Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-11-10, 23:42   #1
Νέος με 60ρι - mollies και καρδινάλιοι
tasos12
Member
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος 12-11-10, 23:42
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο χόμπι και χρειάζομαι τη βοήθεια σας .
Πριν από 2,5 μήνες αγόρασα τα πρώτα μου ψάρια: 2 molly (πορτοκαλί, Sailfin molly, 1 αρσενικό και 1 θηλυκό). Το θηλυκό μετά από 1 μέρα που το αγόρασα, γέννησε και έχω πλέον άλλα 4 μικρά. (Μου είχε πει ο καταστηματάρχης ότι είναι έγκυος).
Το παράξενο με το θηλυκό είναι ότι έκτοτε, άρχισε να χάνει το χρώμα της και τώρα να είναι φανερά πιο άσπρη από το αρσενικό. Από διάθεση και κέφι, από τη γέννα μέχρι και τώρα (περίπου είναι 2-2,5 μήνες) είναι μια χαρά. Που μπορεί να οφείλεται αυτή η αλλαγή?

Πριν από 1 μήνα πήρα και 5 καρδινάλιους (cardinal tetra - Paracheirodon axelrodi).
Τώρα δηλαδή έχω σύνολο δηλαδή 2+5+4 = 11 ψαράκια.
Αναρωτιέμαι μήπως είναι αρκετά και πρέπει να δώσω κάποια?
Αν όχι θα μπορούσα να βάλω και άλλα ψάρια? (Θα ήθελα...). Έχετε να προτείνετε κάποια?

Οι τιμές μου είναι ph 6-6.5, kH 7-10, gH 5-10. Από νιτρικά μηδέν ΝΟ2 και 5 (το πολύ) ΝΟ3. Από φυτά έχω κερατόφυλο και (νομίζω) ντοματιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας,
Εμφανίσεις: 2534
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-10, 03:56
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε.

Είσαι σίγουρος για τις τιμές του νερού, το μαλακώνεις με κάτι? Το ΡΗ και οι σκληρότητες είναι αρκετά χαμηλά για νερό βρύσης, με τι τα μετράς?

Αν όντως το νερό σου έχει αυτές τις τιμές, τότε είναι αρκετά μαλακό και κατάλληλο για τους καρδινάλιους, αλλά όχι για τα μόλλυ, που θέλουν πιο
σκληρό νερό και μεγαλύτερο ΡΗ, ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που το θηλυκό σου χάνει το χρώμα της και δεν δείχνει να είναι και τόσο καλά.
Όπως και να έχει, τα μόλλυ και οι καρδινάλιοι χρειάζονται εντελώς διαφορετικές συνθήκες νερού και είναι δύσκολο να επιβιώσουν στο ίδιο ενυδρείο.

Πώς να σου πούμε αν τα ψάρια σου είναι πολλά ή αν μπορείς να βάλεις κι άλλα και μάλιστα ποιά, αφού δεν μας λες πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?
Τέλος, θα πρέπει να μετρήσεις και την αμμωνία, με υγρά τεστ ΝΗ3/Η4 και να μας πεις τι βρήκες, για να δούμε αν είναι στρωμένο το ενυδρείο.
Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα των αρχαρίων, ψάξε για τις διαφορετικές ανάγκες των ψαριών σου κι ότι χρειαστείς ξαναρώτα μας εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-10, 06:02
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλως τον...
Μπες και διαβασε στις επι μερους ενοτητες τα υπομνηματα αρχικα αλλα και τη θεματολογια γενικοτερα.Σιγουρα θα σε βοηθησουν...
Για 60αρι ενυδρειο(ειτε ειναι εκατοστα μηκους,ειτε λιτρα) τα ψαρια σου και πιο πολυ οι καρντιναλ δεν προκειτε να δειξουν το χαρακτηρα τους.(θελουν μηκος ενυδρειου πανω του μετρου-τουλαχιστον)
Τα μολυ οπως σου προειπαν(καποιοι που κανουν τον "Κινεζο" ) θελουν πιο σκληρο νερο και αναλογιες αρσ-θυλ, ενα αρσενικο προς τρια, τεσσερα θυληκα ,(....οπως ο ανθρωπος δηλαδη).
Διαβασμα λοιπον, κι ολα θα φτιαξουν.Οτιδηποτε θελησεις παλι, ανοιξε θεμα στην αναλογη ενοτητα και σιγουρα θα βρεθουν καμποσοι να σου απαντησουν...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-10, 10:33
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε.

Είσαι σίγουρος για τις τιμές του νερού, το μαλακώνεις με κάτι? Το ΡΗ και οι σκληρότητες είναι αρκετά χαμηλά για νερό βρύσης, με τι τα μετράς?

