Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-07, 13:15
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Γλύφτες!

Πείτε μου ένα καλό είδος γλύφτη και πόσους χρειάζετε να βάλω σε ενυδρείο 230 λίτρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-07, 13:52
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

για τι σύνθεση προορίζεις το ενυδρείο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-07, 21:17
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σαλιαρες γλυφτες και τα ρεστα.....χεχεχε......κανουμε και λιγη πλακιτσα......
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-07, 21:36
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele Εμφάνιση μηνυμάτων
σαλιαρες γλυφτες και τα ρεστα.....χεχεχε......κανουμε και λιγη πλακιτσα......
Αυτή τη στιγμή έχω μέσα ένα gourami,ένα lampeo και ένα skalari.Πές τη γνώμη σου για αυτά τα ψάρια αν γνωρίζεις κάτι!Επίσεις τι άλλο θα μπορούσα να βάλω μέσα;Έχω παρατηρήσει ότι το gourami πηγαίνει συνέχεια και πειράζει το skalari,μήπως δε κάνει να είναι μαζί;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-07, 21:41
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

τα σκαλάρια θέλουν παρέα, είναι κοπαδόψαρα και θέλουν μαλακό νερό, αν σ'αρέσουν πολύ πρέπει να ρυθμίσεις τις συνθήκες του ενυδρείου σου γι'αυτά. το λαμπέο είναι επιθετικό ψάρι κι αργότερα θα σου δημιουργεί προβλήματα. Δεν ξέρω τι γκουράμι έχεις αλλά να ξέρεις ότι δεν ταιριάζει και τόσο με αγγελόψαρα γιατί είναι κι αυτό επιθετικό και θέλει άλλες συνθ'ηκες. Γι'αυτό σε ρώτησα για ποια σύνθεση προορίζεις το ενυδρείο σου. Ανάλογα με τις συνθήκες που θέλεις να πετύχεις υπάρχουν και κατάλληλα ψάρια.

Οι οτόκυνκλοι είναι πολύ καλοί αλλά θέλουν οπωσδήποτε μαλακό νερό, οι πλακόστομοι γίνονται μεγάλοι και θέλουν πάρα πολλά λίτρα, τα άνκιστρους είναι μιά καλή λύση για κοινωνικό ενυδρείο όπως και τα SAE. Αν έχεις καταλήξει για την σύνθεσή σου σίγουρα θα βρούμε πιο εύκολα ποιος καθαριστής ταιριάζει περισσότερο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-07, 21:56
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σκαλάρια θέλουν παρέα, είναι κοπαδόψαρα και θέλουν μαλακό νερό, αν σ'αρέσουν πολύ πρέπει να ρυθμίσεις τις συνθήκες του ενυδρείου σου γι'αυτά. το λαμπέο είναι επιθετικό ψάρι κι αργότερα θα σου δημιουργεί προβλήματα. Δεν ξέρω τι γκουράμι έχεις αλλά να ξέρεις ότι δεν ταιριάζει και τόσο με αγγελόψαρα γιατί είναι κι αυτό επιθετικό και θέλει άλλες συνθ'ηκες. Γι'αυτό σε ρώτησα για ποια σύνθεση προορίζεις το ενυδρείο σου. Ανάλογα με τις συνθήκες που θέλεις να πετύχεις υπάρχουν και κατάλληλα ψάρια.

Οι οτόκυνκλοι είναι πολύ καλοί αλλά θέλουν οπωσδήποτε μαλακό νερό, οι πλακόστομοι γίνονται μεγάλοι και θέλουν πάρα πολλά λίτρα, τα άνκιστρους είναι μιά καλή λύση για κοινωνικό ενυδρείο όπως και τα SAE. Αν έχεις καταλήξει για την σύνθεσή σου σίγουρα θα βρούμε πιο εύκολα ποιος καθαριστής ταιριάζει περισσότερο
Το ενυδρείο μου είναι 230L 1,10μήκος*45πλάτος*58,5ύψος.Λέω να βάλω μέσα ακόμα ένα skalari,3-4 quppy ένα gourami ακόμα και κανένα κοπαδάκι με μικρά ψαράκια.Πώς μπορώ να σου στείλω μια φωτογραφία με το gourami για να δείς πιο ακριβώς είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-07, 22:01
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

