Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-04-10, 16:50
Το avatar του χρήστη modatso82
modatso82 Ο χρήστης modatso82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή ΝΕΟΣ ΜΕ 2 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ

Καλησπερα παιδες!!!πριν μια βδομαδα αγορασα δυο χρυσοψαρα απο pet shop μεσα σε ενα πλαστικο ενυδρειακι...τρια λιτρα maximum...αφου τα εβλεπα να τυραννιουνται μεσα σε αυτην την μαλακια ειπα να ψαξω λιγο το νετ για πληροφοριες....να μην τα πολυλογω χτες ανακαλυψα το aquatek....και σημερα πριν απο λιγο εφτιαψα ενα DIY ενυδρειο 40-30-25.....να ειναι καλα τα παιδια με τις πολυτιμες πληροφοριες τους.....και ενω ειμαι στο περιμενε για στεγνωμα απο σιλικονες κ λοιπα.....θα ηθελα να με βοηθησει οποιος μπορει με τα εξης θεματα..
1.στρωσιμο τι κ πως?
2.φτηνα μαγαζια για εξοπλισμο(μενω ΑΘΗΝΑ-Ζωγραφου
3.καθαρισμο
4.και οτι αλλο θεωρειται απαραιτητο εσεις που θα το διαβασετε

Ξεχασα.... ο επαγγελματιας που μου τα πουλησε δεν ειπε πως εχουν προβλημα...και χτες με την βοηθεια του νετ ανακαλυψα πως ειναι δυσκοιλια...χοντρες κοιλιες...κουραδεσ συνεχομενες που δεν φευγουν απο τον πωπω τους..Τεσπα!!!!
ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-04-10, 16:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!

Θα σε στενοχωρήσω πολύ άμα σου πω ότι θες το λιγότερο άλλα τόσα λίτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-04-10, 16:55
Το avatar του χρήστη modatso82
modatso82 Ο χρήστης modatso82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

λογω ανεργιας....κριση κριση.....μπορεσα να φτιαψω αυτο προσωρινα......το ιδανικο θα ηταν 100λιτρο απο οτι εχω καταλαβει....προσωρινα με αυτο τι μπορω να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-04-10, 16:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να πω ότι δε σε καταλαβαίνω θα είναι ψέματα, αλλά δε θα σου κόστιζε και πολλά περισσότερα αφού το έφτιαξες μόνος σου. Τουλάχιστον μόλις νιώσει καλύτερα η τσέπη σου μπορείς να το διορθώσεις το ζήτημα και θα σου μείνει αυτό για καραντίνα ή για κάτι άλλο.

Δεν έχεις τίποτα από εξοπλισμό; Για να ξέρω τι να σου απαντήσω, μέχρι να σου πουν οι καλύτεροι γνώστες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-10, 17:21
Το avatar του χρήστη modatso82
modatso82 Ο χρήστης modatso82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ασχετο ....μολις με πηραν τηλ για συνεντευξη την Δευτερα...χαχα...εχω ενα υποτιθεμενο φιλτρο της hailea 2w,,,150l/h...kati πολυχρωμα χαλικακια πλαστικα..και ενα πλαστικο δεντρακι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-10, 17:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶ντε με το καλό!

Λοιπόν εγώ θα σου προτείνω ό,τι εξοπλισμό πάρεις να τον πάρεις έχοντας στο μυαλό σου ότι θα αποκτήσεις μεγαλύτερο ενυδρείο, για να μην κάνεις διπλά έξοδα. Εκτός αν φτιάξεις αυτό και πάρεις καινούργιο εξοπλισμό στο άλλο για να τα έχεις και τα δύο.

Από εκεί και πέρα, σε γενικές γραμμές επιλέγουμε το φίλτρο μας να γυρνάει 5-6 φορές τα λίτρα μας. Ίσως επειδή τα χρυσόψαρα είναι πιο βρώμικα από τα άλλα ψάρια να θες και κάτι καλύτερο, αλλά αυτό θα στο πουν άλλοι, εγώ δεν ξέρω. Χρειάζεσαι θερμοστάτη για να μην πέφτει η θερμοκρασία κάτω από εκεί που πρέπει να είναι. Ίσως τώρα που φτιάχνει ο καιρός να μην το χρειαστείς, αλλά κανονικά χρειάζεται. Για να κατεβάζεις τη θερμοκρασία το να πάρεις chiller είναι πανάκριβη λύση και άμα σου χρειαστεί υπάρχουν πιο οικονομικοί τρόποι, αλλά μη βιαζόμαστε για αυτό, αργεί ακόμα!

Τα χρωματιστά πρέπει να τα βγάλεις γιατί αγχώνουν τα ψάρια. Για να βάλεις φυτά πρέπει να έχεις το κατάλληλο χαλίκι ή άμμο (μιλάω για εύκολα φυτά όχι αυτά που για να έχεις πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου!). Μπορεί και να μη σου κοστίσουν τίποτα άμα βρεθούν από άλλους στο φόρουμ που κλαδεύουν τα δικά τους.

