Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-08-12, 23:43   #1
"Νάνοι" στο ενυδρείο! Ποιο είναι το πρόβλημα;
TinTin
Junior Member
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος 28-08-12, 23:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα! Καλώς σας βρηκα
Έχουμε με τον σύντροφό μου μια χελώνα γλυκού νερού περίπου 6 ετών, και πρώτη φορά πέρσι βρέθηκε στα χέρια μας ως δώρο κι ένα ενυδρείο 80 lt, στο οποίο βάλαμε 4-5 guppies μιας και ήμασταν αρχάριοι και είχαμε πληροφορηθεί ότι είναι εύκολα ψαράκια.

Τα ψαράκια (ενήλικα) μας είχαν δοθεί με ικανή ποσότητα από το νερό τους, και τα βάλαμε σε στρωμένο ενυδρείο, συν μερικά ζωντανά φυτά, γαρίδες και apple snails. Για κάποιον περίεργο λόγο, μόνο οι γαρίδες ευδοκίμησαν! Γεννήθηκαν γρήγορα πολλές και καθάριζαν πυρετωδώς. Παρότι ελέγχαμε συχνά (αρχικά τουλάχιστον) το pH, τη σκληρότητα κτλ, τα ψαράκια αναπαράχθηκαν μόνο μια φορά (ή τουλάχιστον αυτήν αντιληφθήκαμε) και έμειναν ΝΑΝΟΙ ένα χρόνο... Το ίδιο έπαθαν και τα σαλιγκάρια. Όταν πέθαναν τα ενήλικα σαλιγκάρια, τα μικρά τους δε μεγάλωσαν ποτέ. Έμειναν στο μέγεθος κεφαλιού καρφιτσας (και ίσως λίγο μεγαλύτερα), και ειλικρινά σας μιλάω, είναι έτσι από πέρσι το καλοκαίρι... Μικροσκοπικά, αλλά ζωντανά... Και υποθέτω ίδια στον αριθμό, αν και δε μπορώ να είμαι 100% σίγουρη.

Τα δε ψάρια, μου είχαν πει ότι ζουν λίγους μήνες. Πεθαίνουν και γεννιούνται συνέχεια. Όμως δύο ενήλικα (ζευγάρι) έζησαν επίσης ένα χρόνο και η γέννα που έκαναν έμεινε μισή μερίδα . Πέθανε πρόσφατα και η θηλυκιά (ο αρσενικός νωρίτερα), και τώρα πάνω από 8 μήνες έχουμε τα μωρά τους ακόμη πολύ μωρά, όσο το μήκος του νυχιού του μικρού μας δαχτύλου, εννοείται χωρίς να μπορούμε να καταλάβουμε φύλο από την ουρά που είναι μωρουδίστικη, και μόνο ένα μεγάλωσε ελάχιστα (έφηβος, σαν να λέμε).

Το pH ήταν κάποιες φορες πιο ψηλό (αλλά όχι πολύ) και φροντίζαμε να το προσέχουμε. Δοκίμασα και πιο αραιες αλλαγές νερού, και πιο συχνές, και άλλη συχνότητα-ρυθμό ταϊσματος, και άλλο φίλτρο (είμαι διακοπές τώρα και δε θυμάμαι απ έξω τώρα τεχνικές λεπτομέρειες-τωρα τους έχω ένα λιγότερο δυνατό), αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναπτύχθηκαν. Το ίδιο συνέβη, τέλος, και με ένα μικρό φυτό υγιέστατο που μας είχαν χαρίσει μαζί με τα υπόλοιπα, το οποίο είχα δει με τα μάτια μου ότι φουντώνει γρήγορα και αναπτύσσεται. Ε, όπως το πήρα πέρσι, έτσι είναι σήμερα! Μόνο λίγο πιο καφέ κάποια φύλλα, τα οποία έκοψα, αλλα είναι ζωντανό. Νάνος κι αυτό. Τι διάολο....!

Όταν πεθάνουν τα εναπομείναντα 3 ψαράκια σκεφτόμαστε να αλλάξουμε είδος...
Μέχρι τότε, έχω να σας ρωτήσω τα εξής:

