Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-09, 12:34
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή Κιχλίδες Τζούελ

Εδώ και τρεις βδομάδες πήρα δύο κιχλίδες Τζούελ μάλλον τις hemigromis bimaculatus. Τις πήρα από το quiko (το γράφω μήπως τις έχετε δει και ξέρετε ποιες ακριβώς είναι) για ζευγάρι με την λογική ότι το θηλυκό έχει πιο άτονα χρώματα. Στο νετ είδα ότι δεν ξεχωρίζεται το φύλλο εύκολα μιας και ένα ψάρι μπορεί να έχει άτονα χρώματα αν φοβάται. Στο ενυδρείο μέσα το ένα κρίβεται συνέχεια (το άτονο) και φροντίζει το άλλο γι αυτό με το να το κυνηγάει όταν το βλέπει. Λέτε να είναι ζευγάρι που δεν τα βρήκε ή που δεν τα βρήκε και ίσως τα βρει στο μέλλον ή μιλάμε για δύο αρσενικά. Το ενυδρείο μου είναι 120λ με τέσσερα μπότια κουμποτάι και μια bamboo ή filter γαρίδα όπως τις λένε.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-09, 14:13
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω μονο για τις γαριδες bamboo να σε προειδοποιησω οτι ειναι πολυ πιθανον να σου τις σκοτωσουν τα juwel τωρα ή στο μελλον.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-09, 15:30
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Αν και δεν είχα ποτέ το ψάρι που αναφέρεις , πιστεύω ότι πρόκειται για κάτι που συμβαίνει σε πολλά είδη , ότι δηλαδή το κυρίαρχο αρσενικό μόνο παίρνει τα χαρακτηριστικά χρώματα και τα υπόλοιπα ποιό άτονα και τα πτερύγια συνήθως μαζεμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-03-09, 17:28
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω μονο για τις γαριδες bamboo να σε προειδοποιησω οτι ειναι πολυ πιθανον να σου τις σκοτωσουν τα juwel τωρα ή στο μελλον.
Την γαρίδα αυτή την έχω κανένα χρόνο, τα ψάρια κανένα εικοσαήμερο. Μάλλον θα βγει κι αυτή πριν τη βρει το μοιραίο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν είχα ποτέ το ψάρι που αναφέρεις , πιστεύω ότι πρόκειται για κάτι που συμβαίνει σε πολλά είδη , ότι δηλαδή το κυρίαρχο αρσενικό μόνο παίρνει τα χαρακτηριστικά χρώματα και τα υπόλοιπα ποιό άτονα και τα πτερύγια συνήθως μαζεμένα.
Ναι , αυτό το φοβόμουν και εγώ όταν μου το έδιναν για θηλυκό.
-------------------------
Και μια ερώτηση τελευταία: μήπως να αλλάξουν θέση η γαρίδα με τα παφερ και να γίνει το άλλο γαριδάδικο και σε αυτό να μήνουν σε αυτό πάφερ, τζούελ και κουμποτάι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη υδροχόος : 06-03-09 στις 17:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-09, 10:34
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Τα λίτρα είναι λίγα για κοινωνικό ενυδρείο που περιλαμβάνει είδη με κυρίαρχη εδαφική συμπεριφορά . Ένα ζευγάρι (θηλ-αρσ) jewel μόνο και με αρκετές κρυψώνες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-09, 19:43
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμένα πάφερ γίνονται 2,5 εκατοστά οπότε τρία τέτοια σε ένα ενυδρείο 1 μέτρο μήκος νόμιζα ούτε που θα φαίνονται. ¶ντε ώρα να μεγαλώσουμε. Πάμε για 250.
-------------------------
Εγώ πάλι ποτέ δεν είχα κιχλίδες. Για τις κρυψώνες που λες πιστεύεις ότι ακόμα και να είναι ζευγάρι έχουν ανάγκη τις κρυψώνες για να μην κυνηγά την θηλυκιά ο αρσενικός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη υδροχόος : 07-03-09 στις 19:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-09, 10:27
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα συγκεκριμένα πάφερ γίνονται 2,5 εκατοστά οπότε τρία τέτοια σε ένα ενυδρείο 1 μέτρο μήκος νόμιζα ούτε που θα φαίνονται. ¶ντε ώρα να μεγαλώσουμε. Πάμε για 250.
-------------------------
Εγώ πάλι ποτέ δεν είχα κιχλίδες. Για τις κρυψώνες που λες πιστεύεις ότι ακόμα και να είναι ζευγάρι έχουν ανάγκη τις κρυψώνες για να μην κυνηγά την θηλυκιά ο αρσενικός.

Να είσαι σίγουρος ότι τα jewel που φτάνουν 10-15εκ. θα τα βλέπουν και κάποια στιγμή μπορεί και να ζευγαρώσουν και είναι καλοί γονείς

Το ότι έχεις σχετικά πολύ μήκος είναι θετικό αλλά τα λίτρα παραμένουν 120 . Όταν αναφερόμαστε σε ενυδρείο 1 μέτρου συνήθως μιλάμε για 160-250 λίτρα μικτά.
Τις κρυψώνες ναι τις χρειάζονται ειδικά στις περιπτώσεις που το αρσενικό θέλει να ζευγαρώσει και το θηλυκό αρνείται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaia : 08-03-09 στις 12:43
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πρωτάρης με κιχλίδες padelis Αρχάριοι γλυκού νερού 26 15-10-08 13:10
Ασιατικές Κιχλίδες mindlord Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-01-08 14:05
Συμβατές νανοκιχλίδες didymos ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 06-11-06 00:44
Κιχλίδες-Πέτρες nickall13 Malawi 14 07-09-05 13:18
Κιχλίδες Tanganika npap Tanganyika 21 14-12-04 13:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03843 seconds with 13 queries