Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-05, 22:12
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Pleco-συμπεριφορά & χρώμα

Γεια σας

Έχω 2 ερωτήσεις για 2 διαφορετικούς pleco

1. Albino 4-5cm (μου είπαν ότι δεν μεγαλώνει πάνω από 7εκ, ελπίζω να ισχύει!). Τον έχω περίπου 2 μήνες. Σήμερα άρχισε να συμπεριφέρεται πολύ περίεργα. Αλωνίζει νευρικά το ενυδρείο και ανακατεύει συνεχώς την άμμο. (Έχει σκάψει μια λακούβα 3 εκ & ένα αυλάκι). Τι μπορεί να του συμβαίνει? Δεν έχω δει κανέναν άλλο pleco να κάνει τέτοια νούμερα. Βρίσκεται σε ένα φυτεμένο ενυδρειάκι 20 λίτρων με μόνο συγκάτοικο έναν αρσενικό μονομάχο.

2. Pleco 20cm (καφέ). Δυστυχώς δεν ξέρω το είδος του. Τον έχω λιγότερο από μήνα. Από συμπεριφορά δείχνει μια χαρά. Το περιέργο είναι ότι κάποιες φορές αλλάζει χρώμα. Αποχρωματίζεται τοπικά, αλλά συμμετρικά. Συνήθως όταν είναι σχετικά ήρεμος, αραγμένος στην άμμο ή σε κάποιο βράχο. Αυτός βρίσκεται σε 800λίτρα μαζί με frontosa, calvus & ένα γατόψαρο.

Καμιά ιδέα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-05, 10:28
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Γεια σου,
Σχετικα με τα ειδη των pleco που εχεις,ποσταρε φωτοτογραφια τους και θα σου πουμε πια ειναι.
Οταν λες αλωνιζει το ενυδρειο τι εννοεις;Εννοεις οτι κολυμπαει γρηγορα περα δωθε στο ενυδρειο ή πανω κατω το τζαμι;Αν εννοεις αυτο τοτε κοιταξε τις παραμετρους του ενυδρειου αν ειναι ενταξει.
Οσον αφορα το σκαψιμο,δεν πρεπει να σε ανησυχει,ειναι απολυτως φυσιολογικο.
Παντως ενυδρειο 20λιτρων ειναι πολυ μικρο για οποιοδηποτε ψαρι πανω απο 3 εκατοστα ποσο μαλλον για καποιο 7εκατοστων.
Ο τοπικος αποχρωματισμος που κανει ο pleco σου ειναι φυσιολογικος για καποια ειδη και γινεται για καμουφλαζ.Οποτε μαλλον δεν χρειαζεται να ανησυχεις.Ποσταρε ομως φωτο για να το επιβεβαιωσω.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-05, 00:44
rockulas Ο χρήστης rockulas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2005
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Συμφωνώ και εγώ με τον προλαλλήσαντα.Φαντάζομαι ότι το υπόστρωμα σου είναι ανοιχτόχρωμο οπότε ο pleco αλλάζει χρώμα(σαν να ασπρίζει).Είναι φυσιολογικό φίλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-05, 00:58
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Δεν έχω φωτογραφία του μικρού. Αν καταφέρω θα ανεβάσω αργότερα. Πάντως έχει ηρεμήσει. Δεν σκάβει και δεν "τρέχει" πλέον. Θα έλεγα ότι έδειχνε μάλλον στρεσαρισμένος. Δεν πήγαινε πάνω κάτω στο τζάμι, μόνο πέρα δώθε και όχι συνεχώς. Πεταγόταν σε άσχετες στιγμές & μετα ηρεμούσε πάλι. Στην περίπτωση του 20λιτρου δεν ισχύει η αναλογία εκατοστών-λίτρων? 6 εκ ο μονομάχος και 7 ο πλεκούλης= 13 < 20. Θεώρησα ότι είναι ακόμα πιο απλή περίπτωση μιας και δεν κινούνται στο ίδιο επίπεδο του ενυδρείου. Βέβαια αν είναι σίγουρα λάθος να βρίσκονται μαζί, θα τον βγάλω.