1. Έχετε ξανακούσει κάτι τέτοιο, μη ανάπτυξη σε τέτοιο βαθμό; Αν ναι, τι φταίει; Αν κάναμε κάτι τόσο λάθος, να μην ξαναγίνει με τα επόμενα.
2. Αν πεθάνουν τα ψάρια και μετρήσω το pH, μπορώ να βάλω άλλο είδος που να κάνει για το συγκεκριμένο pH, χρησιμοποιώντας αυτούσιο το νερό, ή με μερική αλλαγή; Ή πρέπει να το στρώσω από την αρχή, αδειάζοντας τα πάντα; (ελπίζω όχι το 2ο!).
3. Θέλουμε λίγα ψάρια, για να ζουν πιο άνετα. Δε μας ενδιαφέρει μεγάλο κοπάδι, αλλά κάτι που να είναι λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος από τα γκάπι (τα νανάκια γκάπι ποτέ δεν τα χαρήκαμε.. δε φαινόντουσαν).
Τα garra rufa μας αρέσουν πολύ σαν ιδέα, αλλά όχι για... πεντικιούρ. Αν θέλουν να μας τσιμπολογάνε, να βάζουμε τα χερια μας μέσα, αλλά βασικά τα θέλουμε ως pets. Τι τρώνε, εκτός από νεκρά κύτταρα, και πόσα ζουν άνετα στα 80 lt μας; Τέλος, για να βάλουμε τέτοιο είδος μέσα, θέλει στρώσιμο από την αρχή; (διοτι διάβασα ότι είναι ευαίσθητα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.. Και σόρι για τον βομβαρδισμό!!
Εμφανίσεις: 9141
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-12, 23:51
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Πραγματικά δεν το έχω ξαναακούσει αυτό.. μου έχει τύχει σε μικρό ενυδρείο να μην φτάσουν τελικό μέγεθος, αλλα όχι τόσο μικρά..
Τι ταίζετε, και πόσο συχνά??
τα ψαράκια τα βλέπατε να τρώνε??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-12, 00:16
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Τρώνε πάντα σαν τρελά, με κανονικούς ρυθμούς. Τα ταϊζω μια φορά τη μέρα, με το μάτι, λίγη τροφή ώστε να μη σκάσουν (τρια είναι, κι αυτά λειψά!) αλλά αρκετή και με το παραπάνω για να μπορούν (θεωρητικά) να αναπτυχθούν φυσιολογικά. Τροφή της sera τους δίνω, την κατάλληλη για το είδος τους!
Μόνο ένα διάστημα δεν είχα λάμπες ( είχαν χαλάσει και αφαίρεσα το καπάκι) αλλά τους ειχα δική μου λάμπα φωτιστικού κοντά (όχι τόσο ώστε να ζεσταίνεται φυσικά το νερό, αλλά αρκετά ώστε να έχουν κάτι παραπάνω απο το φως του δωματίου). Θα μπορουσε κατι τέτοιο να κάνει τετοια σκηνικά;; Το βρίσκω υπερβολικό αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Το λεω επειδή εχω δει ενυδρεία μια χαρά που δεν έχουν ειδικές λάμπες γενικότερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-12, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε copypaste αυτη τη φορμα και συμπληρωσε τη μηπως βγει κανενα συμπερασμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
-------------------------
Τις τροφες ποσο τις κρατας μεχρι να τελειωσουν?
Φωτο βαλε απο το ενυδρειο κοντινες αλλα και το γυρω χωρο του ενυδρειου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 29-08-12 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-12, 01:12
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Περίπου ένα εξάμηνο, κι αν δεν έχει τελειώσει την πετάω και παίρνω άλλη. Είναι πολύ μεγάλο διάστημα οι 6 μήνες; Υποτίθεται βέβαια ότι το προϊόν λήγει πολύ αργότερα, και κάθε φορά το κλείνω πολύ καλά με το καπάκι του για να μη μπαγιατεύει.

Φωτό θα ανεβάσω από Δευτέρα, μιας κ είμαι εκτός σπιτιού.. Όταν λες γύρω από το χώρο του ενυδρείου, τι εννοείς; Στο σαλόνι τα έχω, κοντά σε παράθυρο αλλά όχι με άμεσο ηλιακό φως (ηλιαχτιδες) πάνω στο ενυδρείο, σε γωνία του δωματίου δίπλα σε καναπέ. Έχει λες να κάνει με το φως ο νανισμός των πάντων μες στο ενυδρείο μου;
Εν τω μεταξύ, μεσολάβησε και μια μετακόμιση τον Μάιο (και στο νέο μου σπίτι όμως, με αντίστοιχες συνθήκες δωματίου και φωτισμού κτλ δεν είδα καμία διαφορά).
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-12, 01:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ηταν μονο τα ψαρια θα ελεγα να ανανεωσεις λιγο τα αιμματα μηπως και εφτασε σε ασχημο εκφυλισμο το γονιδιο απο τις αλλεπαλληλες αιμομιξιες, αλλα το να εχουν προβλημα και τα apple snail ειναι λιγο κουφο...
Απο ασβεστιο τι παιζει? (το ΚΗ ειναι μια ενδειξη) αλλα και παλι οι γαριδες λες ειναι οκ...
Συμπληρωσε καλυτερα τη φορμα ασθενειων που προτεινε ο Σπυρος οσο πιο αναλυτικα γινεται
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-08-12, 01:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ με τις τροφες.
Απλα ρωταω γιατι οι βιταμινες χανονται οταν παλιωνουν οι τροφες και αν δεν υπαρχει και φως δεν "δουλευουν" οι περισσοτερες βιταμινες.
Δεν ξερω αν εφτανε το φως και η ποιοτητα του φωτος για να δουλεψουν οι βιταμινες.

Μετα εχουμε την ποιοτητα του νερου (απαραιτητα ιχνοστοιχεια και μεταλλα - ασβεστιο κλπ) οπως και την καθαροτητα (πχ τα πολλα νιτρικα ειναι φρενο στην αναπτυξη) και το διαθεσιμο χωρο για να αναπυχθει ενας οργανισμος.

Φυσικα πρωταρχικο ρολο παιζει και η γεννετικη (αλλα δυσκολο να ετυχε να ειχαν ολα τα ειδη γεννετικο προβλημα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-08-12, 10:47
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Τα μικρά σαλιγκάρια είναι σίγουρα apple,θέλω να πω είδες τσαμπί και όλα τα σχετικά, ή είναι λαθρεπιβάτες;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-08-12, 13:18
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

μηπως εχετε προβλημα με τα ματια σας ρε παιδια?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-12, 15:29
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Tη φόρμα θα τη συμπληρώσω επίσης από Δευτέρα που θα κάνω τις μετρήσεις...
Όσο για το χώρο που είναι διαθέσιμος για να αναπτυχθούν τα ψάρια, μην τρελαθούμε! 80 λίτρα για έως 5 γκάππυ είναι και υπερβολικό!

