Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-04-09, 19:57   #1
ΜΑΔΗΜΕΝΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ
Nikos26
Junior Member
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: Naxos
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Nikos26 Ο χρήστης Nikos26 δεν είναι συνδεδεμένος 27-04-09, 19:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια καλησπερα,
αντιμετωπιζω ενα προβλημα στο ενυδρειο μου και θα χρειαστω τη συμβουλη σας....

εχω ενα στρωμενο ενυδρειο 100 λιτρων, λειτουργει εδω και 3 μηνες, και εχω μεσα αυτη τη στιγμη 8 ψαρια....ξερω οτι η συνθεση των ψαριων δεν ειναι καλη, αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα εδω που βρισκομαι να εχω ποικιλια για να διαλεξω τι θα βαλω κι ετσι εχω καταληξει σε αυτα....2 σκαλαρια, 1 πλεκοστομο 7 εκ. περιπου, 1 corydoras acrensis, 1 blue gourami, 1 labeo albino, 1 kribensis, και 1 Longfin Serpae που στο καταστημα μου το ειπαν για τετρα του buenos aires. αρχικα ολα πηγαιναν καλα, οι τιμες του νερου ειναι πολυ καλες με 0 no2 και no3, ph 7, kh 3-6 και gh 7-14, το kribensis που μπηκε μεσα πριν απο εναν μηνα περιπου μετα απο λιγο καιρο αρχισε να κυνηγαει τα αλλα ψαρια, περισσοτερο πιστευω για να τα διωξει απο την περιοχη του, και για 2 μερες συγκεκριμενα τα κυνηγουσε ολα ασταματητα.....δεν το εχω δει ομως να δαγκωνει κανενα.το αποτελεσμα ειναι εδω και 10 μερες περιπου εχουν ερχισει να μαδανε τα πτερυγια ολων των ψαριων, εκτος απ'το kribensis, το gourami και το labeo, εκανα υπομονη και πιστευα οτι θα συνελθουν, αλλα δυστυχως τα βλεπω καθε μερα και χειροτερα....κατα τ'αλλα η συμπεριφορα τους μου φαινεται φυσιολογικη.Τι να κανω?φταιει το κυνηγητο, ή μηπως ειναι κατι αλλο...
ευχαριστω!
Εμφανίσεις: 2839
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-09, 20:34
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Γιατί νομίζω ότι ανέφερες ήδη τον ένοχο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-09, 21:23
Nikos26 Ο χρήστης Nikos26 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: Naxos
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Κι εγω ετσι νομιζω και γι αυτο το αναφερω, απλως ελεγα μηπως υπαρχουν κι αλλες αιτιες γι αυτο το φαινομενο τις οποιες δεν ξερω, ή δεν εχω την εμπειρια να εντοπισω....αν συμφωνουν οι πιο εμπειροι οτι οφειλεται στο kribensis αυριο-μεθαυριο θα το επιστρεψω στο pet shop....

....και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω, αλλα νομιζω πως δεν ειναι σημαντικο απ'οτι εχω διαβασει και στο φορουμ, εδω και λιγο καιρο εχει εμφανιστει λιγη καφε αλγη στο ενυδρειο, την απομακρυνω πολυ ευκολα οταν κανω αλλαγες νερου εκτος απο αυτην που εχει μεινει πανω σ'ενα ψευτικο διακοσμητικο βραχακι-σπηλια το οποιο εχει αρκετα ανωμαλη επιφανεια και δεν μπορω να την παρω με το βετεξ.δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο, λογικα αλγη ειναι, εχω 2 φυτα στο ενυδρειο, μια valisneria και ενα πλατυφυλλο που δεν θυμαμαι τωρα πως το λενε.υπαρχει περιπτωση να οφειλεται σ'αυτο το μαδημα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-09, 21:33
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Περίμενε να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι, αν έχουν κάποια άλλη ιδέα, γιατί και εγώ δεν έχω αρκετή εμπειρία στο χώρο...
Με την άλγη πάντως δεν έχουν σχέση τα μαδημένα πτερύγια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-09, 21:46
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

τα kribensis σαν κυχλιδες ειναι αρκετα επιθετικα προς τα αλλα ψαρια γι αυτο ειναι καλυτερο να τα εχουμε μονα τους σε species tank.
περιμενε και την απαντηση των εμπειρωτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-09, 00:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Η καφε αλγη ειναι εντελως ακινδυνη και συνηθως φευγει μονη της με τον καιρο αν το ενυδρειο ειναι καθαρο και οι τιμες του νερου φυσιολογικες.
Ο κυριος υποπτος για για το προβλημα σου φαινεται οτι ειναι το Κριμπενσις αν και απο προσωπικη εμπειρια οταν ειχα μονα τους κριμπενσις σε κοινωνικο ποτε δεν ειχα προβλημα.
Επιθετικα γινονται κυριως οταν ειναι ζευγαρι και ειναι σε διαδικασια ζευγαρωματος. Βεβαια τα ψαρια ειναι καπως στριμωγμενα στα 80 λιτρα καθαρα και αυτο μπορει να τους δημιουργει εκνευρισμο και να εκδηλωνονται επιθετικοτητες.
Θα εριχνα παντως και μια ματια στον Labeo , μιας και μπορει να αποδειχθουν ιδιαιτερα κακοτροπα και επιθετικα ψαρια οταν ορισουν την περιοχη τους.
Ακομα και τα Gurami ειναι παλιοχαρακτηρες αλλα δεν το θεωρω ικανο να τσιμπησε ολα τα ψαρια αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-09, 06:50
Nikos26 Ο χρήστης Nikos26 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: Naxos
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Το labeo παντως δεν μου δημιουργει προβληματα....παρα την επιθετικη φυση του το δικο μου ειναι το πιο ησυχο ψαρι του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-09, 07:13
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

