Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-11-06, 21:12
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Φτιαχνοντας ενα nano reef (log)

Μετα απο περιπου 8 μηνες στον κοσμο του θαλασσινου ενυδρειου με ενα 130αρι και 240αρι fish only συστημα , αποφασισα να ξεκινησω το κτησιμο ενος reef συστηματος ...η ελλειψη χωρου αφενος και η διαθεση πειραματισμου αφετερου ,με οδηγησαν στην κατασκευη ενος mini-reef συστηματος που σκοπο θα ειχε την μεγιστη εργονομια με το μικροτερο δυνατο κοστος.Αποφασισα να φτιαξω ενα μικρο συστημα που θα προσπαθουσα να κοστισει τοσο λιγο ωστε να μπορει να το φτιαξει ο καθενας χωρις να χρειαζεται να ξοδεψει μια περουσια.Επισης ηθελα να γινει οσο πιο φυσικο γινεται χωρις εμφανη εξοπλισμο μεσα στο ενυδρειο αλλα και χωρις sump απο κατω αφου κατι τετοιο θα ακυρωνε την εργονομια του.

Τα specifications του τανκ ειναι τα παρακατω :
Η γυαλα εγινε στα 45χ57χ45 ...κατασκευαστηκε οπως βλεπετε παρακατω μια πλατη-φιλτρο απο πλεξι γκλας διαστασεων 45χ12χ45 , η οποια μολις μπει στην γυαλα την μετατρεπει σε κυβο 45χ45χ45.Ο πρωτος, μικρος θαλαμος θα περιεχει τα υλικα του φιλτρου (χωρανε ολα ανετα) και στον μεγαλο θαλαμο θα μπουν οι κυκλοφορητες , ενα σκιμερ aquamedic midiflotor (rated για 400 λιτρα το οποιο φθηνα αγοραζει καποιος για λιγοτερα απο 90 ευρω μαζι με την αεραντλια του) , ο θερμοστατης και μερικα κομματια ισως απο live rock . Σημαντικο στην πλατη φιλτρο ηταν το χτενι της υπερχειλισης το οποιο θα κρατα την επιφανεια καθαρη επιτρεποντας το φως να διεισδυει πληρως και να ταιζει τα κοραλια .
Στην πλατη-φιλτρο θα μπουν 3-4 κυκλοφορητες 600-800 λιτρα ανα ωρα εκαστος που θα στελνουν το νερο πισω στο τανκ ... τρυπες για την εξοδο του νερου δεν εχουν γινει ακομα αφου θελω να δω το θεμα της διαταξης των κυκλοφορητων ωστε να μην μπει κανενας στο main tank ...στην αναγκη (αν η υπερχειλιση του φιλτρου δεν μπορει να υποστηριξει τοσους κυκλοφορητες) θα βαλω καποιον να κανει loop ...

Το επομενο σταδιο ηταν το θεμα του φωτος . Σε ενα ενυδρειακι 45χ45χ45 οι επιλογες δεν ηταν πολλες .Ξεκινησα με PC λαμπες φθορισμου αλλα στην πορεια ειδα οτι δεν θα ειναι και το πιο ευκολο. Ετσι κατεληξα σε ΜΗ συστηματα ...οι αντανακλασεις του φωτος μεσα στο νερο που δημιουργουν οι ΜΗ λαμπες μου φαινονται εντυπωσιακες.Δυστηχως , βλεποντας ΜΗ συστηματα ενυδρειακου εμποριου νομιζεις οτι ειναι φτιαγμενα απο τα ξωτικα του Αγιου Βασιλη . Ετσι λιγο διαβασμα απο εδω , λιγο ebay απο εκει , κατεληξα στην αγορα ενυδρειακων ΜΗ λαμπων απο Κινα (70 βατ στα 14.000Κ) σε τιμη 12 ευρω ανα λαμπα . Θα αγοραστει και ενας απλος προβολεας ΜΗ απο καταστημα φωτιστικων (κοστος 30-50 ευρω αναλογα το ballast) και τα φωτα ειναι ετοιμα .Επειδη δεν εχω δοκιμασει τις λαμπες ακομα , δεν σας δινω λινκ ωστε να μην παρω κανενα στον λαιμο μου.