Ο μεγάλος είναι αυτός που φαίνεται στη φωτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Pleco 002 small.jpg
Εμφανίσεις:  947
Μέγεθος:  108,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Picture 082 small.jpg
Εμφανίσεις:  769
Μέγεθος:  124,7 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cbr929 : 27-10-05 στις 01:03
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-05, 12:23
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το οτι πεταγοταν σε ασχετες στιγμες και μετα ηρεμουσε δεν ειναι τιποτα.Το κανουν οι περισσοτεροι pleco οταν φοβουνται για να διωξουν αυτο/αυτον που τα φοβιζει,στην προκειμενη περιπτωση εσενα καθως δεν σε εχει μαθει ακομα και φοβαται οταν τον κοιτας.
Η αναλογια εκατοστων-λιτρων ισχυει μονο στην περιπτωση ψαριων πολυ μικρων σε σχεση με το μεγεθος της δεξαμενης(για παραδειγμα cardinal σε ενυδρειο 1μετρου γιατι οσο το μεγεθος του ψαριου αυξανει,το βιολογικο φορτιο αυξανεται δυσαναλογα πολυ)και δηλωνει μονο το μεγιστο βιολογικο φορτιο που μπορει να δεχτει μια δεξαμενη.Ομως ο pleco σου ειναι πολυ μεγαλος αναλογικα με το μεγεθος της δεξαμενης σου.Λαβε επισης υποψη σου οτι οι pleco κινουνται συνηθως στον πατo του ενυδρειο και γιαυτο οι διαστασεις του πατου ενυδρειου ειναι αυτες που καθοριζουν το ποσους και τι pleco μπορει να εχει καποιος και οχι τα λιτρα.Ετσι λοιπον οποιαδηποτε δεξαμενη με διαστασεις μικροτερες απο 40μηκος-25πλατος ειναι πολυ μικρη για τον pleco σου.Γενικα να υπολογιζεις οτι ενα ψαρι θελει μια δεξαμενη που να εχει μηκος τουλαχιστον 6 φορες το τελικο μηκος του ψαριου και πλατος 3 φορες το τελικο μηκος του ψαριου.
Ο μεγαλος pleco σου ειναι Glyptoperichthys gibbiceps και εχει τελικο μεγεθος 45 εκατοστα.Η αλλαγη του χρωματος που ανεφερες ειναι απολυτως φυσιολογικη για το συγκεκριμενο ειδος.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 27-10-05 στις 12:38
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-05, 13:10
Το avatar του χρήστη cbr929
cbr929 Ο χρήστης cbr929 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Το μικρο ενυδρείο έχει ακριβώς τις διαστάσεις που αναφέρεις (40 μήκος-25 πλάτος).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-05, 11:05
Το avatar του χρήστη panos84
panos84 Ο χρήστης panos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2005
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 451
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην panos84 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panos84 Send a message via Skype™ to panos84
Προεπιλογή

μηπως ξερεις αν ειναι θηλυκο ή αρσενικο αυτο που εχεις?καπου διαβασα πως το αρσενικο εχει περισσοτερα(μουστακια) στο στομα του και μου φαινεται πως ειναι αυτο θηλυκο???εχω και εγω ενα τετοιο 12 εκατοστα(το πηρα 9 πριν 2 μηνες)8 ευρω!!!απο τη βεντουζα(στομα)κρεμονται 2 σαν μουστακια ενα δεξια και ενα αριστερα.αν γνωριζει κανεις το φυλο ας πει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-05, 17:34
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν ισχυει κατι τετοιο.Και το αρσενικο και το θηλυκο εχουν τον ιδιο αριθμο απο μουστακια αναλογα με το ειδος τους.Ο διαχωρισμος των φυλων αναλογα με τα μουστακια και την θεση τους γινεται μονο στα Pseudohemiodon και σε καποια αλλα ειδη lipbrooding pleco.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 29-10-05 στις 17:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστος Pleco!!! manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-04-05 08:39
Επιθετικός Pleco Christodoulos Diamantidis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 01-02-05 13:39
Φύλο και συμπεριφορά δίσκων ??? Marie Δίσκοι 5 23-01-05 23:13
Συμπεριφορά Oscar soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 10-11-04 21:33
Σχετικά με pleco και ancistrus vsavvas Γατόψαρα Ν. Αμερικής 23 23-12-03 17:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05353 seconds with 14 queries