Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 17-01-12, 23:34
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Unhappy

Αμμωνία = 0 , ΝΟ3 μεταξύ 1 και 5.

ΝΟ2 = 0,3 πλέον

Διστυχώς η μικρή Ράμι δεν τα κατάφερε μόλις πριν 1 ώρα και τώρα αναπαύεται

Οταν τη βρήκα αν και κρυβόταν παρατήρησα, αφού πόσταρα, ότι είχε στην αριστερή της πλευρά κάτι σαν λευκό σπυρί, αρκετά μεγάλο και μυτερό. κάπου 2mm. Αφού το είδα, θυμήθηκα ότι αυτό πρέπει να είχε ξεκινήσει στην ίδια θέση πριν 3 μέρες νομίζω σαν ένα κόκκινο μικρό σπυράκι στο οποίο φαίνεται ότι δεν έδωσα τη δέουσα σημασία (μου είχε φανεί ως κάτι από τα χρώματά της) και βλέποντας το λευκό σπυράκι το ανακάλεσα. Έπειτα αφού κατέληξε (ανασαίνοντας όλο και λιγότερο), αυτό δεν υπήρχε αλλά ήταν αρκετά φουσκωμένη σε μεγάλο μέρος της πλευράς της, σαν ενας κύκλος 1cm. Αυτό ήταν fungus?

Δυστυχώς το ενυδρείο από το οποίο την πήρα είχε μέσα ένα Cardinal με παρόμοιο σπυράκι στο κεφάλι του (κάπου 1-2mm το θυμάμαι), το οποίο σύμφωνα με τον κάτοχό του είχε μετριαστεί με PIMAFIX. Υπάρχει περίπτωση να υπήρχε το μικρόβιο στη Ράμι/το ενυδρείο και να εκδηλώθηκε από το όλο στρές; Επίσης, έχω το PIMAFIX της API, μήπως θα ήταν καλή ιδέα να ξεκινούσα την εβδομαδιαία αγωγή, προληπτικά, για το Ράμι και τους οτόκυκλους;

σας ευχαριστώ για τη βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 17-01-12, 23:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κριμαμαλον υπηρχε προβλημα στο ενυδρειο αποπου τα πηρες.δεν ξερω να σου προτεινω κατι δυστηχως,θα περιμενω με ενδιαφερον ομως να δω απαντησειςπιστευω θα υπαρχει καποια προληπτικη θεραπεια που θα μπορεις να κανεις εστω για το αλλο τωρα. μελαφιξ και πιμαφιξ μπορουνε να χρησιμοποιηθουνε προληπτικα αλλα δεν ξερω αν καλυπτουνε τη δικια σου περιπτωση,οποτε αναμονη.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 18-01-12, 00:02
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, φαίνεται να υπήρχε πρόβλημα. Πήρα και τα φυτά από εκεί, ενώ "αναγκαστικά" για λόγους βιολογίας και όσο γίνεται ήπιας προσαρμογής είχα βάλει και το νερό (όσο είχα στις σακούλες) του άλλου ενυδρείου μέσα κατά την προσαρμογή.. αλλά ήταν και τα φυτά, στην ουσία αναγκαστικά "μετέφερα" το ενυδρείο με όλα αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 18-01-12, 00:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ετσι φαινεται πως τελικα η αυστηρη καραντινα πριν την εισαγωγη ψαριου μπορει να σε σωσειπρεπει να μπει στο προγραμμα ενα 40αρι(τουλαχιστον)ενυδρειακι καποια στιγμη και για μενα
συνεχισε ομως να κανεις μετρησεις για να ξερεις τι γινεται στο νερο.οποιαδηποτε ασθενεια η μολυνση υπαρχει πλεον(αν υπαρχει) σιγουρα τα ψαρια επιβαρυνονται περισσοτερο με την υπαρξη αμμωνιας η νιτρωδων στο νερο.οποτε συνεχισε να το κοιτας αυτο με συχνες μετρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 18-01-12, 00:21
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ναι εννοείται ότι τις συνθήκες θα τις κοιτάω συνεχώς, όπως και ότι επιβάρυνα την κατάσταση ή/και εκδηλώθηκε η ασθένεια με τα ανεβασμένα ΝΟ2 ..

