Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-10-10, 11:49   #1
Απορία με γεννήσεις...
domianos
Junior Member
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 16

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
domianos Ο χρήστης domianos δεν είναι συνδεδεμένος 17-10-10, 11:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους.
Ειμαι αρχάριος - εδώ και περίπου 1 χρόνο διαθέτω ένα ενυδρείο 40lt.
Εχω μέσα περίπου 6-7 τροπικά ψαράκια και έναν αλγοφάγο και σήμερα έκανα μια τρομερή ανακάλυψη. Το ενυδρείο έχει μία πλάτη η οποία εκτός από το μοτέρ καθαρισμού έχει και μερικά σφουγγάρια καθώς και κάποια φυσικά φίλτρα. Ακριβώς πίσω από την πλάτη υπάρχει ένα μικρό διάκενο στο οποίο καθώς σήμερα κοίταζα είδα, 6 νεογέννητα ψαράκια!! Φαντάζομαι ότι με κάποιο τρόπο τα φίλτρα τράβηξαν τα αυγά και αυτά γεννήθηκαν έκει.
Τί να κάνω τώρα; να τα Βάλω στο κυρίως ενυδρείο? Υπάρχει περίπτωση να κινδυνευουν από τα μεγαλύτερα ψάρια;
Ζητώ συγνώμη για τυχών λάθη στις ορολογίες αλλά... αρχάριος...

Εμφανίσεις: 2860
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-10, 11:54
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

καλησπερα και καλωσηρθες, κανε μια γενικη παρουσιαση του ενυδρειου, τι ψαρια εχεις? τα μικρα βαλτα στο ενυδρειο. αυτο που βρηκες πισω ειναι το φιλτρο και καπου καπου πρεπει να το καθαριζεις καθως και να κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα. αλλα αυτα τα ξερεις αφου τα ψαρακια σου ειναι ζωντανα για ενα χρονο. αλλα κανε μια παρουσιαση για να σου πουνε τα παιδια τι πρεπει να προσεξεις
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-10, 12:16
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

για να σου απαντησουμε πρεπει πρωτα να ξερουμε τι ψαρια εχεις....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-10, 12:36
domianos Ο χρήστης domianos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή





Έκανα μια γρήγορη φωτογράφιση και σημείωσα και το πλήθος τους. Επίσης και μια γενική του ενυδρείου. Με τον κόκκινο κύκλο σημειώνω το σημείο που είναι εγκλωβισμένα τα νεογέννητα... (όλα τα νεογέννητα μοιάζουν να είναι βλαστάρια των μαύρων...)
Σας ευχαριστώ πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-10, 12:48
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

