προσεξα οτι επεσε στους 22 γιαυτο και εβαλα το μεσημερι μεσα τον θερμοστατη ρυθμισμενο στους 25C. Τωρα βλεπω οτι εχει παλι γυρω στους 23-24

3. Σημερα το πρωι εβγαλα και τους 2 σωληνες που ειχα με τις αεροπετρες. Αυτα χρειαζονται για τα χρυσοψαρα??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Αν δεν έχεις τεστ ΝΗ3 και ΝΟ2 είναι επείγον να προμηθευτείς, ώστε να παρακολουθείς την εξέλιξη του κύκλου του αζώτου.
Αναγκαστικα λογω τριημερου θα περιμενω την Τριτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή συνέχεια και εύχομαι τα καλύτερα για τα εμαπομείναντα ψαράκια σου.
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση, μακαρι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-10, 18:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το νερό σου αυτή τη στιγμή είναι γεμάτο αμμωνία από τις εκκρίσεις των ψαριών και για αυτό, μια και δεν έχεις στρωμένο φίλτρο, θες συχνές αλλαγές. Εφόσον δεν έχεις κάποιο δεύτερο θερμαντήρα θα βάζεις ζεστό νερό με νερό από τη βρύση μέχρι να πετύχεις τη θερμοκρασία σου σε μια λεκάνη, θα ρίχνεις αντιχλώριο σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει πάνω (τόσα ml σε τόσα λίτρα νερού και αν έχεις αμφιβολία περισσότερο και όχι λιγότερο) και αφού το ανακατέψεις καλά θα το ρίχνεις στο ενυδρείο ήρεμα. Η αεραντλία γενικά δεν είναι απαραίτητη, αλλά προς το παρόν πιστεύω καλύτερα να την αφήσεις να δουλεύει κανονικά, μήπως και δεν έχεις βάλει το φίλτρο να κάνει σωστή ανατάραξη για να οξυγονώνεται το νερό.

Τώρα που ξαναδιαβάζω, το θερμοστάτη δεν τον βάζουμε και τον βγάζουμε. Μόνιμα θα τον έχεις μέσα να ανεβάζει τη θερμοκρασία όποτε πέφτει από τη ρυθμισμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-10, 19:03
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερό σου αυτή τη στιγμή είναι γεμάτο αμμωνία από τις εκκρίσεις των ψαριών και για αυτό, μια και δεν έχεις στρωμένο φίλτρο, θες συχνές αλλαγές. Εφόσον δεν έχεις κάποιο δεύτερο θερμαντήρα θα βάζεις ζεστό νερό με νερό από τη βρύση μέχρι να πετύχεις τη θερμοκρασία σου σε μια λεκάνη, θα ρίχνεις αντιχλώριο σύμφωνα με τις οδηγίες που έχει πάνω (τόσα ml σε τόσα λίτρα νερού και αν έχεις αμφιβολία περισσότερο και όχι λιγότερο) και αφού το ανακατέψεις καλά θα το ρίχνεις στο ενυδρείο ήρεμα. Η αεραντλία γενικά δεν είναι απαραίτητη, αλλά προς το παρόν πιστεύω καλύτερα να την αφήσεις να δουλεύει κανονικά, μήπως και δεν έχεις βάλει το φίλτρο να κάνει σωστή ανατάραξη για να οξυγονώνεται το νερό.

Τώρα που ξαναδιαβάζω, το θερμοστάτη δεν τον βάζουμε και τον βγάζουμε. Μόνιμα θα τον έχεις μέσα να ανεβάζει τη θερμοκρασία όποτε πέφτει από τη ρυθμισμένη.
Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις. Προχωρησα εκ νεου σε αλλαγη νερου αλλα τα 2 ψαρακια που ειχανε το προβλημα συνεχιζουν να φυτοζωουν στην επιφανεια. Ο χρυσος δεν εχει τετοια συμπτωματα ακομα. Ανακατευοντας με νερο απο το βραστηρα και παιρνοντας δειγμα με το χερι πιστευω πως καταφερα να εχω μια κοινη θερμοκρασια, το θερμομετρο μου δειχνει περιπου 25C. Καθαρισα παλι το φιλτρο και ξαναεβαλα και σε λειτουργια την μια απο της δυο αεροπετρες και ο θεος βοηθος.

