Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-16, 07:10
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ΑΙΩΡΟΥΜΕΝΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ :/

Kαλημερα,

Όπως λέει και ο τίτλος εδώ έχω αιωρούμενα σωματίδια στο ενυδρείο.

Δεν είναι αμμωνία, δεν είναι άλγη ούτε τροφή είναι όμως σαν σκόνη. Μέχρι και πάνω στα τζάμια κάθεται και μοιάζει πραγματικά με σκόνη!

Υπάρχει περίπτωση να είναι το κεραμικό μακαρόνι;

Τα υλικά στο φίλτρο μου από την είσοδο προς την έξοδο είναι τα εξής:

Βαμβάκι, μπλε σφουγγάρι, βιολογικό υλικό aquaclay και τελευταίο πριν την έξοδο του νερού το κεραμικό μακαρόνι.
Μήπως πρέπει να βάλω και βαμβάκι μετά το μακαρόνι δηλαδή ακριβώς πριν τη έξοδο του νερού;
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-16, 09:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν το μακαρόνι το είχες πλύνει ελαφρα πριν το βάλεις , είναι λίγο δυσκολο να βγαζει σκόνη. Το aquaclay το φοβάμαι πιο πολύ, είδα πως είναι διογκωμένη άργιλος αυτο το υλικό, αυτο μου είχε βγάλει λίγη καφετίλα στην αρχή που το έβαλα στο ενυδρείο σε μια γλάστρα με φυτά. Δεν το έχω ακούσει άλλη φορα να το χρησιμοποιούν για βιολογικό υλικό, όχι ότι θα έχει πρόβλημα, η άργιλος είναι ουδέτερη και αυτο το σχήμα έχει πόρους
Ποιο φίλτρο έχεις ; Και ποιο μακαρόνι έχεις ;
Βγάλε τα υλικά και πλύνετα ελαφρα σε νερό ενυδρείου, τα ξαναβάζεις πάλι αλλά δεν θα βάλεις 1ο το βαμβακι, βάλτο μετα το σφουγγάρι
-------------------------
Το aquaclay αυτό είναι ;
https://www.google.gr/search?q=aquac...w=1280&bih=647
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 07-02-16 στις 09:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-16, 15:47
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Το φίλτρο λέγεται biobox2 είναι της aquatlantis το μεγάλο.

Επισυνάπτω και φωτογραφία να δεις πως είναι από τη μαμά του. Εγώ του έβγαλα τον άνθρακα και του έβαλα μακαρόνι. Το aquaclay που είχε σε κουτάκι το κράτησα.

Στην φωτό βλέπεις που έχει το βαμβάκι. Μήπως να πάει στο τέλος;

Σημείωση. Στη θέση του άνθρακα έχω ανεβάσει το μπλε σφουγγάρι και μετά ακολουθούν τα βιολογικά υλικά. Το μακαρόνι όμως είναι πριν την έξοδο και μετά δεν υπάρχει μηχανική φίλτρανση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  biobox_2_in_action_16.png
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  144,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-16, 20:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι θα έκανα εγω στη θέση σου
Στο 1ο διαμερισμα (το άσπρο) θα έβαζα το 1/2 ή το 1/3 απο το μπλε σφουγγάρι που βλεπω πως έχει στο διαμέρισμα 3, κάτω απο το σφουγγάρι μια στρώση ενυδριεακο βαμβάκι , και οτι περισέψει το μακαρόνι, που αργότερα θα το αντικαταστούσα με ελαφροπετρα.
Στο 2ο (μαυρο) ελαφρόπετρα
στο 3ο (μπλε) ελαφρόπετρα
στο 4ο (καφε) το aquaclay (που κάποια στιγμή θα το αντικαταστουσα με ελαφοπετρα)
Ολα αυτα όμως επειδή το φίλτρο ειναι φρέσκο-στρωμένο δεν θα αφαιρούσα βιολογικό υλικο αλλά θα το εκανα σταδιακά
πες μου εσυ πως έχεις τα υλικά και σε ποια διαμερισματα εχεις τι για να σου πω τι θα εκανα με τα υλικά που ήδη υπαρχουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-16, 10:02
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Έχω ακριβώς το ίδιο φίλτρο και δεν έχω αλλάξει τίποτα από αυτά που είχε.
Το μόνο που έκανα ήταν να σπάσω το πάνω πλαστικό για να μπορώ να αλλάζω το ενυδρειακό βαμβάκι γιατί για να αγοράζεις άλλο μαζί με το πλαστικό δεν συμφέρει.
Πιστεύω πως αν το αφήσεις και κάθε εβδομάδα αλλάζεις μόνο το βαμβάκι θα είναι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-16, 04:51
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Καλημέρα,

