Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-04, 18:42
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή Τί γίνεται με τα φυτά μου?

Δεν πάνε και πολύ καλα. Μόλις πριν 5 μέρες περίπου έριξα aqualine floreal + iod. Τα φυτα δεν δείχνουν και πολύ καλα όμως. Έχουν διάφορα είδη άλ
γης και στην υγροφίλα σιαμένσις τα φύλα τσακίζουν Μερικά όπως η μικρή υγροφίλα είναι σαν να τα φάγαν αλλά δεν έχω από όσο ξέρω ψάρι που μπορεί να το κάνει αυτο! (5 κλόουν, καρδινάλιους, ροδόστομους, περλ γκουράμι). Δείτε και τις φώτο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-04, 18:43
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Και η δεύτερη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-04, 23:41
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Τι συνθηκες φωτισμου υπαρχουν στο ενυδρειο σου
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-04, 01:22
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

150 watt metal halide 10000k
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-04, 01:34
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Και το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-04, 02:34
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

είναι τριγωνικό. 130 βάσηη και 90 η κάθε πλευρά. μπορείς να δείς και κάποιες info στο post για λίπασμα που έκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-04, 01:21
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

theofilos χρειαζομαστε περισσοτερα στοιχεια-πληροφοριες...παιρνω αφορμη απο το post σου για να το πω γενικα......για να μπορουμε να φτασουμε σε καποιο συμπερασμα, χρειαζεται να ξερουμε
1. λιτρα ενυδρειου, ειδος φιλτρου
2. ψαρια, αριθμο-μεγεθος
3. τροφες, πολυ-λιγο-κατεψυγμενα κλπ.
4. λιπασματα ποτε-ποσο-ποια, απο πότε κλπ
5. υποστρωμα
6. φυτοκαλυψη, μεγεθος, ειδη κλπ.
7. διοξειδιο ή οχι (πόσο)
8. μετρησεις Ph, kh, NO3, PO4
9. φωτισμος (πόσο, χρονους αλλαγης λαμπων κλπ)
10. αλλαγες νερου (συχνοτητα, ποσοτητα)
11. αλλα (πχ χρηση ph-down κλπ)
επισης πολυ σημαντικο ειναι ποτε παρουσιαστηκαν προβληματα σε σχεση με τις οποιες αλλαγες (ιχθυοφορτισης, λιπασματων, ρουτινας γενικα) και αν πηγαινε καλα το ενυδρειο πριν και για ποσο καιρο. Γενικα ενα μικρο ιστορικο.