τωρα γκαπι και σκαλαρια ; τα μεν σκληρο και τα δε μαλακο νερο ;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-07, 22:10
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα γκαπι και σκαλαρια ; τα μεν σκληρο και τα δε μαλακο νερο ;;;;;;;
Να μην το επιχειρήσω λες;Δεν ξέρω και πολλά πράγματα γιατί τώρα άρχισα να ασχολούμαι.4 μέρες το έχω το ενυδρείο!Τι προτείνεις εσύ;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-07, 22:16
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Αν σου αρεσουν τα σκαλαρια βαλε αλλα χωρις ζωοτοκα τα ζωοτοκα (γκαπισ μολις πλατις κλπ.) θελουν σκληρο νερο με τα σκαλαρια μονο ψαρια που θελουν μαλακο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-07, 22:22
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου αρεσουν τα σκαλαρια βαλε αλλα χωρις ζωοτοκα τα ζωοτοκα (γκαπισ μολις πλατις κλπ.) θελουν σκληρο νερο με τα σκαλαρια μονο ψαρια που θελουν μαλακο νερο
Μπορείς να μου πεις κάποια που θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου;Εκεί που πήρα το ενυδρείο και τα ψάρια,δε μου είπαν τίποτα για μαλακό ή σκληρό νερό.Πρέπει να προσέχω κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-07, 22:28
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

δεν νομιζεις οτι πρεπει να ολοκληρωσεις το στρωσιμο του ενυδρειου πριν βαλεις ψαρια?το να βαλεις και αλλα ψαρια θα εχει σαν αποτελεσμα να συσσωρευτει αμμωνια και να αρχισουν οι απωλιες εγω θα λεγα να δωσεις και αυτα που εχεις καθως δεν ταιριαζουν να στρωσεις το ενυδρειο σου και μετα να αποφασισεις απ την αρχη τι θα βαλεις...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-07, 22:37
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζεις οτι πρεπει να ολοκληρωσεις το τρωσιμο του ενυδρειου πριν βαλεις ψαρια?το να βαλεις και αλλα ψαρια θα εχει σαν αποτελεσμα να συσσωρευτει αμμωνια και να αρχισουν οι απωλιες εγω θα λεγα να δωσεις και αυτα που εχεις καθως δεν ταιριαζουν να στρωσεις το ενυδρειο σου και μετα να αποφασισεις απ την αρχη τι θα βαλεις...
Δεν θα βάλω ακόμα άλλα ψάρια μέσα,σε καμία εβδομάδα μου είπανε μπορώ να βάλω.Λες να έχω πρόβλημα;Γιατί όμως αυτοί μου είπανε ότι ταιριάζουν μεταξύ τους αυτά τα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-07, 22:42
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα βάλω ακόμα άλλα ψάρια μέσα,σε καμία εβδομάδα μου είπανε μπορώ να βάλω.Λες να έχω πρόβλημα;Γιατί όμως αυτοί μου είπανε ότι ταιριάζουν μεταξύ τους αυτά τα ψάρια;
Γιατί είναι άσχετοι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-07, 22:47
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Θέλουν να πουλήσουν αδιαφορώντας για ολα τα άλλα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-07, 22:49
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί είναι άσχετοι
Τι προτείνετε να κάνω τώρα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-07, 22:56
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

__________________




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-07, 23:27
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τι πρόβλημα θα υπάρξει αν κρατήσω αυτά τα ψάρια,θα μαλώνουν τι ακριβώς θα γίνει;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-07, 23:37
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

μάλλον θα ψάχνεσαι γιατί κάτι δεν θα πηγαίνει καλά
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-03-07, 23:40
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
μάλλον θα ψάχνεσαι γιατί κάτι δεν θα πηγαίνει καλά
Γίνε λίγο πιο σαφείς!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-03-07, 23:48
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Αμα βάζεις ψαρια με διαφορετικές ανάγκες μακροχρόνια αρχίζεις να τα χάνεις και αμα δεν ξερεις αναρωτιέσαι γιατι
Ο Γιωργος σου ειπε διαβασμα κανεις δεν τα ξερει ολα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-03-07, 23:51
tolis13 Ο χρήστης tolis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: VOLOS
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γίνε λίγο πιο σαφείς!
Mήπως είναι καλύτερα να τα κανώ ζευγάρια;Να πάρω δηλαδή από ένα ίδιο ακόμα;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-03-07, 23:55
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σκαλάρια θέλουν παρέα, είναι κοπαδόψαρα και θέλουν μαλακό νερό, αν σ'αρέσουν πολύ πρέπει να ρυθμίσεις τις συνθήκες του ενυδρείου σου γι'αυτά. το λαμπέο είναι επιθετικό ψάρι κι αργότερα θα σου δημιουργεί προβλήματα. Δεν ξέρω τι γκουράμι έχεις αλλά να ξέρεις ότι δεν ταιριάζει και τόσο με αγγελόψαρα γιατί είναι κι αυτό επιθετικό και θέλει άλλες συνθ'ηκες. Γι'αυτό σε ρώτησα για ποια σύνθεση προορίζεις το ενυδρείο σου. Ανάλογα με τις συνθήκες που θέλεις να πετύχεις υπάρχουν και κατάλληλα ψάρια.

