Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 19-11-12, 21:47
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βρε οκ. Κουβεντα κανουμε, δινωντας στο θεμα και πληροφοριες.
Λες να ειναι αυτος στη φωτο ο goldie?
Χλωμο το βλεπω. Συνηθως βαζουν μια τυχαια φωτο χωρις κλοπιραιτ, για να υποστηριξουν ενα κειμενο.
Το γκινες το ψαχνει καλα πριν περασει επισημα ενα ρεκορ. Μη κολλας.
Nαι αλλα κατω απο την φωτο εχει της εξης λεζαντα: Tish turned from orange to grey in his twilight years
Ναι βρε κουβεντα κανουμε, απλα αυτη η ιστορια εμενα μου φαινεται...εξωπραγματικη! Εδω δεν ζουνε στην φυση τοσο, σιγα μην εζησε σε συνθηκες δεν ξερω κι εγω τι, γιατι δεν πιστευω οτι ηταν και τοσο γνωστες του...αθληματος αυτοι που το ειχαν. Εξαλλου τι να λεμε τωρα... Πως μετρηθηκε η ηλικια του ψαριου; Δηλ. αμα παω κι εγω και πω οτι εχω ενα ψαρι 30 ετων, πως θα μετρηθει η ηλικια του και πως θα αποδειχθει οτι το ειχα εγω κλπ.
Δεν κολλαω, στο 'προβλημα' που αντιμετωπιζω, εχω κολλησει λιγο, αλλα πιστευω να βρω την ακρη και με την βοηθεια ολων σας
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 19-11-12, 22:19
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Στο 25 λιτρο ενυδρειο ειχα 2 φιλτρα με τα 2 χρυσοψαρα και με τα 2 σαλιγκαρια. Στο καινουριο ενυδρειο εχω τ ενσωματωμενο φιλτρο και εβαλα κ το ενα απο τα 2 παλια φιλτρα οπως μου ειπες και το αλλο το εχω στο 25 λιτρο ενυδρειο που ειναι τα μηλοσαλιγκαρα.

Αν εχω καταλαβει καλα, κανω μετρησεις στο νερο και αναλογως πραττω; Για αποψε που δεν ειναι στρωμενο τ ενυδρειο κ δεν εχω κανει μετρησεις, κανω αλλαγη νερου;

Τα φιλτρα κ τν ανθρακα του 100 λιτρου ενυδρειου καθε ποτε τα αλλάζω;

Το νερο στο ενυδρειο με τα μηλοσαλιγκαρα καθε ποτε το αλλαζω;

Μου κανει μεγαλη εντυπωση πως κατα την διαρκεια της ημερας ηταν αρκετα ηρεμο και δεν κολυμπουσε ιδιαιτερα και τωρα που εσβησαν τα φωτα κολυμπαει παρα πολυ. Ποσα volt πρεπει να ειναι η λαμπα για τα χρυσοψαρα σε ενα ενυδρειο L80XW30XH48cm


Μετακομιζω μεση με τελη δεκεμβριου;

Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 19-11-12, 22:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 25 λιτρο ενυδρειο ειχα 2 φιλτρα με τα 2 χρυσοψαρα και με τα 2 σαλιγκαρια. Στο καινουριο ενυδρειο εχω τ ενσωματωμενο φιλτρο και εβαλα κ το ενα απο τα 2 παλια φιλτρα οπως μου ειπες και το αλλο το εχω στο 25 λιτρο ενυδρειο που ειναι τα μηλοσαλιγκαρα.

Μπορειτε να μου στειλετε μια μαρκα απο υγρα τεστ που πρεπει να αγορασω; να ξερω τι πρεπει να παρω

Αν εχω καταλαβει καλα, κανω μετρησεις στο νερο και αναλογως πραττω; Για αποψε που δεν ειναι στρωμενο τ ενυδρειο κ δεν εχω κανει μετρησεις, κανω αλλαγη νερου;

Τα φιλτρα κ τν ανθρακα του ενυδρειου καθε ποτε τα αλλάζω;

Το νερο στο ενυδρειο με μηλοσαλιγκαρα καθε ποτε το αλλαζω;

Μετακομιζω μεση με τελη δεκεμβριου

Ευχαριστω πολυ
Ααα ειχες δυο φιλτρα οκ.



Καλα καταλαβες, αναλογα τις μετρησεις πραττεις.

Δεν ξερεις μαλλον ομως, οτι το στρωσιμο εχει τρεις στοχους (που ολους μαζι το λεμε "στρωμενο ενυδρειο" ).

