Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-07, 22:35
thanky Ο χρήστης thanky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή SOS ζητω απεγνωσμενα βοηθεια

στο ενυδρειο καθαρου ογκου 65-70 λιτρων αποφασισα να φιλοξενισω ζωοτοκα ως ηρεμα και ευκολα στην φροντιδα ψαρια για εναν αρχαριο. ετσι εβαλα 4 guppies (2+2), 3 Black molly και 3 platys (αυτα τα μικρα κιτρινα που λεγονται Xiphophorus maculatus ).απο την πρωτη στιγμη που τα εβαλα αρχισε ο κανιβαλισμος. τα τρια platys αρχισαν αρχικα με τα αρσενικα guppies να τα κυνηγουν και να καταστρεφουν τις ουρες τους με αποτελεσμα μεσα σε 2 μερες να χασω το 1ο και μετα απο αλλες 3 μερες να σκοτωνουν και το 2ο. σημερα στην 8 μερα λειτουργειας του ενυδρειου με ψαρια εχασα και το ενα απο τα δυο θηλυκα και απο οτι φαινεται και το δευτερο ειναι θεμα ημερων αφου εχει χωθει σε μια γωνια και δεν κουνιεται. βγηκε μονο για να φαει και μετα ξανακρυφτηκε.
που οφειλεται αυτη η επιθετικη συμπεριφορα και συγκεκριμενα προς τα guppies γιατι τα αλλα δυο ειδη δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα?
δικαιολογειται απο platys τετοια επιθετικη συμπεριφορα και αν ναι γιατι?
και ενω ειχα στα σχεδια να προσθεσω ακομα μερικα guppies για να τα φερω στην αναλογια 1 προς 3 που απαιτειται τωρα δεν ξερω τι να κανω. μην τα βαλω και αρχισει παλι η γενοκτονια.
περιμενω με ανυπομονησια απαντησεις σας στο προβλημα μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-07, 22:39
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εγω θα ρωτησω,αφου διαπιστωσες το προβλημα,γιατι δεν απομακρυνες,τους ταραξιες..????
παντως να μαλωνουν καινα κυνιγιουνται σε τετοιο βαθμο πλατυς με γκαπις....τι να πω......
εγω τα εχω μαζι και ειναι ολα αρμονικα.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-07, 22:44
thanky Ο χρήστης thanky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

στην αρχη φανταζομουν οτι ισως ειχα αγορασει τιποτα αρρωστα Guppies και για αυτο μου ψοφησαν. αλλα μετα αρχισα να τα παρατηρω περισοτερο και τοτε διαπιστωσα οτι η αιτια ηταν τα PLatys. και αν τα απομακρυνα θα επρεπε να τα βαλω σε αλλο ενυδρειο για να μπορεσουν να επιβιωσουν που δεν εχω ουτε εγω ουτε καποιος φιλος. οποτε τα αφησα στην αρενα με τα θηρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-07, 22:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εγω στη θεση σου θα απομακρυνα τα συγκεκριμενα πλατυς,και θα τα εδινα-χαριζα σε καποιο φιλο μου.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-07, 22:54
thanky Ο χρήστης thanky δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