Με δεδομενο οτι εκανα παλι αλλαγη του νερου χθες το βραδυ θα χρειαστει να κανω νεα αλλαγη νερου μεχρι την Τριτη? Το λεω γιατι δεν θελω να στρεσαρω τα ψαρια χωρις λογο.
Θα αντεξουνε τα ψαρακια τα 2 χωρις αλατι μεχρι την Τριτη η να τα κλαιω απο τωρα?
Με βαση της παρουσες συνθηκες την λαμπα να την εχω ανοικτη, κλειστη η δεν εχει σημασια?


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-10, 19:09
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο εμενα...οπως ειπαν και τα παιδια τις πιο βασικες πληροφοριες θα τις βρεις στα υπομνηματα του γλυκου νερου και στους αρχαριους γλυκου νερου καθως και σε παλαιοτερα θεματα.....στο θεμα μας τωρα...τα ψαρακια θελω να πιστευω πως θα αντεξουν μεχρι την τριτη..οπου και καταλαβαινεις οτι πρεπει να εφοδιαστεις με 1)ενυδρειακο αλατι 2)μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδών ..τι αντιχλωριο χρησιμοποιεις?? οι συχνες αλλαγες νερου(παντα με αντιχλωριο )καλο κανουν...μπορεις να κανεις αυριο το πρωι μια και μια το βραδυ (αυριο παντα) ...τα φωτα δνε παιζει ρολο αν θα ειναι κλειστα ή ανοικτα...ΥΓ το φιλτρο το καθαριζουμε παντα με ενυδρειακο νερο (καθαριζοντας απλα τα υλικα του μεσα σε μια λεκανη)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-10, 19:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
Με δεδομενο οτι εκανα παλι αλλαγη του νερου χθες το βραδυ θα χρειαστει να κανω νεα αλλαγη νερου μεχρι την Τριτη? Το λεω γιατι δεν θελω να στρεσαρω τα ψαρια χωρις λογο.
Βεβαίως να κάνεις...είναι καινούριο το φίλτρο σου, οπότε η αμμωνία παραμένει.

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις μπόλι από κάποιο κοντινό φίλο, κάνε ένα καινούριο θέμα, ζητώντας μπόλι. Σημείωσε πάντως και την περιοχή όπου διαμένεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
Με βαση της παρουσες συνθηκες την λαμπα να την εχω ανοικτη, κλειστη η δεν εχει σημασια?
Δεν επηρεάζει, πόση φωτοπερίοδο τους έχεις ημερησίως?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-05-10, 19:22
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

καλο ξεκινημα...... και καλο διαβασμα....
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-10, 19:34
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες και απο εμενα...οπως ειπαν και τα παιδια τις πιο βασικες πληροφοριες θα τις βρεις στα υπομνηματα του γλυκου νερου και στους αρχαριους γλυκου νερου καθως και σε παλαιοτερα θεματα.....στο θεμα μας τωρα...τα ψαρακια θελω να πιστευω πως θα αντεξουν μεχρι την τριτη..οπου και καταλαβαινεις οτι πρεπει να εφοδιαστεις με 1)ενυδρειακο αλατι 2)μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδών ..τι αντιχλωριο χρησιμοποιεις?? οι συχνες αλλαγες νερου(παντα με αντιχλωριο )καλο κανουν...μπορεις να κανεις αυριο το πρωι μια και μια το βραδυ (αυριο παντα) ...τα φωτα δνε παιζει ρολο αν θα ειναι κλειστα ή ανοικτα...ΥΓ το φιλτρο το καθαριζουμε παντα με ενυδρειακο νερο (καθαριζοντας απλα τα υλικα του μεσα σε μια λεκανη)
Φιλε μου καλως σε βρηκα και σενα, ευχαριστω για της απαντησεις.

  • Αλατι και μετρησεις θα παρω πρωι πρωι την Τριτη πριν κανω οτιδηποτε αλλο. Με εχει πιασει αγχος να μην τα δει ετσι το παιδι..
  • Αντιχλωριο μου εχουνε δωσει το Biotopol και μου κολλησανε και ενα μεγαλο αυτοκολλητο απο το μαγαζι που λεει πανω 15ml. Τοσο εβαλα και την πρωτη μερα πριν φερω τα ψαρια. Η συσκευασια λεει επανω ομως τωρα που το διαβασα, 10ml για καθε 40 λιτρα νερου. Εγω υπεθεσα οτι το ενυδρειο μου ειναι 30λιτρα διοτι σηκωνοντας το καπακι ειδα να γραφει το μοντελο F30. Αρα τι ισχυει τελικα? Η μου γραψανε λαθος την δοση η δεν εχω το 30αρι?
  • Ευχαριστω για την πληροφορηση οσον αφορα τον καθαρισμο του φιλτρου, μεχρι στιγμης το εκανα στον νιπτηρα της κουζινας.
  • Συγγνωμη εκ των προτερων αμα ειναι κοστανα αυτο που ρωταω απλα θελω να ειμαι σιγουρος. Ολους του καθαρισμους και τα αδειασματα/γεμισματα του νερου τα κανω στον νεροχυτη της κουζινας. Εκει πλενω και τα πιατα/ποτηρια μου. Ελπιζω να μην εχουμε καποιο προβλημα γιατι σε αλλα ποστ διαβασα για βακτηρηδια κτλ.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαίως να κάνεις...είναι καινούριο το φίλτρο σου, οπότε η αμμωνία παραμένει.