Το στρωσιμο του φιλτρου, το στρωσιμου του βυθου και το στρωσιμο ολων των επιφανειων του ενυδρειου (τζαμιων, φυτων, πετρων, ξυλων κλπ)

Στρωσιμο εννοουμε την αποικηση ολων με βακτηρια και μικροοργανισμους (τη λεγομενη βιολογια).
Το φιλτρο στρωνει πιο γρηγορα απο το βυθο. 1μηνα περιπου το φιλτρο, 4-6 ο βυθος. Γενικα το ενυδρειο θεωρειται ωριμο μετα απο 6-12 μηνες.

Τωρα, για να στρωσει πιο γρηγορα κανονικα δεν θελει περιττες και μεγαλες αλλαγες. Με τα τεστ θα τις απευφευγες.
Επειδη εχεις ηδη ενα στρωμενο φιλτρο στο ενυδρειο, τα λιτρα ειναι αρκετα και εχει ενα ψαρι μονο μεσα, δεν χρειαζονται καθημερινες αλλαγες πιστευω, με σωστο ταισμα.
Μεχρι να παρεις τεστ αμμωνιας νιτρωδων, κανε προληπτικα θα ελεγα καθε δυο μερες 15-20 λιτρα αλλαγη.
Αν δεις θολωμα νερου, λευκης αποχρωσης, κανε αλλαγη για σιγουρια και φρεσκαρισμα.


Τα απλ στο 25αρι τα φοβαμαι πιο πολυ δλδ.

Οταν θα ερθει η ωρα για μετακομιση, κοιτα να εχεις ενα δοχειο μεγαλο (πχ βαρελι για τροφιμα πχ ελιες) να βαλεις οσο πιο πολυ νερο απο το ενυδρειο μπορεις (το μισο και πανω, καλα θα ηταν) βαλε μεσα το ψαρι, αν γινεται και το φιλτρο να δουλευει εκει, αν δεν βγαινει, βαλε τα υλικα μονο στοβαρελι και μια αεραντλια.
Πετα το υπολοιπο νερο, βγαλε χαλικι, διακοσμητικα σε κουβα.

Μετεφερε το και στησε το στο νεο σπιτι πριν την κυριως μετακομιση
Βαλε μεσα πρωτα το χαλικι και τα διακοσμητικα, βαλε φρεσκο νερο και ενα φιλτρακι με ενυδρειακο βαμβακι βα τραβηξει το σκουπιδι.
Το φρεσκο νερο ιδιας θερμοκρασιας με του βαρελιου να ειναι.
Βαλε το νερο του βαρελιου στο ενυδρειο και ασε μεσα μερικα λιτρα και το ψαρι.
Μετα παιρνε νερο αποτο ενυδρειο και γεμιζε παλι το βαρελι σιγα σιγα, για προσαρμογη. Μιση με μια ωρα. Μετα βαλε νερο και ψαρι στο ενυδρειο.

Στα απλ αλλαζε καθε 3-5 μερες το 30% μεχρι να δεις τι θα γινει με αυτα.
(τωρα που το σκεφτομαι, υπαρχει περιπτωση, το χρυσοψαρο να πηγε απο ελλειψη μεταλλικων αλατων αφου τα τραβανε τα απλ για να χτισουν κεληφος. Μια μετρηση GH KH θα μας εδινε στοιχεια. Μπορει να ειχαμε και προβληματα με το πεχα λογω απλ, αφου ριχνουν και την KH.


Ανθρακα αλλαζεις καθε μηνα.
Τα υπολοιπα δεν τα αλλαζεις.
Οποτε μαζευουν πολυ μπιχλα, συνηθως πεφτει και η ροη πολυ και το καταλαβαινεις, τα στιβεις μεσα σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο.
Αν εχει κεραμικα υλικα τα κουνας μεσα σε νερο ενυδρειου παλι, να φυγει η πολυ βρωμα.
Αναλογα το καθε φιλτρο, αν εχει ξεχωριστα υλικα για μηχανικη φιλτρανση (τα χοντρα δλδ) και αλλα υλικα για βιολογικη, τοτε μπορουμε να καθαριζουμε τα βιολογικα με νερο ενυδρειου, και τα μηχανικα να τακαθαριζουμε επιμελως ακομα και με καφτο νερο (αφου δεν μας νοιαζει η βιολογια τους, αλλα να ειναι καθαρα για να κρατανε τα βιολογικα υλικα που τοποθετουνται μετα απο αυτα, καθαροτερα.
Ο ενεργος ανθρακας ειναι χημικο υλικο φιλτρανσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-11-12, 20:02
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 25 λιτρο ενυδρειο ειχα 2 φιλτρα με τα 2 χρυσοψαρα και με τα 2 σαλιγκαρια. Στο καινουριο ενυδρειο εχω τ ενσωματωμενο φιλτρο και εβαλα κ το ενα απο τα 2 παλια φιλτρα οπως μου ειπες και το αλλο το εχω στο 25 λιτρο ενυδρειο που ειναι τα μηλοσαλιγκαρα.

