Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-09, 10:37
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή μια βοηθεια

καλημερα και καλο μηνα σε ολουσ.την πεμπτη μου εκαναν δωρο για το καινουριο ενυδρειο μου 75 λιτρα ενα χρυσοψαρο το ενυδρειο ειναι η δευτερη εβδομαδα που στρωνει.δεν προλαβα να το γυρισω πισω λογο δουλειασ.εκανα τις μετρησης και ολα δειχνουν ενταξει.ειναι no3=10 no2=o gh=14 kh=3;;;ph=7,2 θερμοκρασια 23 βαθμουσ.τα συμπτωματα ειναι να καθετε κατω λιγο κολυμπαει ανοιξα το φως και το δερματου ειναι σαν να εχει ξεφλουδιση δεν ειναι καλα και μου αρεσε πολυ.μεσα εχω μια ριζα και φυτα οτι κανει για τα χρυσοψαρα.πως θα το σωσω ειναι κλειστο και το πετ για να παρω φαρμακα.ευχαριστω ζητω τη βοηθεια σας.ξεχασα να πω τα συμπτωματα αυτα σημερα τα ειδα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-09, 10:40
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

αμμωνια μετρησες? ξεκινα απο εκει αφου εισαι στο στρωσιμο υπαρχει περιπτωσει να εχει ανεβει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-09, 10:43
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

πως θα το κανω δεν εχω για να μετρησω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-09, 10:47
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysia Εμφάνιση μηνυμάτων
πως θα το κανω δεν εχω για να μετρησω
πρεπει να εχεις υγρο για την μετρηση αμωνιας nh3/nh4 με στικ μετρας τωρα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-09, 10:49
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Κάνε καθημερινές αλλαγές νερού 40-50% και βάλε αγγελία για μπόλι εδώ μέσα. Όλο και κάποιος καλός Σαμαρείτης θα βρεθεί. Μιχάλης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-09, 10:53
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris2 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρεπει να εχεις υγρο για την μετρηση αμωνιας nh3/nh4 με στικ μετρας τωρα?
ναι με στικ ειπα να μου δωσουν και ειπαν δεν χρειαζετε γιατι βαζω το flourish excel
-------------------------
για μπολι εχω το αλλο ενυδρειο με τροπικα 60 λιτρα εκει ειναι ολα ενταξει.πως να τοκανω
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionysia : 01-03-09 στις 10:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-09, 10:58
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

πρεπει να βγαλεις το σφουγγαρι που εχει το ενα με την βρωμια που εχει πανω και να το στιψεις στο φιλτρο του αλλου ετσι ωστε να αποικισουν η μικρο οργανισμοι(βρωμια) στο αστρωτο φιλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-09, 11:05
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Τι φυτά έχεις μέσα και βάζεις excel;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-09, 11:06
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

σας ευχαριστω που με βοηθατε ειναι σοβαρο αυτο που εχει τωρα παω να κανω αυτο με το φιλτρο.αυτο με το flouris βοηθαει;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-09, 11:09
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysia Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω που με βοηθατε ειναι σοβαρο αυτο που εχει τωρα παω να κανω αυτο με το φιλτρο.αυτο με το flouris βοηθαει;;
το exell ειναι για τα φυτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-03-09, 11:11
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

valisneria spiralis και microsorium pteropus αυτα τα φυτα εχω.και το εξελ το βαζω επειδη βαζω στο αλλο.ουπσβλακεια εκανα;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-09, 11:13
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

τι φυτα εχεις στο αλλο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-09, 11:18
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

echinodorus valisneria και αλλα δεν θυμαμαι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-09, 11:27
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Όταν τα φυτά που έχουμε στο ενυδρείο είναι γενικά απαιτητικά και χρειάζονται την προσθήκη CO2 τότε το flourish excel ναι είναι μια λύση. Και προσοχή στην δοσολογία. Η υπερβολή θα φέρει αντίθετα αποτελέσματα. Σε ενυδρεία που δεν το χρειάζονται δεν το βάζουμε.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Και οι εχινόδοροι και οι βαλισνέριες είναι γενικά εύκολα φυτά.