Σωστό κι αυτό που αναφέρεις με την καραντίνα, πρέπει κι εγώ να το προγραμματίσω. Οδηγίες για το τί ακριβώς κάνουμε και για πόσες μέρες σ'αυτό το σενάριο έχουμε?

Αναμένω και κάποιον εμπειρότερο για βοήθεια στο τί επιπλέον κάνουμε στο εξής.. ( Pimafix? )
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 18-01-12, 01:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι θεραπειες τωρα να κανεις που ολα ξεκινανε απο τα νιτρωδη.
Κατι γινεται λαθος στο μπολιασμα μαλλον και χανεις τη βιολογια συνεχεια.
Το μπολι που εβαλες εκ νεου ειναι παλι απο αφρικανικο?
Και τα βακτηρια εξαρτωνται απο τη σταθεροτητα του πεχα παντως.
Αν βαζεις μπολι απο αφρικανικο με ψηλο πεχα, σε ενυδρειο με μαλακο νερο, τις απωλειες σου θα τις εχες στη βιολογια.
Ποιο ξερει τι ειναι τα χημικα που γραφεις οτι εριξες?
Και οι μεταβολες στο πεχα παρακατω ειναι κακες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το ενυδρείο 48 λίτρων στήθηκε στα γρήγορα πριν λίγες μέρες με πολύ μπόλι από το Αφρικανικό...

Έπειτα από 3ωρη (!!!) προσαρμογή (βρισκόντουσαν σε ph 6,5, εγώ προσπάθησα με χημικά και τύρφη στο εσωτερικό (πλάτης) φιλτράκι του ενυδρείου να κατεβάσω αλλά τελικά σήμερα είμαι στο 7,5 - χτες ήμουν περίπου στο 7) φαίνεται ότι πάμε καλά
Τεσπα κανε οτι μπορεις να μηδενισεις τα νιτρωδη και απεφυγε βασικα λαθη για την επιβιωση της βιολογιας.

Διαγνωση ασθενειας δεν εχει γινει (αν ειναι ασθενεια) για να κανεις θεραπεια με φαρμακα, αλλα τα melafix pimafix ειναι φυτικα και δεν επηρεαζουν αρνητικα (ακομα και αν ειναι αλλη η ασθενεια) ουτε τα ψαρια ουτε τη βιολογια. Οποτε βαλτα και βλεπουμε.

Ολα γινονται γιατι βιαστηκες να το στησεις το ενυδρειο, ειναι και μικρο, εβαλες και δυσκολα ψαρια σε λαθος νερο που το επεξεργαζεσαι και αποτομα.
Τα παθηματα να μας γινονται μαθηματα τουλαχιστον.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 18-01-12, 10:26
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές

Το ξέρω ότι βιάστηκα και ήταν λάθος. Βέβαια γίναν όλα από συμπτώσεις, δεν προώριζα για Ράμι το ενυδρειάκι, ενώ και τα ράμι πιθανότατα φεύγαν από τον προηγούμενο κάτοχο με κούριερ για Κρήτη, οπότε πίστεψα ότι παράλληλα με το νέο ενυδρείο μπορώ έτσι να τα "σώσω"..

Το νέο μπόλι είναι επίσης από το Αφρικάνικο, έβαλα μεγάλη σχετικά ποσότητα και έχω την αίσθηση ότι έχει πιάσει καλά και πλέον κατεβαίνουν τα νιτρώδη, συνεχίζω να μετράω και να αλλάζω νερό φυσικά όσο δεν είναι μηδέν.

Το ph τελικά είναι γύρω στο 7,5 - είχα κάνει και αλλαγές με βρύσης. Στην αρχή το είχα ρίξει με χημικά (Ph minus προιόν, νομίζω Tetra) και τύρφη αλλά η αρχική μέτρηση ήταν πλασματική φυσικά γιατί αυτό θέλει μέρες να πέσει, οπότε αντέδρασε και ξανανέβηκε γύρω στο 7,5.

Πραγματικά έχω καταλάβει τα λάθη μου με άσχημο τρόπο και δε θα τα επαναλάβω, σίγουρα χρειάζεται πολύ περισσότερος χρόνος και υπομονή για ένα σωστό στήσιμο.