Αν όντως το νερό σου έχει αυτές τις τιμές, τότε είναι αρκετά μαλακό και κατάλληλο για τους καρδινάλιους, αλλά όχι για τα μόλλυ, που θέλουν πιο
σκληρό νερό και μεγαλύτερο ΡΗ, ίσως αυτός να είναι και ο λόγος που το θηλυκό σου χάνει το χρώμα της και δεν δείχνει να είναι και τόσο καλά.
Όπως και να έχει, τα μόλλυ και οι καρδινάλιοι χρειάζονται εντελώς διαφορετικές συνθήκες νερού και είναι δύσκολο να επιβιώσουν στο ίδιο ενυδρείο.

Πώς να σου πούμε αν τα ψάρια σου είναι πολλά ή αν μπορείς να βάλεις κι άλλα και μάλιστα ποιά, αφού δεν μας λες πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?
Τέλος, θα πρέπει να μετρήσεις και την αμμωνία, με υγρά τεστ ΝΗ3/Η4 και να μας πεις τι βρήκες, για να δούμε αν είναι στρωμένο το ενυδρείο.
Ρίξε μια ματιά στα υπομνήματα των αρχαρίων, ψάξε για τις διαφορετικές ανάγκες των ψαριών σου κι ότι χρειαστείς ξαναρώτα μας εδώ.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Το ενυδρείο είναι 60ρι. Όταν έστρωνα -έτσι νόμιζα- το ενυδρείο (με την καθοδήγηση του πετ-σοπά) μου είχε δόσει κάποιες καφέ πέρλες για το φίλτρο για να το μαλακώσω. Φαίνεται ότι το μαλάκωσα πολύ και ήδη από την τελευταία αλλαγή τις έβγαλα.
Νόμιζα ότι εξετάζοντας με το stick τις τιμές ΝΟ2, ΝΟ3 (και ph, kh και gH) είμαι ΟΚ αλλά πρέπει να πάρω υγρά τεστ για αμμωνία.
Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-10, 11:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
αν σου αρεσε η εμπειρια της γεννας των μολλυ...τοτε δωσε τους καρδιναλιους καλυτερα και ασε τις περλες..σε νερο βρυσης κρατησε τα μολλυ...και οταν εχεις υπερπληθυσμο δινεις μερικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-10, 15:51
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Φυσικά και μου άρεσε, πολύ!!
Τους καρδινάλιους τους πήρα πιο μετά, για αισθητικούς λόγους, ρωτώντας τον πετσοπά αν ταιριάζουν.

¶ρα με pH γύρω στο 7 είναι όλοι οκ?
Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορώ να ανεβάσω το pH προσθέτοντας λίγη μαγειρική σόδα, προσέχοντας η μεταβολή του pH να μην είναι μεγαλύτερη του 0.2 την ημέρα. Ισχύει?
Να το επιχειρήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-10, 15:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι τιμές μου είναι ph 6-6.5, kH 7-10, gH 5-10. Από νιτρικά μηδέν ΝΟ2 και 5 (το πολύ) ΝΟ3.
1. Τι τιμες βρυσης εχεις?
2. Με ποια τεστ μετρας?
3. Χρησιμοποιεις καποια buffers ή Αντιστροφη Οσμωση ή τυρφη το φιλτρο?
4. Δεν καταλαβα τι εννοεις με τη φραση "Από νιτρικά μηδέν ΝΟ2 και 5 (το πολύ) ΝΟ3".
Ποση Αμμωνια (ΝΗ3), Νιτρωδη (ΝΟ2) και Νιτρικα (ΝΟ3) μετρησες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-10, 16:17
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις είναι με strips που μετράνε τις πέντε τιμές που έγραψα (εταιρεία Dennerle).
Καταλαβαίνω ότι προφανώς θα υπάρχουν ανακρίβειες και αποκλίσεις.
Οι τωρινές τιμές βρύσης είναι ΝΟ2 και ΝΟ3 μηδέν, pH γύρω στο 7.5,
κΗ > 15 και GH ανάμεσα στο 10-15
Χωρίς να είμαι ειδικός, καταλαβαίνω ότι μάλλον το νερό της βρύσης μου είναι σκληρότερο από οτι πρεπει και γιαυτό μου είχε δώσει τις πέρλες.
Όσο για τα πέρι αντίστροφης όσμωσης κλπ, όχι δεν έχω πωρωθεί τόσο πολύ (ακόμα...).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-10, 16:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά και μου άρεσε, πολύ!!
Τους καρδινάλιους τους πήρα πιο μετά, για αισθητικούς λόγους, ρωτώντας τον πετσοπά αν ταιριάζουν.