Θα κάνω ένα update στα παραπάνω καθώς εδώ και μερικές μέρες έχω εξωτερικό φίλτρο, ένα φλούβαλ 206. Τούμπανο πράγματι και αν και του φοράω καλσόν :P λόγω γέννας πάλι ανταποκρίνεται καλά.

Η θολούρα μου όμως δεν λέει να φύγει και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει.
Το ενυδρείο γέμισε πριν 1 μήνα και 7 μέρες. Από την 5η ημέρα είχα αυτή τη θολόυρα.

Και τώρα σκέφτομαι..

Αμμωνία δεν έχω και ποτέ δεν είχα.

Να είναι αιωρούμενη άλγη; Η μόνη άλγη που έχω είναι καφέ διατομική λόγω του ότι είναι νέο το ενυδρείο. Αιωρείται και αυτή;

Να έχω αυξημένα οργανικά ειδικά τώρα που ταίζω και τα μικρά; Να το δεχτώ αλλά θολούρα είχα από την 5η μέρα.

Να είναι η άμμος μου η λευκή που είναι ψιλόκοκκη λίγο πουδρέξ; Και πάλι μου φαίνεται δύσκολο γιατί η θολούρα είναι καθολική και όσο ψιλόκοκη και να ναι η άμμος θα κάτσει δεν θα την γυρνάει γύρω γύρω.


Πραγματικά είναι μέρες τώρα που ψάχνομαι να κάνω κρύσταλο το νερό και δεν μπορώ.

Δεν θέλω να πάω σε υγρά στυλ clarity αν και στο τέλος θα καταφύγω εκεί γιατί μου την έχει λίγο βαρέσει.

Αν βρω όμώς την πηγή , θα το λύσω με φυσικό τρόπο.
Αν ξέρετε κάτι ή έχετε ιδέες να μου πείτε τι μπορεί να είναι και τρόπους καταπολέμησης παρακαλώ μοιραστείτε τις μαζί μου.

Μπορεί να ναι και bakterial bloom για να σας προλάβω ναι. Και θέλω να διευκρινίσω πως η θολούρα είναι καραμπινάτη κοιτώντας από το πλαϊνό τζάμι. Από μπροστά τα πράγματα είναι καλύτερα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-16, 08:01
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

μήπως θα μπορούσα να ρωτήσω κάτι για το fluval?
Που κατασκευάζεται?
Και το έχεις ακούσει σαν αξιόπιστο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-16, 08:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα fluval ειναι σειρα της εταιριας hagen και ειναι απο τα αξιοπιστα φιλτρα της αγορας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-16, 09:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,
..........
Μπορεί να ναι και bakterial bloom για να σας προλάβω ναι. Και θέλω να διευκρινίσω πως η θολούρα είναι καραμπινάτη κοιτώντας από το πλαϊνό τζάμι. Από μπροστά τα πράγματα είναι καλύτερα.

Ευχαριστώ
Καλημέρα φίλε μου
για να αποκλείσουμε μερικές περιπτώσεις
η θολούρα είναι από τη 1η στιγμή που έστησες το ενυδρείο ή εμφανίστηκε αργότερα ;
Το ενυδρειακό βαμβάκι και το σφουγγάρι είναι καθαρά ή παρατήρησες σκόνη επάνω τους ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-16, 09:09
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ άλλη μια φορά nazgul.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-16, 14:01
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Καλή σας ημέρα,

Για τον φίλο παραπάνω , εμπιστεύσου φλούβαλ με κλειστά μάτια.