Αν εχω καταλαβει καλα, κανω μετρησεις στο νερο και αναλογως πραττω; Για αποψε που δεν ειναι στρωμενο τ ενυδρειο κ δεν εχω κανει μετρησεις, κανω αλλαγη νερου;

Τα φιλτρα κ τν ανθρακα του 100 λιτρου ενυδρειου καθε ποτε τα αλλάζω;

Το νερο στο ενυδρειο με τα μηλοσαλιγκαρα καθε ποτε το αλλαζω;

Μου κανει μεγαλη εντυπωση πως κατα την διαρκεια της ημερας ηταν αρκετα ηρεμο και δεν κολυμπουσε ιδιαιτερα και τωρα που εσβησαν τα φωτα κολυμπαει παρα πολυ. Ποσα volt πρεπει να ειναι η λαμπα για τα χρυσοψαρα σε ενα ενυδρειο L80XW30XH48cm


Μετακομιζω μεση με τελη δεκεμβριου;

Ευχαριστω πολυ
Εγω θεωρω οτι τα φιλτρα σου ειναι στρωμενα μια χαρα.
Θα σε συμβουλευα να σταματησεις τις θεραπειες και να βαλεις τα σαλιγκαρια με το ψαρακι σου. Θεραπειες στα κουτουρου δεν βοηθανε.

Επισης να σταματησεις τις συχνες αλλαγες και να καθιερωσεις μια αλλαγη περιπου 30% την εβδομαδα με νερο που εχει μεινει λιγο σε κουβα με αντιχλωριο.

Το ψαρακι φοβαται μονο του και το εντονο φως το χειροτερευει. Βαλε καμια ανουμπια μεσα (αν δεν εχεις) οπου θα μπορει να βρισκει καταφυγιο. Μετα την μετακομηση μπορεις να προσθεσει και ενα επιπλεον ψαρακι (ιδιο ειδος) για παρεα.

Τα χαλικακια που εχεις εχουν το κακο οτι αιχμαλωτιζουν πολυ βρωμια

Τα υγρα τεστς για ΝΗ3 και ΝΟ2 σε στρωμενο ενυδρειο με 1-2 ψαρια και συχνες αλλαγες νερου εινα πεταμενα λεφτα, επισης ληγουν...
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 03-12-12, 14:22
Macy Ο χρήστης Macy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2011
Περιοχή: Αμστερνταμ, Ολλανδια
Μηνύματα: 35
Send a message via Skype™ to Macy
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφοριες.

Μηπως να παρω λαμπα χαμηλοτερης εντασης? Φαινεται πως την ενοχλει αυτο το φως. Αν οχι, απλα να βαλω ανουμπια, αν δε βρω ανουμπια υπαρχει κατι αλλο που θα μπορουσα να κανω για το εντονο φως?

Ακομα, ειχα ταϊσει τη μικρη μου ψαρινα αρακα πριν απο κανα 2 εβδομαδες, (να σημειωθει πως παντα ταϊζεται παρα πολυ λιγο, ενα μπαλακι μονο) κ χθες κ σημερα οι ακαθαρσιες της ειναι πολυ μακριες σαν τεραστια ουρα αλλα το χρωμα τους φυσιολογικο προς το πρασινο. Ειναι φυσιολογικο? Τι συμβαινει?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
-------------------------
Ακομα, καλυτερο δεν θα ηταν ν μπορει ν κολυμπαει κ να μην τν ενοχλει το φως? Ποιο το νοημα να βρει ενα "φυτο-καταφυγιο" που δε θα τη πιανει τοσο το εντονο φως?

Ευχαριστω πολυ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Macy : 03-12-12 στις 14:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποστολή γαρίδων balog Γαρίδες του γένους Neocaridina 4 10-09-12 09:16
Κονγκολέζος κάθεται ακίνητος στον πάτο. Da Gypsy Fish Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 19 27-05-11 10:11
κάλυψη τρύπας στον πάτο ενυδρείου crazyio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 05-04-11 20:12
Κάθεται κάτω στο έδαφος. garfield Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 29 02-03-07 15:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05467 seconds with 15 queries