Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-07-19, 20:15
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Τελευταία μέτρηση ΚΗ είναι 8 (30/6/2019). Παλιότερα ήταν μάλλον λίγο παραπάνω (άρχιζε να αλλάζει χρώμα στις 8 σταγόνες αλλά χρειαζόταν άλλη μία για να γίνει κίτρινο, ενώ τώρα στις 8 έγινε κίτρινο). GH έχω καιρό να μετρήσω αλλά από όσο ξέρω δεν επηρεάζει το PH. Όμως δεδομένου ότι έχω CO2 το PH επηρεάζεται και από την αεραντλία.

Όσο αφορά την αναπλήρωση έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι το είχα διαβάσει (και φυσικά είναι απόλυτα λογικό) αλλά το είχα ξεχάσει γιατί όταν είχα χρυσόψαρα δεν είχε ιδιαίτερη σημασία. Βέβαια η ΚΗ δεν αυξάνεται απεριόριστα γιατί γίνονται και αλλαγές νερού, αλλά φυσικά ισορροπεί σε μία τιμή μεγαλύτερη από αυτή του νερού της βρύσης.

Δυστυχώς δεν έχω ΑΟ και δεν έχω και το χώρο για κάτι τέτοιο (αν τον είχα θα είχα πολύ περισσότερες επιλογές σε είδη που θα μπορούσα να φιλοξενήσω).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-19, 17:45
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

καλησπέρα,
ευχομαι να μην έχεις άλλες απώλειες...
καθαρα εκ πειρας με διαφορα ψαράκια ,ειδικά κρύου νερου θα σου πω πως αν τα ψαρακια όλο το προηγουμενο διαστημα ήταν σε καλές συνθηκες κατα πασα πιθανότητα δε θα πεθάνουν αν μείνουν κάποιες μερες στο ανώτατο όριο τους...
Αν όμως είναι ήδη ταλαιπωρημένα ή τα αγοράσαμε απο κατάστημα το οποίο δεν είχε καλές συνθήκες ισως δυσκολευτούν...
Τα περισσότερα ψαρια που έχω χάσει καλοκαίρι είναι αυτά που ήταν σε κακή κατάσταση κατα την αγορά τους ή κάποια απ αυτά που κατα τη διάρκεια του χειμώνα είχαν παρουσιάσει κάποια ασθένεια...
Τα πράγματα είναι πιο ευκολα στα χρυσοψαρα γιατί ξεχωρίζουν εύκολα..στα κοπαδόψαρα είναι δύσκολο να θυμόμαστε πιο ψάρι είχε περάσει κάτι ή ακομα κ αν νόσησε καποια στιγμή να το έχουμε καταλάβει...

Έχω καταλήξει πως στην διαρκεια ζωής του ψαριου οι ασθένειες σαν να συσσωρεύονται και μόλις οι συνθηκες γίνουν λίγο πιο ''ακραίες'' εκδηλώνονται ,με άσχημη συνήθως κατάληξη...

Αυτο που κάνω είναι πολύ πιο συχνές αλλαγες νερού (όχι απλά αναπλήρωση) και ανατάραξη επιφανείας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-19, 15:21
arion-p Ο χρήστης arion-p δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-05-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ενημερώσω ότι δεν είχα άλλες απώλειες ούτε παρατήρησα κάτι ύποπτο μέχρι τώρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όμως είναι ήδη ταλαιπωρημένα ή τα αγοράσαμε απο κατάστημα το οποίο δεν είχε καλές συνθήκες ισως δυσκολευτούν...
Η αλήθεια είναι ότι και τα δύο ψάρια που έχασα ήταν από το ίδιο μαγαζί και μάλιστα είχα κάνει το λάθος να ζητήσω να μου τα στείλουν αντί να πάω ο ίδιος να τα πάρω...

Τα υπόλοιπα πάντως φαίνεται να είναι καλά. Το (επιπλέον) κακό είναι ότι τα πήρα για να διορθώσω την αναλογία αρσενικά-θηλυκά και τελικά έμεινα με ένα επιπλέον αρσενικό (από τα τρία που μου έστειλαν τελικά μόνο ένα ήταν θηλυκό). Θα δω τι θα κάνω αργότερα αφού βεβαιωθώ ότι τα πράγματα έχουν σταθεροποιηθεί.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τη βοήθεια, και καλό καλοκαίρι (σε όσους ετοιμάζονται για διακοπές)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Odessa Barb Αλέξης6 Γλυκό νερό - Γενικά 7 04-09-18 10:41
Αιφνίδιος Θάνατος Tiger Barb blacksun Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 24-08-15 10:37
odessa barb - red crystal barb evina ¶λλα ψάρια Ασίας 8 04-12-12 23:32
Επίθεση Tiger Barb σε Tiger Barb Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 1 27-03-08 10:55
Barb Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 26 30-01-08 16:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03879 seconds with 15 queries