Οπότε ξεκινάω την εβδομαδιαία αγωγή του Pimafix για τους υπόλοιπους κατοίκους, και κοιτάζω να ισορροπίσω τις συνθήκες. Θα γράψω και τις μετρήσεις και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 18-01-12, 17:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως η ΑΟ θα βοηθησει πολυ στο να κρατησεις σταθερες συνθηκες στο νερο.τα σκαμπανευασματα κανουνε κακο.το PH minus το ειχα χρησιμοποιησει κιεγω οταν ξεκινησα και πριν βρω το φορουμ εδω,μου το πουλησε ο πετσοπας...(ο ιδιος που μου πουλησε το ballancer για στρωσσιμο...) δεν κανει τιποτα στην ουσια αφου ο πραγματικος λογος (ψηλη ΚΗ) στο νερο παραμενει και ξανανεβαζει το ph εκει που ητανε μετα απο λιγες ωρες η μετα απο αλλαγη.ειναι απλα ενα ακομα υγρο για να εχουνε να πουλανε.δεν εχω διαβασει ουτε εναν ανθρωπο ουτε εδω ουτε σε ξενες σελιδες που να ασχολειται εστω και λιγο σοβαρα με το ενυδρειο(ακομα και αρχαριους)που να προτεινει τη χρηση του.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 18-01-12, 19:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ph τελικά είναι γύρω στο 7,5 - είχα κάνει και αλλαγές με βρύσης. Στην αρχή το είχα ρίξει με χημικά (Ph minus προιόν, νομίζω Tetra) και τύρφη αλλά η αρχική μέτρηση ήταν πλασματική φυσικά γιατί αυτό θέλει μέρες να πέσει, οπότε αντέδρασε και ξανανέβηκε γύρω στο 7,5.
Οχι, οι μετρησεις ειτε με χρηση pH minus, ειτε με τυρφη, δεν ειναι πλασματικες.
Τα ph down γενικα εχουν βαση το φωφορικο οξυ, κατι που κατεβαζει ως οξυ το πεχα, αλλα παροδικα και υατο ειναι το κακο στην υποθεση., Αυτο επαθες και εσυ. (το φωσφορικο οξυ σε μεγαλες ποσοτητες ειναι κι αυτο τοξικο οπως τα νιτρικα, και πρεπει να τα εχουμε σε μια αναλογια 1ppm PO4 προς 15ppm ΝΟ3 για να μη εχουμε και εξαρση αλγων)

Η τυρφη αναλογα την ποσοστητα της, απλα καθυστερει λιγες μερες να δειξει την πραγματικη τελικη της δραση, αλλα η μετρηση ειναι σωστη.
πχ αν βαλεις μια Α ποσοτητα τυρφης, δεν θα μετρησεις απο την πρωτη μερα στο νερο, ποσο μπορει η συγκεκριμενη ποσοτητα να κατεβασει το πεχα Καθε μερα θα κατεβαινει κι αλλο μεχρι να σταθεροποιηθει στη τελικη τιμη που μπορει να το κατεβασει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 19-01-12, 21:52
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά,

ναι, το κατάλαβα ότι το ph minus κάνει "προσωρινή" δουλειά, η οποία έπειτα χαλάει.. περισσότερο το πήρα ως προσωρινό μέτρο λόγω της κατάστασης.. αλλά δεν το περίμενα ότι θα είχε τόσο "πρόσκαιρα" αποτελέσματα. Τώρα το μέτρησα στο 7,2 αλλά ξέρουμε ότι είναι λόγω της ΑΟ και θα πέφτει αργά και σταθερά

(Προς το παρόν όλες οι αλλαγές μου είναι 50/50 ΑΟ )

Οι μετρήσεις ίδιες ενώ το ΝΟ3 σήμερα μόλις που ανέβηκε στο 0,3 (κίτρινο -> ανοιχτό πορτοκαλί) φαίνεται η τάση να μηδενίσει. Εκανα μια αλλαγή μικρότερη από τις προηγούμενες 2 μέρες, κάπου 10-15%.

Επίσης ξεκίνησα και την πρώτη δόση του Pimafix.

Ο κύριος Ράμι είναι ΟΚ, πότε δείχνει κάπως υπερκινητικός και ανεβοκατεβαίνει μπροστά στο τζάμι και πότε κάπως υποτονικός. Τελικά λίγο κυκλοθυμικός θα έλεγα, μάλλον του λείπει το ταίρι του γι'αυτό. Οι 2 οτόκυκλοι τώρα με το που έσβησα το φως του ενυδρείου αρχισαν να οργιάζουν, αυτοί τελικά δείχνουν οι καλύτεροι του χωριου..

