Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-08, 00:34
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή Αιφνίδιοι ανεξιχνίαστοι θάνατοι...

Έχω ένα 300αρι κοινωνικό. Έχω το εσωτερικό του φίλτρο με βιολογικό υλικό και κάποια σφουγγάρια, ένα ΕΗΕΙΜ 2028 με βιολογικό υλικό και παροχή διοξειδίου με pH controller. Τα είδη που έχω αυτή τη στιγμή είναι:

7 cardinal tetras
14 rummy-nosed tetras
2 marbled hatchet
8 amandae tetras
2 ramirezi (αρσενικά)
4 peppered corydoras
3 corydoras sterbai
8 black phantom tetras
1 pseudogastromyzon
8 amano shrim


Oι παράμετροί μου αυτή τη στιγμή είναι:

Αμμωνία/αμμώνιο : 0 ppm
Νιτρώδη: 0 ppm
Νιτρικά : 5-10 ppm
GH: 8
KH: 7
pH: 7

Και τώρα στο πρόβλημα.... Βασικά τα νούμερα ανά είδος και οι τιμή του pH που αναφέρω παραπάνω είναι αυτές που έχω τώρα, μέχρι χθές ήταν άλλες, δηλαδή:

Τα Hatchet ήταν έξι, και ξαφνικά άρχισα να χάνω κάποια χωρίς κανένα προφανές σημάδι ούτε στο σώμα τους ούτε στη συμπεριφορά τους. Επίσης τα cardinal ήταν 15 και άρχισαν ένα-ένα να πεθαίνουν, έχασα 2 amandae το οποίο μπορεί να είναι και για άλλους λόγους (στρές λόγω μικρού μεγέθους) έχασα 2 απο τα corydoras, και τα πρώτα ψάρια που έχασα ήταν τα pseudogastromyzon (νομίζω muyi) τα οποία απο τα τρία που έβαλα μέσα τα δύο μέσα σε λίγες ώρες παρουσίασαν αίμα στην ουρά και το σώμα εσωτερικά (φαινόταν σαν εσωτερική αιμοραγία) και πέθαναν. Το τελικό χτύπημα ήταν όταν ξύπνησα σήμερα το πρωί και είδα και τα δύο θυληκα ramirezi νεκρά, χωρίς πάλι κανένα εμφανές σημάδι πάνω τους, τουλάχιστον σε μένα.

Εκεί που πήγε πρώτα το μυαλό μου είναι οτι είχα υπερβολικό διοξείδιο στο νερό. Είμαι απαράδεκτος το ξέρω, αλλά είχα ρυθμισμένο το pH στο 6,8 βασισμένος σε μιά μέτρηση που είχα κάνει για ΚΗ και είχα πάρει τιμή 5,5. Τώρα ξαναμέτρησα ΚΗ και είδα οτι μάλλον προς το 7 ειμαι και έτσι ρύθμισα και το pH στο 7. Υπάρχει περίπτωση να δηλητηρίασα τα ψάρια μου;; Εγώ για καλό το έβαλα το διοξείδιο και τελικά... Είναι δυνατόν να τρέχει ένα μήνα μια χαρά και ξαφνικά να γίνει αυτό. Επίσης να πώ ότι ενώ κάνω αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα συνήθως, αυτή τη φορά το άφησα 12 μέρες, φταίει αυτό; Λέτε να είναι το pH controller σκάρτο; Το έχω καλιμπράρει και όσο βλέπω δουλεύει μιά χαρα!