Αν και θα ακολουθησουν και αλλα ποστ με τα επομενα βηματα του εξοπλισμου (κυριως με το συστημα φωτισμου) , θελω να πω πως η τιμη- στοχος ηταν τα 3-4 ευρω ανα λιτρο (χωρις τα ζωντανα εννοειται) . Φαινεται να επιτυγχανεται !

Προς το παρον (αν και η λιστα των ανθρωπων που με βοηθουν σε αυτο το εγχειρημα ειναι μεγαλη ) , ενα μεγαλο ευχαριστω στον Γιαννη (accnt) για την κατασκευη του φιλτρου και τις συμβουλες του και στον Nidal που παρα το φορτο εργασιας με το νεο του μαγαζι ,μου εφτιαξε ενα ενυδρειο οπως ακριβως το ηθελα ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  trickyreef1.jpg
Εμφανίσεις:  1889
Μέγεθος:  38,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  trickyreef2.jpg
Εμφανίσεις:  1741
Μέγεθος:  37,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  trickyreef3.jpg
Εμφανίσεις:  1520
Μέγεθος:  30,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  trickyreef4.jpg
Εμφανίσεις:  1392
Μέγεθος:  27,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-06, 21:51
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μπράβο Βασίλη!!!
Ένα τέτοιο ενυδρείο ίσως είναι το όνειρο πολλών, αλλά λίγο η έλλειψη γνώσης, λίγο ο φόβος του κόστους, αποτρέπουν την υλοποίησή του.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά (το μόνο που με ανησυχεί λίγο είναι η θερμοκρασία το καλοκαίρι, αλλά με ένα συστηματάκι με ανεμιστήρες και μπόλικη αναπλήρωση R.O. όπως μου έχει πει, θα είσαι ο.κ.) και το εγχείρημά σου να στεφθεί με επιτυχία και να γίνει οδηγός.
Καλή συνέχεια…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-06, 22:24
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Το ενυδρείο το είδα όταν στέγνωνε στο μαγαζί του Nidal.

Καλή επιτυχία φίλε μου....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-06, 13:05
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsikis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο το είδα όταν στέγνωνε στο μαγαζί του Nidal.

Καλή επιτυχία φίλε μου....
Σε ευχαριστω φιλε μου ...

Θελω να διευκρυνισω οτι το ενυδρειο αυτο προοριζεται να φιλοξενησει LPS/SOFT corals μονο , γιαυτο και εχω κρινει οτι τα 70 watt ΜΗ φωτισμου θα ειναι αρκετα , με τη σωστη χωροταξια (τα ευκολα κοραλια χαμηλα , τα πιο απαιτητικα πιο ψηλα στο βραχο). Η λυση των 150 watt (αρκετα να καλυψουν ολων των ειδων τα κοραλια + clams) δεν διαφοροποιει σημαντικα το κοστος του συστηματος φωτισμου (+20 ευρω) αλλα σιγουρα δημιουργει προβληματισμους στα θεματα θερμοκρασιας.

Απο εκει και περα , να πω οτι αγοραστηκαν τα παρακατω :
1) 18 κιλα Live sand της Carib sea (fiji pink) στα 70 ευρω συνολικα (δυο τσουβαλια) . Τιμη Ελλαδας
2) Ενα συστημα ψυξης με 4 ανεμιστηρες απο aquaristikshop :
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...mS43jemQfcIibq
Δεν το εχω παραλαβει ακομα οποτε δεν μπορω να σας πω εντυπωσεις.

Πιστευω πως μεσα στην εβδομαδα θα μπει το νερο στο τανκακι οποτε θα εχουμε και καλυτερες φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-06, 05:49
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Η όλη κατασκευή σου φαίνεται πολύ καλή και ιδιαίτερα το φίλτρο υπερχείλισης από πλεξιγκλάς.
Πιστεύω ότι θα εξελιχθεί σε ένα τέλειο nano.