Αυτά τα φυτά είναι στο νέο ενυδρείο με το χρυσόψαρο;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-09, 11:37
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

στο αλλο γιατι το βαζω επειδη δεν εχω υποστρομα σε κανενα ενυδρειο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-09, 11:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ψαρακι επαθε dropsy μαλλον (ζημια στα νεφρα και το συκωτι)
Δες φωτο αυτο ειναι? http://i162.photobucket.com/albums/t...es/dropsy1.jpg
Απο κακες συνθηκες νερου.
Δυσκολα τη γλυτωνει.

Παρε υγρο τεστ αμμωνιας της APi (αν αντεχει η τσεπη σου παρε και τα αλλα test σε υγρο APi, μακροχρονα συμφερει αφου βγαινουν παρα πολλα τεστ) http://aquariumpharm.com/Products/Pr...x?ProductID=69

Προσεξε να μην εχει ληξει http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28963

Τα λιπασματα δεν ειναι αναγκαια για τα φυτα που εχεις ( σημειωση : τα χρυσοψαρα ειναι φυτοφαγα δεν βαζουμε οποιοδηποτε φυτο μαζι τους)
Και αν βαζεις λιπασματα πρεπει να το κανεις στη σωστη δοσολογια.
Γι'αυτο πρεπει να ξερεις ακριβως τα λιτρα του νερου που εχει το ενυδρειο σου. Συνηθως δεν ειναι τα λιτρα που αναφερονται στο κουτι του ενυδρειου οταν το αγοραζεις.
Βρες μπολι (μπιχλα απο στρωμενο φιλτρο αλλου υγειους ενυδρειου) για να στρωσει γρηγορα το φιλτρο σου.
Αν δεν αντεξει το ψαρακι, στρωσε το με τροφη.
Δεν πρεπει να βαζουμε ζωντανο ψαρι στο στρωσιμο αν δεν ξερουμε να χειριστεις την κατασταση. Το κανουμε με τροφη ή καθαρη αμμωνια απο το φαρμακειο.
Δυστυχως ανοιξα και καθαρισα το φιλτρο μου πριν 1 εβδομαδα και δεν εχω να σου δωσω εγω μπολι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-03-09, 11:46
Το avatar του χρήστη υδροχόος
υδροχόος Ο χρήστης υδροχόος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κλαψ όχι πια, Ελευσίνα
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Όταν λες υπόστρωμα εννοείς υπόστρωμα ειδικό για φυτά κάτω από το χαλίκι ή άμμο που βάζουμε στα ενυδρεία; Αν εννοείς κάτι τέτοιο πάλι τα εύκολα φυτά δεν το έχουν απόλυτα απαραίτητο. Αν πάντος το ενυδρείο σου είναι αρκετά φυτεμένο το excel με προσοχή μάλλον δεν θα σου κάνει κακό. Αλλά καλύτερα να μας πει και κάποιος έμπειρος.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-03-09, 18:51
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

διαβασα για τα συμπτωματα πιο πολυ μου μοιαζη για αμμωνια εκτος απο το φιλτρο πως αλλιως μπορω να κατεβασω την αμμωνιαγια την ασθενεια αυτη που μου γραψατε παραπανω δεν νομιζω τωρα βεβαια δεν ειμαι και σιγουρη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-03-09, 18:55
Το avatar του χρήστη γιωργος χανια
γιωργος χανια Ο χρήστης γιωργος χανια δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: Χανια Κρητης
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