Μια ερώτηση για τα φυτά, δεν είναι στα πολύ καλά τους (μέχρι να μηδενίσει και το ΝΟ2 δεν κλείνω την αεραντλία), ενώ παρατηρώ και μια πράσινη νηματοειδή άλγη. Εκτός δύο μικρών ταμπλετών που έχω βάλει κοντά σε κάποιες ρίζες, να βάλω κάποια στιγμή στο πρόγραμμα και λίγο λίπασμα που έχω (Tetra Plant PlantaMin), και αν ναι πότε?
-------------------------
Λοιπόν περίεργα πράγματα συμβαίνουν.. ενώ τα ΝΟ2 απόψε έπεσαν κι άλλο από μόνα τους χωρίς αλλαγή, και σχεδόν μηδένισαν, ο Ράμι κάθεται πολύ υποτονικός στην πίσω πλευρά του ενυδρείου Δεν βλέπω απ όσο μπορώ να διακρίνω κανένα σημάδι ή κάτι μορφολογικό να έχει, τον ενόχλησα με το φακό και άλλαξε και θέση από την άλλη πλευρά του και δεν φαίνεται τίποτα το περίεργο (ούτε χτες που συμπεριφερόντα ΟΚ, τον είχα παρατηρήσει καλά)

Το μόνο που άλλαξε χτές ήταν η πρώτη δόση Pimafix. υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό? (κι αν ναι να μη συνέχιζα την αγωγή? ) Υπάρχει περίπτωση να φταίει η απώλεια του θυλικού και να αντιδρά έτσι ? καμια συμβουλή τί μπορώ να κάνω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 19-01-12 στις 21:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 19-01-12, 22:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να παρακαλας μονο να μην εχει μεινει καμια βλαβη στα ζωντανα απο την εκθεση τους στα τοξικα.
Επισης να εχεις στο μυαλο σου οτι τα τοξικα εκτος απο το κακο που κανουν τα ιδια στα ζωντανα, τους δημιουργουν στρες και ριχνουν την αμυνα τους (ανοσοποιητικο) εναντια στις ασθενειες.
Προς το παρον συνεχισε αυτο που ξεκινησες (πιμαφιξ), παρατηρηση και .... προσευχη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 19-01-12, 23:47
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Μακάρι να τη γλυτώσουνννν...

μόλις μπήκε η δεύτερη δόση Pimafix

πάντως παρατηρόντας δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα της θηλυκιάς, σα να έχει πάθει κατάθλιψη δίχνει.. ας ελπίσουμε οτι θα το ξεπεράσει
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-01-12, 02:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μακαρι,αλλα μην ξεχνας οτι και τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα.θελω να πω οτι ειναι προβληματικη η φιλοξενια τους απ'οπου και να κοιταξεις.μακαρι βεβαια να τη βγαλει καθαρη το ψαρι αλλα εγω θα κοιταζα για ενυδρειο.μαλιστα ισως θα ητανε καλυτερα να το δωσεις καπου το ψαρι να φιλοξενηθει και αφου παρεις ενυδρειο και το στρωσεις, να το ξαναβαλεις.κιας μην ειχες ιδανικες παραμετρους κλπ.τουλαχιστον να ειναι ενα το προβλημα και οχι π.χ 15.
βεβαια μπορει να εχουνε προβλημα τα ψαρια γενικως απτο προηγουμενο ενυδρειο αλλα επιβαρυνονται πολυ και τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-01-12, 10:08
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Σήμερα το πρωί ο κύριος Ράμι είχε βγεί από τη "φωλιά" του, έκοβε τις βόλτες του, ενώ τον παρατήρησα προσεκτικά και είναι σε όλα ΟΚ

έχω την εντύπωση ότι τώρα που με τα νιτρώδη μόνα τους σε καθοδική πορεία όπου έχουν σχεδόν μηδενίσει (απόψε πιστεύω οτι θα τα βρώ μηδέν) , δηλαδή θα έχει φάει και τον γάιδαρο και την ουρά, το να το δώσω τώρα ισως το βάλω σε μεγαλύτερες ταλαιπωρίες, προσαρμογές κλπ από την αρχή..