black molly
αν ειναι μεγαλουτσικα βγαλτα στο ενυδρειο αν οχι αστα εκει
το ενυδρειο ειναι μικρο
και τα ψαρακια που εχεις μεσα εχουν διαφορετηκες απαιτησεις νερου πρεπει να το φτιαξεις αυτο
καλη συνεχεια και καλως ηρθες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-10, 15:08
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Διαβασε λιγο εδω τα υπομνηματα.
Εχεις πολλα κ διαφορετικα ψαρια για τα λιτρα σου.
Ξεκινα διαβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-10, 20:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
το νεον στην πρωτη φωτο -αν και η φωτο ειναι μικρη- μοιαζει να εχει ικ ( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ultifiliis.htm )
ο ξιφοφορος απο κατω ακριβως φαινεται πολυ αδυνατος...ενω και ο ροδοστομος δεν εχει το εντονο κοκκινο που θα επρεπε στη μουρη...(προτελευταιο ψαρακι)
σημαδια οτι κατι δε παει καλα....
τα μωρα ψαρακια εφοσον προερχονται αποτο μαυρο....γεννηθηκαν ολοκληρωμενα ιχθυδια και οχι σαν αυγα...καθως καποια απο τα ψαρια σου (ξιφοφοροι-πλατυ-μολλυ) ειναι ζωοτοκα ψαρια.
επισης ξιφοφορους και πλατυ καλο ειναι να μη βαζουμε μαζι λογω πιθανονητας υβριδισμου.
τα διαφορα ειδη που εχεις εχουν εντελως διαφορετικες απαιτησεις και θα πρεπει να διαβασεις γιαυτα ωστε να τους εξασφαλισεις το νερο που επιθυμουν. συγκεκριμενα τα ψαρια στην πρωτη και πεμπτη φωτο ειναι κοπαδοψαρα...πρεπει να κρατουνται σε σμηνος και θελουν μαλακο και οξινο νερο. καλυτερα να τα αποχωριστεις και να κρατησεις καποια απο τα ζωοτοκα που τα πανε καλα σε νερο δικτυου...ειδες οτι γεννησαν κιολας
σαν υπομνημα υπαρχει και η φορμα παρουσιασεις για να σου δωσουμε πιο ολοκληρωμενες συμβουλες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-10, 17:09
domianos Ο χρήστης domianos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές μου δώσατε να καταλάβω αρκετά πράγματα, ας πούμε -πολύ βασικό- ότι δεν πρέπει να γεμίζω ένα ενυδρείο με ότι "μου αρέσει" αλλά ότι πρεπει να ακολουθώ κάποιους κανόνες.
Πρώτη κίνηση που θα κάνω να πάρω κάποιο μεγαλύτερο γιατί νοιώθω ότι το όριο αυτού που έχω σε σχέση με το πλήθος των ψαριών (+ τα νεογέννητα) είναι στο τέλος του. Επίσης Θα προσπαθήσω να κάνω τους συγκάτοικους πιο "συμβατούς" μεταξύ τους.
Αυριο μετά την αγορά θα ανατρέξω για συμβουλές.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ..
Υ.Γ. Φαντάζομαι ότι για το στρώσιμο του νέου ενυδρείου θα χρησιμοποιήσω το νερό του παλιού, ή κάνω λάθος;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-10, 18:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από domianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Φαντάζομαι ότι για το στρώσιμο του νέου ενυδρείου θα χρησιμοποιήσω το νερό του παλιού, ή κάνω λάθος;
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-10, 01:08
domianos Ο χρήστης domianos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατατοπιστικότατον!
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-10, 15:09
domianos Ο χρήστης domianos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Πήρα λοιπόν την απόφαση και απέκτησα ένα ενυδρείο των 120lt.
Πρώτη κίνηση έβαλα τα ψαράκια μου σε ένα βοηθητικό των 10lt και άρχισα τις χειροτεχνίες. Έκοψα τα σφουγγάρια του παλιού στα μεγέθη των νέων και έκανα αντικαταστάσεις όπου μπορούσα . Κατόπιν έβαλα το υπόστρωμα για τα νέα μου φυτά, μετά το χαλίκι, 2 ξύλα (αφού τα έπλυνα καλά) και μερικά διακοσμητικά από το προηγούμενο ενυδρείο. Γέμισα το καινούργιο με το νερό του παλιού, συμπλήρωσα με νερό βρύσης (προσέθεσα και αποχλωριοτικό φυσικά) και περίμενα μέχρι το νέο μου νερό να φτάσει στην θερμοκρασία του παλιού. Κατόπιν έβαλα τα ψαράκια μέσα (τα οποία χάρη στην αρχική βοήθεια του φίλου panos-alex/polis και research στο internet κατάφερα να βρώ και τι ακριβώς είναι το καθένα - επισυνάπτω και την φωτο παρακάτω.)
Πριν από αυτά έβαλα τα 11 συνολικά νεογέννητα black molly τα οποία βρήκαν την ευκαιρία να προσαρμοστούν και να βρούνε κρυψώνες στα ξύλα.

