Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-12, 22:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή τσοφλια αμυγδαλου!τα εχει χρησιμοποιησει κανεις?

λοιπον ξερω οτι θα φανει αστειο,αλλα ακουστε τι συνεβηεστειλε μια θεια μου μια σακουλα αμυγδαλα απτο χωριο και πηρα μερικα να φαω
σπαζοντας λοιπον τα αμυγδαλα κοιταζα τα τσοφλια καποια στιγμη και επειδη προκειται για προιον "αμυγδαλιας" εκανα το συνειρμο με τα καταπα κλπ και λεω,εχει γουστο να κανουνε για Black water.στην αρχη σκεφτικα μονο για το χρωμα.αλλα μετα λεω εχει γουστο να κατεβαζουνε και το ph οπως η τυρφη και τα καταπα....

εκατσα λοιπον να ψαξω λιγο σχετικα με τις ιδιοτητες των τσοφλιων της αμυγδαλιας,και βρηκα κατι τρελλα πραγματα.
εχουν μελετηθει σαν υποκαταστατο του πετροβαμβακα και της τυρφης για οικολογικες καλλιεργειες,σαν υλικο (ενεργος ανθρακας απο τσοφλια αμυγδαλου "Almond nut Shell Activated Carbon" )αφαιρεσης βαρεων μεταλλων και τοξικων ουσιων απτο νερο,(διχλωροφαινολες,χρωμιο,κ.α)αλλα βρηκα και αναφορες στη χρηση του σαν μεσο μειωσης του Ph σε λιμνες! και μαλιστα αποτι διαβασα κανουν και καλυτερη δουλεια απτην τυρφη αλλα ειναι και ευεργετικα με αλλους τροπους αφου εχουνε και φυσικες αντιμικροβιακες ουσιες.(οπως και τα φυλλα καταπα)!
εχω αρκετο διαβασμα,μολις τελειωσω θα δωσω και σχετικα λινκ

προς το παρον εχω πει σε ολους στο σπιτι,αν θελουν να φανε αμυγδαλα να μου κρατησουνε τα τσοφλια για να κανω δοκιμες αυριο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-12, 22:05
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

φωτιες εβαλες παλι θα στουμπωση κοσμος απο καταναλωση αμυγδαλου εδω μεσα . αντε κανε δοκιμες και πες μας εντυπωσης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-12, 22:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

διαισθητικα πιστευω πως και κατι καλο να μην κανουν δεν θα δρασουν αρνητικα, αλλα γιατι οχι catappa που εχουν πολυ περισσοτερα να δωσουν?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-12, 22:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτιες εβαλες παλι θα στουμπωση κοσμος απο καταναλωση αμυγδαλου εδω μεσα . αντε κανε δοκιμες και πες μας εντυπωσης


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
διαισθητικα πιστευω πως και κατι καλο να μην κανουν δεν θα δρασουν αρνητικα, αλλα γιατι οχι catappa που εχουν πολυ περισσοτερα να δωσουν?
γιατι εχω πολλα

αλλα περα απτη πλακα,το βρηκα πολυ ενδιαφερον που εχουνε τοσες ιδιοτητες/χρησεις.και ξεκινησα να ψαχνω και απο μια μ...α που μου κατεβηκε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-12, 22:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Δεν κανουν και για τα παντα, εγω παντως μια αλλη χρηση που πηγα να τους κανω περυσι κοντεψα να βαλω φωτια στο σπιτι (πηγα να τα χρησιμοποιησω προσαναμα στο τζακι και σκαγανε επι μια ωρα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-12, 22:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

αχαχχαχαχαχα κλαιω.....