καλησπερα..η αμμωνια πεφτει με συχνες αλλαγες νερου
__________________
PIRANHAS ATTACK
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-03-09, 18:55
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysia Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα για τα συμπτωματα πιο πολυ μου μοιαζη για αμμωνια εκτος απο το φιλτρο πως αλλιως μπορω να κατεβασω την αμμωνιαγια την ασθενεια αυτη που μου γραψατε παραπανω δεν νομιζω τωρα βεβαια δεν ειμαι και σιγουρη
συχνες αλλαγες νερου 30/40% μεχρι να στρωσει το φιλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-03-09, 19:11
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

καθε μερα;;και βαζω κανονικα τα βακτιρια που μου εδωσαν οταν αλλαζω το νερο και το κοντισιονερ;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-03-09, 19:18
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dionysia Εμφάνιση μηνυμάτων
καθε μερα;;και βαζω κανονικα τα βακτιρια που μου εδωσαν οταν αλλαζω το νερο και το κοντισιονερ;;
ναι κανεις την αλλαγη προσθετης αντιχλωριο αναλογα τα λιτρα σου και βαλε αν θες και τα βακτηρια(υποτιθετε)
αα την σειρα δεν σου ειπα.βγαζεις νερο,βαζεις αντιχλωριο,βαζεις νερο,βακτηρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-03-09, 22:43
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας παω να κανω αλλαγη νερου.ελπιζω να πανε ολα καλα.
-------------------------
εκανα αυτα που μου ειπατε.αλλαγη νερου μπολι απ το αλλο ενυδρειο δεν ξερω αν θα γινει καλα παντως πριν ουτε κολυμπουσε καθοταν κατω δεν ετρωγε κι αλλα.μετα την αλλαγη του νερου το βλεπω καλυτερα και εφαγε.βεβαια το δερμα του ειναι σαν ξεθωριασμενο τοπους τοπους οχι ομως πρισμενο.φωτογραφια μου ειναι δυσκολο να βαλω.αυριο θα κανω παλι αλλαγη νερου.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dionysia : 01-03-09 στις 22:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-03-09, 22:46
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

κατι δεν ηταν καλο με το νερο σου keep walking.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-03-09, 18:56
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

καλησπερα και καλη σαρακοστη.τραβηξα αυτεσ τις φωτογραφιες ελπιζω να ειναι καθαρες για να δειχνει το προβλημα του χρυσοψαρου.εχει τα χαλια του αλλα απο χθες καπως καλυτερα τωρα θα κανω κι αλλη αλλαγη νερου.μηπως αυριο πρεπει να παω στο πετ να παρω κανενα φαρμακο;;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3020064.jpg
Εμφανίσεις:  459
Μέγεθος:  47,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3020066.jpg
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  51,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P3020067.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  39,7 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-03-09, 03:13
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το ψάρι έχει διάφορα πάνω του!
Κάνε την αλλαγή νερού και φρόντισε να έχεις όσο το δυνατόν καλές συνθήκες, θα σου συνιστούσα μέρα παρά μέρα αλλαγές νερού και προσθήκη αλατιού ή Melafix που είναι φυτικό και δεν θα έχεις πρόβλημα με την βιολογία.
Σε κάθε περίπτωση θεωρώ οτι το αλάτι θα σε βοηθήσει.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-03-09, 06:43
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

.."τσιμπα" λιγο και τη θερμοκρασια προς τα πανω για να το βοηθησεις
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-03-09, 20:48
Το avatar του χρήστη Dionysia
Dionysia Ο χρήστης Dionysia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

καλησπερα πηρα το φαρμακο που μου ειπατε το melafix.πηρα και τεστ αμμωνιασ εκανα και βγηκε αν δεν κανω λαθος με τα χρωματα 0,25.αλλα θελω να πω κατι πριν παω στο πετ που πηρα το ψαρι στον πειραια πηγα πρωτα στο καινουριο που ανοιξε δεν ειχαν ιδεα απο ψαρια κι ασ ειχαν μεσα στο μαγαζι πηραν να μιλησω με καποιον στο τηλεφωνο και μου ειπε`` να μη βαλω τιποτα γιατι ειναι πολυ αρωστο και θα ψωφιση.χαλασες και το στρωσιμο του ενυδρειου με αυτο που εκανες κι αστο τωρα μεχρι να τελειωση.Α μην ξεχασης να το βγαλεις μετααυτα μου ειπεπαντως εγω το βλεπω καλυτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-03-09, 21:18
Το avatar του χρήστη aris2
aris2 Ο χρήστης aris2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2008
Περιοχή: χανια
Μηνύματα: 224
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris2
Προεπιλογή