Και όσο για το αν δε βλέπουμε καλά, δε φαντάζεσαι πόσες ώρες έχω περάσει να χαζεύω το ενυδρείο τρίβοντας τα μάτια μου μπας και κάνω λάθος .
Ανυπομονούσα να δω τις χρωματιστές μεγάλες ουρές των ψαριών μου, που είναι βασικός λόγος που μου αρέσει αυτό το είδος, αλλά δεν χάρηκα ούτε μια.

Για τα σαλιγκάρια, δεν ξέρω τι εννοούμε τσαμπί. Η κοπέλα που μας χάρισε τα ψαράκια (είχα δει το ενυδρείο της, ολοζώντανο, μια χαρά) μας έδωσε και μερικές ενήλικες και μωρά γαρίδες, και περίπου 5-6 σαλιγκάρια applesnails. Μόνο αυτά τα είδη μπήκαν στο ενυδρείο, δεν υπήρχε τίποτα άλλο. Κάποια στιγμή είδα τα μωρά σαλιγκαρια και χάρηκα (δεν τα είδα ως αυγά σε τσαμπί αν αυτό εννοείς, αλλά ως νεογέννητα στα τζάμια, στο φίλτρο, στα διακοσμητικά..)! Και απλώς περιμένω ακόμη να μεγαλώσουν. Ειλικρινά σας μιλάω, έμειναν έτσι ένα χρόνο . Εκτός αν ως νάνοι γέννησαν κιόλας και έχω και μωρά τους, αλλά πού να ξέρω; Πάντως για πρώτη εμπειρία με ενυδρείο δεν τη χάρηκα!!

Θα σας δώσω λεπτομέρειες με τις μετρήσεις, να μου πείτε. Στάνταρ πάει κάτι τέτοιο αρκετά εως πολύ στραβά, δε γίνεται.
-------------------------
Α, 4-5 φορές μεσα σε ένα έτος έχω βάλει εκείνα τα μπλοκ των διακοπών γιατί δεν υπήρχε κάποιος να ταϊζει. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στην ανάπτυξη των γαρίδων και τι ακριβώς έχουν μέσα αυτά τα κυβάκια, αλλά όταν βάζω ένα μέσα γινεται της τρελής από γαρίδες. Περνάνε ατελείωτες ώρες εκεί πάνω τρώγοντας. Μπορεί λοιπόν να παίρνουν αρκετό ασβέστιο από εκεί και να αναπτύσσονται πιο σωστά. Για τα ψάρια, ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς καταφέρνουν και τρέφονται από αυτό το πράγμα.
Πάντως έλεγα μήπως ξέρετε αν αυτό βοηθάει τις γαρίδες και τα πάνε μόνο αυτές καλά.
Η συχνότητα είναι ένα κυβάκι ανά 2 μήνες περίπου, για ένα 4ήμερο κατά μέσο όρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinTin : 29-08-12 στις 15:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-08-12, 18:15
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τα σαλιγκάρια δεν ακούγονται για apple αν δεν είδες αυγά. Κάνουν 1,5-4 βδομάδες να εκολαυτούν, αποκλείεται να μην τα δεις. Μάλλον λαθρεπιβάτες είναι. Έχεις φυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-08-12, 18:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, τα σαλιγκαρακια μαλλον δεν ειναι apple snail αλλα διαφοροι λαθρεπιβατες μικρου μεγεθους.
Τα ψαρια πιθανων να εχουν εκφυλισμενο γονιδιο, συμβαινει στα γκαπυ λογο επαναλαμβανομενων αιμμομιξιων, γι αυτο το λογο οσοι εχουν καθε τοσο κανουν ανταλλαγες.
Τα "κυβακια διακοπων" δεν ξερω αν επιβαρυναν την κατασταση αλλα καλο ειναι να μη χρησιμοποιουνται τετοια πραγματα αμφιβολου ποιοτητας και προελευσης ΠΟΤΕ και για κανενα λογο.
Αν ειναι να λειψεις 5-10-15 μερες δε θα παθουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα να μεινουν αταιστα, και μπορει κατα καιρους να τους κανει και καλο κατι τετοιο. (στη φυση δεν τρωνε καθε μερα, εκτος απο τα φυτοφαγα ) Κανενα ψαρι δεν πεθανε απο ασιτεια, το αντιθετο εχει συμβει παμπολλες φορες
Απο 20μερο και πανω ισως καλυτερα να μπαινουν ταιστρες με κανονικη τροφη και σωστα ελεγχομενη ημερισια δοση.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-12, 00:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinTin Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το χώρο που είναι διαθέσιμος για να αναπτυχθούν τα ψάρια, μην τρελαθούμε! 80 λίτρα για έως 5 γκάππυ είναι και υπερβολικό!
Δεν ειπα οτι δεν ειναι αρκετος ο χωρος.
Ανεφερα απλα, διαφορους λογους που γνωριζω οτι μπορει να κανουν τα ψαρια να μην εχουν τη σωστη αναπτυξη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-09-12, 01:28
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μπορείτε να δείξετε μια φωτό πώς θα έμοιαζαν τα αυγά των apple? Όπως λέτε, πιθανότατα θα ήταν άκυρα σαλιγκάρια που η κοπέλα που μου τα έδωσε θα τα πέρασε κι αυτά για apple (τα ενήλικα πάντως που μου έδωσε και έχουν πλέον πεθάνει, ήταν σίγουρα apple).