Το μόνο που με ανησυχεί, είναι η άνοδος της θερμοκρασία από το φωτιστικό, που ανέφερες, καθώς και η εξάτμιση του νερού, η οποία θα είναι πολύ μεγάλη.
Καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-06, 10:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που με ανησυχεί, είναι η άνοδος της θερμοκρασία από το φωτιστικό, που ανέφερες, καθώς και η εξάτμιση του νερού, η οποία θα είναι πολύ μεγάλη.
Το θέμα αυτόματης αναπλήρωσης νερού (με καθαρό νερό από ΑΟ) είναι πλέον πολύ απλό αφού ο κάθε χομπίστας μπορεί είτε να φτιάξει ένα σύστημα (υπάρχουν ένα σωρό πληροφορίες στο διαδίκτυο) είτε να αγοράσει ένα με αρκετά χαμηλό πια κόστος.

Με έναν τέτοιον αυτοματισμό πιστεύω ότι λύνει και αυτό το (εν δυνάμει) πρόβλημα (υψηλής θερμοκρασίας - μεγάλης εξάτμισης).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-06, 12:28
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αν και μεχρι το τελος της εβδομαδας θα εχω και φωτο μαζι με το ενυδρειο (επιτελους ) , ας σας πω λιγο για το φωτιστικο που εφτιαξα με 45 ευρω .Μιλαμε για ενα φωτιστικο METAL HALIDE με λαμπα στα 70 βατ και 14.000Κ.

Η λαμπα ηρθε απο Κινα σε 4 εργασιμες μερες με ΕMS .. κανενα προβλημα με τελωνειο κλπ (αγορασα 4 λαμπες μαζι).

Ειναι μια ΜΗ/DE /R7S στα 70 watt και 14.000Κ με σημανση UV-STOP. Το κοστος ηταν 12 ευρω για την λαμπα και 3 ευρω μεταφορικα για καθε μια απο τις 4 λαμπες που αγορασα.Συνολο 15 ευρω.
Επειδη η λαμπα εφτασε απο Κινα , αναψε και ειναι οπως περιγραφεται στο site του πωλητη , δινω αφοβα link για οποιον ενδιαφερεται:
http://cgi.ebay.com.au/HQI-70W-14K-DE-METAL-HALIDE-BULB-LAMP-MARINE-REEF-MHL_W0QQitemZ150067060799QQihZ005QQcategoryZ46314Q QtcZphotoQQcmdZViewItem

Το αν κανει για κοραλια ειναι αλλη ιστορια αφου θα δοκιμαστει στην πραξη.Παντως ΔΕΝ ειναι κιτρινη αλλα βγαζει αρκετο μπλε , οποτε η περιγραφη της ως 14.000Κ ειναι μαλλον συνεπης με την πραγματικοτητα.

Ο προβολεας με προβληματισε περισσοτερο. Ειδα χωνευτους ψευδοροφης, εξωτερικου χωρου , με εσωτερικα control gear, ηλεκτρονικα Ballast κλπ .
Επειδη δεν ειμαι ακομα σιγουρος οτι τα 70 watt θα με καλυψουν , ειπα να παω και εκει φθηνα.Να αγορασω δηλαδη ενα συστημα-ολα-σε-ενα.Το βαρος δεν ειναι προβλημα.Ετσι αγορασα αυτον τον προβολεα απο αυτο το καταστημα με 30 ευρω :
http://www.e-lighthouse.gr/gr/index.php?prodid=116 .Τον πηρα απο τα γραφεια του e-shoper στον Νεο Κοσμο οποτε δεν πληρωσα μεταφορικα.

Ηθελα εναν προβολεα με μεγαλο ανακλαστηρα που ομως δεν θα εκανε το φως να διαχεεται εξω απο το ενυδρειο.Ο προβολεας αυτος επισης (με 10 ευρω) μετατρεπεται σε 150 watt ευκολα και γρηγορα.Οι υποδοχες για την λαμπα επεκτεινονται ευκολα (υπαρχουν ειδικοι οδηγοι μεσα) .Το συστημα εναυσης ειναι της SCHVABE Γερμανιας. Ειναι λεπτος και στεγανος (IP 65).

Οπως θα δειτε και στην φωτο , ο προβολεας εχει ενα πλατυ τμημα κατω απο το τζαμι ...μεσα εκει ειναι το συστημα εναυσης.Στην περιπτωση μου , το τμημα αυτο συμπιπτει με το πλατος του φιλτρου μου που βρισκεται στην πλατη του ενυδρειου.Ετσι ,αν ο προβολεας βιθωθει στον τοιχο σε οριζοντια θεση χρησιμοποιωντας την βαση του , η φωτεινη επιφανεια του (το τζαμι δηλαδη) θα ερθει να ''εφαρμοσει'' με την ωφελιμη επιφανεια του ενυδρειου μου.Δηλαδη super!! .

