Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-12-08, 19:25   #1
Βάλτε Όλοι Ένα Χεράκι!
Axairontas
Member
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος 23-12-08, 19:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω αγοράσει από τον Ιούνιο ένα Juwel 125lt με την ελπίδα να το έκανα θαλασσινό.Οι υποχρεώσεις όμως δεν μου άφησαν οικονομικό περιθώριο για κάτι τέτοιο και εγκατέλειψα την ιδέα.Τώρα με το δώρο των Χριστουγέννων είπα να το ξεκινήσω, γιατί σπαράζει η ψυχή μου να το βλέπω άδειο τόσους μήνες.
Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι η άποψή σας όσο αφορά το είδος (ή είδη) των ψαριών.Το Budget που διαθέτω για το στήσιμο είναι γύρω στα 150Euro.Θα επιθυμούσα να αποφύγω προσθήκες εξωτερικών φίλτρων ή άλλων εξαρτημάτων που θα με έκαναν να ξεφύγω από αυτά τα χρήματα (αχ αυτό το χρήμα). Με μία έρευνα αγοράς που έκανα θα χρειαστώ γύρω στα 50Euro για το χαλίκι ,για φυτεμένο, 50 (και ίσως λέω πολλά) για φυτά και άλλα τόσα για κάποιο ίσως διακοσμητικό,κατά προτίμηση βράχο,πέτρα.
Λοιπόν τι λέτε να βάλω; Οι απαιτήσεις του ενυδρείου τι κατοίκους θα μπορούσε να φιλοξενήσει;Σαφώς & δε με ενδιαφέρει η μεγάλη ποσότητα των ψαριών. Aν θα μπορούσα να βάλω παραπάνω από ένα είδος θα ήταν ευχάριστο,αρκεί να υπάρχει συμβατότητα. Σκέφτηκα επίσης & κρύο νερό , αλλά επειδή δεν υπάρχει κλιματισμός στο σπίτι φοβάμαι τις επιπτώσεις το καλοκαίρι.Στο μικρό το 60lt που έχω κατέβαζα τη θερμοκρασία με ένα μικρό ανεμιστήρα & μέχρι 25C και στις μεγάλες ζέστες μέχρι 27C.
Περιμένω τις ιδέες & τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων & καλές γιορτές σε όλους!!!
Εμφανίσεις: 2267
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-08, 20:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλησπερα...φανταζομαι οτι το ριο 125 ειναι κομπλε...δηλαδη με θερμστατη και φιλτρο...πολλοι εχουν κρατησει το μαμιασιο φιλτρο και δεν εχουν προσθεσει εξωτερικο...αναλογα βεβαια και τα ειδη που θες να φιλοξενησεις καθως και την ιχθυοφορτιση..

αν σε ενδιαφερει το φυτεμενο ενυδρειο τοτε μπορεις να βαλεις πολλα φυτα και να βοηθησεις κατα πολυ το φιλτρο σου..

το κυριοτερο ειναι ομως να διαβασεις τα προφιλ των ψαριων και να επιλεξεις ποια σου αρεσουν..επειτα βλεπουμε σε τι περιβαλλον πρεπει να ζουνε..

αναλογα με το τι θα επιλεξεις λοιπον υπαρχουν και διαφορες "λυσεις" για χαμηλο προυπολογισμο...
αν πας σε φυτα νομιζω οτι σκεφτεσαι πολλα χρηματα....αν εχεις υπομονη μπορεις να ξεκινησεις με κλαδεματα που αν τα φροντισεις σωστα συντομα θα γεμισεις φυτα και θα χαριζεις εσυ κλαδεματα...
εφοσον το οικονομικο ειναι ενας παραγοντας θα πρεπει να κινηθεις προς την κατευθυνση των κλαδεματων λοιπον..
με κριτηριο παλι το οικονομικο μιλαμε για ευκολα η μετρια φυτα που δε θα χρειαστουν επιπλεον φως απο το μαμισιο και θα αρκεστουν σε diy διοξειδιο..
πετρες μπορεις να μαζεψεις επισης μονος σου απο μια περιοχη καθαρη (χωρις σκουπιδια..που δεν ψεκαζουν με φαρμακα κ.τ.λ.) και με ενα βρασιματακι θα ειναι ετοιμες...προσοχη στο αν ειναι ασβεστολιθικες οπου και παλι ολα εξαρτωνται απο τα ειδη ψαριων που θα επιλεξεις...
επισης ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΕΠΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ αμμος απο μαντρα οικοδομικων υλικων ειναι πολυ φθηνη και καταλληλη για φυτεμενα ενυδρεια....ειναι αρκετα χονδροκοκκη (και οχι σαν μερικες λεπτες σαν πουδρα που πετρωνουν και δεν επιτρεπουν αερισμο των ριζων) και κανενα φυτο μου δεν ειχε ποτε προβλημα...οσες φορες μαλιστα πηρα ηταν παντα μη ασβεστολιθικη (αυτο βεβαια θα πρεπει να το τσεκαρεις και εσυ)

θελω να καταληξω πως το κρισιμο σημειο ειναι η επιλογη των ψαριων σου...