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις μπόλι από κάποιο κοντινό φίλο, κάνε ένα καινούριο θέμα, ζητώντας μπόλι. Σημείωσε πάντως και την περιοχή όπου διαμένεις.
Θα ανοιξω τωρα θεμα αλλα λογω τριημερου δυσκολο να βρω καποιον. Η αληθεια ειναι ομως οτι μεχρι στιγμης εχω εντυπωσιαστει με την αποκριση των μελων στο προβλημα μου. Να στε καλα παιδια, αρκετα ενεργο το φορουμ απο οτι βλεπω, ωραιο παρεακι πρεπει να ειστε εδω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν επηρεάζει, πόση φωτοπερίοδο τους έχεις ημερησίως?
Συνηθως το ανοιγω το απογευμα που γυριζω μεχρι τις 12-1 που κοιμαμαι. Το πρωι εχει φυσικο φως το σπιτι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-10, 19:43
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

μετρα διαστασεις και κανε αυτην την πραξη μηκος Χ πλατος Χ υψος / 1000 και θα βρεις τα λιτρα

12 το πρωι με 1 το βραδυ?

λογο 3μερου κανουμε αλλαγες στα ενυδρεια μας ολοι εδω ειναι χαχαχαχαχα


προβλημα δεν εχεις απο καθαρισμο φιλτρων κλπ κλπ αλλα καντα και εσυ στην τουαλετα
το φιλτρο μονο με νερο απο το ενυδρειο το καθαριζεις αλλιως καθε φορα θα εχεις τα ιδια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-10, 19:49
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

οντως ειμαστε μια μεγαααααααλη παρεα αρρωστων ενυδρειαδων..χιχι ...λοιπον το θεμα με την φωτοπεριοδο το λυνεις με ενα χρονοδιακοπτη απο το πρακτικερ ή απο καποιο καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο...δεν ρωτας κοτσανες και καλα κανεις και ρωτας για να μαθαινεις ...τα λιτρα σου θα ειναι οντως 30 αλλα υπολογιζε τα καθαρα γυρω στα 25 ή και λιγοτερο...αντιχλωριο πολυ καλο ειναι το seachem prime λιγα μολις ml κανουν για πολλα λιτρα...ενυδρειακο αλλατι και μετρησεις προτιμησε της api
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-10, 20:32
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
μετρα διαστασεις και κανε αυτην την πραξη μηκος Χ πλατος Χ υψος / 1000 και θα βρεις τα λιτρα

12 το πρωι με 1 το βραδυ?

λογο 3μερου κανουμε αλλαγες στα ενυδρεια μας ολοι εδω ειναι χαχαχαχαχα


προβλημα δεν εχεις απο καθαρισμο φιλτρων κλπ κλπ αλλα καντα και εσυ στην τουαλετα
το φιλτρο μονο με νερο απο το ενυδρειο το καθαριζεις αλλιως καθε φορα θα εχεις τα ιδια
Ευχαριστω και σενα φιλε για της απαντησεις σου

Διαστασεις τελικα εχει 56Χ36,5Χ28,5 καθαρο απο οσο μπορεσα να μετρησω. Αρα ειναι 60 λιτρα τελικα. Μα ητανε και το λογικο μιας και ειχανε γραψει 15ml απο το μαγαζι πανω στο αντιχλωριο.

Δεν ειπα 12-1 το βραδυ Εγραψα οτι ανοιγω την λαμπα το απογευμα που γυριζω 18.00-19.00 για να τα χαζευω κιολας και το κλεινω το βραδυ πριν κοιμηθω 00.00-01.30.
Εχει σημασια ποσες και ποιες ωρες του την εχω ανοιχτη?