την αμμωνια με αλλαγες νερου προσεξε και ασε τη λενε κανεις δεν μπορει να καθορισει την τυχη του ψαριου σου απο το τηλεφωνο εφοσων το βλεπεις και ειναι καλυτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-03-09, 18:55
Το avatar του χρήστη duaz
duaz Ο χρήστης duaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: αθηνα - μελισσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Οι πιο κοινές ασθένειες των χρυσόψαρων και η αντιμετώπισή τους.

Οι πιο κοινές ασθένειες των χρυσόψαρων και η αντιμετώπισή τους.

Το πιο παρεξηγημένο ίσως ψάρι του ενυδρείου μας, είναι το χρυσόψαρο. Ανήκει στην κατηγορία των ειδών κρύου νερού και συχνά το συναντάμε σε λίμνες. Αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει πως το ψάρι αυτό είναι ανθεκτικό σε όλες τις κακουχίες που συχνότατα υποβάλλεται από ανίδεους. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι πολλά πετ σοπ προτείνουν τη χρήση ενός χρυσόψαρου για το στρώσιμο του ενυδρείου. Για πολλούς χομπίστες το χρυσόψαρο είναι «πολίτης δεύτερης κατηγορίας» και δεν τυγχάνει της ίδιας φροντίδας και περιποίησης με τα τροπικά ψάρια γλυκού νερού.

Παίρνοντας ως δεδομενο ότι το χρυσόψαρο που αποφασίσαμε να βάλουμε στο ενυδρείο μας θέλουμε να ζήσει και να ζήσει καλά, ας δούμε τις συχνότερα εμφανιζόμενες ασθένειες που μπορεί να παρουσιάσει και πώς να τις αντιμετωπίσουμε.

Πρώτα όμως ας γίνει σαφές ότι για να δημιουργήσουμε όσο το δυνατόν ιδανικότερες συνθήκες στο ενυδρείο για το χρυσόψαρό μας και νΆαποφύγουμε τις ασθένειες, υπολογίζουμε πως χρειάζονται τουλάχιστον 30 λίτρα νερού ανά χρυσόψαρο μικρού μεγέθους. Χρυσόψαρο που έχει φτάσει τα 10 εκατοστά (χωρίς την ουρά), χρειάζεται τουλάχιστον 50 λίτρα νερού. Αν λοιπόν το ψαράκι σας παρουσιάσει κάποια από τις παρακάτω ασθένειες ενώ βρίσκεται σε πολύ μικρότερο χώρο από το κανονικό, το πρώτο που θα κάνετε είναι να το μεταφέρεται σε ένα μεγάλο δοχείο (λεκάνη, κουβά κλ.π.), το οποίο όμως θα φροντίσετε να είναι απολύτως καθαρό και να μην έχει χρησιμοποιηθεί με απορρυπαντικά. Θα μεταφέρετε και το φίλτρο του σΆαυτό το δοχείο, καθώς και τον θερμοστάτη.


Ασθένεια νηκτικής κήστης </I>(swim bladder)</I>

Συμπτώματα: το ψαράκι μας δείχνει σα να χάνει την ισορροπία του, κολυμπά στο πλάι ή και ανάποδα και είτε παραμένει στον πάτο του ενυδρείου γυρισμένο συνήθως στο πλάι, ή επιπλέει στην επιφάνεια χωρίς έλεγχο της πλευστικότητάς του.