Δεν ήξερα ότι είναι τόσο βλαβερά ή έστω αμφιλεγόμενα τα κυβάκια τροφής τύπου weekend, προτιμώ κι εγώ να τα αφήσω ατάιστα 1 βδομάδα παρά να κάνω κάποιο κακό. Αλλά επειδή είναι ουσιαστικά φτιαγμένα από γύψο, φαντάζομαι θα αύξησαν τα επίπεδα ασβεστίου κατά διαστήματα, άρα δε θα είναι η έλλειψη ασβεστίου το πρόβλημα...

Ευχαριστώ πάντως! Ανυπομονώ να πάω για μετρήσεις, να δω τι παίζει και να ενημερώσω. Θα ήθελα να λυθεί το όποιο πρόβλημα πριν περάσουμε σε άλλο είδος, και πριν στήσουμε ενυδρείο για garra rufa που θέλουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-09-12, 01:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυγα applesnail






Νεογεννητα applesnail


Μερικων μηνων applesnail
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-09-12, 15:49
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80 lt, Υ 40xΜ 60xΒ 35
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,5 έτος

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28 βαθμοί
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 6 γκάππυ, 3 cory albino, 4 tetra neon, μωρά γκάππυ

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): γαρίδες
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε μήνα, το 1/3 του νερού περίπου
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: αρχές Σεπτεμβρίου
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1-2 φορές τη μέρα, sera guppy gran, JBL novo baby, Omega One Shrimp pellets (βυθιζόμενα)

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 8

KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): 0,3-0,5 (max) mg/lt
ΝΟ2(νιτρώδη): <0,1 mg (σωστή τιμή)
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:



ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: νανισμός σε γκάππυ
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικό (χωρίς χρώματα- σκέτο γκρι)
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: φυσιολογική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 1(!) χρόνο
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μόνο ένα από τα νανάκια γκάππυ ζει ακόμη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-09-12, 15:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinTin Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80 lt, Υ 40xΜ 60xΒ 35
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,5 έτος

3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ:
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 28 βαθμοί
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 6 γκάππυ, 3 cory albino, 4 tetra neon, μωρά γκάππυ

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): γαρίδες
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: κάθε μήνα, το 1/3 του νερού περίπου
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: αρχές Σεπτεμβρίου
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1-2 φορές τη μέρα, sera guppy gran, JBL novo baby, Omega One Shrimp pellets (βυθιζόμενα)

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 8

KH: ----
GH: ----
ΝΗ3 (αμμωνια): 0,3-0,5 (max) mg/lt
ΝΟ2(νιτρώδη): <0,1 mg (σωστή τιμή)
ΝΟ3(νιτρικά): -----
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:



ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: νανισμός σε γκάππυ
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικό (χωρίς χρώματα- σκέτο γκρι)
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: φυσιολογική
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογική
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: πριν 1(!) χρόνο
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: μόνο ένα από τα νανάκια γκάππυ ζει ακόμη
Τα χρωματισμενα ειναι το θεμα κατα την αποψη μου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-09-12, 16:23
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας! Είπαμε να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας
Πριν από 10 μέρες, έχοντας απομείνει με 2 νανάκια γκάππυ (μέγεθος εφήβου το ένα, μωρού το άλλο εδώ και 1 χρόνο) κάναμε μια καλή αλλαγή νερού (χωρίς να έχουν γίνει μετρήσεις του παλιού δυστυχώς), το αφήσαμε λίγες μέρες, και έπειτα πήραμε 4 γκάππυ για παρέα στο εναπομείναν νανάκι, και 3 cory albino. Όλα τα ψαράκια επιβιωσαν με τη "μετακόμιση", και έτσι μετά από 4-5 μέρες βάλαμε ακόμη 4 tetra neon. Συνολικά 12 ψαράκια. Οι 2 γκαππίνες από τις 3 ήταν έγκυες, και έτσι στις 11/9 είχαμε μια γέννα και σήμερα 18/9 τη δεύτερη.
Α, βάλαμε και κερατόφυλλο μιας και διάβασα εδώ ότι είναι από τα πιο εύκολα φυτά και κάνουν και για κρυψώνα των μωρών.
Στην πρώτη γέννα που δεν είχαμε το κερατόφυλλο, από τη γέννα σώθηκαν 10 μικρά (μερικά τα έτρωγε η άλλη γκαππίνα τη στιγμή που βγαίνανε από την κοιλιά, ήμουν μπροστά και είδα όλη τη φάση!). Τα ψάρεψα με το δίχτυ και τα έβαλα σε γεννήστρα, όπου τους έβαλα και λίγο από το φυτό. Σήμερα ψάρεψα και τα νέα μωρά (περίπου 20) και τα έβαλα και αυτά στη γεννήστρα. Τα ταϊζω με την ειδική τροφή 3-4 φορές τη μέρα από λίγο.

