Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-06, 20:37
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή ετοιμασιες για δισκους

Μετα απο 7-8 μηνες χωρις δισκους δεν αντεξα και επιστρεφω αλλα πιστευω υπο καλυτερες προϋποθέσεις και ποιο κεφατος...

Πριν λιγες μερες απεκτησα νεο ενυδρειο 400+ λιτρα για δισκους.
Προκειτε για το ενυδρειο του Θεοφιλου για οσους γνωριζουν απο παλιοτερα ποστ.
Το οφελιμο ειναι καπου 380λιτ.
Απο φιλτρανση εχει 2x2217 με μπλε σφουγγαρι, siporax και αστερακια και 1x2215 με μακαρονι, μπλε σφουγγαρι, και υαλλοβαμβακα.
Νομιζω οτι το θεμα φιλτρανσης το εχω καλυψει αρκετα ικανοποιήτικα.

Απο φωτισμο 2 gro-lux και 2 daylight αναμενες απο 11ωρες την ημερα.
Λιπασμα μονο flourish
CO2 φιαλη 5kgr: 1 φυσαλιδα/sec χωρις PH controller.
Το νερο που χρησιμοποιω ειναι βρυσης το οποιο σε συνδιασμο με το CO2 μου δινει
PH: 7.0+
GH & KH: 8-9
αν και αρχικα ελεγα να μην μπλεξω παλι με RO τελικα το αποφασισα, κυριως γιατι το καλοκαιρι με την εξατμηση ειναι απαραιτητο οποτε αφου θα γινοταν η αγορα ειπα να το κανω μια ωρα αρχιτερα αφου και οι δισκοι μου θα το εκτιμησουν ιδιαιτερα...
παντως στις αλλαγες σκοπευω να χρησιμοποιο καπου το 1/3 του νερου που θα προσθετω απο την RO αφου λογο ελειψης PΗ controller στο CO2 το φοβαμαι και επιπλεον αν φερω τις συνθηκες στο
PH: 6.5 - 7
GH & KH < 8.0
πιστευω οτι οι δισκοι μου θα ειναι αρκετα χαρουμενοι...

Μεχρι στιγμης το ενυδρειο εχει 10 ροδοστομους, 6 corydoras, 1 jordanela floridae (θα της βρω συζυγο συντομα), 1 SAE, 4 γαριδουλες, 2 ancistrus και ενα ζευγαρι kribensis.
Σκεφτομαι σε κανα μηνα, για να σταθεροποιηθουν λιγο οι συνθηκες του ενυδρειου(τα φιλτρα ειναι στρωμενα και ταϊζω αρκετα για να ειναι ετοιμα αλλα θεωρω πως πρεπει να δουλεψει εστω και ετσι λιγο καιρο πριν μπουνε οι δισκοι και να μεγαλωσουν λιγο τα φυτα) να προσθεσω 6 δισκους ολους μαζι.

Προτασεις και παρατηρησεις ειναι ευπροσδεκτες και αυτος ειναι ο λογος που κανω την παρουσιαση απο τωρα ωστε οταν μπουνε τα δισκακια να ειναι ετοιμα ολα






Mητσος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-06, 20:57
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

γεια σου Μητσο μου δερβιση....... Εισαι σε πολυ σωστο δρομο και δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι παραπανω.... Ισως το στησιμο του ενυδρειου σου να θελει λιγο δουλεια........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-06, 21:06
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Εμενα μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου απλα αν το ειχα εγω θα προσθετα και κανα ξυλο επιππλεον για κρυψωνα για καλυτερο περιβαλλον για τους δισκους και για ομορφια βεβαια ολα αυτα ειναι αντικειμενικα επισης θα εβαζα σε ενα απο τα φιλτρα σου και μια ευκαταφρονητη ποσοτητα τυρφης.Βεβαια χωρις να ειναι κατι απαραιτητο απο ολα αυτα.Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτο με τα δισκακια σου(Σε κανα μηνα θα χαλασω το 600λ ενυδρειο μου με δισκους (με μεγαλη μου λυπη γιατι με καλει η μαμα πατριδα) αν δεν εχεις ακομα παρει δισκους ελα απο εδω να ριξεις μια ματια γιατι θελω να τους δωσω σε ανθρωπους με μερακι και φαινεσαι ενας απο αυτους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-06, 22:19
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Για το στησιμο εχετε απολυτο δικιο και αυτος ειναι ενας λογος που το καθυστερω και εκανα και το ποστ για να καταληξω σε κατι οριστικο (απο οτι μπουνε οι δισκοι δεν θελω να το πολυπειραζω)
Τα ξυλα πολυ πιθανο να μπουνε διαφορετικα απλα επειδη ειχαν στεγνωσει ανεβαιναν στην επιφανεια και τα εχω στηριξει προς το παρον.
για σκια θελω να βαλω στην μια πλευρα ψηλα φυτα (εχω βαλει πισω αλλα ειναι ακομα μικρα) και ελπιζω να δημιουργησουν μια ωραια και σκιερη μερια για τους δισκους αλλα αυτο για να γινει οπωσ το φανταζομαι (αν τα καταφερω τελικα) θα παρει καμποσο καιρο....
παντως με τελικα με το διοξειδιο και καλο φωτισμο εχω εντυπωσιαστει πως αλλαζει ο ρυθμος που μεγαλωνουν και τα χρωματα τους σε σχεση με το πως τα ειχα πριν...

PS: panousojet ευχαριστω πολυ για την προταση σου, και σου εχω στειλει ηδη PM
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-06, 12:20
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Δημήτρη καλή αρχή.

Από ότι βλέπω ΟΚ με την παροχή CO2.

Νομίζω ότι η δεξιά ρίζα θα πρέπει να ξαπλώσει. Επίσης τον κορμό θα το έβαζα μάλλον στην αριστερά γωνία μπροστά από την σκάλα. Θα προσέθετε άλλη μία.

Ως προς τα φυτά, την άποψη μου στην έχω πει. Μερικές βαλισνέριες πίσω τοποθετημένες πολύ κοντά μεταξύ τους και μερικοί ωραίοι εχινόδοροι.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-06, 13:24
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλη αρχη,και καλη συνεχεια και απο μενα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
150 λιτρα για δισκους? dracula7 Δίσκοι 12 22-11-05 00:57
Νεο τανκ με δισκους inser Δίσκοι 23 22-03-05 20:53
φυτα για δισκους! nhreas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 10-01-04 18:53
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04517 seconds with 13 queries