Πραγματικά εχω σπασει το κεφάλι μου και ακόμα δεν ξέρω αν τελειωσε αυτη η ιστορια ή αν θα έχω και άλλες απώλειες.. Έκανα καλού-κακού μιά τεράστια αλλαγή νερού, καθαρίσματα κλαδέματα και τετοια και το ενυδρείο είναι στην καλύτερη δυνατή φόρμα του, αλλά δέν ξέρω τι γίνεται που δέν μπορώ να δώ... Επίσης έχω τρελαθεί που δέν βρίσκω κάποια ψάρια που προφανώς είναι νεκρά...! Τα τρώνε οι γαρίδες ? Τα ρουφάει καμια μαύρη τρύπα... ? Τι να πώ,,


Κάθε βοήθεια θα την εκτιμήσω πάρα πολύ γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι δεν κανω καλά, έχω κάνει κάθε προσπάθεια να παράσχω τα πάντα στα ψαράκια μου,,, και θέλω και δίσκους στο μέλλον,, μάλλον πρεπει να το ξεχασω προς το παρον,,,

Περιμένω εναγωνίως για την επόμενη κίνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-08, 05:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν ηταν απο διοξειδιο θα εβρισκες τα ψαρια να αναπνεουν απο την επιφανεια, αρα μαλλον το αποκλειουμε (εκτος αν δεν τα ειδες ποτέ..). Αν οι μετρησεις σου ηταν σωστες μιλαμε για 33ppm Co2.. τα "φαινομενα" αρχιζουν μετα τα 50-55 οποτε δεν..

Αιμα στην ουρα κλπ ειναι ενδειξη βακτηριακης μολυνσης (και δεν γινεται απο διοξειδιο)
Οι 12 μερες χωρις αλλαγη επισης δεν φταινε απο μονες τους.

Η βακτηριακη μολυνση μπορει να οφειλεται σε προσφατους κατοικους.
Ποτε μπηκε για τελευταια φορα ψαρι?

Εκτος απο τις αλλαγες καλο θα ηταν να προσθεσεις και αλατι για 10 μερες, σε αναλογια 2γρ ανα λιτρο (ναι 600γραμμαρια).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-08, 10:28
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

¶ρα να αφήσω το pH μου στα 6,8 ? Γιατί σύμφωνα με το πινακάκι, με ΚΗ 7 και pH 6,8 υπάρχει πολύ διοξείδιο για τα ψάρια. Νομίζω θα είναι καλύτερα και για τα ψάρια αλλά και για να "δυσκολέψω" λίγο όποια ασθένεια υπάρχει με το ελαφρώς όξινο pH , απότε να το πάω πάλι στο 6,8?

Βασικά άν είναι έτσι τότε μπορώ να το εντοπίσω το πρόβλημα ακριβώς στα pseudograstromyzon, τα οποία είναι τα πρώτα που παρουσίασαν αυτό το πρόβλημα και απο τη στιγμή που τα έβαλα και μετά παρουσιάστηκαν όλα αυτά τα φαινόμενα. Το περίεργο είναι ότι το ένα απο τα τρία είναι μιά χαρα. Λογικά, αφού ήταν και στην ίδια δεξαμενή στο μαγαζί απ'όπου αγοράστηκαν και είναι και ίδιο είδος, δεν θα έπρεπε να έχει μολυνθεί και αυτό? Και είναι και το πιό μικρό.. Να ξέρω αν πρέπει να πάω να κατηγορήσω το μαγαζί δηλαδή.

Tώρα το πρωί είχα άλλους δύο θανάτους, ένα cardinal και ένα black phantom. Το μόνο εμφανές που παρατήρησα είναι οτι το black phantom που πέθανε, χθές το βράδυ είχε πρόβλημα στην ισορροπία του, άρα μάλλον είναι κάτι εσωτερικό που επηρρεάζει και τη νηκτική κύστη..

Το αλάτι θα επηρρεάσει γενικώς το ενυδρείο, τα φυτά μου ή τη βιολογία? Όχι ετσι? Έχω το ektol cristal της Jbl, το οποίο λέει ότι μπορεί να έχουν πρόβλημα οι γαρίδες μου (να πεθάνουν δηλαδή) με το αλάτι, αλλά και να κλείσω την παροχή διοξειδίου την περίοδο που θα βάζω αλάτι. Ισχύουν αυτά έτσι?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-08, 12:59
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος απο τις αλλαγες καλο θα ηταν να προσθεσεις και αλατι για 10 μερες, σε αναλογια 2γρ ανα λιτρο (ναι 600γραμμαρια).
Η προσθήκη δεν είναι για να προσθέτεις κάθε μέρα 600 γραμμάρια αλλά στις αλλαγές σου να συμπληρώνεις την απαραίτητη αναλογία για να διατηρηθεί αυτή η αναλογία στο ενυδρείο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-05-08, 17:49
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Έβαλα αλάτι στη συγκέντρωση που μου είπατε, σήμερα το πρωί και το τρίτο ramirezi μου νεκρό με άιμα εσωτερικά στην κοιλιά... τι να πώ, πανδημία αυτό το βακτήριο...