πάντως ήδη εχω αρχίσει και κοιτάζω για μεγαλύτερο ενυδρείο από αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-01-12, 11:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι δε λεω κιαυτο ταλαιπωρια θαναι.αμα το βλεπεις πιο δραστηριο καλο ειναι αυτο.κοιταζε και τα χρωματα του αν ειναι "ξεθωριασμενα". στα δικα μου αν καποια στιγμη παει κατι στραβα στο νερο το πρωτο που φευγει ειναι το χρωμα απτα ψαρια.πχ νιτρικα που μου ετυχε μια φορα με το προηγουμενο φιλτρο που μαζευε πολυ βρωμα και ανεβαινανε πιο ευκολα αποτι με αυτο που εχω τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-01-12, 12:08
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ναι, χάρηκα πάρα πολύ που το είδα να σουλατσάρει μετά τη χτεσινοβραδυνή κατήφεια..

καλό τίπ αυτό με το χρώμα Νομίζω ότι τελευταία είναι λίγο πιό ουδέτερο στα χρώματά του, και έχω τη διαίσθηση ότι του λείπει το θυλικό και είναι από αυτό

μήπως (αφού σταθεροποιηθεί το σύστημα 100% ) θα ήταν καλή ιδέα να έμπαινε και ένα θυλικό για παρέα..?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 20-01-12, 13:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω θα σου ελεγα αφου σταθεροποιηθει το νερο και ολοι οι παραμετροι γενικως,να μη βαλεις και να περιμενεις μεχρι να παρεις ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.(εγω θα κοιταζα του καρφουρ τουλαχιστον που ειναι και σε καλη τιμη αυτες τις μερες)και μετα να βαλεις το θυληκο.γιατι θα στρεσσαριστει κιεκεινο σε τοσο μικρο ενυδρειο.μη κοιτας που δεν ειχες προβλημα(αποτι φαινοτανε)με το προηγουμενο.θα πεσει πολυ κυνηγι μεχρι να γινουν ζευγαρι.αλλα και αφου γινουν.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 20-01-12, 13:18
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

πολύ σωστό αυτό..

σημαντική "λεπτομέρεια" που μου διέφυγε.. πριν μιλούσαμε για πολύ αγαπημένο ζευγάρι από όλα όσα είχα δει.. πιστεύω έτσι να είναι και το επόμενο, αλλά δεν το ξέρουμε.. οπότε χρειαζόμαστε λίτρα και για αυτό το λόγο.

Του Καρφούρ το είδα ήδη, καλό μόνο ως γυάλα/βάση, θερμοστάτης μαλλον οκ (αλλα δε με νοιάζει), θέλω όμως κι ένα φίλτρο. καμια πρόταση φίλτρου για τα 80λτ μεικτά? το χτυπάω, "τζάμπα" είναι ( 62¤ θυμάμαι ) Επίσης το καπάκι του παραείναι "ψεύτικο" και όπως το βλέπω φοβάμαι ότι θα στάζει απ'έξω. τι "πατέντα" μπορω να κάνω για καπάκι, καποια ιδέα? Αυτά δεν ήξερα και κόλλησα στο να το χτυπήσω
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 20-01-12, 13:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχω ακουσει για κανενα προβλημα στα καρφουρισια και στα καπακια τους.για "τρεξιματα" δηλαδη.ας σου πει ομως και κανεις που να το εχει δουλεψει.ποιοτικα σιγουρα σαν κατασκευη δε θαναι και οτι καλυτερο.αλλα νομιζω τη δουλεια σου την κανεις ανετα μεχρι να ψαχτεις λιγο και να δεις αν χρειαστει να το αλλαξεις το καπακι.
99% κυνηγητα θα υπαρχουνε παρτο σαν δεδομενο καλυτερα.αν δεν υπαρχουνε ακομα καλυτερα,αλλα τα λιτρα και το μηκος τα θες οπως και ναχει γιαυτα τα ψαρια.θαναι και σε πενθος τωρα ο αρσενικος και θα την παρει και θα τη σηκωσει την καινουρια
γα ενυδρεια κοιταξε λιγο και petcumulus τι εχει.για φιλτρο στα 80 λιτρα εχεις επιλογες αναλογα ποσα θες να δωσεις.ενδεικτικα:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1256
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1258
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2264
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265