¶ρα με pH γύρω στο 7 είναι όλοι οκ?
Κάπου είχα διαβάσει ότι μπορώ να ανεβάσω το pH προσθέτοντας λίγη μαγειρική σόδα, προσέχοντας η μεταβολή του pH να μην είναι μεγαλύτερη του 0.2 την ημέρα. Ισχύει?
Να το επιχειρήσω?
Οι καρδιναλιοι ζουν στις τελειως αντιθετες συνθηκες απο τα molly.
Οι καρδιναλιοι σε ξυδι και τα molly σε αλατι.
Εννοω οι καρδιναλιοι σε μαλακο και οξυνο νερο ενω τα molly και σε υφαλμυρο. Μαλιστα πολλες φορες στο ενυδρειο με Molly μπαινει εξ επι τουτου ενυδρειακο αλατι. Αν το κανεις αυτο στους καρδιναλιους θα τους αποχαιρετησεις στο πι και φι.

Το pH 7 ειναι οριακα ψηλο για τους καρδιναλιους και οριακα χαμηλο για τα molly. Δεν θα μπορεσεις ποτε να το κρατησεις τοσο σταθερο, αλλα ακομα και αν το κρατουσες δεν θα ηταν κανενα απο τα ειδη αυτα στα καλα του ποτε.

Την απαγορευση της αλλαγης 0,2 του πεχα την ημερα την θεωρω μεγιστο μυθο. Αν παρεις ενα ψαρι και μαλιστα πολυ ευαισθητο κλπ και το ριξεις μπλουμ απο το ενα νερο στο αλλο ΙΣΩΣ εμφανισει καποιο προβλημα που δεν πιστευω να ειναι κατι παραπανω απο στρες για λιγο μεχρι να ρυθμισουν το πεχα μεσα στο σωμα τους. (φυσικα αυτη η αποτομη απορυθμιση αν γινεται συχνα και σε μεγαλυτερο βαθμο διαφορας πεχα, θα μειωσει το προσδοκιμο ζωης τους. Αυτο γινεται τουλαχιστον στον ανθρωπο αποτι ξερω)
Εγω παντως εχω κανει αλλαγες νερου που μεσα σε 20 λεπτα εχω ανεβασει το πεχα 1 ολοκληρη μοναδα και δεν εχω παρατηρησει ουτε μακροχρονα καποιο προβλημα.
Και σε οχι σε τοσο ευκολα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-11-10, 16:22
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Πολύ σαφής, ευχαριστώ...
¶ρα πρέπει να αποφασίσω ένα από τα δύο είδη.
Πόσα ψαράκια μπορώ να έχω στο 60ρι μου γιατί και για αυτό έχω ακούσει πολλά και διάφορα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-11-10, 17:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν γνωριζω τη δραση που εχουν οι περλες, και τι υλικο ειναι.
Θα μπορουσες να δωσεις πληροφοριες?

Στα 60 λιτρα θα ηταν προτιμοτεροι οι καρδιναλιοι ως πιο μικρο ψαρι, αν και αυτοι ακομα δεν θα εδειχναν την γνησια συμπεριφορα του σε τετοιο ενυδρειο.
Ισχυει δλδ "το μη χειρον βελτιστον" και οπως και να εχει θα δεις και μονος σου και θα κανονισεις την πορεια σου αναλογα.

Σε τοσο μικρο ενυδρειο θα μπορουσες να μαλακωσεις ευκολα το νερο και με πιο φυσικες μεθοδους οπως τυρφη στο φιλτρο (αν χωραει), ή ενα δυχτακι με ξερα φυλλα κοντα στην εξοδο του φιλτρου, ή στη χειροτερη προσθετοντας στο νερο αλλαγης ενα ποσοστο 30-50% απιονισμενο απο σουπερ μαρκετ.
(οι δυο πρωτες μεθοδοι κανουν το νερο blackwater, οπως και στο φυσικο τους περιβαλλον και βοηθα να χαμηλωσει και ο φωτισμος στα επιπεδα που βολευει τα ψαρια αυτα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-11-10, 17:44
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Ήταν από τα πρώτα πράγματα που πήρα για το ενυδρείο και δεν έχω παραπάνω πληροφορίες. Καφέ πέρλες σε δυχτάκι μέσα στο φίλτρο.
Από την άλλη, τα μωρά molly έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν και έχουν ήδη γίνει σε μέγεθος όσο και οι καρδινάλιοι.
Δυστυχώς νομίζω όμως βλέποντας τη ράχη τους ότι έχω 3 αρσενικά και 1 θηλυκο. .
Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ετοιμαζόμαστε να υποδεχτούμε τον πελαργό πάλι. Η κοιλιά της μαμάς τους είναι πολύ φουσκωμένη, μου κάνει εντύπωση όχι που την κυνηγά ο αρσενικός αλλά που επεξεργάζεται (μυρίζει να το πω ??) την κοιλιά της.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-10, 18:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήταν από τα πρώτα πράγματα που πήρα για το ενυδρείο και δεν έχω παραπάνω πληροφορίες. Καφέ πέρλες σε δυχτάκι μέσα στο φίλτρο.
Από την άλλη, τα μωρά molly έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν και έχουν ήδη γίνει σε μέγεθος όσο και οι καρδινάλιοι.
Δυστυχώς νομίζω όμως βλέποντας τη ράχη τους ότι έχω 3 αρσενικά και 1 θηλυκο. .
Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ετοιμαζόμαστε να υποδεχτούμε τον πελαργό πάλι. Η κοιλιά της μαμάς τους είναι πολύ φουσκωμένη, μου κάνει εντύπωση όχι που την κυνηγά ο αρσενικός αλλά που επεξεργάζεται (μυρίζει να το πω ??) την κοιλιά της.
Οτι βαζεις στο ενυδρειο πρεπει να ξερεις τι ειναι και τι κανει, πχ αν βαλεις ανθρακα θα πρεπει οταν ληξει η δραση του να τον πεταξεις.
Αυτες οι καφε περλες που κατεβαζουν το πεχα, μηπως ειναι κατι σαν αυτο?