Παλι καλα που μου το γραψατε αυτο για το φιλτρο. Θα το εφαρμοσω απο την πρωινη αλλαγη νερου που θα κανω και περα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
οντως ειμαστε μια μεγαααααααλη παρεα αρρωστων ενυδρειαδων..χιχι ...λοιπον το θεμα με την φωτοπεριοδο το λυνεις με ενα χρονοδιακοπτη απο το πρακτικερ ή απο καποιο καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο...δεν ρωτας κοτσανες και καλα κανεις και ρωτας για να μαθαινεις ...τα λιτρα σου θα ειναι οντως 30 αλλα υπολογιζε τα καθαρα γυρω στα 25 ή και λιγοτερο...αντιχλωριο πολυ καλο ειναι το seachem prime λιγα μολις ml κανουν για πολλα λιτρα...ενυδρειακο αλλατι και μετρησεις προτιμησε της api
Ευχαριστω και παλι platy, τωρα ξερω τι να ψωνισω την Τριτη.

Παρεπιτοντως το ενα απο τα 2 που φυτοζωουσε τα κακαρωσε.. και ητανε και το αγαπημενο της κορης μου.

Με φαι τι κανω τωρα αυριο που ο ενας ειναι καλα και ο αλλος ειναι στον αφρο??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-10, 21:21
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου και να παρατηρησεις αισθητη μειωση της ροης του φιλτρου ΜΗΝ ξανακαθαρησεις το φιλτρο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-10, 22:36
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου και να παρατηρησεις αισθητη μειωση της ροης του φιλτρου ΜΗΝ ξανακαθαρησεις το φιλτρο!!!
Εγινε!!

Και πως το παρατηρω αυτο?

Παρεπιπτοντως αναφερω οτι και το 2ο ψαρακι απο αυτα που ψυχοραγουσανε τα κακαρωσε 2 ωρες μετα το αλλο. Τωρα ο Goldie εχει ολο το ενυδρειο για παρτη του. Ευχομαι να αντεξει μεχρι να κανω τις καταλληλες κινησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-05-10, 22:54
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

απλα βλεπεις οτι εχει πεσει η ροη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-05-10, 01:35
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα βλεπεις οτι εχει πεσει η ροη..
Συγγνωμη εαν φανηκε κουτη η ερωτηση απλα εμενα η αντλια δουλευει εσωτερικα, δεν εχω συνδεσει τα σωληνακια που ριχνουνε το νερο απο πανω, μηπως ηρθε ο καιρος να το κανω ετσι ωστε να ξερω και τι μου γινεται?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-05-10, 01:43
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλό είναι να τα βάλεις και να είναι λίγο χαμηλότερα από την επιφάνεια του νερού και να κοιτάνε προς τα πάνω με μια κλίση. Έτσι θα έχεις ένα κυματισμό στην επιφάνεια του νερού, ώστε (βασικά) να οξυγονώνεται το νερό. Και βέβαια έτσι θα καταλαβαίνεις πότε το φίλτρο έχει αρχίσει να μπουκώνει! Μιλάμε για το σωλήνα με τις τρύπες ή για κάτι άλλο και κατάλαβα λάθος;

Βέβαια, τα υπόλοιπα προβλήματα αυτή τη στιγμή είναι πιο σημαντικά! Α, επειδή είδα ότι βρήκες μπόλι συνεννοήσου καλά με όποιον σου δώσει (αν θυμάμαι ο georgarask) για το τι πρέπει να κάνεις, γιατί δεν μπορεί να μείνει για ώρες εκτός ενυδρείου!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-05-10, 02:27
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Γλυφαδα
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για το σωλήνα με τις τρύπες ή για κάτι άλλο και κατάλαβα λάθος;
Ναι, για το ιδιο λεμε. Θα το κανω αυριο αφου παρω το μπολι που θα κανω και τις υπολοιπες κινησεις/μετρησεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, επειδή είδα ότι βρήκες μπόλι συνενοήσου καλά με όποιον σου δώσει (αν θυμάμαι ο georgarask) για το τι πρέπει να κάνεις, γιατί δεν μπορεί να μείνει για ώρες εκτός ενυδρείου!
Παλι καλα που μου το σφυριξες, δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι ειχε απαντησει καποιος. Εχω κολλησει τοσες ωρες και κοιταω φωτο απο τα πανεμορφα ενυδρεια που ξεχαστηκα..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρωταρης gta__156 Δίσκοι 68 07-05-10 16:06
θελει κοντρες? demka27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 31-01-10 15:31
καινουριο ενιδρειο θελει βοηθεια kwstaogerobill DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 14-09-08 15:50
δισκος θελει την βοηθεια σας! oscar1 Δίσκοι 7 10-04-08 19:13
καινουργιος θελει βοηθεια!!!!! thanasis76 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-09-07 22:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09245 seconds with 14 queries