Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-10, 23:57
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή 98λιτρο και απορίες για τζάμια κ βάση

Έχω πάρει το Aquael των 98λτ από φίλο του φόρουμ και Θέλω να ρωτήσω τα εξής: Επειδή το ενυδείο είναι μόνο τα τζάμια κολλημένα με σιλικόνη κ δεν έχει κανένα άλλο δέσιμο, ούτε πάνω ούτε κάτω, τι μπορώ να κάνω ώστε να ενισχύσω το δέσιμο των τζαμιών μεταξύ τους κ να μην έχω την ανασφάλεια ότι θα ανοίξει το ενυδρείο;; Επίσης, η βάση που πήρα για το ενυδρείο είναι 80χ30 και το ενυδρείο 70χ35. Υπάρχει πρόβλημα που η γυάλα εξέχει από μπροστά και από πίσω κατά 2,5εκ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-10, 00:07
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο το εχω περιπου ενα χρονο χωρις καποιο προβλημα . Οποτε μην σε πιανει ανασφαλεια που δεν εχει κοντρες ειναι οκ. Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι να μην το ακουμπησεις απευθειας στην βαση αλλα αναμεσα στην γυαλα και την βαση να βαλεις ειδικο pad ή στρωματακι για καμπινγκ ή φελιζολ. Τελος αν ημουν στην θεση σου θα εκοβα ενα ξυλο στην διασταση του ενυδρειου και θα το εβαζα πανω στην βαση ωστε τα 2,5 εκατοστα να μην ειναι στον αερα γιατι απο το βαρος μπορει και να σπασει ο πατος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-10, 00:20
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από areti Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμενο το εχω περιπου ενα χρονο χωρις καποιο προβλημα . Οποτε μην σε πιανει ανασφαλεια που δεν εχει κοντρες ειναι οκ. Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι να μην το ακουμπησεις απευθειας στην βαση αλλα αναμεσα στην γυαλα και την βαση να βαλεις ειδικο pad ή στρωματακι για καμπινγκ ή φελιζολ. Τελος αν ημουν στην θεση σου θα εκοβα ενα ξυλο στην διασταση του ενυδρειου και θα το εβαζα πανω στην βαση ωστε τα 2,5 εκατοστα να μην ειναι στον αερα γιατι απο το βαρος μπορει και να σπασει ο πατος.
Φυσικά και θα βάλω φελιζόλ. έχω ήδη ένα 200λιτρο και γνωρίζω κάποια πράγματα. Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να αφήσω έτσι το ενυδρείο, αγχώνομαι μόνο που το βλέπω! Οπότε αναμένω ιδέες κ προτάσεις... Κι εγω αυτό σκεφτόμουν να κάνω, να βάλω επιπλεον ξύλο... Σε ευχαριστώ πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-10, 00:49
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ενοητε πως πρεπει ολος ο πατος του ενυδρειου να παταει κανονικα και οχι στον αερα, γιατι δεν γινετε σωστη κατανομη βαρους και δεν δεχεται παντου την ιδια πιεση το κατω τζαμι του ενυδρειου σου! Το ξυλο επισεις που θα παταει πρεπει να εχει αρκετο παχος ωστε να μην παρει με τον καιρο κλιση απο το βαρος, εγω σε κατασκευη εβαλα ξυλο παγκου 4εκ παχους για να παταει το ενυδρειο. Για ενισχυση αν θες βαζεις κατω κοντες ωστε να μην φενονται ασχημα αφοτου μπει το υποστρωμα.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-10, 00:53
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Ξύλο για τον πάτο θα πάρω οπωσδήποτε! Αυτό με τις κόντρες μου το εξηγείς λίγο γιατί είμαι κ γυναίκα και δεν το κατέχω το θέμα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-10, 01:03
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Για τις κοντρες μετρας εσωτερικα τον πατο του ενυδρειου και πας σε εναν τζαμα και σου κοβει κομματια στις αναλογες διαστασεις (4 θα χρειαστεις), μετα τα κολλας με ενυδρειακη σιλικονη και το αφηνεις να στεγνωσει 3-4 μερες. Βασικα επειδη δεν ειναι ευκολο, αυτο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...taskEnydr2.htm θα σου χρειαστει για να καταλαβεις τι παιζει. Πες τις διαστασεις του ενυδρειου και το παχος των τζαμιων του!?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-10, 01:11
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Μη με βρίσεις αλλά σαν να δάβαζα κινέζικα ένα πράγμα Το ενυδρείο είναι 70χ35χ40 κ το πα΄χος του τζαμιού 5χιλιοστά. Άλλος τρόπος δεν παίζει;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-10, 01:31
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Αλλος τροπος, σαν τι δηλαδη!? Εγω ετσι τα φτιαχνω οπως και ολοι οσοι κατασκευαζουν ενυδρεια. Λοιπον το θεμα ειναι να καταλαβεις πως θα το κανεις, εαν η βαση του ενυδρειου ειναι 70χ35 αφερεις 1 ποντο απο καθε μηκος που ειναι το παχος των 2 τζαμιων, οποτε εσωτερικα εχουμε 69χ34. Αν σου πω ποσο πρεπει να κοψης τις κοντρες που θα χρειαστεις μετα θα μπορεσεις να τις κολησεις στον πατο του ενυδρειου σου?