Τα ψάρια μου αν και σίγουρα θα το πάθανε το μικρό τους stress δείχνουν να προσαρμόζονται κάθε ώρα που περνάει. Κάνω συνεχείς μετρήσεις για να δώ την ποιότητα του νερού αλλά επειδή κατάλαβα ότι τα sticks.. δεν είναι και τα πιο έγκυρα, αγόρασα σήμερα κα τεστ σταγόνων.
Με βάση τα χαρακτηριστικά των ψαριών που έχω, κατάλαβα ότι οι καρδινάλιοι και οι ροδόστομοι δεν έχουν συμβατότητα σε Ph με τα υπόλοιπα. ¶ρα θα πρέπει να βρω μία λύση. Ο ένας καρδινάλιος όπως μου είπε και ο φίλος panos-alex/polis έχει κάτι σαν ΙΚ αλλά στο petshop μου είπαν πως εάν ήταν ΙΚ θα είχαν κολλήσει ήδη και τα άλλα, και μου έδωσε ένα φάρμακο (FMC plus) το οποίο να πω την αλήθεια το φοβήθηκα (έχω και τα νεογέννητα μέσα) και δεν το έβαλα. Τι να κάνω? Μήπως να αποχωριστώ τον άρρωστο καρδινάλιο;

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-10, 15:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με γεια το ενυδρειο!!!
πρεπει ομως να κανεις και τις απαραιτητες ενεργειες για να το χαρεις υγιες.
εφοσον εχεις ενα δεκαλιτρο ενυδρειο χρησιμοποιησε το ως καραντινα για το αρρωστο νεον....βαλε εκει το φαρμακο για το ικ(δε ξερω αν ειναι το σωστο..πρεπει να το ψαξεις) σε συνδυασμο με αλατι και ανοδο θερμοκρασιας. με την ελπιδα να γινει καλα το ψαρακι για να το δωσεις...
να δωσεις επισης και τους ροδοστομους εφοσον εχεις σκληρο νερο.
στη φωτο εχω την εντυπωση αν και γραφεις female οτι ο ξιφοφορος σου ειναι αρσενικος.....οποτε πρεπει να προβληματιστεις λιγο και οσον αφορα τα ποια ζωοτοκα θα κρατησεις (οπως ειπαμε οχι μαζι πλατυ-ξιφο)
για ο,τι αλλο εδω ειμαστε.....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-10-10 στις 11:04
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-10, 20:48
domianos Ο χρήστης domianos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Αγοράζοντας τα φυτά από το petshop μου δώσαν μαζί και δύο σκευάσματα (Λίπασμα & σίδηρο) με οδηγίες 10ml/50lt κάθε 15 μέρες. Να τα βάλω άφοβα; Εχω και τα νεογέννητα και φοβάμαι κάθε προσθήκη χημείας...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-10, 11:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα λιπασματα δεν ενοχλουν τα νεογεννητα...
αλλα καλυτερα ανοιξε ενα θεμα στην κατηγορια των φυτενενων...πες μας ποια φυτα εχεις...φωτισμο..διοξειδιο κ.τ.λ. για να ακουσεις προτασεις...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 25-10-10 στις 23:42
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-10, 22:23
Υδωρ Ο χρήστης Υδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2010
Περιοχή: Κυπρο
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Αφησε μονο πλατυ αν και σε 40λιτρο..μονο γκαπυ πρεπει να μπαινουν..βαλε κερατοφυλο να επιπλεει για να γεννουν εκει καθως νιωθουν ασφαλεια και οι μανες και τα νεογεννητα..κατα ταλλα υπαρχει κιονδυνος γενικα για τα μικρα γιαυρο θελουν χωρο προστασιας..το κερατοφυλλο ειναι ο,τι πρεπει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
d.i.y co2 απορία DeAdMeAt DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 14-05-10 12:20
Απορία tasinio Αρχάριοι γλυκού νερού 2 01-02-08 16:32
απορία co2..... Carebean pirate DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 07-09-06 16:46
Απορία SOCRATIS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 02-02-06 21:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06135 seconds with 13 queries