Χρυσόψαρο με πρόβλημα Swim Bladder


Αντιμετώπιση: Κάνουμε άμεσα αλλαγή νερού του ενυδρείου κατά 50% (χρησιμοποιώντας πάντα αντιχλώριο) και ρίχνουμε ενυδρειακό αλάτι (ή τυροκομικό) σε αναλογία 1 γραμμάριο ανά λίτρο. Το αλάτι το διαλύουμε πρώτα σε νερό από το ενυδρείο και το ρίχνουμε σταδιακά, όχι όλο μαζί (μέσα σε 2 ώρες να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία). Αφήνουμε το ψαράκι μια μέρα εντελώς νηστικό και την επομένη του δίνουμε ένα μπιζέλι (αρακά) τριμμένο κι αφού το έχουμε πρώτα βράσει και ξεφλουδίσει. Συνεχίζουμε τάισμα μόνο με αρακά και την επόμενη μέρα κι εφόσον δούμε βελτίωση από την Τρίτη μέρα ταίζουμε νιφάδες ΠΑΝΤΑ μουλιασμένες σε νερό του ενυδρείου για 2-3 λεπτά. Παρακολουθούμε τις παραμέτρους του νερού καθημερινά για τυχόν αύξηση αμμωνίας ή νιτρικών και σε τέτοια περίπτωση προχωρούμε και πάλι σε 50% αλλαγή νερού προσθέτοντας πάντα αντιχλώριο και την ανάλογη ποσότητα αλατιού. Εφόσον το ψαράκι συνέλθει εντελώς, μπορούμε να κάνουμε καθημερινές αλλαγές νερού της τάξης του 20% για να φύγει η αλατότητα σιγά σιγά. Είναι σημαντικό αυτή η διαδικασία να γίνει σταδιακά και όχι απότομα. Ως προληπτικό μέτρο μουλιάζουμε πάντα την τροφή του χρυσόψαρου, είτε είναι σε νιφάδες, είτε σε μπιλάκια, σε νερό απΆτο ενυδρείο πριν το ταΐσουμε. Καλό είναι μια φορά τη βδομάδα να το αφήνουμε νηστικό και την επομένη να ταίζουμε με αρακά ή άλλα λαχανικά (καρότο βρασμένο, λάχανο βρασμένο).


Ich (ικ)

Συμπτώματα: Πρόκειται για ένα παράσιτο που προκαλείται συνήθως από στρες και κακή ποιότητα νερού.Το ψαράκι μας βγάζει άσπρα στίγματα σε όλο του το σώμα και στα πτερύγια και την ουρά, σαν μικρά σπυράκια στο μέγεθος της κεφαλής της καρφίτσας. Δείχνει πολύ ανήσυχο, κολυμπά νευρικά και γρήγορα και συχνά ξήνεται σε διάφορα αντικείμενα ή προσπαθεί να κολυμπήσει μπροστά στην έξοδο του φίλτρου.



Χρυσόψαρο με Ich


Αντιμετώπιση: Χρειάζεται άμεση αντιμετώπιση, καθώς μέσα σε δυο μέρες το παράσιτο γεννάει τΆαυγά του στο ενυδρείο μας και ξεκινά πάλι την ίδια διαδικασία. Εφόσον οι μετρήσεις της αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών είναι φυσιολογικές, δεν κάνουμε αλλαγή νερού. Σε αντίθετη περίπτωση, προχωρούμε άμεσα σε αλλαγή της τάξης του 50%. Ρίχνουμε στο ενυδρείο ενυδρειακό ή τυροκομικό αλάτι, 1 γραμμάριο ανά λίτρο κι ανεβάζουμε τον θερμοστάτη στους 30 βαθμούς. Η αύξηση της θερμοκρασίας είναι πολύ σημαντική στην αντιμετώπιση αυτής της ασθένειας. Κάθε 2 μέρες αλλάζουμε το 20% του νερού, προσθέτοντας πάντα την αντίστοιχη ποσόστητα αλατιού. Υπάρχει και φαρμακευτικό παρασκεύασμα γι αυτή την ασθένεια, το οποίο αν προτιμήσουμε, ακολουθούμε τις οδηγίες που αναγράφονται στη συσκευασία. Φυσιολογικά μέσα σε πέντε μέρες, είτε με τη μέθοδο του αλατιού, είτε με το φάρμακο, τα συμπτώματα θα πρέπει να υποχωρήσουν. Δε βιαζόμαστε όμως να κατεβάσουμε τη θερμοκρασία, ούτε ν΄αραιώσουμε την αλατότητα, μέχρι να είμαστε σίγουροι ότι έχουν εξουδετερωθεί και τΆαυγά του παράσιτου από το ενυδρείο μας.