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-12-10, 01:46
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλος τροπος, σαν τι δηλαδη!? Εγω ετσι τα φτιαχνω οπως και ολοι οσοι κατασκευαζουν ενυδρεια. Λοιπον το θεμα ειναι να καταλαβεις πως θα το κανεις, εαν η βαση του ενυδρειου ειναι 70χ35 αφερεις 1 ποντο απο καθε μηκος που ειναι το παχος των 2 τζαμιων, οποτε εσωτερικα εχουμε 69χ34. Αν σου πω ποσο πρεπει να κοψης τις κοντρες που θα χρειαστεις μετα θα μπορεσεις να τις κολησεις στον πατο του ενυδρειου σου?
Α, κατάλαβα!!!!!!!! Ναι, βρε θα μπορέσω! Θα βάλω τον άντρα μου να το κάνει Θα μουρμουρίζει βέβαια πάλι, αφού σήμερα τον έβαλα και συναρμολόγησε τη βάση...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-10, 02:26
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Λοιπον 2 κομματια 68,5Χ8 και 2 κομματια 17,5Χ8, παχος τσαμιων παρε 6 χιλιοστα και θα ειναι μια χαρα. Προσεχε πρεπει να παρεις και ενυδρειακη σιλικονη για να τα κολησεις, κανα 5ευρο κανει και αλλο τοσο κοστιζουν και οι κοντρες που πιο πολυ θα σου παρει τα λεφτα για τον κοπο του να στις κοψει. Προσοχη στις γωνιες των τζαμιων θελουν περασμα με γιαλοχαρτο για να μην κοβουν. Βαζω και ενα σχεδιο πως θα κοληθουν στον πατο οπως θα φενεται οταν το κοιτας απο πανω. Εχω υπολογισει μισω ποντο λιγοτερο σε καθε τζαμι για να μπαινει πιο ανετα και να μην πηγαινει σφινοτο!


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΚΟΝΤΡΕΣ.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  71,3 KB  
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-10, 14:25
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον 2 κομματια 68,5Χ8 και 2 κομματια 17,5Χ8, παχος τσαμιων παρε 6 χιλιοστα και θα ειναι μια χαρα. Προσεχε πρεπει να παρεις και ενυδρειακη σιλικονη για να τα κολησεις, κανα 5ευρο κανει και αλλο τοσο κοστιζουν και οι κοντρες που πιο πολυ θα σου παρει τα λεφτα για τον κοπο του να στις κοψει. Προσοχη στις γωνιες των τζαμιων θελουν περασμα με γιαλοχαρτο για να μην κοβουν. Βαζω και ενα σχεδιο πως θα κοληθουν στον πατο οπως θα φενεται οταν το κοιτας απο πανω. Εχω υπολογισει μισω ποντο λιγοτερο σε καθε τζαμι για να μπαινει πιο ανετα και να μην πηγαινει σφινοτο!


Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω! Έχω μείνει άφωνη! Και μόνο ο κόπος να κάνεις το σχέδιο... τί να πω.... και πάλι ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-10, 19:47
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Να σαι καλα! Να κανεις δουλεια να μην παει το σχεδιο τζαμπα! Μια συμβουλη, στην αρχη βαλε τις κοντρες χωρις σιλικονες και βαλε χαρτοταινιες μεχρι εκει που πατανε οι κοντρες γυρο γυρο, ωστε οταν στεγνωσουν οι σιλικονες και ξεκολησεις τις χαρτοταινιες να μην εχουν γεμισει παντου σιλικονες παρα μονο εκει που πρεπει, θα ακολουθησει σχεδιο!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΚΟΝΤΡΟ-ΕΝΥΔΡΕΙΟ.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  56,5 KB  
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-12-10, 21:31
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον 2 κομματια 68,5Χ8 και 2 κομματια 17,5Χ8, παχος τσαμιων παρε 6 χιλιοστα και θα ειναι μια χαρα. Προσεχε πρεπει να παρεις και ενυδρειακη σιλικονη για να τα κολησεις, κανα 5ευρο κανει και αλλο τοσο κοστιζουν και οι κοντρες που πιο πολυ θα σου παρει τα λεφτα για τον κοπο του να στις κοψει. Προσοχη στις γωνιες των τζαμιων θελουν περασμα με γιαλοχαρτο για να μην κοβουν. Βαζω και ενα σχεδιο πως θα κοληθουν στον πατο οπως θα φενεται οταν το κοιτας απο πανω. Εχω υπολογισει μισω ποντο λιγοτερο σε καθε τζαμι για να μπαινει πιο ανετα και να μην πηγαινει σφινοτο!


Έκανες λάθος στις διαστάσεις από τις μικρές κόντρες, αντί για 17,5Χ8 θέλει 25,5Χ8 για να μας κάνει (25,5+8=33,5).