Συντομα φωτογραφιες με το ενυδρειο !!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-06, 09:00
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Βαζω μια φωτο του ενυδρειου με νερο και την λαμπα απο πανω.
Ο προβληματισμος μου με την Κινεζικη MH λαμπα ηταν κυριως στο θεμα των Κελβιν ...αν δηλαδη θα ηταν οντως 14.000Κ (ολιγον μπλε δηλαδη) ωστε να γλυτωσω τις εξτρα ακτινικες σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο.Οπως θα δειτε στην φωτο, η λαμπα ειναι σιγουρα 14.000Κ

Απο εκει και περα , αγοραστηκαν το Σαββατο 10 κιλα Live rock (ο οποιος μπηκε για κουραρισμα στο fish only) οποτε κλεισαμε απο εξοπλισμο ...ολα ειναι ετοιμα , το μονο που μενει ειναι να τα ''συνθεσω''
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  trickylight.jpg
Εμφανίσεις:  1317
Μέγεθος:  48,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-06, 09:26
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τα είπαμε και από κοντά το Σάββατο στην συνάντηση, αλλά το λέω και εδώ.

Ο βράχος που έβαλες στο στρωμένο ήδη fishonly είναι νέο εισαγόμενος και άρα ακουράριστος. Όσο καλής ποιότητας και να είναι με την μεταφορά του ένα μεγάλο ποσοστό των ζωντανών που κουβαλούσε πέθανε. Έτσι (ανάλογα και με την ικανότητα του βιολογικού σου φορτίου) υπάρχει περίπτωση με την τοποθέτησή του στο fishonlyνα έχεις προβλήματα αμμωνίας. Δεν είναι σίγουρο, απλά θέλει λίγο προσοχή!

Όσο για την λάμπα φαίνεται super!!!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-06, 09:55
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βράχος που έβαλες στο στρωμένο ήδη fishonly είναι νέο εισαγόμενος και άρα ακουράριστος. Όσο καλής ποιότητας και να είναι με την μεταφορά του ένα μεγάλο ποσοστό των ζωντανών που κουβαλούσε πέθανε. Έτσι (ανάλογα και με την ικανότητα του βιολογικού σου φορτίου) υπάρχει περίπτωση με την τοποθέτησή του στο fishonlyνα έχεις προβλήματα αμμωνίας
Γιαννη , εβγαλα το trigger απο μεσα οποτε το βιολογικο φορτιο μειωθηκε κατα 90% .

Σοβαρα , προβλημα κανενα δεν ειχα.Μετρησα χθες αμμωνια μετα απο πολυ καιρο και ηταν μηδεν...ο βραχος μυριζε θαλασσα οταν τον εβαλα. Εντοπισα ηδη κατι μανιταρακια και 2 feather duster.

To skimmer δουλευει πουσαρισμενο , αλλαξα ανθρακα ,εριξα και δυο καπακια seachem prime ...ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-06, 23:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων

Ο προβολεας με προβληματισε περισσοτερο. Ειδα χωνευτους ψευδοροφης, εξωτερικου χωρου , με εσωτερικα control gear, ηλεκτρονικα Ballast κλπ .
Επειδη δεν ειμαι ακομα σιγουρος οτι τα 70 watt θα με καλυψουν , ειπα να παω και εκει φθηνα.Να αγορασω δηλαδη ενα συστημα-ολα-σε-ενα.Το βαρος δεν ειναι προβλημα.Ετσι αγορασα αυτον τον προβολεα απο αυτο το καταστημα με 30 ευρω :
http://www.e-lighthouse.gr/gr/index.php?prodid=116 .Τον πηρα απο τα γραφεια του e-shoper στον Νεο Κοσμο οποτε δεν πληρωσα μεταφορικα.
Την επομενη φορα που θα πας απο κει , πες τους να φτιαξουν και τα max sqlconnections στη βαση να μην σκαει το site...
Ελεος με τις προχειροδουλειες. Ολα χυμα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-06, 09:48
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Οι τιμες να ειναι καλες Σωτηρη μου και χαλαλι το site Το συγκεκριμμενο προβολεα δεν τον βρηκα φθηνοτερα απο 43 ευρω σε κανενα μαγαζι (και ειναι σχετικα ''δημοφιλες'' μοντελο ...).Παροτι η κασα του ειναι Κινεζικη , ολο το ηλεκτρικο κυκλωμα ειναι Vossloh Schwabe ...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-06, 12:39
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Λοιπον, οι κατασκευες τελειωσαν , τα πραγματα απο aquaristikshop επιτελους εφθασαν (20 μερες Γερμανια-Αθηνα ), το Live rock εχει κουραριστει οποτε ειμαι πλεον ετοιμος να ξεκινησω το reefακι μου ...