τελος παντων. σχετικα με την αιτια του προβληματος. υπαρχει περιπτωση να οφειλεται οτι ειναι λιγα σε αριθμο ενω θα επρεπε να ζουν σε μεγαλυτερη ομαδα? εχει σχεση αν ειναι ολα αρσενικα η θηλυκα και πως μπορω να καταλαβω το φυλλο τους? εσυ που εχεις ζωοτοκα, ποσα ψαρια εχεις μαζι, τι ειδους και σε τι αναλογιες αρσ-θηλ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-07, 23:02
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanky Εμφάνιση μηνυμάτων
εσυ που εχεις ζωοτοκα, ποσα ψαρια εχεις μαζι, τι ειδους και σε τι αναλογιες αρσ-θηλ?
εγω στο μαγαζι, εχω σε ενα ενυδρειο(ζωοτοκων) αρκετα πλατυς μαζι με γκαπακια...ιενια πολλα και αρσενικα και θυληκα και απο τα 2 και ειναι ολα καλα....παντα ηταν...
και στο παλαιο παρελθονοταν καποτε ειχα,ποτε μου δεν ειχα τετοια προβληματα.....
περιμενε ομως και αλλες αποψεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-07, 13:50
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Στα ζωοτοκα για να ξεχωρισεις τα θυληκα με τα αρσενικα ειναι ευκολο:
Στα γκαπυ τα αρσενικα εχουν πολυ μεγάλες,πλατιες και πολυχρωμες ουρες και μικρο σωμα , ενω τα θυληκα ειναι πιο μεγαλα σε μέγεθος με σχεδον καθολου χρωμα στην ουρα. Στα ξιφοφορους τα αρσενικα εχουν στο κατω μέρος συνηθως της ουρας ενα μακρυ Ξιφος εξου και το ονομα τους., ενω στα θηλυκα η ουρα ειναι σαν βεντάλια.Στα πλατυ τα αρσενικα το πτερυγιο κατω απο το στομαχι τους ειναι μυτερο ενω στα θηλυκα ειναι σαν βεντάλια.
Το ιδιο ισχυει και για τα μολυ.Γενικα να ξέρεις οτι σε παρα πολυ μεγάλο αριθμο ζωοτοκων ισχύει ο κανόνας οτι απο τα πτερύγια που βρίσκονται απο την κάτω μερια τους και μπροστα το μεσαιο πτερυγιο ειναι μυτερο.Ενω στα θηλυκα ειναι και τα τρια πλατια.
Τωρα οσο αφορα για τις επιθέσεις στα γκάπυ ,αυτο γίνεται γιατι με τον τρόπο που κουνανε την ουρα τους για να κολυμπάνε,ερεθίζουν τα άλλα ψάρια και γιαυτο τις τσιμπάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-07, 13:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σε ολα τα ζωτοκα ισχυει αυτο, οχι σε μερικα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-07, 14:26
Το avatar του χρήστη Ρέα
Ρέα Ο χρήστης Ρέα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Κάτι παρόμοιο συνέβη κ σε εμένα. Το αρσενικό γκάπυ κυνηγούσε ακόμα και τα χρυσόψαρα που είχα μέσα (πριν τους αλλάξω ενυδρείο). Φαντάσου τώρα ένα μικρό ψαράκι να κυνηγάει 2 χρυσόψαρα κ αυτά να τρέχουν πανικόβλητα να κρυφτούν.
Έβαλα το αρσενικό τιμωρία σε απομόνωση για 1 ημέρα. Οταν το έβγαλα τα κυνήγησε 5 λεπτά και από τότε δεν ξαναασχολήθηκε παρά μόνο με τη θηλυκιά γκαπύνα (πολύ ορεξάτος πάντως)!
Πιστεύω ότι έφταιγε η αλλαγή περιβάλλοντος (από το pet στο ενυδρείο) κ απλά προσπαθούσε να επιβληθεί για να νιώσει ασφάλεια. Λέω εγώ τώρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-07, 14:36
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Σαν συνδιασμος το γκαπυ με το χρυσοψαρο δεν ειναι και ο καλυτερος.Καποια στιγμη το γκαπυ θα κυνηγηθει απο το χρυσόψαρο και τοτε θα υπαρχει πρόβλημα.Παιζει μεγάλο ρολο η προσαρμογη ενος ψαριου στο ενυδρείο και αυτο που ισχυει παντα είναι πως, οτι ψάρι και να βάλουμε μέσα στο ενυδρειο για πρώτη φορα θα το κυνηγησουν τα αλλα και ας ειναι και μεγαλυτερο,εως οτου προσαρμοστει και τοτε θα γίνει το αναποδο.!!!!
Οι συνδυασμοι αυτοι ,τους οποιους βλέπουμε στα μαγαζια και μας λένε οτι ταιριαζουν και οτι δεν μαλωνουν δεν ισχυουν παντα γιατι στα μαγαζια τα ψάρια δεν προλαβαινουν να προσαρμοστουν,βρισκονται σε ενα περιβαλλον το οποιο ειναι τελειως αδειο και ειναι ολα φοβησμένα και στρεσαρισμενα,Και απο την στιγμη που δεν υπαρχουν αρκετα ενυδρεια γινονται μερικοι συνδυασμοι του θανατου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-07, 14:54
Το avatar του χρήστη Ρέα
Ρέα Ο χρήστης Ρέα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Να φανταστείς στο pet μου είχαν πεί ότι ταιριάζουν. Σίγουρα όχι. Πάντως όσο τα είχα με τα υπόλοιπα ήταν πολύ ήσυχα, ποτέ δεν τα κυνήγησαν! Τα έβγαλα όταν γέννησε η γκαπύνα γιατί κυνηγούσαν τα μικρά (καθαρά για τροφή).
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζητω s-vitzi ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 04-04-07 17:34
ζητω συμβουλη.... prodigy Malawi 27 11-09-06 23:52
Sos-βοηθεια! Φίλτρο εκτός λειτουργίας dimitris Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-08-05 20:08
ΖΗΤΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ GEORGE ARGOS Χρυσόψαρα 3 11-05-05 19:13
SOS SOS--- GUPPY ---SOS SOS--- ΓΕΝΝΑΜΕ --- SOS SOS gordons Ζωοτόκα 3 19-09-03 00:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04733 seconds with 13 queries