Παραπάνω βλέπετε τις μετρήσεις που μόλις κάναμε. Πείτε μου σας παρακαλώ, επειδή οι γνώμες διίστανται, τι να κάνω με τα μωρά;; Επειδή είναι τα πρώτα μου, ήθελα να επιβιώσουν αρκετά (και μετά θα χαρίσω τα περισότερα) οπότε τα έβαλα στη γεννήστρα παρότι διάβασα πολλά αρνητικά σχόλια. Δε θέλω όμως να τα κρατήσω υπερβολικά εκεί μέσα. Πότε θα έχουν κατάλληλο μήκος για να τα βγάλω χωρίς να φαγωθούν από τα άλλα;; Σε πόσες μέρες;

Τα νέον και τα κόρυ είναι πολύ ήσυχα, ούτε που ασχολούνται. Τα γκάππυ κυνηγούσαν πολύ τα μικρά, αλλιώς θα τα άφηνα έξω. Τι λέτε;
Είναι εντάξει γενικώς το ενυδρείο; Πότε θα θεωρείται υπερφορτωμένο, ώστε να το προσέξω; Είναι οκ τα τρία αυτά κοπαδάκια, από πλευράς ειδών και αριθμού των μελών; Ευχαριστώ!

(Υγ. πώς θα ανεβάσω φωτό να το δέιτε;!)
-------------------------
Αν μπορείς εξήγησέ μου τι εννοείς για το καθένα από αυτά που χρωμάτισες! Ευχαριστώ
-------------------------









Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinTin : 18-09-12 στις 16:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-09-12, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοκκινα
Δεν υπαρχει ελεγχος νιτρικων και τα νιτρικα ειναι σοβαρος παραγοντας μειωμενης αναπτυξης
Οι αραιες αλλαγες νερου αυξανουν τα νιτρικα και γενικα το νερο ειναι "φτωχο"
Αυτα ειναι μειον για ολα τα ειδη ψαριων

Πρασινα
Πιο συγκεκριμενα το αλκαλικο και σκληρο νερο δεν ειναι καλο για neon tetra
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-09-12, 19:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα σου πω τα λαθη που βλεπω,χωρις παρεξηγηση.

ολα αυτα που σου ειπε ο delta απο πανω, συν (+):


1)διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους,θα τα βρεις εδω.

2)διαβασε τα προφιλ των ψαριων σου.θα τα βρεςι εδω μεσα στις αναλογες κατηγοριες,η χρησιμοποιησε την "αναζητηση".και υπαρχει και το Google...

3)βγαλε την ατλαντιδα απο μεσα και τα κοραλια και καθε ειδος πλαστικου που δεν εχουν καμια σχεση με γλυκο νερο.βασικα ουτε με θαλασσινο εχουν αλλα τεσπα.

4)βγαλε τα νεον και τα κορυ απο μεσα(επιστροφη,χαρισμα σε χομπιστες εδω μεσα,πουλημα κλπ),ειναι αντελως ασυμβατα με το νερο που θελουν τα γκαπυ και εντελως ασυμβατα γενικοτερα αφου αν χρειαστει να βαλεις αλατι για τα γκαπυ τα κορυ θα δουν τα κοραλια αναποδα.επισης ειναι κοπαδοψαρα και θελουνε μεγαλυτερους αριθμους,που δεν μπορεις να βαλεις σαυτο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα.

5)βαλε κιαλλο κερατοφυλλο(αρκετο) στην επιφανεια και ασε τα μωρα ελευθερα στο ενυδρειο.

6)βαλε κιαλλα ευκολα αληθινα φυτα αντι για τα αρχαια.μπορεις να βαλεις ανουμπιες η/και java fern,και java moss.και τα 3 ειδη απο αυτα δεν θελουνε καν φυτεμα,τα δενουμε σε πετρες και ξυλα.

7)μιας και ειπα ξυλο,παρε και καμια ριζα απο ενυδρειακο καταστημα και βαλε.

8 )ανεβασε τη σταθμη του νερου σου.

9)επισης,δεν βλεπω θερμαντικο σωμα μεσα στο ενυδρειο.το ειχες βγαλει για το καλοκαιρι η δεν εχεις καθολου?αν δεν εχεις θα πρεπει να παρεις για τωρα το χειμωνα.

αυτα για αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-09-12, 19:20
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πληροφοριακά..αν περιμένεις να μεγαλώσεις μωρά στη γεννήστρα...ξέχνα το...ανεβαίνει απότομα αμμωνία απο τα περιτώμματα των μικρών και την τροφη που ρίχνεις εκει,και γενικα το νερό δεν ανανεώνεται οπως θα πρεπε !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-09-12, 23:33
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!
Έχω θερμοστάτη, αλλά όχι το καλοκαίρι. Τον βάζω τον χειμώνα.
Επίσης, θα αλλάζω νερό συχνότερα.

Απορίες:
1)Το νερό που έχω τώρα (με τις παραπάνω μετρήσεις δηλαδή) θα σκοτώσει τα νέον τέτρα και τα κόρυ; Ή τα γκάππυ; Γενικά, ποιο είδος από τα παραπάνω αντέχει αυτό το νερό; (Αύριο θα μετρήσω νιτρικά). Όλοι οι ενυδρειάδες που ρώτησα πάντως, είπαν ότι αυτά τα είδη κάνουν μαζί (για άλλα πχ που είχα ρωτήσει είπαν όχι).