ΥΓ1. Βλεπω φυτο στο γλαστρακι του......ποιος-που-γιατι
ΥΓ2. Η αλγη που εχεις φαινεται να προερχεται κατ'αρχην απο ελλειψη CO2.......αλλα οπως σου ειπα θελουμε και αλλα στοιχεια.
ΥΓ3. Το να ανακατευεις στοιχεια σε 2 topics (''Λιπασμα'') δυσκολευει....προσπαθουμε να κραταμε συγκεντρωμενο το θεμα....Σε σχεση και με αυτα που λες εδω http://studio.aaquaria.com/board/vie...828&highlight=
με 70 ποντους υψος και 150w εισαι οντως στην χαμηλη πλευρα.....το umbrosum δεν θ'αντεξει για πολυ......ελλειψη σιδηρου-καλιου πως την καταλαβες??.....εφ'οσον τα φυτα ειναι πολυ λιγα σε σχεση με το μεγεθος του ενυδρειου αλλα και εφ'οσον θελεις χαμηλως απαιτησεων ενυδρειο δεν χρειαζεσαι απαραιτητα λιπασματα.....το να εχεις υποστρωμα flourite και να ριχνεις flourish για ενυδρειο χαμηλων απαιτησεων, ειναι ασκοπη σπαταλη ΙΜΟ.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-04, 14:35
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Τα φυτά που είναι στις γλάστρες τα είχα αγοράσει πριν 3 μέρες και δεν είχα αποφασίσει που να τα βάλω. Τώρα σκέφτηκα το aquascaping και τα φύτεψα. Οι παράμετροι μου:
1.) 350-370l 2 εσωτερικά φίλτρα που χτυπάνε απο τις γωνίες προς το κέντρο 680 λ/ω έκαστος. Στο 1 έχω σφουγγάρι για βιολογικό στο άλλο σκέτο. Δεν προκαλλούν την παραμικρή ανατάραξη της επιφάνειας.
2.) 5 κλόουν (6 εκ.), 2 pearl gurami (6εκ.), 10 καρδινάλιους, 7 ροδόστομους, 2 αρ. 1 θυλ. guppy, 1 platty, 5 khulli, 2 caridina japonica, 4 γαριδό ραντάρ .
3.) Τροφή 1 φορά την ημέρα. 1 φορα την εβδομάδα artemia, 1 bloodworm, 1 ταμπλέτα βυθού.
4.) Απο τώρα ξεκίνησα τη λίπανση. Χρησιμοποίησα σήμερα της aqua medic τα ferreal floreal. Είχα ρίξει 1 χ 250 ml floreal πριν 2 εβδομάδες . Σήμερα έριξα 100ml floreal (φτάνει για 2 εβδομάδες) και 60 ml ferreal ( εβδομαδιαία δόση).
5.) Το μόνο που έχω βάλει είναι 5 εκ. seachem flourite
6.) Απο φυτά έχω 3 μεγάλες ρίζες hygrophila stricta, 2 γλάστρες hygrophila siamensis 53b, 3 γλάστρες hygrophila corymbosa compact, 1 γλάστρα που 3 πλασιάστηκε micranthemum umbrosum, 2 γλάστρες valisneria americana, 1 anubia barteri nana, 2 cryptocorine ( δεν θυμάμαι είδος αλλά πάει πολύ καλα), 5 egeria densa και τέλος 1 ρίζα cabomba caroliana που φυτοζωεί.
7.) Όχι CO2
8.) PH : 7.65, KH: (θυμάμαι είχα 12 ολική και 8 ανθρακική το Κ είναι η ανθρακική?), ΝO3 <10, PO4 άγνωστο.
9.) Η λάμπα είναι 10000k 150 w. Λειτουργεί κανα μήνα για 8 ώρες την ημέρα.
10.) Αλλαγή νερού κάθε μήνα 20 %
11.) Τίποτα άλλο
Αυτό το setup με τα φυτά είναι μόνο 2 μηνών το πολύ. Το ενυδρείο δούλευε πριν χωρίς φυτά για κανα χρόνο. Ακόμα πιο ρίν είχα μια αποτυχυμένη προσπάθεια πάλι με φυτά. Είχα βάλει μια ΜΗ 400w και CO2 αλλά όχι λίπασμα. Τότε είπα να μην ξανασχοληθώ με φυτά. Τώρα ήθελα χαμηλής συντήρησης όχι γιατί δεν μου αρέσουν τα υψηλής συντήρησης αλλά γιατί πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Υ.Γ. την έλλειψη σιδήρου και καλλίου την κατάλαβα από τις τρύπες στα φύλλα την διαφανοποίηση και το κιτρίνισμα. Από άλγη βλέπω μία έξαρση από πράσινη τριχοειδή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-04, 14:50
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απο τώρα ξεκίνησα τη λίπανση. Χρησιμοποίησα σήμερα της aqua medic τα ferreal floreal. Είχα ρίξει 1 χ 250 ml floreal πριν 2 εβδομάδες . Σήμερα έριξα 100ml floreal (φτάνει για 2 εβδομάδες) και 60 ml ferreal ( εβδομαδιαία δόση).
Θεόφιλε χρησιμοποίησες πολύ μεγάλη ποσότητα λιπάσματος. Και εγώ το ίδιο λίπασμα χρησιμοποιώ και σε ενυδρείο με αρκετά φυτά και πολλές ρίζες hygrofila ή δόση που χρησιμοποιώ είναι 8ml floreal και 11ml ferreal μια φορά τη βδομάδα. Η γνώμη μου είναι να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και να ξεκινήσεις από πολύ μικρή δόση μέχρι να βρεις τις αναλογίες.
Υ.Γ. Η aqua medic προτείνει το floreal να μπαίνει μια φορά το μήνα και to ferreal μια φορά τη βδομάδα. Νομίζω είναι καλύτερα και τά δύο να μπαίνουν ανά εβδομάδα στην κατάλληλη δόση φυσικά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-04, 14:59
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman
Παράθεση:
Απο τώρα ξεκίνησα τη λίπανση. Χρησιμοποίησα σήμερα της aqua medic τα ferreal floreal. Είχα ρίξει 1 χ 250 ml floreal πριν 2 εβδομάδες . Σήμερα έριξα 100ml floreal (φτάνει για 2 εβδομάδες) και 60 ml ferreal ( εβδομαδιαία δόση).
Θεόφιλε χρησιμοποίησες πολύ μεγάλη ποσότητα λιπάσματος. Και εγώ το ίδιο λίπασμα χρησιμοποιώ και σε ενυδρείο με αρκετά φυτά και πολλές ρίζες hygrofila ή δόση που χρησιμοποιώ είναι 8ml floreal και 11ml ferreal μια φορά τη βδομάδα. Η γνώμη μου είναι να κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και να ξεκινήσεις από πολύ μικρή δόση μέχρι να βρεις τις αναλογίες.
Υ.Γ. Η aqua medic προτείνει το floreal να μπαίνει μια φορά το μήνα και to ferreal μια φορά τη βδομάδα. Νομίζω είναι καλύτερα και τά δύο να μπαίνουν ανά εβδομάδα στην κατάλληλη δόση φυσικά
Με πρόλαβες για το λίπασμα

Επίσης έχω να επισημάνω τα εξής:

.... αλλαγή μια φορά τον μήνα .....?
.... τo PH είναι κάπως υψηλό, βέβαια χρειαζόμαστε co2 για να κατέβει ΚΑΙ όχι χημικά σκευάσματα ! (αυτό σε δεύτερη φάση)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-10-04, 15:40
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Στη δόση του floreal που έβαλα πριν 2 εβδομάδες έβαλα τη μισή απο αυτή που λέει για τον μήνα, άρα δεν έβαλα λογικά πολύ. Οι νέες δόσεις που έβαλα είναι ακριβώς αυτές που προτείνει στις οδηγίες και για το διάστημα που είπα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-04, 16:14
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Η δοσολογία που προτείνουν οι εταιρείες στις οδηγίες χρήσης είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Η ποσότητα του λιπάσματος που θα χρησιμοποιήσουμε δεν εξαρτάται απλά από τον όγκο του ενυδρείου αλλά κυρίως από την ποσότητα των φυτών, την ανάπτυξη των φυτών, το φωτισμό, το co2.
Όπως σου είπα προηγουμένως μπορείς να ξεκινησεις από μικρή ποσότητα λιπάσματος (λιγότερη από αυτή που προτείνει η εταιρεία) και να αυξήσεις τη δόση μέχρι να βρεις ισορροπία ανάμεσα σε όλους εκείνους τους παράγοντες που συμβάλλουν στην ανάπτυξη των φυτών.
Και καλύτερα να βάζουμε μικρότερες ποσότητες λιπάσματος και πιο συχνά παρά μεγάλη ποσότητα μια φορά το μήνα, γιατί μέχρι να απορροφήσουν όλα αυτά τα θρεπτικά συστατικά τα φυτά μας θα βρει την ευκαιρία η άλγη να κάνει την εμφάνισή της
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-04, 16:59
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Κατάλαβα τι εννοείς. Το μεγάλο μου ερώτημα είναι πως θα ισοροπίσω την ανάπτυξη των φυτών και τι σκοπεύω να κάνω με το ενυδρείο μου. Σκεφτόμουν αν μπορώ να φέρω μια λογική ισοροπία έστω με αργή ανάπτυξη χωρίς διοξείδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-04, 01:16
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Η ισορροπια χωρις διοξειδιο μπορει να ερθει αλλα εχεις ξεκινησει λαθος με τα λιπασματα οπως ειπαν και τα παιδια. Κανε 2-3 εβδομαδιαιες αλλαγες της ταξης του 50% για να "εξαφανισεις" τα λιπασματα γιατι τωρα χωρις διοξειδιο η αλγη ξεκιναει παρτυ και ταυτοχρονα κουρεψε οση αλγη μπορεις (στις αλλαγες).
Ταϊζε κανονικα, πολλ/σε τις hygrophila και παρακολουθησε τα φυτα για κανα μηνα (χωρις να ριξεις λιπασμα). Μην βιαζεσαι και ολα θα βρεθουν στην πορεια (κανε και συχνοτερες του μηνα αλλαγες).
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-04, 01:37
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

οκ καθόλου λίπασμα και 50% αλλαγή νερού. Θα σου γράφω στο topic πως προχωράμε. Για το φόσφωρο τι προτείνεις να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-04, 01:46
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos
.....Για το φόσφωρο τι προτείνεις να κάνω?
παρε τεστ και μετρησε. μεχρι 1ppm εισαι οκ.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-04, 01:37
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

ψήνομαι άγρια να χώσω διοξείδιο... Ποια είναι τα υπερ και ποια τα κατά? Είχα βάλει και παλιά αλλα ανεπιτυχή. Μήπως τώρα μπορέσω να το ισοροπίσω ?
Ο στόκος (εγώ) τώρα κατάλαβα ότι τα σαλιγγάρια μου μάλλον τρώνε τα φυτά..... (χρυσό κίτρινο και μεγάλο νομίζω apple...)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-10-04, 10:03
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Θα έλεγα ΙΜΟ πάντα πρώτα να ισορροπήσει το ενυδρείο και μετά βάζεις το co2.

τι εννοείς με το :

Είχα βάλει και παλιά αλλα ανεπιτυχή. (ήταν DIY ? ή κάτι άλλο έγινε ?)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-04, 23:41
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

DIY φυάλη. Αλλά δεν είχα ούτε εξοπλισμό άλλο και δεν έριξα πότε λίπασμα.... και είχα 400w απο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-10-04, 14:17
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theofilos
οκ καθόλου λίπασμα και 50% αλλαγή νερού.
θεοφιλε οχι μια αλλαγη
θελει , οπως λενε και τα παιδια , συχνες αλλαγες και για αρχη 2-3 αλλαγες του 50% για τα λιπασματα. μετα αναλογα με τις μετρησεις σου αλλα τουλαχιστον μια αλλαγη 20-30% την βδομαδα.
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06889 seconds with 12 queries