Το 17,5 που έβαλες συν το 8 μας κάνει 25,5 άρα θέλουμε άλλα 8 εκατοστά επιπλέων.
Το σωστό είναι (25,5+8=33,5) 1,5 εκατοστό λιγότερο από το 35 που είναι κανονικά.
Ανακεφαλαιώνοντας θέλεις 2 κόντρες 68,5Χ8 και 2 κόντρες 25,5Χ8
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-12-10, 22:23
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Οπα φιλε μου, μια κοντρα εμπρος -8 και αλλη μια πισω -8 και -0,5 το κενο για να μην πηγαινει σφηνοτο. Υπολογισε το καλητερα! Ολοκληρο σχεδιο εκανα για δες το να καταλαβεις πως πανε οι κοντρες... Οι διαστασεις 68,5Χ8 και 17,5Χ8 ισχυουν, δεν ειναι λαθος!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-12-10, 23:49
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπα φιλε μου, μια κοντρα εμπρος -8 και αλλη μια πισω -8 και -0,5 το κενο για να μην πηγαινει σφηνοτο. Υπολογισε το καλητερα! Ολοκληρο σχεδιο εκανα για δες το να καταλαβεις πως πανε οι κοντρες... Οι διαστασεις 68,5Χ8 και 17,5Χ8 ισχυουν, δεν ειναι λαθος!
Για να σας γλυτώσω από τον κόπο να γράφετε, ο Άρης έκανε πολύ ακριβείς υπολογισμούς. Μην ξεχνάς ότι οι δυο μεγάλες κόντρες έχουν πλάτος 8 εκ. Πάντως Άρη τις κόντρες τις πήρα και μάλιστα μου τις έτριψε με γυαλόχαρτο ο τζαμάς κ κόστισαν 4 ευρώ. Επίσης πήρα κ σιλικόνη για ενυδρεία που κόστισε 4,5 ευρώ. Σε όλα ήσουν ολοσωστος. Αύριο έχει κόλλημα. Καλά με το δεύτερο σχέδιο με έστειλες!!!!!!! Ειδικά όταν είδα τον κοφτη κ τη χαρτοταινία πέθανα στο γέλιο! Είπαμε είμαι γυναίκα αλλά ξέρω πως είναι η χαρτοταινία και ο κόφτης κ έχω κ στο σπίτι. Πέρα από αυτό για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ για τις συμβουλές κ τον κόπο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-12-10, 23:58
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Καλα το παρακανα λιγο! Κολλα πρωτα τις 2 μεγαλες μπρος-πισω, μετα την επομενη μερα βγαλε χαρτοταινιες και κολλα τις 2 μικρες. Την επομενη μερα βγαλε παλι τις χαρτοταινιες και αστο 2-3 μερες να στενοξει! Καλα μαστορεματα ευχομαι... Προσεχε μονο να μην εχει ληξει η σιλικονη, εαν γραφει ημερομηνια στο σοληναριο γιατι μερικες δεν γραφουν και γραφουν μονο στην κουτα που ειναι ολες μαζι! Καλες γιορτες!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-12-10, 00:56
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα το παρακανα λιγο! Κολλα πρωτα τις 2 μεγαλες μπρος-πισω, μετα την επομενη μερα βγαλε χαρτοταινιες και κολλα τις 2 μικρες. Την επομενη μερα βγαλε παλι τις χαρτοταινιες και αστο 2-3 μερες να στενοξει! Καλα μαστορεματα ευχομαι... Προσεχε μονο να μην εχει λιξει η σιλικονη, εαν γραφει ημερομηνια στο σοληναριο γιατι μερικες δεν γραφουν και γραφουν μονο στην κουτα που ειναι ολες μαζι! Καλες γιορτες!
Άρη, σε ευχαριστώ για τις συμβουλές... Σου εύχομαι κι εγώ καλές γιορτές και να περάσεις όσο πιο όμορφα γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-12-10, 01:05
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπα φιλε μου, μια κοντρα εμπρος -8 και αλλη μια πισω -8 και -0,5 το κενο για να μην πηγαινει σφηνοτο. Υπολογισε το καλητερα! Ολοκληρο σχεδιο εκανα για δες το να καταλαβεις πως πανε οι κοντρες... Οι διαστασεις 68,5Χ8 και 17,5Χ8 ισχυουν, δεν ειναι λαθος!
Άρη λάθος μου έχεις δίκιο νόμιζα ότι θα βάλεις την μικρή πάνω στην μεγάλη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-12-10, 01:15
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Ειναι καλητερα να κοληθουν ολες στον πατο και να μην παταει καμια πανω στην αλλη, γιατι ετσι ενισχυετε και ο πατος του ενυδρειου και οι αρχικες κολησεις των τζαμιων!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-12-10, 01:44
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Σωστό
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τζάμια: που και πόσο? dimitris21 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 70 01-08-20 04:37
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
τι τζάμια θα χρειαστώ? epouranios DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 06-06-09 11:20
γρατζουνιές σε τζάμια alcol DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 07-07-08 12:48
Αλγη στα τζάμια? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 13-12-07 15:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08809 seconds with 16 queries