ΥΓ ενδιαφερον και εμενα με βολευει ΠΟΛΥ, εχω μυγδαλιες στο πατρικο μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-12, 22:35
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Εχω ριξει μερικα καρυδοτσουφλα εδω και μερικες μερες και μπορω να πω οτι το νερο εχει λιγο σκουρεινει,αλλα το ph ακομα σταθερο.Αν δεις διαφορες σε παραμετρους θα ηθελα να μας πεις αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-09-12, 22:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι θα δοκιμασω αυριο.λεω να βαλω 3 δοχεια.ενα με σκετο νερο βρυσης,ενα με φυλλα καταπα και ενα με τσοφλια και θα τα αφησω κανα δυο μερες και τα τρια να δω τι γινεται.και θα δοκιμασω και να τα βρασω να δω αν βγαζουν χρωμα.λογικα θα βγαζουνε αλλα δεν ξερω ποσο

το θεμα ειναι στις ποσοτητες στα δυο ειδη.θα πρεπει να δοκιμασω διαφορετικες ποσοτητες τσοφλιων ωστε αν επηρρεαζει το νερο να δω τι ποσοτητα χρειαζεται σε σχεση με τα καταπα,και ποσο γρηγορη δραση εχουνε.

@κουραμπιες εσυ που εχεις τις αμυγδαλιες μπορεις να χρησιμοποιησεις και το φλοιο του δεντρου.εχει και αυτος πολλες ευεργετικες ιδιοτητες...

βασικα τωρα που το σκεφτομαι,εχω την εντυπωση οτι θα αρεσουνε στις γαριδες πολυ...ισως και να κανω λαθος ομως...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-09-12, 23:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θα τα κλαιει ο μπαμπας μου τα δεντραααα....περαν της πλακας, δεν θα τον χρησιμοποιησω τον φλοιο ομως. Οσο καλο και αν κανει, εχω γενικα μια ευαισθησια οσον αφορα τον φλοιο των δεντρων. Νιωθω οτι τα μαχαιρωνω. Θα αρκεστω στα τσοφλια αν με τις δοκιμες σου βγαλεις συμπερασματα που να ειναι ενθαρυντικα, σε σχεση με alder cones catappa κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-09-12, 23:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ενταξει,δε σου λεω ναρχισεις να πετσοκοβεις το δεντρομιλαω για φλοιο απο ξερα κλαδια που εχουνε πεσει κλπ.η dennerle πουλαει κομματια φλοιο καταπα για γαριδες(catappa bark).βεβαια αν κρινω απτα φυλλα της που εχω δοκιμασει θαναι αστα να πανε κιαυτα,αλλα αν μπορεις να βρεις "φρεσκο" φυσικο πιστευω θαναι πολυ ανωτερος κιας ειναι και απο "απλη" αμυγδαλια δικια μας.

αν δω αποτελεσμα θα σας πω παντως
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-09-12, 23:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ αν φιλοξενησει κανεις τον Τσιπ και τον Ντεηλ στο ενυδρειο του μπορει να βαλει και βελανιδια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-09-12, 23:27
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

xaxaxaxa
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-09-12, 23:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχατο εχω κανει!(για τα βελανιδια μιλαω)σε πληροφορω οτι φαινονται πανεμορφα τα βελανιδια μεσα στο ενυδρειο.βεβαια θελουνε αντικατασταση συχνα γιατι μουχλιαζουνε.εγω τα αλλαζα καθε 15 μερες.ητανε μια περιοδος προς το τελος λιγο πριν πουλησω το ενυδρειο,που εμπαινες στο δωματιο και μυριζε σαν να εκανες βολτα σε ποταμακι στο δασος.απτη μια ειχα τα υγρα με τα φυλλα που εβραζα,απτην αλλη ολα τα υπολοιπα βελανιδια,alder cones,ξυλα που εριχνα μεσα,τυρφη που εβαζα στην προετοιμασια,λιγο και το νερο που ετρεχε και μυριζε καθαρο,δασος σου λεω!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-09-12, 23:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ρε παιδια τα alder cones ειναι ενταξει? θελω να πω οσοι τα χρησιμοποιειτε ειστε σιγουροι οτι δεν ειχατε ποτε καποιο θεμα?
Πχ σε πιο ευαισθητους οργανισμους οπως γαριδες τα εχει χρησιμοποιησει καποιος?