Έχω απελπιστεί γιατί πρόκειται για νέο ενυδρείο, όλα πηγαίναν τέλεια, και ξαφνικά αυτό... Και σκεφτόμουν ποιοί είναι οι τρόποι να το αποφύγεις? Να πάρω ένα ενυδρείο 20 λίτρων και να βάζω όλα τα καινούρια ψάρια μέσα για μιά εβδομάδα? Επίσης σκεφτόμουν να βάλω U.V. Θα προλάβω τίποτα με τη λάμπα, αξίζει, ειδικά αν είχα δίσκους και τους έχανα έτσι θα ήταν τραγικότατο, έχω αρχίσει να φοβάμαι να πάρω ψάρια.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-08, 19:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πανακειες δεν υπαρχουν σε τετοια θεματα.
Ακομα και το οτι ειναι βακτηριο ειναι μια υποθεση. Μπορει να ειναι πχ καποιος ιος. (και ως γνωστον τα αντιβιωτικα δεν κανουν απολυτως τιποτε στους ιους.. ).
Η χρηση καραντινας ειναι παντα συνιστωμενη.
Οσο για τη uv και αυτή βοηθαει, οπως επισης και το οζον.. Αλλα να ξερουμε τι κανουμε πρωτου αρχισουμε τετοια κολπα.
Δυστυχως στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν μπορεις να κανεις και πολλα περισσοτερα απο το να προσφερεις καλες συνθηκες και υπομονη. Κανε συχνες αλλαγες νερου, αυτο βοηθαει παντα. Η φυση θα αναλαβει τα υπολοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-08, 09:36
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Καλά προφανώς πανάκειες δεν υπάρχουν, αλλιώς θα τις ψάχναμε και για τις ανθρώπινες ασθένειες! Εκτός του οτι μπορεί να είναι ιός, ακόμα και βακτήριο να είναι, όταν δέν έχεις εξωτερικό σύμπτωμα δύσκολο να καταλάβεις τί να δώσεις και σε τί στάδιο έχει προχωρήσει η μόλυνση.. Στη σχολή μου ας πούμε (βιολογικό) μας έχουν δώσει μιά λίστα με περιγραφές των μικροοργανισμών που προκαλούν εσωτερικές παθήσεις (πρωτόζωα, ιοί, βακτήρια, και μεγαλύτερα παράσιτα), με φωτογραφίες, τα οποία θα μπορούσα να διαγνώσω.... μόνο άν άνοιγα το ψάρι! ¶ρα, μένω απλά παρατηρητής του φαινομένου και κάνω μια δυο κινήσεις που ουτε κάν ξέρω αν έχουν κανένα αποτέλεσμα, και - όπως λές - αφήνω τη φύση να λειτουργήσει. - Λίγο μακάβριο, αλλά έτσι είναι ενα ολοκληρωμένο οικοσύστημα: τελικά οι γαρίδες μου έχουν "καθαρίσει" χωρίς να αφήσουν ίχνος πολλούς θανάτους, το παρατήρησα σήμερα που μιά γαρίδα κράταγε έναν ροδόστομο σαν παγωτό και τον καταβρόχθιζε....!

