Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-04, 22:58
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή σύκριση τιμών

Χαιρετώ τον κόσμο!

Θα ήθελα να κάνω κάποια σύγκριση τιμών και ποικιλίας ανάμεσα στην πόλη μου και τις υπόλοιπες, διότι κάπου άρχισα να νιώθω εδώ στην Καβάλα έρμαιο του μονοπώλιου και της έλειψης ανταγωνισμού. Χρόνια πελάτης στα τοπικά pet shop (έχω αποκτήσει αρκετά pets μέχρι στιγμής) έχω την εντύπωση ότι οι τιμές είναι εξωφρενικά υψηλές.

Παράδειγμα...τα φυτά σε γλαστράκια από 6 € και πάνω, τα ψάρια που έρχονται είναι πάντα τα ίδια...οι παραγγελίες καρμπόν. Αφρικάνες για παράδειγμα φέρνει μόνο ένα μαγαζί έξω από την Καβάλα και οι τιμές ανεξάρτητα από το μέγεθος και το είδος ξεκινάνε από 10 €.

Υπάρχουν άλλοι από τις γύρω πόλεις να να κάνουμε κάποια σύγκριση;
Στην Θεσσαλονίκη οι τιμές πως πάνε; Σκέφτομαι να αρχίσω να προμηθεύομαι από εκεί εκτός αν υπάρχει τίποτα άλλο στις εδώ κοντά πόλεις (Δράμα/Ξάνθη κτλ). Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να μου βγουν φτηνότερα οι αγορές από την Θεσσαλονίκη ή από κάποια άλλη πιο κοντινή πόλη αν προσθέσω και τα έξοδα του δρόμου, αλλά τουλάχιστον δε θα νιώθω εξαπατημένος και κυρίως υποχρεωμένος στον μαγαζάτορα που νομίζει ότι επειδή έχει μονοπώλιο εδώ ότι είναι και φοβερός επαγγελματίας
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-04, 00:37
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Μπορεί να μένω στη Θεσ/νίκη, αλλά επειδή κατάγομαι από Δράμα - και μένουν εκεί οι γονείς μου - την επισκέπτομαι συχνά-πυκνά.

Ξέχνα την σαν "πηγή"... Είναι σίγουρα χειρότερη απ' τη Καβάλα.

Στη Θεσ/νίκη, θα βρείς μεγαλύτερη ποικιλία ψαριών, αλλά από τιμές μη περιμένεις και φοβερές διαφορές... Πχ φυτό σε γλαστράκι, αντί για 6, θα το βρεις με 5 ευρώ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-04, 15:56
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Κέρδος στο κόστος αγοράς όπως είπα και πριν, κυρίως σε περίπτωση αγοράς από την Θεσσαλονίκη με τα μεταφορικά μου, τον καφέ και το φαϊ έρχεται το ίδιο. Αλλά αυτό δεν με πειράζει διότι το θέμα είναι ότι νιώθω μπαίνοντας στο μαγαζί στην πόλη μου τον μαγαζάτορα να με βλέπει σαν πορτοφόλι.

Επίσης το θεωρώ χαζομάρα να επιτρέπω σε κάποιον να μου παίρνει κάθε που πάω 1 € παραπάνω για κάθε φυτό, 2 € και βάλε παραπάνω για κάθε ψάρι, 1-2 € για κάθε τροφή κτλ κτλ. Είναι άσχημο να βλέπεις το "νταβατζιλίκη" και λόγω μονοπώλιου να μην έχεις άλλες επιλογές.

Και πάω στην ποικιλία...6 μήνες τώρα ζητάω elondea και κάθε φορά ακούω την ίδια απάντηση: Τι να το κάνεις αυτό; Έχω το ΤΑΔΕ ή το αλλιώς που είναι πολύ καλά. Από ψάρια μη το συζητήσω κάθε φορά τα ίδια όπως είπα και στο προηγούμενο post. (και να φανταστείς είμαι πολλά χρόνια πελάτης).

Όλοι εδώ που ασχολούνται με το hobby ψωνίζουν από τον ίδιο λόγω μονοπωλίου όπως είπα πριν και αναγκαστικά έχουμε στα ενυδρεία μας όχι τα ψάρια που θέλουμε αλλά περιοριζόμαστε σε αυτά που μας δίνουν.
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03208 seconds with 14 queries