Για την θολούρα , είναι ουσιαστικά μερικές μέρες μετά το γέμισμα. Για 3-4 μέρες το νερό ήταν πεντακάθαρο και μετά ξεκίνησε και μάλιστα έχει μικρές αυξομειώσεις. Πάει λίγο να ισιώσει και αμέσως ξανακυλάει.

Το βαμβάκι είναι ενυδρειακό και το αλλάζω συχνά. Το σφουγγάρι το είχα περάσει ξέπλυμα πριν χρησιμοποιηθεί.

Είναι σαν σκόνη όπως λες, κάποιος που δεν μπορεί να ξέρει ότι παίζουν και άλλα σκόνη θα το πει.

Στις 16.00 ανοίγουν τα φώτα οπότε θα προσπαθήσω να βγάλω μία φωτό και να δούμε μήπως φαίνεται στο φακό για να δώσω μία καλύτερη εικόνα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-16, 14:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι βυθο εχεις? (απο μαντρα)?
Πειραζεις το βυθο? (σκαψιματα, μεταφυτευσεις κλπ)
Τι ψαρια εχεις? Σκαβουν?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-16, 14:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το σφουγγάρι και το βαμβακι έχουν σκόνη επάνω ;
αν τα πλύνεις σε καθαρό νερό θα βγαλουν σκόνη ;
Σε ρωτάω γιατί, αν δεν βγάλουν σκόνη είναι 99,99999% bacterial bloom, και εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλά , θα φύγει μόνο του, αν όμως έχεις σκόνη, πάλι θα φυγει αλλά μέχρι τα σφουγγάρια να τραβήξουν την σκόνη που τυχόν βγάζει η άμμο, δύσκολο αυτό αλλά όχι απίθανο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-16, 14:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα, παιζουν και διαφορα κουφα.
Παλιοτερα το ειχα δει και εγω αυτο για καμποσο καιρο σε μικρη κλιμακα βεβαια (απλα δεν ηταν κρυσταλλο το νερο, οπως ειχα συνηθισει), και νομιζω εγινε επειδη αλλαξα σε καποια συντηρηση σειρα στα καλαθια των υλικων και εβαλα αναποδα το siporax (μακαρονι) με το substrat (μπιλιες).
Δεν θυμαμαι τωρα ποιο ηταν πρωτο πριν και μετα.
Απλα στην επομενη συντηρηση τα αλλαξα παλι και ισιωσε το θεμα.
Κουφο.

Μπορει νομιζω να γινει και απο τα υλικα, αν καθαριστουν σκληρα στη συντηρηση. Εστω και αν εγινε με νερο ενυδρειου.
Συνηθως ομως ειναι απο το βυθο. Να ειναι δλδ επιρρεπες το υλικο να βγαζει σκονη με το παραμικρο σκαψιμο.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-16, 16:05
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστώ

Kαλησπέρα και πάλι,

Περιμένω να ανοίξουν και οι 3 λάμπες που τρέχω , να βγάλω μία φωτό και να δούμε αν φαίνεται.

Έχω κριμπένσις, σκάβουνε άλλα όχι ασταμάτητα. Βασικά φτιάχνουν αυτό που θέλουν και μετά σταματάνε. Καμμία μπουκιά το πολύ πολύ να πάρουν. Η άμμος δυστυχώς είναι ψιλόκοκκη λεπτή και το έχω μετανιώσει ομολογώ για διάφορους λόγους. Τώρα αν μπορούσα να αλλάξω θα άλλαζα με μπεζ και με μεγαλύτερα κοκκομετρία. Παρ'όλα αυτά φίλε Delta τόσα και τόσα ενυδρεία με την συγκεκριμένη άμμο και φαίνονται κρύσταλλα. Ο βυθός είναι ενυδρειακός αγορασμένος από ενυδρειάδικο.

Τα υλικά μέσα τρέχουν από την αρχή. Και σκόνη να ήταν δεν θα την είχαν αποβάλει; Ένα μακαρόνι και ένα καλάθι διογκωμένος άργιλος (aquaclay) τον οποίο πιθανότατα να αντικαταστήσω με καμμία ελαφρόπετρα , απλά περιμένω να δυναμώσει η βιολογία μου γιατί το ενυδρείο είναι καινούργιο.