Αν ναι τοτε ειναι απλα τυρφη
Δεν μπαινει σε δυχτακι αλλα σε καλτσα για να μη απελευθερωνεται σκονη/χωμα στο νερο και το "λερωνει".
Η δραση του δεν κραταει πανω απο 15-20 μερες και θελει αλλαγη.

Το αρσενικο molly "την πεφτει" παλι στη θηλυκια για ζευγαρωμα ακομα και αν ειναι ηδη εγκυος.
Αυτα ειναι τα "προβληματα" των ζωοτοκων. Θελεις μια λιμνη για να τα χωρεσεις μετα τις γεννες. αρχισε να δινεις σε αγγελιες απο τωρα αν θελει να κρατησεις σωστη την ιχθυοφορτωση και να μη τρεχεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-11-10, 18:31
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Ευχαριστώ.
Μου είχε πει ότι χρειάζεται κάθε 15 ημέρες αλλαγη (και έκανα).
Πόσα ψάρια αντέχω??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-11-10, 18:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα ψάρια αντέχω??
Ποια ψαρια και σε τι μεγεθος? (ενηλικα?)

Η αντοχη στην ιχθυοφορτωση εκτος απο το διαθεσιμο χωρο εξαρταται και απο την ικανοτητα της φιλτρανσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-11-10, 18:56
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Πολύ λογικό.
Αλλά σε 60ρι φίλτρο Jewel με "μαμίσιο" φίλτρο και τα ψάρια που περιγράφω παραπάνω, νομίζεις ότι είναι λίγα, έχω ιχθυοφόρτιση η είναι ΟΚ?
Πότε πρέπει να αρχίσω να δίνω τα μωρά molly? Είναι περίπου 45 ημερών και σε μέγεθος όσο οι καρδινάλιοι πια και νομίζω μεγαλώνουν ραγδαλια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-11-10, 19:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οπως και να εχει το 60αρι ειναι μικρο ενυδρειο για Poecilia velifera ψαρια που φτανουν τα 12-15 εκ ή τα Poecilia latipinna 8-13 εκ.
Ποιο ειδος εχεις απο τα δυο? Αν ειναι τα latipinna νομιζω οριακα μπαινουν σε 60 λιτρα ενα χαρεμακι 1 αρσ και 2 θηλ και να κρατας για λιγο καιρο τα μωρα τους μεχρι να τα δωσεις.
Τα tetras δεν χρειαζονται και δεν κανουν για το ενυδρειο.
Για ομορφια αντι να βαλεις αλλα ψαρια, καλυετρα ειναι να το διακοσμησεις ομορφα, με φυτα, πετρουλες κλπ και να βγαλεις την τυρφη

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-11-10, 20:18
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Έχω το πρώτο.
Τα μωρά πότε είναι σε θέση να επιβιώσουν αν τα δώσω?
Πχ 2 μηνών ή αργότερα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-11-10, 20:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω το πρώτο.
Τα μωρά πότε είναι σε θέση να επιβιώσουν αν τα δώσω?
Πχ 2 μηνών ή αργότερα?
Δεν εχει σημασια. Αν γινει σωστα η μεταφορα και η προσαρμογη, μπορει να ζησουν και περισσοτερα απο οσα θα ζουσαν στο αρχικο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για mollies endymion Ζωοτόκα 8 19-06-10 12:05
Καρδινάλιοι με τι; Kardinalios Αρχάριοι γλυκού νερού 18 11-11-09 13:04
καρδινάλιοι armenis Αρχάριοι γλυκού νερού 17 12-08-09 17:15
mollies... guppies_2 Ζωοτόκα 4 13-01-07 18:26
καρδινάλιοι sos Nec Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-11-05 09:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07077 seconds with 13 queries