Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-05, 01:17
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή 150 λιτρα για δισκους?

γεια σε ολους,τις τελευτεες μερες εχει ερθει στα χερια μου ενα ενυδρειο 1χ46χ31 (μ/υ/π),αρκετα στενομακρο.θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να βαλω μεσα δισκους λογο της στενοτητας,αν ναι ποσους και αν γινεται να κρατησω καποια διακοσμητικα που εχει(σπασμενο δοχειο/κολονα).επισης επειδη δεν εχω ασχοληθει με δικους ποτε ξανα στο παρελθον,θελω να ξερω αν οι δισκοι μπορουν να μπουν μαζι με καποιο αλλο ψαρι.στα μαγαζια μου λενε οτι μπαινουν μονοι τους αποκλειστικα αλα εχω δει σε ενυδρεια μελον δισκους με γκουραμι!ευχαριστω για τον χρονο σας σπυρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-05, 08:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Γειά σου Σπύρο.
Το ενυδρείο είναι αρκετά στενό για μεγάλους δίσκους. Για μικρούς δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να σκεφτείς την αγορά μεγαλύτερου, όταν θα μεγαλώσουν.
Επίσης στα 150 λίτρα μπορείς να βάλεις μόνο 3 (ενήλικες) και αυτό είναι πρόβλημα. Οι δίσκοι πρέπει να ζουν τουλάχιστον 4 - 5 μαζί, για να μην υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα. Είναι ήρεμοι βέβαια αλλά κίχλίδες είναι τελικά! Αν έχεις μόνο 3 σε ενυδρείο σίγουρα ο ένας θα ηγηθεί και θα παρενοχλεί τους άλλους. Ειδικά αν είσαι και τυχερός και προκύψει ζευγάρι... ο τρίτος της παρέας την έβαψε.
Με δίσκους μπορείς να βάλεις ένα κοπαδάκι tetra, γατόψαρα, σίγουρα όχι γκουράμι!!!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-05, 09:22
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον accnt και όσον αφορά για το παράδειγμα που λες ότι μέλος του gab έχει δίσκους με γκουραμί, αν θυμάσαι όλοι του είπαν ότι δεν ταιριάζουν. Επίσης, μαζί με τους δίσκους μπορείς, και ως ένα βαθμό πρέπει, να βάλεις και πλεκόστομους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-05, 12:03
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Δεν θα μπορούσε να βάλει κάποιο ζευγάρι?

Θεόφιλος

ΥΓ. Γιάννη πότε θα έχεις χρόνο να με επισκεφτείς για καφέ και να δεις μία μικρή υποψία που έχω με τα ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-05, 12:59
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Σε αυτό το ενυδρείο μπορείς να βάλεις μόνο ένα ζευγάρι για το οποίο πρέπει να είσαι σίγουρος ότι είναι ζευγάρι, όχι απλά αρσενικό και θυληκό, ή μια ομάδα από 5-6 μικρά δισκάκια με σκοπό όμως να μεταφερθούν σε μαγαλύτερο ενυδρείο όταν μεγαλώσουν που αυτό δε θα πάρει πάνω από 5-6 μήνες.
Για ό,τιδήποτε άλλο είμαι κατηγορηματικά αντίθετος. Για να μην επαναλαμβάνω πράγματα που ειπώθηκαν πολλές φορές εδώ για τους δίκσους διάβασε κάποια από τα παλιά ποστ και ό,τι απορία έχεις εδώ είμσατε να σου τη λύσουμε.
Αν θέλεις να ασχοληθείς με δίσκους διάβασε κάποια πράγματα πρώτα για αυτο το είδος για να μην παιδεύεσαι κι να στεναχωριέσαι μετά.
Επίσης φρόντισε να στήσεις ένα ενυδρείο που θα ικανοποιεί τις ανάγκες των δίσκων, αγόρασε τον απαιτούμενο εξοπλισμό και μετά να προχωρήσεις στην αγορά δίσκων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-05, 13:07
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Δεν θα μπορούσε να βάλει κάποιο ζευγάρi?
Απάντησε ο thediscusman, μόνο έτοιμο ζευγάρι!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-05, 06:35
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ευχαριστω για της απαντησεις.και εμενα μου φενεται αρκετα στενο για δισκους και 2 μονο δεν αξιζει να βαλω.ασε που ειναι και δυσκολο να ξερω οτι ειναι ζευγαρι.μαλον για αφρικανικες κιχλιδες προσανατολιζομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-05, 08:25
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Μας κάλυψε όλους ο Παναγιώτης!!! Γιωργο(hmy) καλυτερα να μην βάζουμε pleco σε δισκοενυδρειο. Γίνονται τερατα και παρενοχλουν τους δίσκους!! Προτιμωνται τα ancistrous....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-05, 09:43
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Γιάννη είχα τρεις pleco και ο ένας ο green lemon είναι ψιλο-τέρας (κοντά στα 15εκ) αλλά δε μου έχουν ενοχλήσει τους δίσκους ποτέ για αυτό το είπα. Από κει και πέρα, τόπος στους mod!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-05, 19:02
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