Επειδή το βλέπω λίγο χειρότερα εδώ και κάποιες μέρες που ταϊζω τα νεογνά έχω την αίσθηση πως πρόκειται για bacterial bloom χωρίς να έιμαι σίγουρος. Βλέπω κάτι bacteria bloom σε βιντεάκια πάρα πολύ έντονα που έχουν ένα νέφος μέσα στο ενυδρείο. Εγώ δεν έχω τέτοιο πράγμα , σε τέτοια κλίμακα..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-16, 16:21
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή Ευχαριστώ

Τράβηξα 2 φωτογραφίες με την 1 λάμπα ανοιχτή γιατί νομίζω στο πιο σκοτεινό φαίνεται καλύτερα.
Δυστυχώς ο φακός βελτιώνει λίγο τα χρώματα και δεν μπορείτε να το δείτε ακριβώς όπως το βλέπω.

Για να καταλάβετε όμως λίγο περισσότερο , κοιτάξτε στο βάθος 2 παρατημένες εγέριες οι οποίες δεν φαίνονται.
Με απευθείας θέαση χωρίς να μεσολαβεί φακός είναι όλο θολό..

Να πω κιόλας πως λόγο των μικρών αυτών ουρών που βλέπετε έχω καλσόν στο φίλτρο αυτές τις μέρες! Το θόλωμα όμως ήταν από πάντα εκεί!

Να είναι καφέ άλγη που αιωρείται; Σχηματίστηκε στο μήνα πάνω και σιγά σιγά την αποχωρίζομαι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0308.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  50,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0306.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  30,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-16, 16:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι ετσι ηταν και εμενα.
Δεν ειναι bloom αυτο.

Κανε ετσι για πλακα μια αλλαγη στη σειρα του μακαρονιου με το aquaclay.
Περιμενε φυσικα λιγες μερες πριν βγαλεις συμπερασμα.

Για την αλγη βαλε ramshorn snails.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-16, 16:50
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστώ

Τα είχα δει τα ramshorn Delta. Έχω όμως την εντύπωση ότι θα τα κάνουν μαζεδάκια...

Θα τα αλλάξω τα υλικά σήμερα που θα κάνω μία πολύ μικρή αλλαγή νερού λόγω των μικρών. Να δούμε...

Βλέπω εν τω μεταξύ στο ίντερνετ αυτά τα υγρά σαν της seachem το clarity που μέσα σε 2 ώρες λύσανε το πρόβλημα τους. Λένε στο site τους ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Εμένα όμως για κάποιο λόγο τόσο καιρό δεν με πείθουνε...
Αν το έχει δοκιμάσει κανείς ας πει τις εντυπώσεις του!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-16, 18:44
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αυτη η θολουρα που βλεπεις μπορει να ειναι απο τον κεραμικο διαχυτη co2.Εχω και εγω μια ηπια θολουρα(μικροσκοπικες φυσαλιδες) απο τοτε που τον εβαλα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-16, 19:45
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Όχι Κοσμά. Είναι από παλιά σχεδόν πάνω από μήνα..

Θα δείξει...
-------------------------
Λέω να χρησιμοποιήσω το seachem Purigen που δεν είναι χημικό και είναι ακίνδυνο.

Βλέπω ότι έχει κάνει δουλειά σε πολύ κόσμο.

Διορθώνω με 1 edit. Είναι χημικό φιλτράρισμα , δεν είναι χημικό σκεύασμα άμεσης αντιμετώπισης.
Και λίγο σε μία μικρή έρευνα που έκανα δεν τραβάει από τα φυτά λιπάσματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 14-02-16 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ασπρα σωματιδια στο νερο κατα την επανεκκινηση του εξωτερικου της eheim ecco pro 300 ilias13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 26-08-11 12:50
Αιωρουμενα κερατοφυλλα faceck Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-06-11 12:49
αιωρουμενα σωματιδια Teo Αρχάριοι γλυκού νερού 8 20-08-08 15:51
Αιωρουμενα σωματιδια GFON Γλυκό νερό - Γενικά 9 19-10-06 11:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07072 seconds with 16 queries