το λαμπεο ειναι ψαρακι οπου "δρα" σε φασεις που δε το βλεπεις εσυ
για μενα αυτος ειναι ο δραστης

βεβαια εκτος και αν οι ουρες ειναι "φαγωμενες" απο αρρωστια.........
-------------------------
και ειναι λιγο περιεργη φαση μιας που τα εχεις ολα απο ενα
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 28-04-09 στις 07:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-09, 11:31
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

συμφωνω πως ειτε το κριμπ ειτε το λαμπεο ειναι οι δραστες αν προκειται για δαγκωνιες..και οπως αναφερει ο mikele παιζει και το σεναριο του fin rot.... αν μπορεις να ανεβασεις μια φωτο....μηπως ειναι σαπισμα και οχι δαγκωμενα πτερυγια...
πρεπει να αλλαξεις τη συνθεση των ψαριων σου...
γιατι αναφερεις νιτρικα 0?? αυτο δεν ειναι φυσιολογικο με τοσα ψαρια εφοσον δεν εχεις και πολλα φυτα..μηπως τρεχει κατι και με τον κυκλο του αζωτου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-09, 17:02
Nikos26 Ο χρήστης Nikos26 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: Naxos
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σιγουρα δεν ειναι δαγκωνιες, εχω δει το Κριμπενσις να τα κηνυγαει αλλα ποτε δεν το εχω δει να τα δαγκωνει.....μαλλον σαπισμα ειναι που δημιουργειται απο μονο του, αλλα επειδη κι εγω δεν ξερω σε τι μπορει να οφειλεται υποθετω πως το στρες που τους δημιουργει το κριμπενσις με το κηνυγητο οδηγησε σε αυτην την κατασταση....σε τι αλλο θα μπορουσε να οφειλεται?Το Labeo σιγουρα ειναι ακινδυνο για την ωρα, εξαλλου ειναι μολις 5 εκ. και δεν τρομαζει κανενα ψαρι, ενω οποιο συναντηθει με το κριμπενσις ακομα και αν δεν κυνηγηθει απομακρυνεται γρηγορα κι ετσι υποθετω πως μαλλον το φοβουνται.Για φοτο μου ειναι δυσκολο να ανεβασω αλλα το κοψιμο των πτερυγιων δεν μοιαζει καθολου με δαγκωνια...περισσοτερο με σκισιμο και λιωσιμο μοιαζει και ειναι στα ραχιαια πτερυγια και την ουρα.

Οσο για τις τιμες του no3 κανω τεστ με τα στικς της "hobby" και οι τιμες που παιρνω ειναι αυτες που ανεφερα, κι εγω υποθετω οτι θα επρεπε να υπαρχει λιγο nο3 αλλα το στικ αλλαζει χρωμα αν εχει απο 5 και πανω κι ετσι παραμενει ασπρο.

Τι μου προτεινετε να κανω τελικα?οφειλεται στο κριμπ, ή μπορει να φταιει και κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-09, 17:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χωρις φωτο λιγο δυσκολη αναγνωριση...παντως ειτε ειναι φινροτ ειτε δαγκωνιες....ενυδρειακο αλατακι και melafix βοηθα πολυ την κατασταση....
επισης καλο ειναι να το γυρισεις σε υγρα τεστ σιγα σιγα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-09, 22:58
Nikos26 Ο χρήστης Nikos26 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: Naxos
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

θα προσπαθησω αν οχι σημερα αυριο να βαλω φωτο, και θα παρω melafix αλλα με το κριμπενσις τι να κανω?θελω να το κρατησω, αλλα αν οφειλεται σε αυτο το προβλημα θα πρεπει να φυγει....
-------------------------
τελικα πηγα στο pet shop και μου ειπε και αυτος οτι ειναι fin rot, μου ειπε οτι δεν οφειλεται στο κριμπενσις και μου εδωσε το myxazin γιατι δεν ειχε melafix.ειναι καλο αυτο?
μου ειπε πως λογικα καποιο ψαρι απ'αυτα που μπηκαν τελευταια θα μετεφερε το μικροβιο στο ενυδρειο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikos26 : 28-04-09 στις 22:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-09, 18:37
Nikos26 Ο χρήστης Nikos26 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: Naxos
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παιδια χρησιμοποιω αυτο το φαρμακο 4 μερες τωρα, συμφωνα με τις οδηγειες και βλεπω μια μικρη βελτιωση στην κατασταση των ψαριων, εκτος απ' το ενα σκαλαρι που εχει χειροτερεψει πολυ, εχει μεινει σχεδον χωρις ουρα!!!καμια ιδεα?????οσο για τα υπολοιπα ψαρακια θα αναρρωσουν πληρως?θα παρει πολλες μερες?αυριο τελειωνει η θεραπεια συμφωνα με τις οδηγειες.αν δεν αναρρωσουν να την επαναλαβω και μετα απο ποσο καιρο πρεπει????
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-09, 20:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπορει να συνδυαστει το φαρμακο αυτο με αλατι??
προσωπικη πειρα εχω μονο απο θεραπεια συνδυασμου αλατιου και melafix που ειχε σαν αποτελεσμα πληρη αναρρωση σε 2 σκαλαρια...εκτοτε δεν επαναληφθηκε μαλιστα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ασπρα εξογκωματα στα πτερυγια FIL241 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 7 16-06-06 14:11
Kομμένα πτερυγια maria_nik Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 07-05-05 20:32
ΜΑΥΡΕΣ ΜΟΥΝΤΖΟΥΡΕΣ ΣΕ ΠΤΕΡΥΓΙΑ maria_nik Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 09-12-04 16:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05606 seconds with 13 queries