κοιτας τα χαρακτηριστικα τους και οποιο βολευει/συμφερει περισσοτερο.τα fluval ειναι καλα για την τιμη τους αλλα τα eheim ειναι λιγο πιο ποιοτικα σαν κατασκευες μου φαινεται.εγω θα επαιρνα ενα ecco.
βεβαια υπαρχουνε και τα εσωτερικα φιλτρα αλλα δεν νομιζω να αξιζει.συν το οτι θα κοβει χωρο απο μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 20-01-12, 14:28
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

ωραίες προτάσεις αλλά έχω ένα ..κόλλημα για διαφορους λόγους με τα εσωτερικά, αλλά και για την περίπτωσή μου

κάτι τέτοιο θεωρείται επαρκές για 80 λτ?

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2071

(και το καμουφλάρω με βάψιμο πλάτης, το κρύβω με ξύλα / φυτά κλπ )
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 20-01-12, 14:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι σου κανει.για εσωτερικο προσωπικα,θα το διαλεγα με κλειστα ματια το συγκεκριμενο.παρε ομως και καμια δευτερη γνωμη.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 20-01-12, 15:14
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Του Καρφούρ το είδα ήδη, καλό μόνο ως γυάλα/βάση, θερμοστάτης μαλλον οκ (αλλα δε με νοιάζει), θέλω όμως κι ένα φίλτρο. καμια πρόταση φίλτρου για τα 80λτ μεικτά? το χτυπάω, "τζάμπα" είναι ( 62¤ θυμάμαι ) Επίσης το καπάκι του παραείναι "ψεύτικο" και όπως το βλέπω φοβάμαι ότι θα στάζει απ'έξω. τι "πατέντα" μπορω να κάνω για καπάκι, καποια ιδέα? Αυτά δεν ήξερα και κόλλησα στο να το χτυπήσω
Φίλε το έχω και τρέχει απροβλημάτιστα 5 και μηνες.
Γυάλα, βάση και θερμοστάτης όλα μια χαρά.
Το καπάκι όντως είναι "ψεύτικο" αλλά δεν παρουσιάζει κανένα λειτουργικό προβλημα.
Ο φωτισμός είναι ανεπαρκής (11w) και θα χρειαστείς αναβάθμιση.
Το φίλτρο ξέχνα το. Εγώ έβαλα ένα 2213 και ησύχασα
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 20-01-12, 16:57
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

ευχαριστώ παιδιά,

Με πείσατε, με βλέπω να προχωράω με το καρφουρίσιο!

Για το φίλτρο eheim ήδη έστειλα email να το παραγγείλω (έχω κάποιο υπολοιπο να συμψηφίσω)

Ναι το φίλτρο το δικό του είδα οτι είναι για πέταμα

Από φωτισμό θα χρησιμοποιήσω 1 ταινία led, και με το καπάκι αφού είναι έτσι θα το δω σε δεύτερη φάση τί θα φτιάξω
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 20-01-12, 19:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι γνωστο οτι οσο πιο απλη κατασκευη ειναι κατι τοσο πιο δυσκολα χαλαει, αλλα δεν θα προτεινα (βαση των ενδειξεων που εχω μεχρι τωρα απο τα μελη του φορουμ) ενα φιλτρο της σειρας classic (πχ 2211 2213 κλπ) σε απειρο με τα φιλτρα και τον εξοπλισμο.
Ενα ecco pro (αν μιλαμε για φιλτρο της ιδιας εταιρειας) ειναι πιο καταλληλο για αυτου του μεγεθους ενυδρεια, το οποιο ειναι κομπλε και εχει και τους αυτοματισμους του (πχ αυτοματο priming, ρυθμιση ροης κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 20-01-12, 20:36
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο για τα ecco pro, είχα διαβάσει για όλα αυτά όταν έψαχνα για φίλτρο.

Βέβαια και εγώ αρχάριος είμαι αλλά το 2213 με τα διπλά βανάκια δε με έχει δυσκολέψει καθόλου.

Ο φίλος από προηγούμενο post του κατάλαβα ότι ενδιαφέρεται μόνο για εσωτερικό φίλτρο,οπότε η αναφορά μου στο 2213 δεν θεώρησα ότι αποτελεί πρόταση.