Εχω μια εκκρεμοτητα με την RO αλλα εχω καλους φιλους που θα βοηθησουν στο πρωτο γεμισμα με νερο

Ο εξοπλισμος που ηρθε ειναι το σετ 4 ανεμιστηρων και 2 Hydor flow για δημιουργια ψευδοwave ...αλατι αγορασα το Reef Crystals , συμπληρωμα ασβεστιου το Reef Complete της Seachem , ιωδιο και ΚΗ της Κent.

Και επειδη ειναι καλο να υπαρχουν στοχοι , σας βαζω μια φωτο να δειτε πως θελω να γινει το reefακι μου ...μονο Softies / LPS και το αποτελεσμα πιστευω ειναι μοναδικο!! Ο Αμερικανος αυτος εχει κανει σπουδαια δουλεια στα ιδια λιτρα (90-100 λιτρα) με εμενα ...η μακροχρονια συμβατοτητα των ειδων ερευναται ακομα ομως...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  wantedbytricky.jpg
Εμφανίσεις:  1352
Μέγεθος:  56,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-06, 17:39
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εγώ πάλι Βασίλη πιστεύω ότι το reefάκι σου θα γίνει πολύ καλύτερο από του κυρίου....
Ξεκινώντας εσύ, αντί για το πάνω κοράλλι (ξέρεις την γνώμη μου για το συγκεκριμένο) να βάλεις frags SPS που θα σου δώκουμε...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-12-06, 20:28
Το avatar του χρήστη Gandalf72
Gandalf72 Ο χρήστης Gandalf72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Γιάννης, όχι σαρκόφυτο γιατί θα σου πιάσει μεγάλο μέρος του ενυδρείου.Το δικό μου αν μεγαλώσει λίγο ακόμα(που θα μεγαλώσει) θα το στείλω με συνοπτικές διαδικασίες σε άλλο reef ενυδρείο της πόλης.SPS για την κορυφή...
Καλή αρχή Βασίλη.
__________________
-Ψαράκια: Δείτε αλλά μην αγγίζετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-12-06, 00:27
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μια hystrix στην κορυφή θα ήταν όλα τα λεφτά .
Επίσης απόφυγε τα star polyps πολύ επεκτατικά ίσως μόνα τους σε ένα βραχάκι αποκομμένα από τον υπόλοιπο βράχο
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-12-06, 09:29
Το avatar του χρήστη Gandalf72
Gandalf72 Ο χρήστης Gandalf72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen) Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια hystrix στην κορυφή θα ήταν όλα τα λεφτά .
Συμφωνώ Διονύση για την hystrix, είναι το αγαπημένο μου κοράλι και αύριο μου έρχεται και μένα ένα κομμάτι .
¶ντε Βασίλη,από όλους μας θα πάρεις frags και θα διαλέξεις τα καλύτερα...
__________________
-Ψαράκια: Δείτε αλλά μην αγγίζετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-12-06, 09:41
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Διονυση / Γιωργο ευχαριστω για τις παρατηρησεις σας ...το στοκαρισμα σε κοραλια θα ειναι προσεκτικο ...το μονο που ξερω σιγουρα ειναι ποια κοραλια μου αρεσουν περισσοτερο .Θεματα αναπτυξης,συμβιωσης και επιθετικοτητας κοραλίων δεν ειναι το φορτε μου ,πρεπει να πω Αλλα διαβαζω εντατικα τον τελευταιο καιρο .