Καπου διαβασα πως ειναι λιγο τοξικα. Τα ατομα που το γραφουν τα θεωρω πολυ φερεγγυους χομπυστες αλλα απο την αλλη ολοι μπορει να μεταφερουμε λιγο ραδιο-αρβυλα πειδη διαβασαμε καπου κατι...

Οι εμπειρια σας τι εχει δειξει?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-09-12, 23:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε,με γαριδες δεν τα εχω χρησιμοποιησει,θα σου πω ψεματα.τα εχω χρησιμοποιησει ομως πολυ με δυο german ram (που ειναι αρκετα ευαισθητα ψαρια) στο ενυδρειο.δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα.μαλιστα μου φανηκε οτι ειδα και διαφορα οταν ξεκινησα να τα βαζω.τα ειδα τα ψαρια να κινουνται πιο ηρεμα γενικως.ισως να μου φανηκε βεβαια αλλα δε νομιζω γιατι τα παρατηρουσα πολυ τα ψαρια.παντως προβλημα δεν ειχα κανενα.πιστευω το αντιθετο.
για γαριδες δεν μπορω να σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-09-12, 23:58
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα εχω χρησιμοποιήσει με γαρίδες και δεν υπάρχει πρόβλημα..μπορείς να τα δείς και σε παλαιότερα ενυδρεία του Raven ο οποιος τα χρησιμοποιούσε αρκετα...


οσο για τα αμύγδαλα..αν καταφέρεις κάτι..γράψε και πως τα επεξεργάστηκες πριν τα βάλλεις στο νερο...αν εκανες δηλαδη κατι(*κανα βρασιμο)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-09-12, 00:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μαλιστα...
Οσοι τα εχετε χρησιμοποιησει φανταζομαι το ψαξατε κι ολας το θεμα.
Αυτο για την τοξικοτητα το εχετε δει πουθενα η ειναι καμια ειδηση σαν αυτες που διαδιδονται επειδη το διαβασε καποιος σε καποιο ξενο παρακμιακο φορουμ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-09-12, 00:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για "τοξικοτητα" εχω διαβασει μονο σε περιπτωση υπερδοσολογησης.αλλα το ιδιο εχω διαβασει οτι μπορει να ειναι επικινδυνα και για τα καταπα σε περιπτωση υπερδοσολογησης.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-09-12, 00:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ενταξει σε περιπτωση υπερδοσολογησης με καταπα δεν εχουμε τοξικοτητα (γιατι απ οσο εχω διαβασει δεν εχουν καποια ουσια που θεωρειται τοξικη) αλλα μπορει να εχουμε -πολυ χειροτερα- ph crash...
Μιλαμε για νορμαλ δοσεις που φερνουν το ph εκει που θελουμε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-09-12, 00:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι γιαυτο εβαλα τα "...." στην τοξικοτητα.δεν εχω διαβασει κατι πιο συγκεκριμενο,αλλα φανταζομαι οτι αφου τα χουμικα οξεα που απελευθερωνουν περιεχουν ουσιες οπως χαλκος,ασβεστιο,μαγνησιο κ.α η υπερβολικη ποσοτητα καποιον απο αυτα τα στοιχεια ισως εχει καποιες παρενεργειες....αν και πανω σε αυτο φαινεται να υπαρχει και ενα παραδοξο...

"Humic acid contains Sulfur, Nitrogen and Phosphorus in varying amounts. It also contains metals such as Ca, Mg, Cu, Zn etc. which can be 'chelated' in some undefined way. Humic acid can be broken down into two groups based on the polarity and size of the individual 'compounds'.

The smaller, more polar fraction is generally termed fulvic acid and the larger, more non-polar fraction is generally termed humic acid. Humic acids are the end product of microbial degradation of plant and animal debris and are one of the most important constituents of fertile soils.

Tannins, lignins and fulvic acids are sub classes of humic acids. They all tint the water yellow.