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-01-12, 23:38
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Καλησπέρες!

Το Ράμι είναι φούλ ζωηρό, έφαγε κατεψυγμένη αρτέμια (λίγη) με πολύ όρεξη, και κόβει βόλτες συνέχεια! επίσης τα ΝΟ2 = 0 επιτέλους, και το νερό κρύσταλλο

Σχετικά με το θέμα φίλτρο, επειδή αν και φρέσκος έχω προλάβει ήδη να περάσω μερικές νίλες με εξωτερικό φίλτρο (θέμα pumping), δεν επιθυμώ τις εξωτ. σωληνώσεις με ότι αυτό συνεπάγεται κλπ, προτιμώ εσωτερικό φίλτρο όπου τουλάχιστον αυτό είναι εφικτό. Οπότε κινούμαι για το εσωτερικό που έγραψα πρίν, και αύριο πάω για το καρφουροενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 21-01-12, 00:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αντε επιτελους! καλογεμιστο! μια χαρα ειναι το φιλτρακι που πηρες,για μενα ειναι το καλυτερο εσωτερικο που θα μπορουσες να παρεις.μην κανεις βιαστικες κινησεις μολις το παρεις,στησε το ενυδρειο,φτιαξε το νερο με την ΑΟ,κανε και μια καλη προσαρμογη στο ψαρι και θασαι οκ.αν ξεχναω κατι ας συμπληρωσουν οι πιο εμπειροι εδω μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 21-01-12, 01:11
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Να σαι καλα! Αύριο με το καλό θα το πάρω και θα αρχίσω να ασχολούμαι σιγά σιγά με το ενυδρείο, το φίλτρο το υπολογίζω σε καμια εβδομαδα να το έχω παραλάβει. Ναι απ ότι φαίνεται από τις προδιαγραφές του πρέπει να έιναι πολύ καλο, και έχει και αρκετό χώρο για βιολογικό υλικό

Οταν θα έρθει η ώρα για τη "μετακόμιση" θα ενοχλήσω για tips! Στην ουσία ua πρέπει όλα ψαράκια φυτά ξύλα άμμος να μπούνε στο νέο
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-01-12, 01:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι.πιθανοτατα θα χρειαστει να προσθεσεις και αμμο στο καινουριο.και ισως ειναι καιρος να δεις γενικα το στησιμο του.διαβασε και τα προφιλ των ραμ,να δεις τις περιοχες που ζουνε,δες και τις παρουσιασεις εδω μεσα στα βιοτοπικα ενυδρεια νοτιας αμερικης,ισως παρεις καμια ιδεα ακομαεγω θα σου ελεγα να σκεφτεις και το Black water(γιατι εχω φαει κολλημα εγω με το Black water)αν σου αρεσει κατι τετοιο φυσικα.δες ομως και τις παρουσιασεις και τα προφιλ των ψαριων,σιγουρα θα παρεις ιδεες για να τα κρατησεις τα ψαρια σε καλυτερες συνθηκες και με λιγοτερα προβληματα
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-01-12, 20:43
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Το πήρα το ενυδρειάκι του καρφούρ, οπότε βάζουμε μπροστά για 80 λίτρα

ναι, επ ευκαιρίας θα δω και τις παρουσιάσεις της κατηγορίας, μου αρέσει και το black water, σε δεύτερη φάση θα το βάλω στο πρόγραμμα!

Πάμε καλά και σήμερα, το Ράμι είναι δραστήριο και ΟΚ σε όλα
-------------------------
να σημειώσω ότι το επιπλάκι του είναι μιά χαρά δεν έχει να ζηλέψει ούτε από "επώνυμα", για τα χρήματά του δε ούτε λόγος! Εύκολα θα του φτιάξω κι ένα ντουλαπάκι να κλείνει μπροστά.

κάτι ακόμα, μόλις το ψώνισα με σταματούσαν και με ρωτούσαν πόσο κάνει, κάθε πότε θέλει αλλαγή νερού κλπ, μικροί μεγάλοι το ζαχάρωναν χαχαχα.. φαίνεται ότι όλοι έχουν το μικρόβιο του ενυδρείου μέσα τους !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 21-01-12 στις 20:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για φυτά RGPOL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-02-04 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09651 seconds with 13 queries