Ξέφτισμα της ουράς και των πτερυγίων (fin rot)

Συμπτώματα: Πρόκειται για βακτηριδιακή μόλυνση και παρατηρείται εύκολα, καθώς η ουρά ή και τα πτερύγια του χρυσόψαρου αρχίζουν να σκίζονται και να ξεφτίζουν. Συνήθως το ψάρι δεν παρουσιάζει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά του. Αυτή η ασθένεια τις περισσότερες φορές είναι αποτέλεσμα κάποιας ταλαιπωρίας από άλλη ασθένεια που έχει υποστεί το ψαράκι μας. Πολύ συχνά παρουσιάζεται μετά το ικ ή και σχεδόν ταυτόχρονα.



Χρυσόψαρο με πρόβλημα Fin Rot


Αντιμετώπιση: Και γι αυτή την ασθένεια υπάρχει ειδικό φάρμακο, αλλά πολύ αποτελεσματικό είναι επίσης και το Melafix, το οποίο είναι φυτικό παρασκεύασμα κι εντελώς ακίνδυνο για το ψάρι. Και στην περίπτωση του fin rot μπορούμε να ακολουθήσουμε αγωγή με ενυδρειακό αλάτι (χωρίς άυξηση της θερμοκρασίας. Αν επιλέξουμε το ειδικό φάρμακο για fin rot, ακολουθούμε τις οδηγίες της συσκευασίας. Στις περισσότερες των περιπτώσεων θεραπεύεται εύκολα, αν διατηρήσουμε σωστές παραμέτρους του νερού. Η συχνή αλλαγή μέρους του νερού κρίνεται απαραίτητη για την αντιμετώπιση και αυτής της ασθένειας. Σε κάθε αλλαγή προσθετουμε το ανάλογο αλάτι ή το ανάλογο Melafix.


Μύκητες (fungus)

Συμπτώματα: Το ψάρι μας παρουσιάζει σε διάφορα σημεία του σώματός του ένα βαμβακώδες θαμπό κάλυμμα, που πολλές φορές καλύπτει και τα μάτια. Επίσης είναι πιθανό να παρουσιαστούν κόκκινες γραμμές στην ουρά ή τα πτερύγια. Συνοδεύεται με νωθρότητα στην κολύμβηση και μάζεμα των πτερυγίων.



Χρυσόψαρο Fungus στο στόμα


Αντιμετώπιση: Είναι εξαιρετικά σοβαρή ασθένεια και χρήζει αντιμετώπισης με φαρμακευτική αγωγή. Υπάρχουν στο εμπόριο διάφορα φάρμακα για μύκητες και πρέπει νΆακολουθήσουμε τις οδηγίες του φαρμάκου με αυστηρότητα. Πριν τη χρήση του φαρμάκου θα προβούμε σε αλλαγή 50% του νερού και μετά τη λήξη της θεραπείας θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε άνθρακα στο φίλτρο μας για την απομάκρυνση αυτού. Για μερικές μέρες μετά τη θεραπεία, καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσουμε Melafix ή ενυδρειακό αλάτι σε χαμηλή περιεκτικότητα (1 γραμμάριο ανά 5 λίτρα) για προληπτικούς λόγους.