Tannic and humic acids may be useful for inhibiting many types of bacteria including cyano-bacteria and are fairly benign for your fish.

Another paradoxical effect of humic acids is the detoxification of heavy metals. Humic material and detritus in the aquarium also rapidly absorb and detoxify many chemicals including zinc, aluminum and copper! One might expect them to be made more, not less toxic by humic acids, but the studies seem to indicate a detoxifying effect."

πηγη

αλλα ποιο ειναι το σημειο "κορεσμου"?αν υπαρχει.δεν το ξερω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-09-12, 00:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μαλιστα, αυτο οντως ενδιαφερον. Ετσι κι αλλιως υποθετω πως για να φτασουμε σε τετοιο σημειο θα εχουμε ηδη προκαλεσει ph crash, ειδικα με τα μαλακά νερα που δε θελουν και τρελες ποσοτητες για να πεσει το ph, αρα ειναι κατι θεωρητικο, τουλαχιστο για τα δικα μου ενυδρεια που διατηρω πολυ χαμηλη KH.

Ομως με τριγκαρει το ολο θεμα σε κατι αλλο, μαλλον δεν πρεπει να προτεινουμε σε αρχαριους να ριχνουν το ph τους με αυτες τις μεθοδους αν εχουν αρκετα σκληρο νερο γιατι δεν ξερουμε τι ποσοτητα χουμικων πρεπει να απελευθερωθει, αντιθετα μαλλον πρεπει να τους ενθαρρυνουμε να ριχνουν (με ρεγουλα και προσοχη παντα) πρωτα την KH με καποιο γνωστο τροπο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-09-12, 00:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανονικα,ετσι πρεπει,γιατι αυτο ισχυει και στην πραγματικοτητα.πρωτα πεφτει η σκληροτητα που λειτουργει σαν buffer και μετα ακολουθει το ph μεχρι να σταθεροποιηθει.αλλα αυτο πως να το προτεινεις σε καποιον που ξεκιναει να το κανει εκτος απτο να παρει ΑΟ? και δε μπορουνε ολοι να παρουν ΑΟ αμεσως.ειναι και αποτομο το "learning curve" ειδικα για καποιον που ξεκιναει....εγω δεν γνωριζω αλλο τροπο να αλλαξω σκληροτητες.η τουλαχιστον δε μουρχεται κατι τωρα...

παντως (οφτοπικ και ταυτοχρονα οντοπικ) αποτι διαβαζω για τις "παραδοσιακες" ιδιοτητες των δυο δεντρων(αμυγδαλια"Prunus dulcis " και καταπα "Terminalia catappa") οι θεραπευτικες ιδιοτητες τους μοιαζουνε παρα πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-09-12, 01:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι, ειναι ιδια οικογενεια δεντρων, το χω δει...


Χμμμ οκ και με τυρφη και υπομονη πεφτουν οι σκληροτητες, τουλαχιστο στο νερο της Αθηνας, αλλα ακουμε για κατι μερη με κατι παλαβες σκληροτητες. Εκει μαλλον καλυτερα να μην τους πιεζουμε για πτωση ph με χουμικα αλλα πρωτα να βρουν τροπο να ριξυν πολυ τις σκληροτητες τους...

Κι οι ριτινες κανουν θαυμασια δουλεια (αν οχι και καλυτερη απο την οσμωση) αλλα μακροχρονια ΠΑΡΑ-ειναι πανακριβες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-09-12, 01:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι γινεται και με την τυρφη,αλλα στην τελικη βγαινει πιο ακριβη η χρηση της αποτι τα καταπα νομιζω.και κανει την ιδια δουλεια στην ουσια.
ασε που αμα πεις σε αρχαριο "βρες τροπο να ριξεις τις σκληροτητες σου" θα σου πει "δε μας παρατας,θα τα ριξω τα ψαρια οπως ειναι στο νερο της βρυσης"
καλα για ΑΟ δεν το συζηταω,σε ολους φαινεται πολυ δυσκολο στην αρχη.και σε μενα ετσι φαινοτανε δηλαδη.βουνο.ενω δεν ειναι.