Οι οτόκυνκλοι είναι πολύ καλοί αλλά θέλουν οπωσδήποτε μαλακό νερό, οι πλακόστομοι γίνονται μεγάλοι και θέλουν πάρα πολλά λίτρα, τα άνκιστρους είναι μιά καλή λύση για κοινωνικό ενυδρείο όπως και τα SAE. Αν έχεις καταλήξει για την σύνθεσή σου σίγουρα θα βρούμε πιο εύκολα ποιος καθαριστής ταιριάζει περισσότερο
Αυτο δεν το διαβασες;; στα λεει ολα εσυ αποφασίζεις
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-03-07, 00:15
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο συνηθως δεν ζουν για πολυ.
Πρεπει να το στρωσεις και μετα να βαλεις ψαρια.
Σε καμια περιπτωση βεβαια μην βαλεις αλλο ψαρι τον επομενο μηνα.
Κανε αλλαγες νερου καθε 3 μερες, το 30 - 40% και θα δουμε τι θα απογινουν αυτα που εχεις μεσα τωρα.
Κοντα στην περιοχη σου μηπως υπαρχει κανενας με ενυδρειο παλιο?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-03-07, 14:44
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mήπως είναι καλύτερα να τα κανώ ζευγάρια;Να πάρω δηλαδή από ένα ίδιο ακόμα;
το καλύτερο θα ήταν να μην είχες ΚΑΘΟΛΟΥ ψάρια αυτή τη στιγμή μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο και θα το καταλάβεις αργότερα αυτό που σου λέω όταν θα βλέπεις τα ψάρια που είχες κατά την διάρκεια του στρωσίματος να πεθαίνουν. Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι οι αλλαγές που προτείνει ο Takis και μετρήσεις για να παρακολουθείς το στρώσιμο, μάλλον δεν το έχεις συνειδητοποιήσει ακόμα αλλά το πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή είναι ότι το ενυδρείο σου ΔΕΝ είναι έτοιμο για ψάρια και όχι ποια και πόσα ψάρια να βάλεις.

Αυτούς στο πετσοπ μην τους ακούς είναι προφανές ότι δεν ξέρουν τι λένε και δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε κάτι τέτοιο, κι εδώ χαμός γίνεται.

μέχρι λοιπόν να ολοκληρώσεις το στρώσιμο έχεις αρκετό χρόνο να ενημερωθείς για τα ψάρια που σου αρέσουν και να μάθεις με ποια ταιριάζει το καθένα και τι συνθήκες χρειάζεται.

πληροφοριακά τώρα για να μην σε τρώει η απορία: αγγελόψαρα με γκουράμι πλακώνονται και θέλουν άλλες συνθήκες νερού, αγγελόψαρα με μικρά ψάρια όχι γιατί τα μικρά θα γίνουν τροφή, αγγελόψαρα με γκάπυ όχι γιατί τα πρώτα θέλουν πολύ μαλακό νερό ενώ τα δεύτερα πολύ σκληρό αλλά θα γίνουν και μαμ από τα πρώτα.

νομίζω έγινα αρκετά σαφής οπότε τώρα εσύ αποφασίζεις ποιον εμπιστεύεσαι αλλά είναι προφανές ότι στο πετσοπ δεν θα έδειχναν τόσο ενδιαφέρον στις απορίες σου. Το GAB υπάρχει για βοηθάει τους ενυδρειόφιλους και έμμεσα και τα ψάρια τους και να ανταλλάσει γνωσεις και πίστεψέ με υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη εμπειρία εδώ μέσα και ατέλειωτες ώρες διαβάσματος και έρευνας

φιλικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 19-03-07 στις 21:05
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-03-07, 14:52
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παντως εγω θα σου ελεγα ασε τα γκαπι,πλατυ κτλ γιατι ειναι ηρεμα ψαρακια.Θα εχουν προβλημα με τα σκαλαρια πιθανον.Σκεψου για μια εκδοχη:1περλ γκουραμι,1κοκκινο με κυανο,1κιτρινο και 1 γαλαζιο.Ειναι ανθεκτικα ψαρια.Εδω το δικο μου πηδηξε απεξω και δεν επαθε τπτ!!Και φυσικα ομορφα.Στα 230λ 2 γλυφτες καλοι ειναι με τη προυποθεση ο καθενας να εχει τη κρυψωνα του η αν εισαι τυχερος και πετυχεις ζευγαρι....Α!Οι γλυφτες λατρευουν το τσοφλι απο τι καρύδα!!Φαε 1 και κρατα το!!