Σκέφτομαι σαν επόμενες κινήσεις για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο περισσότερο την αγορά ενός μικρού 20 λιτρου για να αφήνω τα νέα ψάρια εκεί μέχρι να δώ οτι είναι μια χαρά, καθώς και την αγορά uv. Πόσο πρέπει να παραμείνουν τα ψάρια στην καραντίνα πριν μπούν στο μεγάλο ενυδρείο? Καλά, όσον αφορά τη uv και την αποτελεσματικότητά της φαντάζομαι σηκώνει πολύ συζήτηση το θέμα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-08, 11:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η εκτομη των ψαριων και η παρακολουθηση των εσωτερικων κατω απο μικροσκοπιο ειναι βασικη διαδικασια στη διαγνωση,και εφαρμοζεται ευκολα σε ιχθυοκαλιεργιες..
Σε ενυδρειο τωρα το θεμα ειναι καπως..
Οχι οτι ειναι ευκολο βεβαια ακομα και αν τα βαλεις κατω απο μικροσκοπιο να καταλαβεις και πολλα....
Το 20 λιτρο για καραντινα εχει θεματα.
Εαν η καραντινα στρεσσαρει το ψαρι, τοτε ισχυει ο κανονας οτι στρεσσαρεται αρρωσταινει.... (και αυτο ειναι βιολογικό αξιωμα )
Το ελαχιστο στη καραντινα ειναι 10 μερες, αλλα εαν οι συνθηκες το επιτρεπουν, θα ελεγα μηνα.
Προσωπικα, για μικροσωμα ψαρια, (ας πουμε ενα κοπαδακι νεον) τα κραταω σε ενα πλαστικό τριανταλιτρο απο σουπερμαρκετ, με θερμαντηρα και αεραντλια, χωρις να ταιζω για 10 μερες τουλαχιστον, κανοντας αλλαγη 30% του νερου ανα 3 μερες απο το ενυδρειο που προκειται να πανε...
Συνηθως οτι ειναι να ψοφησει, ψοφαει στις πρωτες 60 ωρες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-08, 00:46
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εκτομη των ψαριων και η παρακολουθηση των εσωτερικων κατω απο μικροσκοπιο ειναι βασικη διαδικασια στη διαγνωση,και εφαρμοζεται ευκολα σε ιχθυοκαλιεργιες..
Σε ενυδρειο τωρα το θεμα ειναι καπως..
Οχι οτι ειναι ευκολο βεβαια ακομα και αν τα βαλεις κατω απο μικροσκοπιο να καταλαβεις και πολλα....
Το 20 λιτρο για καραντινα εχει θεματα.
Εαν η καραντινα στρεσσαρει το ψαρι, τοτε ισχυει ο κανονας οτι στρεσσαρεται αρρωσταινει.... (και αυτο ειναι βιολογικό αξιωμα )
Το ελαχιστο στη καραντινα ειναι 10 μερες, αλλα εαν οι συνθηκες το επιτρεπουν, θα ελεγα μηνα.
Προσωπικα, για μικροσωμα ψαρια, (ας πουμε ενα κοπαδακι νεον) τα κραταω σε ενα πλαστικό τριανταλιτρο απο σουπερμαρκετ, με θερμαντηρα και αεραντλια, χωρις να ταιζω για 10 μερες τουλαχιστον, κανοντας αλλαγη 30% του νερου ανα 3 μερες απο το ενυδρειο που προκειται να πανε...
Συνηθως οτι ειναι να ψοφησει, ψοφαει στις πρωτες 60 ωρες.
Δυο γρηγορες αποριες,γιατι μονο με αεραντλια σε τι βοηθαει και οχι ενα φιλτρακι??Και γιατι οχι ταισμα 10 μερες?Σαφως αν δεν υπαρχει φιλτρο για να μην επιβαρυνθει το νερο,αν υπαρχει ομως γιατι οχι ταισμα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-08, 06:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Γιατι τα φιλτρακια εχουν προβληματα στηριξης σε προσωρινα πλαστικά ενυδρεια, και επισης το να τα κρατας στρωμενα δεν ειναι επισης καθολου πρακτικό.
Το ταισμα ειναι λογω φιλτρου.
(Οταν πλησιαζει η ωρα να μπουν στο ενυδρειο τοτε ταιζω. Αν φανε με ορεξη ειναι και αυτο μια σαφης ενδειξη οτι ολα πανε καλα.)