το "κλειδι" νομιζω ειναι η χρηση τους(τυρφη,φυλλα κλπ)να γινεται προσεκτικα.τουλαχιστον στην αρχη.και με μετρησεις.και αν μπορει καποιος να κανει και δοκιμες σε ξεχωριστο δοχειο ακομα καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-09-12, 01:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

νομιζω ποσοτητα τυρφης και καταππα ειναι αναντικαταστατα, αλλα εδω δεν εχουμε και τοοοοοσο θεμα με τις σκληροτητες αλλα διαβαζω σε κατι περιοχες που εχουν παλαβα νουμερα, πχ το παλικαρι απο την Κορινθο (η καπου εκει γυρω) που μας ελεγε για κατι 50ρια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-09-12, 01:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

50αρια? ε ενταξει,αμα σου τυχει τετοιο πραγμα μονο με ΑΟ.δηλαδη δεν ξερω αν θα πινεται κιολας τετοιο νερο.αυτο ειναι τσιμεντο δεν ειναι νερο.ανοιγεις τη βρυση και βγαινει μπετον αρμε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-09-12, 13:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Στις σερρες σε παλιο σπιτι που εμενα (παλια πολυκατοικια σωληνες αστα να πανε) γεμιζα 1,5λιτρο μουκαλι και ΠΑΝΤΑ στον πατο μετα απο 2-3 λεπτα εχει 10-15 πετραδακια. Δεν ξερω τι λεει αυτο για τη σκληροτητα, αλλα δεν το ιπια ποτε. Αντιθετα εδω που μενω τωρα το νερο φαινεται καλο, θα δειξει οποτε βρω και αγορασω TDS και κανω μετρηση, θα σας ενημερωσω
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-09-12, 14:08
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κανουν και για τα παντα, εγω παντως μια αλλη χρηση που πηγα να τους κανω περυσι κοντεψα να βαλω φωτια στο σπιτι (πηγα να τα χρησιμοποιησω προσαναμα στο τζακι και σκαγανε επι μια ωρα)
χαχαχαχα!!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-09-12, 14:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εβαλα ιδια ποσοτητα νερου σε 3 ταπερακια.στο ενα σκετο νερο,στο αλλο 3 φυλλα καταπα και στο αλλο 8 τσοφλιαθα τα αφησω 3-4 μερες να δω τι γινεται.ξεκιναω με ph βρυσης 7.5.το μονο που δεν ξερω ειναι αν η αντιστοιχια στις ποσοτητες ειναι σωστη αλλα δεν πειραζει θα δω μετα την αναλογια αν υπαρξει αποτελεσμα.τωρα θα βαλω να βρασω μερικα να δω αν γινεται τιποτα

Υ.Γ προσθεσα κιαλλα τσοφλια στο δειγμα γιατι μου φανηκαν πολυ λιγα.ειναι καμια 20αρια συνολο τωρα.
βαζω και τα λινκς που ειδα σχετικα με τα τσοφλια

http://wyndmoor.arserrc.gov/Page/2000/6842.pdf
http://nhjy.hzau.edu.cn/kech/ssyy/qysd/wtzp/3.pdf
http://www.americanaquariumproducts.com/clearpond.html
http://www.environmentalgraffiti.com...-offset-carbon
http://www.scielo.org.ar/scielo.php?...72004000100008
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-09-12, 14:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν θες βοηθεια στειλε μερικα να τα φαω και σου στελνω τα τσοφλια ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξερει κανεις mpampi19 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 24-02-11 23:56
εχει κανεις?? Πάνος Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 17-02-10 00:30
το εχει κανεις ? imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 17-11-08 22:03
Γνωριζει κανεις... Kotsos Γλυκό νερό - Γενικά 12 16-12-07 14:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09736 seconds with 14 queries