Α!Βαλε και 3-4 σαλιγκαρακια μα προσεξε μη σου γινουν 300 απο τις αναπαραγωγες.Και οταν αλλαζουν κελυφος,το κελυφος ασπριζει.Τοτε απομονωνε τα για περιπου 1 βδομαδα.Καλο θα ηταν να τους κανεις και 1παροχει σε σταγονες ασβεστιου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-03-07, 15:15
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως εγω θα σου ελεγα ασε τα γκαπι,πλατυ κτλ γιατι ειναι ηρεμα ψαρακια.Θα εχουν προβλημα με τα σκαλαρια πιθανον.Σκεψου για μια εκδοχη:1περλ γκουραμι,1κοκκινο με κυανο,1κιτρινο και 1 γαλαζιο.Ειναι ανθεκτικα ψαρια.Εδω το δικο μου πηδηξε απεξω και δεν επαθε τπτ!!Και φυσικα ομορφα.Στα 230λ 2 γλυφτες καλοι ειναι με τη προυποθεση ο καθενας να εχει τη κρυψωνα του η αν εισαι τυχερος και πετυχεις ζευγαρι....Α!Οι γλυφτες λατρευουν το τσοφλι απο τι καρύδα!!Φαε 1 και κρατα το!!

Α!Βαλε και 3-4 σαλιγκαρακια μα προσεξε μη σου γινουν 300 απο τις αναπαραγωγες.Και οταν αλλαζουν κελυφος,το κελυφος ασπριζει.Τοτε απομονωνε τα για περιπου 1 βδομαδα.Καλο θα ηταν να τους κανεις και 1παροχει σε σταγονες ασβεστιου.
να προσέχουμε τι λέμε παρακαλώ, οι πληροφορίες σου είναι ελειπείς και μη έγκυρες και μπορούν να προκαλέσουν κακό αυτή τη στιγμή
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-03-07, 15:32
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δεν θα ελεγα ελειπης με το σκεπτικο οτι τα γκουραμι ειναι ημιαγρια ψαρια.Επιπλεον πλατυ και γκουραμι εχουν εντελως διαφορετικες χωρες προελευσης.Και τελος για τη καρυδα,οταν ειναι 100% βυθισμενη δεν σαπιζει.Ισως να μαλακωνει λιγο το νερο κατι που δεν το θελουμε για τα γκαπι.Αλλα προβλημα δεν δημιουργει.Αυτο για τη καρυδα το διαβασα στο tsamisaquarium που πιστευω εχουν μπολικη πειρα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-03-07, 17:39
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Όλα τα περί προσθήκης ψαριών είναι δευτερέυοντα εκτός του να αποφασίσεις τι θα κρατήσεις τελικά:το σκαλάρι ή το γκουράμι και το labeo.Αν θες γκάπυ θα πρέπει να τα διώξεις όλα...Αυτό είναι του παρόντος καθώς όσο πιο γρήγορα διώξεις κάποιο από αυτά,τόσο πιο ανώδυνο θα είναι το στρώσσιμο για τα εναπομείναντα ψάρια...Να είσαι επιμελής στις αλλαγές νερού που σου προτάθηκαν για να μην έχεις εμφάνηση ασθενειών ή και απώλειες κατα τη δύσκολη αυτή φάση για τα ψάρια σου αλλά και για εσένα...Καλό στρώσσιμο λοιπόν
Αν θες,ζήτα από το μαγαζί που πήρες το ενυδρείο σου να σε εφοδιάσει με στρωμμένο υλικό φιλτραρίσματος για να στρώσσει πιο γρήγορα το ενυδρείο...Πρόσεξε το ενυδρείο από το οποίο θα σου δώσει υλικό να είναι σε καλή κατάσταση(οχι άρρωστα ή νεκρά ψάρια και αν δεν θέλεις να έχεις άπειρα σαλιγκάρια,και χωρίς μικρά σαλιγκάρια...).
Επίσης,''γλύφτες'' δεν υπάρχουν ,υπάρχουν pleco και άλλα αλγοφάγα ψάρια...Αυτά τα πουλάνε πολλοί ως γλύφτες...Ανάλογα το είδος αυτού μπορεί να γίνονται τεράστιοι ή και πολύ μικροί...Pleco δεν υπάρχουν μόνο μεγάλοι,υπάρχουν και μικρά είδη...¶λλωστε και οι Ancistrus είδος pleco είναι(pleco λέγεται κάθε μέλος της οικογένειας Loricariidae).