Δυσκοιλιότητα

Συμπτώματα: Στην δυσκοιλιότητα το ψαράκι μας εμφανίζει μακριά περιττώματα, ανορεξία, ατονεί,δεν είναι ιδιαίτερα κινητικό και εμφανίζει συνήθως πρήξιμο στην κοιλιά. Το συνηθέστερο σύμπτωμα είναι αυτό το χαρακτηριστικό «κορδόνι» που δημιουργείται από τα περιττώματά του και δύσκολα αποκολλάται από τον πρωκτό του.



Χρυσόψαρο με πρόβλημα Fin Rot


Αντιμετώπιση: Σαν πρώτο μέτρο, αφήνουμε το ψαράκι μας εντελώς νηστικό για δύο μέρες. Την τρίτη μέρα ταίζουμε λίγη ποσότητα λαχανικών (βρασμένο αρακά, καρότο ή λάχανο). Για μερικές μέρες από κει και πέρα ταίζουμε μόνο νιφάδες μουλιασμένες σε νερό απΆτο ενυδρείο για 2-3 λεπτά. Φροντίζουμε γενικά να μην παραταϊζουμε το ψάρι μας και να δίνουμε μια φορά τη βδομάδα λαχανικά σε μόνημη βάση. Τροφές με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτείνη, όπως σκουλήκια για παράδειγμα, τις περιορίζουμε σε μια φορά το μήνα.


Υδρωπικία (Dropsy)

Συμπτώματα: Το ψαράκι μας, εκτός από κακή διάθεση, ανορεξία και χαμήλωμα των πτερυγών, παρουσιάζει εξοφθαλμία (πρήξιμο των ματιών), λεπτές και μακριές, διάφανες ακαθαρσίες και τέλος πρήξιμο σε όλο του το σώμα, σε σημείο που τα λέπια του να ξεχωρίζουν απΆτο σώμα.Συνήθως όταν φτάσει σΆαυτό το σημείο, η ανάρρωσή του είναι αδύνατη.



Χρυσόψαρο με Drospy


Αντιμετώπιση: Η υδρωπικία είναι μια σοβαρή μεταδοτική ασθένεια και συνήθως είναι μοιραία. Αν έχουμε πολλά ψάρια στο ενυδρείο μας είναι σημαντικό να απομονώσουμε το άρρωστο ψάρι αμέσως. Η αύξηση της θερμοκρασίας και η αλατότητα μπορούν να βοηθήσουν, αλλά χρειάζεται απαραίτητα η χορήγηση αντιβιωτικού, ειδικού για τη συγκεκριμένη ασθένεια. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας το ψάρι πρέπει να τρέφεται με ευκολοχώνευτη τροφή, την οποία μουλιάζουμε στην αντιβίωση.
Επαναλαμβάνουμε ότι, όπως σε όλες τις ασθένειες, το σημαντικότερο είναι να διατηρήσουμε σωστές παραμέτρους στο νερό του ενυδρείου (αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη) και να μην υποβάλουμε το ψάρι μας σε περισσότερο στρες. Πολλοί ειδικοί προτείνουν ακόμα και τη συσκότιση κατά τη διάρκεια μιας θεραπείας (να μην ανάβουμε καθόλου τη λάμπα του ενυδρείου).


Πηγές:
Τα συμπτώματα βασίζονται στην εργασία του arosa (goldfish.gr, aquaspace.gr)

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια!!!!!!!! ilias911 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 10-12-08 14:15
ΠΗ βοηθεια Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 6 25-10-08 18:10
βοηθεια βαγγελης καραγιαννη Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-02-08 22:26
βοηθεια βαγγελης καραγιαννη Ζωοτόκα 1 24-02-08 18:55
ΒΟΗΘΕΙΑ mindlord Γλυκό νερό - Γενικά 14 19-01-08 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11084 seconds with 14 queries