Παντως αν δειτε την κυκλοφορια στον reefακι θα καταλαβετε οτι η πλατη-φιλτρο ειναι ολα τα λεφτα !!Χαοτικη κυκλοφορια που ερχεται απο την πλατη , κανει αντιμαμαλο στο μπροστινο τζαμι και παλι πισω ...και χωρις να φαινεται τιποτε , ουτε ενα καλωδιο ...Και το καλο ειναι οτι βαζεις οτι αντλια θες ...ουτε βεντουζες , ουτε strainers.Τα sps θα εκαναν παρτυ εκει μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-12-06, 12:04
Το avatar του χρήστη Gandalf72
Gandalf72 Ο χρήστης Gandalf72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα sps θα εκαναν παρτυ εκει μεσα
Ένας λόγος παραπάνω να προετοιμάσεις ένα "μπαλκονάκι" για μελλοντική τοποθέτηση μερικών επιλεκτικών frags, σου στέλνουμε φωτογραφίες κοραλιών και διαλέγεις .Αν και θα πάθεις κι εσύ όπως κι εγώ,από το πολύ διάβασμα θα τα μάθεις τα κοραλάκια με το μικρό τους όνομα...
__________________
-Ψαράκια: Δείτε αλλά μην αγγίζετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-12-06, 10:59
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

To mini reef ειναι πλεον ετοιμο !! Μπηκαν 80 λιτρα νερο RO + αλατι Reef crystals (ειχε προετοιμαστει σε ξεχωριστο δοχειο) , 10 κιλα Live rock που βγηκε απο το fish only μου και 18 κιλα Live sand CaribSea Fiji pink.

Μπηκαν και οι τρεις κυκλοφορητες (2χ1000 λ/ω + 1 χ 700 λ/ω) , γεμισε το φιλτρο με τα υλικα και αναρτηθηκε ο MH προβολεας / ανεμιστηρες.

Δειτε το αποτελεσμα στις φωτο και τα ξαναλεμε !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  minitricky1.jpg
Εμφανίσεις:  1219
Μέγεθος:  59,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  minitricky2.jpg
Εμφανίσεις:  1955
Μέγεθος:  57,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  minitricky3.jpg
Εμφανίσεις:  1813
Μέγεθος:  60,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  minitricky4.jpg
Εμφανίσεις:  1402
Μέγεθος:  52,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  minitricky5.jpg
Εμφανίσεις:  2301
Μέγεθος:  61,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-12-06, 21:48
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

ΤΕΛΕΙΟ το αποτέλεσμα!!!!
Τα συγχαρητήριά μου, για την όλη DIY κατασκευή, ιδιαίτερα του φίλτρου πλάτης, για την επιλογή του φωτιστικού με τα ανεμιστηράκια, το στήσιμο του βράχου......

Με την κυκλοφορία του νερού τι σκέφτεσαι να κάνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-12-06, 09:52
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πολύ καλό Βασίλη! Εύγε!
Περιμένουμε τωρα την συνέχεια του project σου.
Το πάνω πάνω βραχάκι μόνο, ίσως μπορεί να μπει καπως καλύτερα για να φιλοξενήσει κάποιο Sps κοραλλάκι.
Για δωράκι υπάρχουν chaeto (μακροάλγη) και μερικά φραγκάκια, τα οποία είμαι πολύ περίεργος πως θα αντιδράσουν στο φως σου.
Αλήθεια πως είναι το φως?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-12-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Καταρχην ευχαριστω για τα καλα σας λογια ...

Η κυκλοφορια στο τανκ ειναι τωρα στα 2 χ 1000 + 1 χ 700 = 2700 λιτρα/ωρα που σημαινει 30 φορες περιπου τα λιτρα μου.
Ο ενας 1000αρης κυκλοφορητης βγαζει νερο απο τα μπαστουνια που φαινονται στις φωτο (χαμηλα , περι τους 8 ποντους πανω απο την αμμο).Οι αλλοι δυο βγαζουν νερο πιο ψηλα (τα δυο πρασινα λαστιχα που φαινονται στις φωτο). Μολις θα μπουν τα πρωτα κοραλια , θα κοιταξω το θεμα της κατευθυνσης των πανω κυκλοφορητων...εχω και δυο Hydorflow να βαλω...