για μενα μια καλη και οικονομικη λυση ειναι ενα βιοτοπικο ασιας φουλ φυτεμενο με "ευκολα" και "μετρια" φυτα...με ψαρακια που αρεσκονται σε (ελαφρα) σκληρο και αλκαλικο νερο που συνηθως εχει το δικτυο(ωστε να μην εχεις εξοδα απιονισμενου νερο ή αγορα συσκευης ΑΟ ή τυρφης για να κανεις μαλακοτερο το νερο)..

με τις πιο πανω λυσεις τα 50 των φυτων και το 50αρι του χαλικιου παει περιπατο....απο και περα ειναι θεμα προσωπικου γουστου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-08, 20:44
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Για αυτό ακριβώς το λόγο ζήτησα ιδέες για το είδος των ψαριών.Από εκεί & πέρα ανάλογα με τι ψάρια θα μου προτείνετε θα ψάξω & θα διαβάσω για αυτά. Το ενυδρείο έχει είδη τον κλασσικό εξοπλισμό. Κυκλοφοριτή, φίλτρο & θερμοστάτη. Όσο για τα φυτά κάτι τέτοιο θα κάνω.Το έχω επιχειρήσει & στο 60lt που έχω & έχει πιάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-12-08, 21:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Axairontas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό ακριβώς το λόγο ζήτησα ιδέες για το είδος των ψαριών.Από εκεί & πέρα ανάλογα με τι ψάρια θα μου προτείνετε θα ψάξω & θα διαβάσω για αυτά.ι.
οπως λεω παρακατω..
Παράθεση:
με ψαρακια που αρεσκονται σε (ελαφρα) σκληρο και αλκαλικο νερο που συνηθως εχει το δικτυο
οι επιλογες ειναι παρα πολλες...το θεμα ειναι να αρεσουν σε σενα και να αποτελουν προσωπικη σου επιλογη....

παραδειγμα μου αρεσουν και σου προτεινω 1 κοπαδακι zebra danio (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...anio_rerio.htm) και 1 κοπαδακι tiger barbs (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...barbtetraz.htm)
...σου αρεσουν ομως και σενα αυτα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-12-08, 21:20
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Φιλε Πάνο(mr mod)...

Μην παραπλανείς τους νέους χομπίστες και μην τους τραβάς προς το μέρος σου τα φυτεμένα...

Φιλε μου Axairontas εχω να σου προτείνω αφρικάνες κιχλίδες και συγκεκριμένα λόγο του μικρόυ μήκους του ενυδρείου σου multies,occelatus,transcriptus,brevis...(ενα απο αυτά τα είδη όμως)...

Σκέψου οτι θα είναι γεμάτο πέτρα και σαλιγγάρια εκπληκτικό εφφέ εκπληκτικές συμπεριφορές...Σου το λέω απο προσωπική εμπειρία τα είχα και τα τιγράκια(αρκετά νευροσπαστικά όλο περα-δώθε...) όπως και τα ζεβράκια...

Ακόμα για το φυτεμένο νομίζω εχεις τις λάμπες αλλά θέλει και μια προσοχή και κάμποσο εξοπλισμό εγώ οταν είχα φυτεμένο κάθε ευδομάδα αλλαζα μπουκάλες co2...

Αντε να δείνεις μεγάλη προσοχή στα φυτά αντε να σου τύχει ασβεστολιθηκή άμμος στις μάντρες αντε...αντε..αντε...Μεγαλο άγχος...

Μην ξεχάσω οτι αν θες να ασχοληθείς με φυτεμένο προτήμισε πάλι κιχλίδες όπως κριμπς ισως και οριακά με χρήση τύρφης τίποτα απιστο...

Ελπίζω να με ακούσεις και να μην ακούς τον γερο-μοντ...
Ετσι με είχε παρασύρει και εμένα πριν μερικούς μήνες με τα φυτεμένα...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-12-08, 06:55
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Όπως είπα δε με ενδιαφέρει η μεγάλη ποσότητα ψαριών.Έλεγα μήπως έβαζα 1-2 ίσως 3 λίγο μεγαλύτερα ψάρια (ότι είναι κατάλληλο & σωστό πάντα). Μικρά ψάρια έχω στο 60lt & θα ήθελα αν γίνεται να περάσω σε ένα "νούμερο" , αν μπορώ να το πω έτσι, μεγαλύτερο.Θέλω να επαναλάβω ότι το κόστος του χαλικιού & των φυτών (αν δεν είναι κάτι το πάρα πολύ ιδιαίτερο) μπορώ να το καλύψω.Το κόστος extra συσκευών με προβληματίζει & δε θα ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασία.Φοβάμαι να ανοιχτώ οικονομικά γιατί δεν υπάρχουν τα λεφτά & το αποτέλεσμα να είναι άσχημο όχι μόνο για εμένα αλλά κυρίως για τα ψάρια που δε θα έχουν το κατάλληλο για αυτά περιβάλλον & θα υποφέρουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04517 seconds with 15 queries