Οποτε αεραντλια για να ανακατευεται το νερο και να χει την ιδια θερμοκρασια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-05-08, 08:30
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Θα εφαρμόσω το σύστημα με την καραντίνα, αλλά καλύτερα δεν θα είναι να έχω μιά μικρή κάλτσα με substrat pro στο φίλτρο μου στο μεγάλο ενυδρείο την οποία θα βάζω στην καραντίνα όταν χρειαστεί, μεσα στο μικρό φιλτράκι της (έχω ένα Micron) και έτσι θα έχω έτοιμη βιολογία για την καραντίνα και θα μπορούν να ταΐζονται και τα ψάρια; Και αυτό το λέω γιατί το να μήν ταΐζονται δέν είναι ένας λόγος ακόμα να στρεσσαριστούν αλλά και να έχουν μειωμένες άμυνες ενάντια στην οποιαδήποτε μόλυνση; Μπορεί δηλαδή και να είναι καλά, να αρρωστήσουν. Επίσης, παρόλο που δεν ταΐζουμε αφού ζούν και κινούνται μέσα στην καραντίνα καταναλώνουν ενέργεια, προφανώς αποθηκευμένη στο σώμα τους αφου δεν ταΐζουμε, άρα πάλι θα παράγουν αμμωνία, έστω πολύ λίγη, άλλα ίσως και αυτό δεν είναι λόγος για στρες?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-08, 20:22
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irwan Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα εφαρμόσω το σύστημα με την καραντίνα, αλλά καλύτερα δεν θα είναι να έχω μιά μικρή κάλτσα με substrat pro στο φίλτρο μου στο μεγάλο ενυδρείο την οποία θα βάζω στην καραντίνα όταν χρειαστεί, μεσα στο μικρό φιλτράκι της (έχω ένα Micron) και έτσι θα έχω έτοιμη βιολογία για την καραντίνα και θα μπορούν να ταΐζονται και τα ψάρια; Και αυτό το λέω γιατί το να μήν ταΐζονται δέν είναι ένας λόγος ακόμα να στρεσσαριστούν αλλά και να έχουν μειωμένες άμυνες ενάντια στην οποιαδήποτε μόλυνση; Μπορεί δηλαδή και να είναι καλά, να αρρωστήσουν. Επίσης, παρόλο που δεν ταΐζουμε αφού ζούν και κινούνται μέσα στην καραντίνα καταναλώνουν ενέργεια, προφανώς αποθηκευμένη στο σώμα τους αφου δεν ταΐζουμε, άρα πάλι θα παράγουν αμμωνία, έστω πολύ λίγη, άλλα ίσως και αυτό δεν είναι λόγος για στρες?
Και γω αυτο πιστευω οτι τα ψαρια θα θελουν να τραφουν αφου στο πετ τα ταιζουν μηδαμινα εως και καθολου,και θα εχουν αναγκη να στανιαρουν λιγο με το ταισμα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-05-08, 08:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στη θεωρια ολα ακουγονται σωστα, ομως καλτσες, μεταφορες, μετρησεις αμμωνιας ειναι βαβουρα. Τα ψαρια δεν ειναι ανθρωποι και οσο ειναι στρεσσαρισμενα λογω αλλαγης περιβαλλοντος δυσκολα θα φανε ετσι κιαλλιως....
Και αν δεν ταιζουμε η αμμωνια που παραγεται ειναι ελαχιστη.. Εξαλλου μικρες αλλαγες κανουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατοι Guppys Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 10 03-02-08 12:59
Αναίτιοι θάνατοι Candy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-08-07 14:02
Ξαφνικοί θάνατοι! giannisg Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 09-03-07 22:04
Θάνατοι.... guppies_2 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 03-03-07 18:16
Θάνατοι πλακόστομων mpampis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 17-12-03 13:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06457 seconds with 13 queries