Γιαννη ,ο βραχος μπηκε στα γρηγορα και λιγο στα τυφλα λογω της θολουρας απο την αμμο...μικροδιορθωσεις θα γινουν πριν μπουν οι πρωτοι κατοικοι .

Οσο για τα φωτα , τι να πω ....αισθητικα τουλαχιστον εμενα μου φαινονται super .Η θερμοκρασια τους ειναι σωστη και η ενταση πλουσια ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-12-06, 09:00
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τα φωτα , τι να πω ....αισθητικα τουλαχιστον εμενα μου φαινονται super .Η θερμοκρασια τους ειναι σωστη και η ενταση πλουσια ...
Οτι πρέπει δηλ. για Sps - clams ...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-07, 23:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Επειτα απο ερευνα που εκανα σχετικα με τις κινεζικες ΜΗ λαμπες , οσοι ενδεχομενως θελησουν να αγορασουν απο τον Κινεζο ebayer που αναφερω παραπανω , καλο θα ηταν να προτιμησουν τις ΜΗ λαμπες με την μπλε συσκευασια και οχι με την πρασινοκιτρινη .

Δηλαδη λαμπες σαν αυτη :
http://cgi.ebay.com.au/HQI-150W-20K-...QQcmdZViewItem

Οι λαμπες αυτες ειναι κατασκευασμενες απο την AIHUA και πρεπει να ειναι πιο αξιοπιστες απο τις αλλες που δινω παραπανω , των οποιων ο κατασκευαστης ειναι ολιγον αμφιβολος

Η ΑΙΗUA ειναι ο μεγαλυτερος κατασκευαστης ΜΗ λαμπων στην Κινα .Για περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να επισκεφτειτε :
http://www.aihua-lighting.com/

Εχω δει την AIHUA να αναφερεται ως ΟΕΜ κατασκευαστης για τις ΧΜ και τις HAMILTON αλλα δεν διασταυρωνεται επισημα πουθενα...

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-07, 15:49
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Το reefακι μου μετραει ενα μηνα ζωης ...

Απο πλευρας εξοπλισμου , η αλλαγη ηταν στα φωτα οπου τοποθετηθηκε μια 150 βατ ΜΗ στα 14Κ , συνδεδεμενη με ηλεκτρονικο Ballast Osram powertronic. Πλεον, το rendition της λαμπας ειναι καλυτερο και αναβει/σβηνει πιο στρωτα.Ο προβολεας πλεον περιεχει μονο την λαμπα και ετσι ανεβαζει λιγοτερη θερμοκρασια ...ειναι και πολυ ελαφρυς πλεον.
Με κοντα 2 βατ ανα λιτρο , το φως ειναι πλουσιο και μπορει να υποστηριξει καθε θαλασσινο οργανισμο ...αρα αλλοθι δεν υπαρχουν ...

Επιτηδες, δεν εχω βαλει ψαρι ακομα μεσα.Ζωη ομως υπαρχει σε αφθονια:

Τα κοπηποδα και οι γαριδουλες κανουν παρτι , διαφορα ζωυφια κυκλοφορουν (μεχρι και τσακωμους μεταξυ τους παρατηρω ) και επιτελους βλεπω ανεμελα feather duster να μπαινοβγαινουν στο βραχο.Πραγματα πρωτογνωρα και για μενα που στην Αγρια Δυση του θαλασσινου Fish Only , δεν εχεις την ευκαιρια να παρατηρεις

Και φυσικα , εχουμε κοραλια :

Τρια sps frags κατοικουν στην κορυφη του βραχου ...δυο αποικιες zoanthids βρηκαν θεση στην αμμο ενω μια ταλαιπωρημενη galaxia βρισκεται υπο αναρρωση σε μια γωνια του ενυδρειου , μακρια απο τα υπολοιπα κοραλια για να μην της μπαινουν ιδεες
Υπαρχουν κανα δυο κοραλια που δεν θυμαμαι πως λεγονται. Ολα παντως ζουν και -φαινεται- να πηγαινουν μια χαρα.