Επίσης,τα σαλιγκάρια δεν αλλάζουν ποτέ κέλυφος...Το κέλυφός τους μεγαλώνει μαζί με το σώμα τους από το χείλος του...Το άσπρισμα προκαλείται από ψάρια που προσπαθώντας να το φάνε γρατσουνίζουν το κέλυφος και βγάζουν το εξωτερικό στρώμα που είναι και το έγχρωμο μέρος...Τα μόνα σαλιγκάρια που μπορείς να βάλεις χωρίς να γίνουν άπειρα και εκτός ελέγχου είναι τα μεγάλα είδη που πωλούνται...(apple snails,ramshorn κ.α.)Τα μικρά που πολλές φορές έρχονται μαζί με τα φυτά,πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα...
Αυτό σχετικά με τη καρύδα είναι σωστό,αρέσει στους pleco που τρώνε ξύλα,ιδιαίτερα το εκωτερικό ινώδες μέρος...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-03-07, 19:20
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Thx George!Με βοηθησες και μένα παράλληλα!!Σαλιγκαρια δεν έχω ακομα μα μου είχαν πει οτι αλλάζουν κελυφος.Τελικα ήταν μύθος και καταρίφθηκε!!Βρήκα ένα ειδος σαλιγκαριού και θέλω λίγη βοήθεια να μάθω τι είναι.Θα κάνω σε αλλο ποστ ενα upload!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-03-07, 19:37
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως εγω θα σου ελεγα ασε τα γκαπι,πλατυ κτλ γιατι ειναι ηρεμα ψαρακια.Θα εχουν προβλημα με τα σκαλαρια πιθανον.Σκεψου για μια εκδοχη:1περλ γκουραμι,1κοκκινο με κυανο,1κιτρινο και 1 γαλαζιο.Ειναι ανθεκτικα ψαρια.Εδω το δικο μου πηδηξε απεξω και δεν επαθε τπτ!!Και φυσικα ομορφα.Στα 230λ 2 γλυφτες καλοι ειναι με τη προυποθεση ο καθενας να εχει τη κρυψωνα του η αν εισαι τυχερος και πετυχεις ζευγαρι....Α!Οι γλυφτες λατρευουν το τσοφλι απο τι καρύδα!!Φαε 1 και κρατα το!!

Α!Βαλε και 3-4 σαλιγκαρακια μα προσεξε μη σου γινουν 300 απο τις αναπαραγωγες.Και οταν αλλαζουν κελυφος,το κελυφος ασπριζει.Τοτε απομονωνε τα για περιπου 1 βδομαδα.Καλο θα ηταν να τους κανεις και 1παροχει σε σταγονες ασβεστιου.
το να βάλεις όλα αυτά τα είδη γκουράμι δεν είναι καθόλου καλή ιδέα γιατί θα γίνει απλά χαμός! όλα αυτά που αναφέρεις είναι διαφορετικά είδη και προτείνεις να μπεί ένα από το κάθε ένα. Οι "γλύφτες" είναι εντελώς αόριστη λέξη και δεν αναφέρεται ουσιαστικά σε κανένα συγκεκριμένο είδος. για τα σαλιγκάρια ο Κώστας είπε τα σχετικά. Αυτό με τις σταγόνες ασβεστίου δεν είναι καθόλου καλή ιδέα επίσης για ενυδρεία που θέλουμε να έχουν μαλακό νερό.

Ο tolis13 είναι αρχάριος στον χώρο και θα πρέπει οι πληροφορίες και οι συμβουλές που του δίνονται να είναι πολύ προσεγμένες για να μην κάνει την κατάσταση του ενυδρείου του χειρότερη. Γι'αυτό το λόγο είπα να προσέχουμε τι του λέμε σε αυτή τη φάση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 19-03-07 στις 21:07
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γλύφτες για κρύο νερό sakis1976 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 31-01-06 19:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08341 seconds with 13 queries