2)Θα βγάλω τα μωρά από τη γεννήστρα και θα βάλω κι άλλο φυτό, αλλά δε γίνεται λίγες μέρες αργότερα ώστε να μεγαλώσουν και να μην έχω απώλειες από τα μεγάλα που τα κυνηγάνε; Πόσο θα "αντέξουν" εκεί;

3)Το ενυδρείο με τα διακοσμητικά του μου το χάρισαν, και το είχαν πολλά χρόνια με αυτά μέσα χωρίς να πάθουν κάτι τα ψάρια. Σε τι πειράζουν τα διακοσμητικά και τα πλαστικά; Δεν το γνωρίζω και με ενδιαφέρει να μάθω. Το ίδιο έχω απορία και για την ατλαντίδα. Κάνει κακό στο νερό;

4)Κάθε πότε να αλλάζω νερό, και πόσο; Κάθε 2 βδομάδες το μισό είναι καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-09-12, 23:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1 φορα τη βδομάδα το 1/3 θα αλλάζεις και πάντα με τη σωστή δόση αντιχλωρίου...τα πλαστικά και γενικότερα τα περισσότερα βαμμένα διακοσμητικά ειναι λίγο αφυσικα προς το μάτι,και ισως τοξικα για τα ψάρια μας..ενα ενυδρείο που να προσωμοιώνει το βιότοπο απο όπου προέρχονται τα ψάρια μας ειναι πολύ καλύτερο και οπτικά για μας αλλα και για αυτα....το νερο που έχεις τώρα ειναι τοξικο για ολα σου τα ψαράκια...ασχετα του οτι δεν ταιριάζουν γεωγραφικά τα ψάρια που εχεις διαλέξει*συναντάται σε διαφορετικο βιότοπο το καθενα ...)..φρόντισε να βρείς μπόλι και να στρώσεις το φίλτρο σου..και απο κει και επειτα θα σε βοηθήσουμε να στήσεις το ενυδρείο καλύτερα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-09-12, 00:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinTin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ!
Έχω θερμοστάτη, αλλά όχι το καλοκαίρι. Τον βάζω τον χειμώνα.
Επίσης, θα αλλάζω νερό συχνότερα.
οπως σου ειπε ο platy,το 1/3 των λιτρων σου,μια φορα την εβδομαδα.νερο αποχλωριωμενο,στην ιδια θερμοκρασια με αυτο που εχεις στο ενυδρειο,και η εισαγωγη του να γινεται αργα.μπορεις να χρησιμοποιησεις σωληνακι αεραντλιας γιαυτη τη δουλεια.να κανει δηλαδη ενα μισαωρο να μπει ολο το νερο.

Απορίες:
1)Το νερό που έχω τώρα (με τις παραπάνω μετρήσεις δηλαδή) θα σκοτώσει τα νέον τέτρα και τα κόρυ; Ή τα γκάππυ; Γενικά, ποιο είδος από τα παραπάνω αντέχει αυτό το νερό; (Αύριο θα μετρήσω νιτρικά). Όλοι οι ενυδρειάδες που ρώτησα πάντως, είπαν ότι αυτά τα είδη κάνουν μαζί (για άλλα πχ που είχα ρωτήσει είπαν όχι).
βασικα με το νερο που εχεις τωρα,δεν αντεχει κανενα ειδος,αφου εχεις αμμωνιαενταξει δεν εχεις πολυ,αλλα πρεπει να ειναι μηδεν. τα νιτρικα σου δεν τα ξερω,οποτε δεν μπορω να σου πω αν χρειαζεται αλλαγη και τωρα που σου γραφω.οταν διορθωθει το θεμα με την αμμωνια,στο νερο σου μπορεις να κρατησεις τα guppy ανετα.τα κορυ και τα νεον θελουνε πιο μαλακο και οξινο νερο.δεν θα σου πεθανουνε αυριο,αλλα λαθος νερο οδηγει σε στρες που οδηγει σε ασθενειες που οδηγει σε θανατους και παει λεγοντας... οτι σου λενε στα πετσοπ,απλα αγνοησε τα.πες οτι δεν τα ακουσες ενα πραμα


2)Θα βγάλω τα μωρά από τη γεννήστρα και θα βάλω κι άλλο φυτό, αλλά δε γίνεται λίγες μέρες αργότερα ώστε να μεγαλώσουν και να μην έχω απώλειες από τα μεγάλα που τα κυνηγάνε; Πόσο θα "αντέξουν" εκεί;
το κερατοφυλλο θα προσφερει ασφαλεια και κρυψωνες για τα μωρα.επισης θα βοηθησει να μειωθουνε τα νιτρικα(αναλογα ποσα εχεις γιατι δεν ξερουμε ακομα)και τα μειωμενα νιτρικα επισης θα βοηθησουν τα μικρα που ειναι πολυ πιο ευαισθητα αποτι τα ενηλικα ψαρια.γιαυτο βαλε αρκετο.οχι δυο κλαδακια.ετσι θα γλυτωσεις και απτα προβληματα τις γεννηστρας και τα μικρα θα επιβιωσουν.(οχι ολα ισως),αλλα στην τελικη θα επιβιωσουν αυτα που πρεπει.αυτα ολα αν δεν πανε απτην αμμωνια που υπαρχει ηδη μεσα...