Αλλά νομίζω ότι το βασικότερο όλων είναι οι συνθήκες νερού που τα έχεις. Έχεις προμηθευτεί τα κατάλληλα τεστ που χρειάζεσαι για να ξέρεις τι γίνεται στο νερό; ¶μα δεν καταλαβαίνεις τι λέω διάβασε στα υπομνήματα των αρχάριων τον κύκλο του αζώτου και το στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-10, 17:46
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από modatso82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχετο ....μολις με πηραν τηλ για συνεντευξη την Δευτερα...χαχα...εχω ενα υποτιθεμενο φιλτρο της hailea 2w,,,150l/h...kati πολυχρωμα χαλικακια πλαστικα..και ενα πλαστικο δεντρακι...
Μακαρι να παει καλα η συνεντευξη και να σε παρουν στη δουλεια!! Ειναι και οι καιροι δυσκολοι αλλωστε..!
Ειχα κι εγω χρυσοψαρα και μου αρεσουν παρα πολυ! Το φιλτρο σου νομιζω οτι ειναι ενταξει (ας με διορθωσουν οι εμπειροτεροι αν κανω λαθος) απλα πιστευω οτι αφου δεν εχεις τη δυνατοτητα να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο τωρα, καλυτερα να κρατησεις το ενα χρυσοψαρο και το αλλο να το πας πισω στο πετ σοπ. Χαλικι να παρεις φυσικο, οπως και αληθινα φυτα. Οσο για το στρωσιμο, καλυτερα θα σε ενημερωσουν οι παλιοτεροι..Θεωρητικα θα πρεπει να πας τα ψαρια πισω και αφου στρωσεις το ενυδρειο σου, να παρεις πισω το ενα. Αλλα δεν ξερω και αν αυτο ειναι εφικτο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-04-10, 17:49
Το avatar του χρήστη modatso82
modatso82 Ο χρήστης modatso82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε μου....τοσο διαβασμα σημερα οθτε στις πανελληνιες....το φιλτρο που εχω τωρα αν το χρησιμοποιησω προσωρινα λες να βοηθησει στο στρωσιμο??????....η να κανω στρωσιμο με τους τροπους που αναφερει το forum?
-------------------------
ευχαριστω cherry....αμα κατσει η δουλεια με βλεπω για 200λιτρο...εχω πορωθει απιστευτα.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη modatso82 : 16-04-10 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-04-10, 19:19
Το avatar του χρήστη reselie
reselie Ο χρήστης reselie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: αμπελοκηποι αθηνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

απλα Μην κανεις βιαστικες κινησεις γιατι θα τις πληρωσεις με χρονο και χρημα κατι που προφανως δεν σου περισευει και επισης θα ξενερωσεις κιολας πιθανοτατα...


Παιρνεις τα βασικα για αρχη(υγρα τεστακια nh4/nh3 , no2 ,no3)
Χαλικι και θερμοστατη ,βαλε στο φιλτρο σου οσο siporax χωραει και ελαχιστο υαλοβαμβακα/ενυδρειακο βαμβακι, επισης να αγορασεις αντιχλωριο σιγουρα(seachem prime κατα προτιμηση)


βαλε μια αγγελια για μπολι και κανα κλαδεματακι και ξεκινας..καλυτερα δωσε πισω το ενα ψαρακι και παρε κατι αλλο...

H kalyτερη λυση παντως θα ηταν να τα δωσεις και τα δυο πισω να παρεις πχ το χαλικι και να ξεκινησεις σιγα σιγα και οταν θα εισαι ετοιμος να παρεις και τα ψαρακια γιατι αλλιως θα σου βγουν ολα μαζι και το πιο πιθανο ειναι να απογοητευτεις! Καλη τυχη και οσο μπορω να σε βοηθησω και εγω σαν αρχαριος μην δυστασεις να μου στειλεις πμ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-10, 00:09
Το avatar του χρήστη modatso82
modatso82 Ο χρήστης modatso82 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-04-2010
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

ενα ευχαριστω σε ολους.....ολα μπηκαν σε σειρα...με την ανελπιστη βοηθεια του γειτονα του 5ου οροφου βρηκα μπολι.....αν μπορεσω θα ανεβασω κ φωτο...ευχαριστω κ παλι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα χρυσοψαρα μου!! Marilenaki Χρυσόψαρα 16 14-09-09 13:18
Μπόλιασμα νεου ενυδρείου με χρυσοψαρα yiannis_m Χρυσόψαρα 11 08-08-08 11:40
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38
Χρυσοψαρα - Νεα Αρχη cathyki Χρυσόψαρα 7 16-05-06 18:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04424 seconds with 13 queries