Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-05, 17:19
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή Αλγη για πουλημα!!!!

Ενδιαφερεται κανεις για αλγη ; Εχω περισσευμα...... Εχουν γεμισει οι πετρες και τα φυλλα απο τα πλατυφυλλα με μια σιχαμερη μαυριδερη αλγη σα πιτσιλιες και δεν λεει να φυγει με τιποτα. το ενυδρειο ειναι 1,5*0,6Υ *0 ,5 και φωτιζεται με 2 λαμπες 1,2μ οσραμ φλορα 36 βαττ. Εχω και μια τριτη συνδεδεμενη αλλα δεν την αναβω γιατι η αλγη παρουσιαστηκε σχεδον ταυτοχρονα με τη συν δεση αυτης της λαμπας. Τυχαιο . Εχω καμια δεκαρια φυτα μεσα κυριως πλατυφυλλα , λιγα φυκοειδη και 2 τεραστια αραχνοειδη. Χρησιμοποιω υγρο λιπασμα σε 15 μερη βαση προσθετωντας καθε μερα τμηματικα την απαιτουμενη ποσοτητα. Η αλγη αυτη εχει αρχισει να κολλα και στα τζαμια.Κατα ενα περιεργο τροπο τα πλατυφυλλα βγαζουν καινουρια φυλλα καθαρα και η αλγη δεν τους επιτιθεται παρα εχει φωλιασει στα παλιοτερα φυλλα. Στο τζαμι αναπτυσσεται καθημερινα και την καθαριζω με μαγνητη. Εχθες εβγαλα ολες τις πετρες και τις ακθαρισα μια μια με συρμα, ενω ετριψα ελαφρα με το χερι μου και τα φυλλα απο τα φυτα και σχετικα καθαρισαν. Πως το βλεπετε το θεμα, εχετε τιποτα προτασεις;;; Ή τουλαχιστον καμια παραγγελια για να ξεφορτωθω λιγη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-05, 18:33
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

εβαλες την μια λαμπα υπηρξε διαταραχη της ισορροπιας του ενυδρειου οποτε εκανε μπουμ η αλγη .

ενα αρχικο μετρο συχνες αλλαγες,καθαριζε οτι μπορεις απο αλγες,να κρατας αυστηρα τις ρουτινες και βαλε οσο μπορεις φυτα γρηγορης αναπτυξη. και βλεπουμε

καλως την δεχτηκες
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-05, 19:02
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Το ενυδρειο σου δεν ειναι μαλλον αρκετα φυτεμενο και υπαρχει ανισορροπια στην λιπανση, φωτισμο, διοξειδιο κτλ. Κανε οτι σου ειπε ο Κυριακος και βαλε αμεσα φυτα γρηγορης αναπτυξης.
Ο φωτισμος σου ειναι λιγος για τα λιτρα που εχεις. Προσεξε το αυτο!!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-05, 19:36
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Ο φωτισμος σου ειναι λιγος για τα λιτρα που εχεις. Προσεξε το αυτο!!!!
φιλε Γιαννη και εγω πιστευω οτι ο φωτισμος ειναι λιγος αφου συμφωνα με πολλους χρειαζεται ενα βαττ για καθε 2 λιτρα, αλλα σου ειπα, μολις εβαλα και την τριτη λαμπα μπουμ η αλγη.... Απο φυτα εχω τρια πολυ μεγαλα ( 2 αραχνοειδη που εχουν φτασει ως την επιφανεια και ενα τεραστιο πλατυφυλλο με κοκκινα τεραστια φυλλα) και τα υπολοιπα ειναι σεβαστου μεγεθους, οποτε δεν νομιζω οτι 13 φυτα (μολις τα μετρησα) ειναι λιγα. Αλλωστε προτιμω να εχω ελευθερο χωρο για να χαζευω τα ψαρακια μου..... Με την τριτη λαμπα τι πιστευετε; Να αρχισω να την βαζω σιγα σιγα απο 2 -3 ωρες την ημερα, Αν ναι τι προγραμμα προτεινετε;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-05, 22:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εγώ θα σου έλεγα, σαν πρώτη κίνηση να έκανες μια καλή αλλαγή νερού για να μειωθεί το λίπασμα που περισεύει.
Αλήθεια πόσο ρίχνεις ;
Γιατί εκεί μου φαίνεται ότι "πονάει" το πράγμα
Η δοσολογία στα λιπάσματα είναι ανάλογη του όγκου-απορροφητικότητας των φυτών.
Οι οδηγίες που γράφουν τα λιπάσματα είναι για "βαρυ-φυτεμένα" ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-05, 22:07
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Για γραψε μας και μερικες μετρησεις.....ph, kh, NO3, PO4....παντως αν τα φυτα παραμεινουν λιγα, μειωσε στο ελαχιστο τα λιπασματα και κατα συνεπεια δεν χρειαζεσαι κι αλλη λαμπα.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-05, 11:42
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

ΘΑΥΜΑ , ΘΑΥΜΑ...... μολις γυρισα σπιτι η αλγη ειχε εξαφανιστει απο παντου τα φυλλα λαμποκοπουσαν μονο το τζαμι ειχε λιγη αλλα δεν τρεχει και τιποτα.... Τα sae που πηρα προχθες καναν απιστευτη δουλεια , πεντε sae κσθαρισαν το συμπαν, τα εκανα καδρο ως τα ψαρια του μηνα..... Που το βαλαν τοσο πρασινο Τελος παντων θα προσθεσω μερικα φυτα ακομα και θα πειραματιστω με τη τριτη λαμπα .... Και ο θεος βοηθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03791 seconds with 12 queries