3)Το ενυδρείο με τα διακοσμητικά του μου το χάρισαν, και το είχαν πολλά χρόνια με αυτά μέσα χωρίς να πάθουν κάτι τα ψάρια. Σε τι πειράζουν τα διακοσμητικά και τα πλαστικά; Δεν το γνωρίζω και με ενδιαφέρει να μάθω. Το ίδιο έχω απορία και για την ατλαντίδα. Κάνει κακό στο νερό;
τα πλαστικα γενικως,και ειδικα τα αμφιβολου προελευσεως και ποιοτητας ειναι επικινδυνα.αλλα ακομη και αν τα συγκεκριμενα δεν ειναι,παλι δεν προσφερουν κατι στα ψαρια οποτε ειναι αχρηστα.και οχι μονο δεν προσφερουν αλλα μπορει να προκαλουνε και στρες.τωρα αν θες να τα βλεπεις,βγαλτα και βαλτα σε ενα ραφι και δεστα εκει

4)Κάθε πότε να αλλάζω νερό, και πόσο; Κάθε 2 βδομάδες το μισό είναι καλά;
απαντηθηκε
μολις φτιαξεις σωστο περιβαλον για τα ψαρια σου,θα δεις ποσο πιο ομορφο θα ειναι το ενυδρειο σου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-09-12, 00:13
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Αύριο θα μετρήσω νιτρικά και θα σας πω.
Αλλά δεν κατάλαβα, για να ρίξω την αμμωνία στο μηδέν που λέτε, πρέπει να αλλάξω πολύ νερό μαζεμένο (3/4); Ή αρκεί να αλλάξω το μισό αύριο και μισό την άλλη εβδομάδα πάλι; Λέτε να δω αλλαγή αν είναι έτσι; (Εννοώ, πότε πρέπει να περιμένω τη βελτίωση για να δω ότι όλα πήγαν καλά).
Θα αφήσω τα μωρά μες στα φυτά και ο σώζων εαυτόν σωθήτω!
Σόρι για το πρήξιμο, αλλά θέλω να είναι καλά τα ψαράκια μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-09-12, 00:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η αμμωνια δημιουργειται απτα αποβλητα των ψαριων και τους ρυπους.αν το φιλτρο ειναι αστρωτο,δεν θα λυθει το προβλημα με τις αλλαγες.αλλα λες οτι το ενυδρειο τρεχει κατι μηνες,οποτε μαλον δεν ειναι αστρωτο και κατι αλλο προκαλει την αμμωνια που μετρας.
για να εισαι σιγουρος:
1)κοιταξε την ημερομηνια παραγωγης/ληξης στο τεστ που εχεις.
2)βεβαιωσου οτι μετρας σωστα.ακολουθησε τις οδηγιες κατα γραμμα.χρονους αναμονης,ανακατεματα κλπ.
3)διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους σχετικα με την αμμωνια,κυκλο του αζωτου και ολα τα υπολοιπα.
4)κοιταξε καλα μεσα στο ενυδρειο μηπως υπαρχει κατι που εχει πεθανει και δεν το εχεις δει.

και δυο πραγματα που θα βοηθησουνε.
1)ανεβασε τη σταθμη του νερου.χανεις λιτρα αρα το διαθεσιμο νερο επιβαρυνεται περισσοτερο χωρις λογο.
2)βαλε αεραντλια να δουλευει.
3)μεχρι να μηδενισει η αμμωνια ταιζε λιγοτερο απτο κανονικο.εγω θα ταιζα μερα παρα μερα μια φορα και απο λιγο.
4)βγαλε τα ασυμβατα ψαρια και ασε μονο τα γκαπι.
5)οταν σου τελειωσει το αντιχλωριο που εχεις,παρε seachem prime.ειναι πολυ πιο οικονομικο στη δοσολογια του και αποτοξικοποιει και την αμμωνια σε αναλογη δοση.

ακομα κιαν δεν επιβιωσουνε τα μικρα απο αυτη τη γεννα,αν φτιαξεις τα βασικα που σου ειπαμε ολοι παραπανω,τα γκαπυ σου θα γεννανε αβερτα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-09-12, 11:28
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι! Το αντιχλώριο που χρησιμοποιώ είναι το Sera Toxivec.
Θα πάρω αυτό που λες όταν μου τελειώσει...
Επίσης παιδιά, τα τεστ ήταν ληγμένα!! Μας τα είχαν δώσει μαζί με το ενυδρείο, αλλά δεν ήξερα ότι λήγουν . Μάλιστα, θυμόμαστε πέρσι που μας το έδωσαν, όταν γεμίσαμε νερό, το στρώσαμε και έπειτα βάλαμε τα ψάρια, έδειξε εξαρχής παρόμοιες μετρήσεις (πχ το ίδιο pH και τέτοια ψηλή αμμωνία, πράγμα αδύνατο για ενυδρείο χωρίς ψάρια, σωστά;!). Λύθηκε το μυστήριο κάπως;;
Το τεστ των νιτρικών που μόλις έκανα είμαι μάλλον σίγουρη ότι είναι σωστό, γιατί λήγει το 2014. Έδειξε μεταξύ 15 και 20 mg/lt. Τι σημαίνει αυτό;; Περάσαμε το τεστ;