λοιπον επειδη ο φιλος Δρακουλας εννοει το δικο μου ενυδρειο οπου εχω δισκους με περλ γκουραμι και κολισα τσουνα, το μονο που εχω να πω ειναι οτι τα γκουραμι μου ειναι τα πλεον ειρηνικα και ακακα ψαρια που εχω συναντησει..... Δεν ενοχλουν κανενα , κολυμπουν κοντα στην επιφανεια ενω οι δισκοι ειναι στο μεσο με πατο του ενυδρειου, τρωνε παντα στην επιφανεια ενω οι δισκοι στον πατο και γενικα δεν εχουν το παραμικρο προβλημα συγκατοικησης..... Τωρα αυτο συμβαινει σε εμενα.... Γενικα τα γκουραμια ειναι ψαρια που προτεινουν ολοι για κοινωνικο ενυδρειο, τι προβλημα μπορει να εχουν μετους δισκους δεν ξερω..... Δεν επιμενω αλλα δεν μπορω να φανταστω τι προβλημα μπορουν να εχουν οι δισκοι.... Αν ενας λογος που δεν προτεινω τα γκουραμια με δισκους ειναι η ελλειψη κινησης και απο τα δυο ψαρια..... Αν συνδυασεις αυτα τα δυο ψαρια αποκλειστικα στο δισκοενυδρειο θα σου λειπει η κινηση.... ΚΑλος συνδυασμος για κινηση και χρωμα ειναι τα ροδοστομα......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-05, 19:36
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Γιάννη είχα τρεις pleco και ο ένας ο green lemon είναι ψιλο-τέρας (κοντά στα 15εκ) αλλά δε μου έχουν ενοχλήσει τους δίσκους ποτέ για αυτό το είπα. Από κει και πέρα, τόπος στους mod!
Νομίζω οτι κάπου είχα διαβάσει κάπου οτι επειδή στους πλέκο αρέσουν οι "επιφάνειες" και επειδή οι Δίσκοι έχουν "μεγάλες επιφάνειες" μπορεί να τους "την πέσουν"... Αυτά τα λέω χωρίς να είμαι σίγουρος...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-11-05, 21:41
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Αποστόλη εγώ είχα αυτό το πρόβλημα με οτόκυκλους, ξεκολλούσαν επιφάνεια από λέπια στους δίσκους. ¶σε τι τράβηξα για να τους βγάλω, διέλυσα το ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή έχω τους εξής πλέκο Golden Nugget, Golden Line Royal Pleco, Lemon Spotted Green Pleco χωρίς κανένα πρόβλημα. Μάλιστα ο golden nugget είναι και ο αγαπημένος μου του οποίου φώτο παραθέτω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  golden_nugget.JPG
Εμφανίσεις:  780
Μέγεθος:  61,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-11-05, 00:57
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

ναι ισχυει, αυτο.
και μαλιστα μας εχει τυχει και οττοκυκλοι να το κανουνε, με τον Πανο (thediscusman).
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kontra me diskous newfish Δίσκοι 14 29-01-08 19:05
ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ! Tolis Malawi 74 06-10-04 16:55
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15
Δισκοι σε 200 λιτρα? newfish Δίσκοι 0 18-12-02 18:26
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06321 seconds with 14 queries