Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-06, 22:16
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή πλανο ενυδρειου-βοηθεια για ιδεες

σκευτομαι το ενυδρειο που θα παρω τωρα μετα τις γιορτες 80-120λ να το φτιαξω ως εξης,αμμος κατω,διακοσμηση ολο πετρες καμια ανουμπια μια καρυδα μεσα καπως ετσι.Απο ψαρια ακουστε τι σκευτομαι (να με συμβουλεψεται) κανα ζευγαρακι ραμιρεζακια ισως και καμια αλλη ετσι φιλησυχη κιχλιδουλα μερικα δολλαρια μωρα για να μην εχω προβλημα χωρου μεχρι να φτιαξω κατι μεγαλυτερο η να μετακομισω το παλιο μου ενυδρειο στο νεο σπιτι, κατι σε sae η καποιο αλλο ψαρι βυθου κοριντορα μερικα ισως κανα σαλιγκαρι καμια γαριδουλα τα κλασσικα ξερεται.πως σας φαινεται η ιδεα?μπαχαλο?κανα ψαρι για προταση?θελω σιγουρα δολλαρια και ραμιρεζι!και δεν θελω να το κανω κιχλιδες αποκλειστικα!τι λετε λοιπον?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-06, 19:19
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Εγω θα σου προτεινα να μη βαλεις δολαρια γιατι μεγαλωνουν αρκετα και δε υπαρχει χωρος στο ενυδρειο σου ...Συμβουλη μου να βαλεις ενα ζευγαρι ραμιρεζι ή apistogramma που ειναι επισης πολυ ωραια και οχι τοσο κοινοτυπα μαζι με καποιο κοπαδι tetra και corydoras. Βεβαια πρεπει να ξερεις και τι νερο εχει η βρυση σου γιατι τα παραπανω χρειαζονται μαλακο και οξινο νερακι.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-12-06, 19:24
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αν θα βαλεις δολλαρια,μονο πλαστικα φυτα θα μπορεις να εχεις.....ειναι σουπερ φυτοφαγα ψαρια....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-12-06, 21:23
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ναι το ξερω θα βαλω ολο πετρα μεσα σαν να ηταν για κιχλιδες και αμμο κατω πλαστικα δε βαζω με τιποτα σκευτειτε σκηνικο με αμμο και πετρες καμια καρυδα και κανα μοπανι σκληροτητα αθηνας οι πετρες και η αμμος ουδετερα σχεδον!πες σκληροτητα 15-20!λετε το σκηνικο αυτο χωρις φυτα δε μπορει να γινει καλο?γνωμες θελω!σε λιγο καιρο θα χω μεγαλυτερο ενυδρειο για τα δολλαρια!τι λετε?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-06, 03:07
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

σκευτομαι λιγο εναλλακτικα η αληθεια ειναι αλλα θελω να δοκιμασω κατι διαφορετικο απ το προυγουμενο ενυδρειο μου <200λ κοινωνικο φυτεμενο με υψηλες απαιτησεις>!θελω να δω την προκληση της δημιουργιας ενος τοπιου χωρις φυτα εξισου ομορφου με ενα φυτεμενο χωρις ομως να ασχοληθω αποκληστικα με ενα ειδος εχει καμια ιδεα κανεις για το τι θα μπορουσα να κανω?
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-07, 10:32
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν δες θέλεις να βάλεις φυτά,καλό θα ήταν να μην βάλεις ούτε νανοκιχλίδες καθώς αυτές προτιμούν την ασφάλεια των φυτών και τη χαμηλή σκληρότητα...Τα δολάρια επίσης όσο μικρά και να τα πάρεις πολύ γρήγορα θα μεγαλώσουν και όντας υπερκινητικά θα είναι πολύ στριμωγμένα.Για σκηνικό όπως το περιγράφεις και βάζοντας και δυνατή ροή,εγώ θα έβαζα Chaetostoma αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο...
Είναι πάντως πολύ όμορφα να τα βλέπεις να βρίσκονται στο ανώτερο μέρος της πέτρας και να τη γλύφουν.Επίσης τσακώνονται για πέτρες και όχι για περιοχή...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-07, 15:45
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή Chaetostoma...

Ωραία φαίνονται Κώστα,
αλλά τα βρίσκει εύκολα κανείς στο Εllada; Γιατί αν είναι σαν τα θυλικά ραμιρέζι....

Πάντα καλά,
Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-07, 17:46
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ξέρεις να βρίσκεις πολλούς pleco εύκολα στην Ελλάδα;
Έτσι και αυτός σπανίζει... Δύο φορές έχω δει εδώ,μια στον Βιότοπο πριν 3 χρόνια και άλλν μια στον Υδρόκοσμο νομίζω πριν 2 χρόνια.Δεν έχω ξαναδεί αλλά πιστεύω πως άμα παραγγείλεις σε κάποιον εισαγωγέα θα σου φέρει.Δεν είναι τόσο δυσεύρετα.
Έχουν όμως μια ιδιαιτερότητα:Τα περισσότερα έρχονται από ποταμάκια πάνω στις ¶νδεις και επομένως τους αρέσουν οι χαμηλότερες θερμοκρασίες,20-23 και η πολύ δυνατή ροή.Η διακόσμηση που ανέφερε παραπάνω πως θέλει να έχει είναι ιδανική για αυτά,ιδιαίτερα αν μπούν πολλές μεγαλούτσικες στρογγυλεμένες πέτρες όπως είναι στα ποτάμια...
Υπάρχουν βέβαια και είδη που ζουν και σε υψηλότερες ''κανονικές'' θερμοκρασίες τροπικού ενυδρείου,φυσικά όμως όχι θερμοκρασίες δίσκων.Τέτοιο είδος είναι το Chaetostoma milesi.
Αν πάντως θέλει κάποιος να πάρει Chaetostoma μπορεί να τα παραγγείλει και από το net.Δεν είναι δυσεύρετα.Αλλά και από Έλληνα εισαγωγέα να τα παραγγείλει πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα να τα βρει...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πλανο για ενυδρειο GP250381 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 01-12-06 17:34
Τι ασθενεια ειναι αυτη ? Ιδεες-προτασεις georgesa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 01-07-06 09:42
ιδεες...? GODLIGHT Γλυκό νερό - Γενικά 6 01-03-06 21:29
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Stathis Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 21-03-04 04:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05348 seconds with 13 queries