Θα φύγω Πέμπτη ως Κυριακή, αν ταϊσω τα ψάρια Πέμπτη πρωί και Κυριακή βράδυ πειράζει να τα αφήσω ατάιστα Παρασκευή και Σάββατο; Και τα μωρά εκτός γεννήστρας; Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!
Παρεμπιπτοντως χαρηκα, με λένε Αντιγόνη
-------------------------
Υγ. θα ανεβασω τη στάθμη, απλώς το φοβόμουν να φτανει πολύ κοντά στις λάμπες !
Και επίσης έχω δυο ρίζες ενυδρειακές, μεγάλες, θα βάλω τη μια και θα δέσω πάνω της τα φυτά που μου προτείνετε. Ελπίζω έτσι να πέσουν τα νιτρικά (αν είναι πολύ ψηλά-εσείς θα μου πείτε) και θα κάνω αλλαγές ανά εβδομάδα στο νερό.
Έχω και αεραντλία, θα βάλω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinTin : 19-09-12 στις 11:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-09-12, 11:35
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Οι άσπρες γραμμές στο κάτω μέρος του γυαλιού τι είναι ;
¶λατα ;
Έχεις αφήσει τη στάθμη να πέσει τόσο χαμηλά ;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-09-12, 11:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεγω χαρηκα που ειναι ληγμενα τα τεστ σου
οταν μπορεσεις,παρε ενα καινουριο τεστ αμμωνιας να το εχεις,ειναι σημαντικο να υπαρχει.να ξερεις οτι για οτιδηποτε προβλημα προκυπτει η ακομα κιαν δεν ειναι "προβλημα" αλλα εχεις αμφιβολιες,αποριες κλπ,το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να τεσταρεις το νερο για αμμωνια και για νιτρικα.

τα νιτρικα θα κοιτας να τα κρατας εκει που ειναι τωρα.μεταξυ 15-25 ακριβως πριν την αλλαγη.ετσι ωστε μετα την αλλαγη να πεφτουνε καπου στο 5 με 10.αυτο το βλεπεις με μετρηση νιτρικων.

αν ακολουθησεις αυτη τη ρουτινα για δυο βδομαδες(με αλλαγη 30% στο τελος της βδομαδας και κανοντας μετρηση πριν και μετα την αλλαγη)θα δεις ποσο ανεβαινουν τα νιτρικα και ποσο πεφτουν και ετσι θα ξερεις και αν ταιζεις πολυ,αν πρεπει να το ελατωσεις κλπ.το πολυ κερατοφυλλο θα βοηθησει τη μειωση των νιτρικων αλλα αυτο δε σημαινει οτι δε θα πρεπει να κανεις αλλαγες.εσυ θα δεις ποσα λιτρα αλλαγη πρεπει να κανεις και καθε ποτε,ωστε να κρατας τα νιτρικα χαμηλα.

μπορει πχ να δεις οτι αντι στις 7 μερες μπορεις να την κανεις στις 10 μερες την αλλαγη.αλλα αυτο μονο εμπειρικα θα το μαθεις και οχι ακομα,αλλα οταν βαλεις κιαλλο κερατοφυλλο και φυτα.προς το παρον και μεχρι να φτιαξεις ολα τα υπολοιπα θεματα που σου εχουμε γραψει ολοι παραπανω,κανε αλλαγη μια φορα την εβδομαδα.

κανε και σημερα μια αλλαγη 30% να πεσουν τα νιτρικα.τα ενηλικα ψαρια δε θα παθουν τιποτα αν μεινουν νηστικα δυο και τρεις και πεντε μερες.καλο θα τους κανει.το προβλημα ειναι με τα μωρα που θελουνε ταισμα τακτικο και η διακοσμηση του ενυδρειου σου δεν τα βοηθαει.
οταν υπαρχουνε φυτα και φυσικη διακοσμηση υπαρχουνε οργανισμοι και πρωτοζωα διαφορα που αναπτυσονται πανω τους που τα μικρα μπορουνε να φανε.στα πλαστικα,δεν αναπτυσεται τιποτα τετοιο δυστυχως.και φυσικα τα ενηλικα αφου πεινανε θα φανε και μικρα.ενω αν υπηρχανε αρκετα φυτα οπως κερατοφυλλο στην επιφανεια θα υπηρχανε και πολλες κρυψωνες για τα μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-09-12, 11:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μέσα σε όλα τα παραπάνω έχω μια υποψία ότι μπορεί να σου κάνει και ζημιά το Toxivec. Δεν είναι μόνο αντιχλώριο (και ας το αφαιρεί και αυτό), αλλά δεσμεύει και τοξικά. Το χρησιμοποιούμε δηλαδή όταν υπάρχει κάποια έκτακτη ανάγκη, μαζί με τις αλλαγές νερού. Αν δεις το Prime (που είναι και απίστευτα οικονομικό) αποτοξικοποιεί την αμμωνία, αλλά αυτή παραμένει στο σύστημά σου διαθέσιμη για να την καταναλώσουν τα βακτήρια του φίλτρου σου, ενώ το Toxivec τη δεσμεύει τελείως, οπότε υπάρχει πιθανότητα σε μόνιμη χρήση να σου κάνει ζημιά αφήνοντας τα βακτήριά σου χωρίς τροφή, με συνέπεια να πεθάνουν και να χάσεις τη βιολογία σου!

Πάρε Prime!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα "μη κατάποσης" τροφής και όχι μόνο. maneni Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 25-02-12 17:00
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12245 seconds with 13 queries