Απο προσθετα (ολα υγρα) χρησιμοποιω :
1) Seachem Reef complete : για ασβεστιο / στροντιο / μαγνησιο
2) Kent pro buffer DKH (υγρο) : για KH/PH
3) Κent Iodine : ιωδιο
5) Seachem reef trace : ιχνοστοιχεια
6) Kent Zoe : βιταμινες
7) CaribSea purple up : ασβεστιο / επιταχυντης κοραλλινης

Επισης ταιζω το συστημα με δυο τροφες που μου ειχαν μεινει απο την εποχη του γλυκου νερου : Sera micron (τροφη σε σκονη) και Interpet Liquifry No 1 (υγρη τροφη για νεογεννητα ψαρακια) .Δεν ξερω αν ειναι καταλληλες αλλα ετσι το σκεφτηκα και ετσι εκανα ...Ηθελα μια πηγη οργανικων για τα κοραλια μου και καποια πηγη αμμωνιας για το φιλτρο αλλα μου φαινοταν ασχημο να ριχνω flakes μεσα...

Σκιμερ δεν εχω βαλει ακομα ...αρκετος ανθρακας και τριπλασια ποσοτητα phosphate removing υλικου φαινεται να κανουν καλη δουλεια ...

Μεσα στο ΣΚ , θα εχουμε και νεες φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-01-07, 09:32
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μιλάμε για πολύ φώς!!!
Ένσταση έχω και για την gelaxea. Πολύ επικίνδυνη σε τόσο μικρό ενυδρείο.
Μου έχει φέρει ο Μαρίνος και μια caulastrea για σένα!

και βέβαια περιμένουμε τις φωτό για να δούμε....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-07, 11:03
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για πολύ φώς!!!
Ένσταση έχω και για την gelaxea. Πολύ επικίνδυνη σε τόσο μικρό ενυδρείο.
Μου έχει φέρει ο Μαρίνος και μια caulastrea για σένα!

και βέβαια περιμένουμε τις φωτό για να δούμε....
Οντως, πολυ φως ... εχω στοκαρει 4 Κινεζικες ΑΙHUA στα 150 βατ 14Κ οποτε θα με βγαλουν για 3 χρονια πιστευω

Για την galaxea εχεις δικιο Γιαννη ...αλλα αμα δεις σε τι κατασταση ειναι η κακομοιρα , θα την λυπηθεις ...εχει περασει απο διαφορα sump υποφωτισμενη. Αλλωστε , ειναι σε τετοιο σημειο που ειναι αδυνατο να ''χτυπησει'' αλλο κοραλι ...αν παρει τα πανω της , θα δω τι θα την κανω ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-03-07, 11:59
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Μερικες φωτο απο το reefακι μου. Δεν ειναι και οι καλυτερες γιατι τωρα μαθαινω τη μηχανη μου (υπαρχει προβλημα με το white balance )

H μηχανη ειναι μια NIKON D80 με τριποδο Giottos Fotostativ VT-808 GTVT808 .

Ολα τα κοραλια που ηρθαν στα χερια μου ,ζουν ακομα και τα sps μεγαλωνουν σιγα σιγα ...οι κοραλινες οπως θα δειτε κανουν παρτυ ...

Ψαρια δεν υπαρχουν ακομα.Το ενυδρειο τρεχει ετσι 2 και κατι μηνες.

Επανερχομαι με ονοματα κοραλιων και περιμενω εντυπωσεις...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tricky1.jpg
Εμφανίσεις:  1378
Μέγεθος:  132,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tricky2.jpg
Εμφανίσεις:  927
Μέγεθος:  103,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tricky3.jpg
Εμφανίσεις:  844
Μέγεθος:  104,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tricky4.jpg
Εμφανίσεις:  857
Μέγεθος:  84,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-03-07, 13:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φοβερό. Μπράβο Βασίλη. Μου αρέσει πάρα πολύ.
Αν δω πότε θα καταφέρω να το δω και από κοντά...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Nano Reef 80 λίτρων accnt Nano Reef 11 20-01-08 20:58
Φτιάχνοντας το τέρας! cbr929 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 16-07-06 02:12
Ψαχνοντας φωτογραφιες george Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 22-11-05 15:09
Log in Juan Greek Aquarist's Boards 1 16-12-04 17:49
Βασικες ερωτησεις για το nano reef jimismc Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 17-10-04 20:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10929 seconds with 14 queries